hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

31.08.2020 12:02

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Ano. To uvádí i Wikipedie s tím, že do obou ráži používali patrony se střelou Minnie. To prý způsobovalo problémy se spolehlivostí, které dál nespecifikuje. Zajímavá je informace, že první dodávky vyrobené ve vídeňském Arsenalu si Američané velice chválili. Pozdější zbraně dodané od soukromých firem, nebo použité už raději měnili za Enfieldy nebo Springfieldy kdykoli to bylo možné !

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

31.08.2020 19:59

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Lorenzka prý byla třetí nejrozšířenější za války. Po Springfieldu a Enfieldu.

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

14.09.2020 11:21

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Hola! Tak jsem si zase hrál s patchováním Lorenzových kompresních střel. Zkusil jsem navinovat papír na střelu opačně než obvykle a výsledek se brzy dostavil. Na 100 m nejsem schopen trefit černý střed na mezinárodním pistolovým terči, ale na 50 m to trefuje desítky a devítky jako prd...
Buď jsem prostě neměl den, nebo ( a to je pravděpodobnější ) neumím střílet. Je to samozřejmě výsledek z jedné návštěvy střelnice, takže to prozatím nic moc nedokazuje, ale fakt mě to překvapilo.

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

10.09.2021 7:25

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Tak se zase po delší době ozývám se zkušeností s dlouhou Lorenzkou. Vypadá to, že jsem konečně našel hledaný modus operandi. Po dlouhém laborování s Lorenzovou kompresní střelou, patchovanou i nepatchovanou, několika typy expanzní střely Minie, kdy se výsledky nedostavovaly dle očekávání, se zdá, že řešení bylo nalezeno. Odpovědí na tíživou otázku střelců z Lorenzek je střela MAXIBALL. Už při prvním použití jsem byl překvapen jak to lítalo. Po několika dalších návštěvách střelnice musím konstatovat, že po snížení dávky prachu z cca pěti gramů prachu (LCčko) na pouhé tři, kvalita ještě dále vzrostla. Střela se v důsledku nižší dávky prachu v laufu nestrhává a lítá přesně na padesát i sto metrů. Bude-li příležitost to zkusit i na víc jak sto metrů, věřím, že nebude problém. Střela má dolní kroužek o průměru 13,8 střední 13,9 a horní u špičky 14 mm. Dobře se ustavuje při nabíjení do laufu a jen občas je třeba střelu malinko naklepnout starterem. Takže zahazuju všechny kleště a kupuju kokilu na maxiball.
Snad tahle moje zkušenost někomu pomůže. Trvalo to několik let než jsem našel řešení, ale teď to stojí za to. Držím palec ostatním, snad to není pouze moje ojedinělá zkušenost, ale obecně platná.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

13.09.2021 21:24

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Gratuluji k nalezení cesty do středu terče.
Uvítal bych informaci (třeba do SZ) kde lze kokilu na maxiball v této ráži pořídit. Kromě zmínky, že snad TC jsem nic nenašel. Díky.

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

21.09.2021 9:21

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Tak v tom možná nastane problém. Taky jsem se díval, kde bych kokilu sehnal a ... nic. Pokud nikde nic nebude, nezbývá než kusová výroba. Já mám prozatím jednu vypůjčenou od kolegy od nás ze střelnice a to je viditelně dost stará záležitost. Rozhodně trvám na odstupňování průměrů/ráže střely 13.8 - 13,9 - 14, neboť se domnívám, že to je to co dělá ten zásadní rozdíl. Takže i tahle moje dobrá zpráva má svoje úskalí.


Reklama

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

22.09.2021 9:46

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Zkus se podívat na stránky US firmy Accurate Molds.
Mají v katalogu střelu 55-440M, což je cca ten požadovaný maxiball o průměrech 13,70-13,72-13,92.
Ale u této firmy si můžete nastavit požadované průměry a tolerance sami, vybere se design dle katalogu a pak se vybere požadovaný průměr.
Je to US, takže k ceně je nutné započítat poštovné a naše DPH, takže hliníková kokila vyjde tak na 3 tis.Kč.

Uživatelský avatar
oldglock
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 76
Registrován: 19.03.2018 8:27

17.02.2023 17:42

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Rád bych se zeptal, jakým způsobem se tahle flinta čistí? Zda se dá hlaveň jednoduše vyplachnout horkou vodou se saponatem po vyjmutí z pazby nebo skrz piston nějakou hadičkou...
Mám zkušenosti pouze s klasickou, kde se vyklepne klídek a vyjme hlaveň v celku jednoduše ven...

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

14.04.2023 11:03

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Čistí se blbě. Tohle mně na předovkách vysloveně... nebaví. Já lauf z pažby nevyndavám a čistím to Bore Cleanerem co jsem si koupil před lety u Dave ještě v Praze za poměrně dlouhý peníze. Je výslovně určenej na černej prach a čistí fakt dobře. Akorát u dnovýho šroubu se to musí na několikrát. Takže je to spíš o mojí lenosti. Napouštět vodu do laufu z poměrně pochybnýho železa, nemám odvahu. Ale to jenom za mně. :oops:

hanzt
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 13.05.2023 19:50

12.01.2024 0:07

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Ahoj lidi,
střílíte někdo z dlouhé lorenzky kuličku s flastrem popřípadě s jakým výsledkem?

Předchozí

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků