střeleček
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 172
Registrován: 11.12.2009 0:10
Bydliště: Českobudějovicko

24.07.2021 20:42

Re: Rolling-Block original

Také R-B, nyní na Aukru za 30 000,-Kč. No, nekup to! :shock:
Přílohy
karabina-rolling-block-104337133.jpeg
karabina-rolling-block-104337121.jpeg

Uživatelský avatar
gunman
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1304
Registrován: 20.01.2004 13:06
Bydliště: Lhota

26.07.2021 5:18

Re: Rolling-Block original

Sice zrůdička, ale flinta bez registrace na dostupný náboj s velkým příslušenstvím. Budem se divit, za kolik se to prodá.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

26.07.2021 12:06

Re: Rolling-Block original

Mám stejný názor, karabina rolling-block v ráži 45-70 a podobné, s vhodnou optikou, třeba kolimátorem, má velmi dobrý potenciál pro lovecké využití. Je to na prase na 50m max. 100m, nebude to na snipeřinu na 500m. Tomu by měla odpovídat i optika.

Ten kus na fotce se mi ale nelíbí, ta karabina je dost nehezká a optika divná, příliš mohutná, s divným způsobem montáže. A taky je možné, že je to konstrukce pro "žirafí krk", ne pro lidi.
Ale cena 30 tis. a více by mohla být odpovídající, pokud je ta nehezká karabina v technicky dobrém stavu. Sice to celé vypadá hnusně, ale můžete si dát do kalkulačky: karabina + optika + montáž + práce puškaře + tormentace. Kdybych si to nechal dělat já, tak se, za předpokladu karabiny ve špičkovém stavu, nedostanu pod 50 tis. ... tak to prostě je, za pětikačku vám toto nikdo nesestaví.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

17.09.2021 10:10

Re: Rolling-Block original

Wdog píše:...
Jinak nakonec kombinace extenzivního mazání (pod střelou mezi dvěma kartony a trochu nahoru okolo nad střelu) funguje parádně, hlaveň je čistá, čistění po střelbě snadné, a dokonce byla na ústí hlavně vidět ta mýtická hvězdička z mazání ... někdy o tom různí černoprachoví střelci píší, myslel jsem, že to bajka :-)


H 20ga cartridge final small.jpg


Jinak ještě doplním informace, nakonec jsem laboroval tuto drážkovanou tulení 20ga pušku takto: střela kulička .662 (16,9mm) váha 425grs, náplň černý prach Vesuvit 6,4g (96 grs), cca 5-7mm mazání mezi dvě kartonová kolečka a navrch zamáznout mezeru okolo střely mazáním. Vypočtená rychlost cca 420ms, to odpovídá Eo 2400J. Puška je to krátká, lehká, pocitově to byla silná rána, kvalitní masáž ramene, ála "mosin v tričku". Přesnost podle mne dostačující, terč (5 ran) přikládám, s oporou od stolu na 50m, původní mířidla (klasická malá muška a lovecké hledí se dvěma sklopnými plátky). Dát hodně mazání se osvědčilo, čistění bylo snadné.
Na přebíjení jsem si vyrobil matrice úpravou z jiných, v zásadě potřebuji jen matrici na formát ústí nábojnice (komora je těsná) a jednu matrici na zasunutí střely. Největší investice byl shellholder na mosazné 20ga, ten je drahý. Karton si vyseknu z pivního tácku vysekávačem průměru cca 17mm.

PS. není u nás nějaký lovecký revír s tuleňama? :-)

Husqvarna RB 20ga 50m Small.jpg

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

21.04.2022 21:26

Re: Rolling-Block original

Na str. 13 tohoto vlákna jsem před delší dobou publikoval dvě fotky (z internetu), systému, který byl pro mne novinkou, dvojhlavňové brokovnice se závěrem rolling-block. Velice zajímavá věc. Náhoda tomu chtěla, že se mi jedna taková dostala do rukou, ale vyžadovala obtížnou dlouhodobou rekonstrukci za účasti několika odborníků. Výsledek můžete posoudit na přiložených fotkách. Fotil jsem hlavně detaily systému, zbytek délky hlavní a pažby, co není na fotkách, je běžného provedení. (fotky si můžete kliknutím zvětšit).


IMG_1727.jpg


IMG_1726.jpg

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

21.04.2022 21:38

Re: Rolling-Block original

Popis: jde o černoprachou 12ga brokovnici vyrobenou okolo cca 1870-1880, označenou po stranách na baskuli seriovým číslem a nápisy BREVET NAGANT a BREVET REMINGTON. Podle mne se jedná o aplikaci patentu US firmy Remington vynalezenou a patentovanou belgickou firmou bratří Nagantů. V této firmě se vyráběly v licenci pušky Remington rolling-block, systém se uplatnil i na pistolích, a jak vidíme, i na dvojhlavňové brokovnici. Našel jsem po internetu fotky pár kusů této brokovnice z různých aukcí, podle čísel odhaduji celkovou výrobu na +/- 300ks. Brokovnici kompletoval jiný belgický výrobce (napíši dále), je ale možné, že u Nagantů tehdy vyráběli baskule a bloky, a prodávali jako polotovar puškařům .... u běžných brokovnic se to tehdy takto dělalo poměrně často.

Klapka je společná, uprostřed je společný vytahovač pro obě komory. Klapka je vybavena plochou páčkou, která zajišťuje, že při zavření klapky jsou zápalníky vždy zatažené dovnitř. To byla prevence proti tomu, aby se zápalníky třeba nezasekly ve vysunuté poloze, a při razantním zavření klapky by mohly odpálit náboj při zcela nezavřené klapce. První pušky rolling-block z roku 1867 toto neměly, vychytávka byla použita až později.


IMG_1728.jpg


IMG_1729.jpg


Reklama

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

21.04.2022 21:52

Re: Rolling-Block original

Hlaveň je damašková, pažba z pěkného dřeva, s rybinou a železnou botkou. Kovové prvky mají bohaté ornamentální rytiny. Předpažbí je zajištěno příčným klínkem.
Hlaveň je pevně připojená k baskuli, fixovaná pevným čepem tvaru čtyřhranu. Vynálezce/výrobce takto obešel problém vzniku vůlí u klasického zámku sklopných hlavní, zde ale zase mohla vůle vznikat na klapce a otočných čepech.

A teď výrobce: zachovalo se značení shora na svazku hlavní VICTOR COLLETTE LIEGE, což byl belgický výrobce působící v Liege v letech 1836-1909. Nebyl asi žádné ořezávátko, měl i patenty, mj. i na opakovací pistoli z roku 1857 (!) ... najděte si to na netu, je to zajímavá věc. Jinak jsou na svazku i na baskuli belgické tormentační značky, a výrobní číslo xxxxx, což by mohlo být číslo v řadě všech vyrobených zbraní tohoto výrobce.

Měla za sebou těžký život, dobově byla zjevně používána "do lesa" na běžné nošení a střelbu, měla na sobě dost provozních poškození a různých dobových oprav. Dalo dost práce ji dostat do pěkného stavu.


IMG_1730.jpg

střeleček
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 172
Registrován: 11.12.2009 0:10
Bydliště: Českobudějovicko

09.11.2022 13:48

Re: Rolling-Block original

Tak zase zajímavost z inzerátu:

X-remington-1866--0.jpg


Co je to za úpravu?

juhu
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 18.11.2022 20:05

19.11.2022 18:58

Re: Rolling-Block original

Dobrý deň,
Ako čerstvý nováčik na tomto fóre by som rád oživil túto tému a pokiaľ by sa mi podarilo nájsť odpovede na moje otázky, budem veľmi povďačný. Časť otázok sa týka i prebíjania pre RB, snáď to môže ostať v tomto vlákne.

V krátkosti predstavenie zbrane:
- švédsky RB, podľa všetkého čo som našiel na webe je to konverzia pôvodne perkusnej predovky označovaná ako M1860/67, ktorú vyrobila fabrika v Stockholme r. 1869. Hlaveň má na spodku vyrazený rok 1861 - snáď pôvodne vtedy bola vyrobená predovka?
- zbraň nemá klasický fix na bajonet, ako všetky tieto konverzie , pasoval na ňu pôvodný bajonet na predovky. Otázka: Vedel by niekto, či sa dá niekde originál kúpiť?
- Puška má zachovalé pôvodné černenie a sčíslované kovové časti s výnimkou zadných mieridiel a vytieracej tyče, ktoré majú čísla iné.
- Otázka: okrem mnohých inšpekčných značiek po celej zbrani ma zaujalo výrazné označenie „94N“ – vie niekto, čo to znamená, resp. existuje stránka, ktorá by pojednávala o význame značiek na švédskych RB? Na hlavni zvrchu je vyrazené „LRN“ a „A.H“ – „LRN“ sa opakuje i na pažbe. Vedel by niekto ozrejmiť význam?
- Pažba je zaujímavá sama o sebe. Pôvodne mala kopec značiek, tie však vyzerajú ako dobovo prerazené a skoro nečitateľné až na výnimky. Viz. foto. Netuším, čo je dôvodom. Je možné, že toto bol štandardný postup pri konverzii na RB? Alebo pochádzajú drevené časti z inej zbrane? Každopádne i prerazené značky pôsobia dojmom, že pôvodne sedeli s číslovaním kovových častí. A mosadzná pätka pažby má vyrazené určite číslo zhodné so zbraňou.
- Pažba má mosadzný disk s označením vojenského útvaru i evidenčného čísla zbrane. Toto je podľa toho čo som čítal dosť vzácnosť, nakoľko tieto konverzné kusy ostávali zväčša len ako cvičné zbrane pre kadetov a pod., k bojovým útvarom boli prideľované iba zriedka.
- Pokiaľ by niekto vedel doplniť akýkoľvek postreh k histórii, označeniu, vopred vďaka

Streľba a strelivo:
- Zbraň má platné tlakové skúšky a je plne funkčná. Mal som ju možnosť vyskúšať a bol som ako nestrelec príjemne prekvapený presnosťou na 50m zo stoja.
- Mám k dispozícii pár „profesionálne“ naplnených novodobých nábojov. Strela je odliata z originálnej kokily, nábojnica originál rozmer 12,7x44R, náplň 3g čierneho prachu Vesuvit. Bolo mi odporúčané plniť náboje 2,5, max 3g, sám som to ale nikdy neskúšal. Určite s ohľadom na bezpečnosť nechcem reprodukovať parametre plnenia originálu (https://naboje.org/node/4286)
- Zbraň má pre mňa historickú hodnotu, strieľať z nej - a isto len legálne na strelnici - plánujem veľmi sviatočne, niekoľko rán ročne. I tak ale potrebujem vymyslieť, ako zohnať náboje. Otázka: Má tu niekto skúsenosť s prebíjaním náboja do RB čiernym prachom? Informácie vo vlákne ohľadom prebíjania klasickým prachom som čítal, chcem sa ale pridržať určite používania čierneho prachu. S ním mám skúsenosti len z perkusnej predovky a aj to bol švajčiarsky čierny prach, Vesuvit som v ruke nemal a náboj som nikdy neprebíjal.
- Otázka: Väčšina prebíjacích manuálov pre pušky na webe rieši moderné náboje a tam po nasypaní prachu nasleduje osadenie strely. Ako mám zabezpečiť, aby bol čierny prach, ktorý vyplní len časť nábojnice, riadne „udupaný“? Čítal som rady dosypať objem krupicou, popravde si to neviem predstaviť, nezmieša sa napr. jemná krupica s prachom čím vznikne podivná zmes, ktorá nemusí správne fungovať?
- Strely i nábojnice by som mal vedieť zohnať. Pokiaľ budem prebíjať len náboje pre túto jednu zbraň, je nutné vlastniť komplet matrice? Nejaké formátovanie nábojnice či nebodaj skracovanie by snáď nemuselo byť nutnosťou vzhľadom na veľmi zriedkavé použitie a štedrú dĺžku komory.
- Prvoradá je u mňa bezpečnosť, nechcem za každú cenu šetriť, no ani nakúpiť zbytočné náradie, ktoré reálne nebudem potrebovať. Ako vravím, videá i články k prebíjaniu som prelúskal, teória mi je viac menej jasná, len nenašiel som návody pre prebíjanie historických puškových ráží čiernym prachom. Preto ak by tu bol niekto skúsenejší, budem rád ak sa mi ozve. Viem, že je tu sekcia venovaná špeciálne prebíjaniu, ale k náboju 12,7x44R som tam nič nenašiel.

Trošku mimo tému: Dajú sa niekde zohnať originál diely na tieto pušky? Mám na mysli konkrétne tie zaisťovacie skrutky s napoly orezanou hlavou, ktoré zaisťujú otočné čapy rolling bloku. či neexistuje niečo ako "vrakovisko" kde by bolo možné takúto droboť dokúpiť.

Prajem pekný deň a vopred vďaka.

left.jpg

left1.jpg

left3.jpg

right1.jpg

barrel_top.jpg

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

20.11.2022 14:04

Re: Rolling-Block original

Zkusím ti napsat pár stručných odpovědí:
- ano, podle fotek je to konverze předovky na RB, datum 1861 zespodu na hlavni je rok výroby té předovky.
- bajonet musíš hledat po aukcích a inzerci v SWE, příp. DE, občas jsou k dispozici, ale bývají často chybně určené nebo bez určení. Značka várobce bývá H nebo C s korunkou, rok - podle toho se dá orientovat.
- číslo 94N je číslo té původní předovky, takže se vyskytuje i na dřevě, kde je to asi to přeražené. Pažba i předpažbí jsou použity z původní předovky. Dále máš všude na železe i na dřevě číslo 794, což je číslo RB po konverzi. Značky LRN, AH jsou přejímací inspektoři. S s korunkou je arzenál Stockholm, pod ním je rok konverze. Na mosazném disku je ai 27 regiment 4 kompanie zbraň č.91, ale detaily neznám.

Přebíjení:
- obecně k přebíjení černým prachem: zásadní pravidlo je, že při použití odpovídající nábojnice a střely nemůže dojít k nebezpečně vysoké navážce při jakémkoli množství černého prachu, co se vejde. Prostě co se vleze, to je bezpečné. že to pak více kope, nevadí, to je u vojenské pušky běžné.
- důležité je mazání, buď lze vložit pevné mazání mezi dva kartony pod střelu, tím ale zmenšíš množství prachu, a nebo prachu na maximum a střelu mazat jen do drážek. Záleží také, zda máš střelu s dutinou v bázi, jako byl originál, nebo běžnou s plochým dnem.
- když chceš použít krupici, tak černý prach uvnitř lehce stlačíš, stačí rukou, nebo v lisu, a dosypeš krupici a tu také stlačíš, resp. stlačíš to lehce samotnou střelou. Prach s krupicí se tak nesmíchá.
- matrice: v zásadě tovární matrice nutné nejsou, když přebíjíš do jedné flinty a vyřešíš si usazení střely. Potřebuješ ale jednu matrici na stažení hrdla nábojnice, stačí v délce cca 0,5cm, vlastně jakousi "neck" matrici, protože hrdlo se při výstřelu roztáhne, a musí se zase stáhnout, aby udrželo střelu, další škrcení pak většinou není potřeba. Taková matrice jen na stažení krčku jde relativně snadno upravit z jiné matrice, třeba nějaké levné od LEE. A pak samozřejmě odzápalkovat a zápalkovat, ale to se dá i bez originál matric.
- kdybys pořizoval originál matrice od US firmy CH4D, pozor na to, že oni je dělají podle originál dobové střely a nábojnice, a to nemusí sedět na tobě dostupné komponenty.
- já používám matrice .50 Alaskan, lze i Lyman 50-70, nábojnice .50 Alaskan a střelu LEE 450-515.

- díly - dají se, ale je to spíše věc náhody a vyjde to dosta draho. Jedna firma existuje, napiš mi SZ. Samotné šroubky by ti asi spíše zhotovil nějaký puškař či zámečník.
Naposledy upravil Wdog dne 20.11.2022 14:19, celkově upraveno 1

juhu
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 18.11.2022 20:05

20.11.2022 14:18

Re: Rolling-Block original

Díky moc za odpoveď.
Preštudoval som dnes pažbu pod lepším svetlom, sedí tak ako píšeš, i napriek prerazeným znakom sa dá prečítať jednak poôvodné značenie 94N, ako aj nové "794". Z pravej strany sa potom na dreve opakujú inšpekčné značky LRN / A.H a rok výroby. Takže až na ten vyterák a mieridlá je zbraň sčíslovaná.
Určite sa ozvem cez SZ.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

03.02.2023 11:08

Re: Rolling-Block original

Abych trochu oživil téma, vkládám kousek historie. Jde o dobovou ilustraci švédské firmy Husqvarna, není datovaná, ale má pocházet z doby okolo roku 1900. Jde o nabídku loveckých zbraní z produkce této firmy, která byla opravdu široká, po ukončení velkých státních zakázek na armádní rolling-blocky.

Vlevo vidíme kulovnice rolling-block v různých provedeních, položba, celopažba, původní armádní závěr i zakulacený civilní.
Vpravo jsou brokovnice rolling-block, v celopažbě i polopažbě.

Mimo naše téma tam vidíme i kulovnici systému martini-henry, a brokovnice dvojky lankasterky s různými způsoby zamykací páky, včetně temenní kličky. Takže ano, švédské brokovnice lankasterky Husqvarna měly temenní kličky již před rokem 1890, rozhoduje výrobní číslo, ale pozor hammerlesky v té době ještě nevyráběli.


Husqvarna Vapenfabriks illustrationer 1900.jpg

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 504
Registrován: 11.11.2009 21:36

25.03.2023 20:15

Re: Rolling-Block original

Ahoj střelci. Sehnal jsem US Remingtona pro Dánsko se štítkem ministerstvo vnitra (přeloženo) a nejsem si jist kalibrem. Příjde mi že mám moc dlouhou komoru 59mm což by odpovídalo zde kdysi zmiňovanému pokusnému náboji co psal Kovák. Průměr hlavně na ústí je 11,25-11.30 podle toho jak se mi povede nasadit šupléra.
Co poradíte mám tam přebíjet 45-70 nebo radši 45-90 a případně upravit?

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 504
Registrován: 11.11.2009 21:36

26.03.2023 18:59

Re: Rolling-Block original

Ještě dodám že přechod komora-drážky hrozně pozvolný blbě se chytal hloubkoměrem na posuvce začátek vývrtu.

Uživatelský avatar
Truman Head
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 06.06.2006 15:48
Bydliště: OSTRAVA

27.03.2023 6:18

Re: Rolling-Block original

Ahoj,
podle rozměrů to vypada jak naboj co popisoval "Kovak" .....a nebo podobný - co se tyka
přebíjení hned bych šel do uprav nbc. 45-90....a krátkou 45-70 bych tam nedával....
......ALE co mi hodně nesedí je ten průměr hlavně/ústí.....11.25 - 11.30 mm to je diametr
orientačně .440 / .445 ....a to je hodně málo zvlášť kdyby si použil nábojnice .45....
Kovak udaval 11.7 / .460....zkus spíše protlačit střelu vývrtem a změřit....bude to přesnější...
nebo udělat odlitek celé komory ....ale to už je náročnější....
TH.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 504
Registrován: 11.11.2009 21:36

27.03.2023 11:57

Re: Rolling-Block original

Tak jsem teď protlačil kus olova hlavní musel jsem obrousit nějakou střelu co se mi válela doma a jelikož měla dutinu, tak se mi to pak dost temovalo a nacpal jsem jí tak do poloviny hlavně a pak jsem jí radši předem vyrazil a když jsem jí tam zkusil ústím, tak se tam taky dala lehce naklepnout.. Naměřil jsem 11,55mm, takže tem původní rozměr jak jsem psal byla moje chyba. Nicméně ta komora mi prostě příjde dlouhá jak jsem naměřil původně.

Uživatelský avatar
Truman Head
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 06.06.2006 15:48
Bydliště: OSTRAVA

27.03.2023 13:29

Re: Rolling-Block original

11.55mm už vypadá líp :-) ...tak nějakou střelu do Sharpsa .457 na zkoušku spíše olovo ano měkké ani tvrdé a pak uvidíš.....
no a co se týká nábojnice tak rozhodně .45-90..........
.....aha ...teď mě napadlo a na čem to vlastně budeš přebíjet........v tom případě napřed zkus hotový náboj 45-70 jestli tam vleze
a potom jeden hotový vzorek .45-90 jestli taky pasuje..... a podle toho uvidíš na jaké matrici vyrábět....
TH.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 504
Registrován: 11.11.2009 21:36

27.03.2023 15:57

Re: Rolling-Block original

Právě že zatím nic nemám a sonduju co koupit, abych nekoupil zbytečně matrice který mi pak budou k prdu. Pokud jsem dobře pochopil, tak ty nábojnice se stejně nafouknou dle komory a půjde jen o to zkalibrovat krček a usadit střelu a aď použiju 45-70 nebo 45-90 tak by teoreticky měly stačit ty 45-70, protože ta -90 i když je delší, tak tam stejně nepůjde celá, ale jen na usazení střely. To s těma nábojema mně taky napadlo. Kdyby zde byl někdo ze starousedlíků ochotný mi poslat jednu 45-70 a 45- 90 se střelou bez zápalky a prachu, klidně vše zaplatím.
No vybíral jsem v Chuchli až jsem asi přebral, koukal jsem hlavně na vůli klapky a celkovej stav.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

27.03.2023 21:52

Re: Rolling-Block original

Ten průměr v drážkách 11,55mm je nějaký divný, je to vůbec dánský rolling-block? Má dánskou korunku zleva na pouzdru závěru a za sériovým číslem na hlavni?
DK R-B mají v drážkách 11,75-11,80 mm, takže nejlepší je střela cca .462, nebo menší s dutinou v bázi, ale někomu funguje i obyčejná pušková 459. Já říkám, že vždycky dát co největší, co se vleze do komory, ona už si to puška při výstřelu srovná.
Nábojnice 45-90 jsou jednak drahé, a jednak aktuálně myslím vyprodané. Podle mého názoru stačí 45-70, ta má cca 53 mm na délku, jsou dostupnější.
Na přebíjení do DK R-B je ideální matrice Lyman .45 Short Neck, to je levná krčkovací matrice prodávaná sólo, a pak libovolná usazovací (seat) matrice na 45-70. A ještě se hodí rozhrdlovací matrice na 45. Škrcení není třeba, rep. je nutné pak doladit dle konkrétní střely.
U nábojnice 45-70 musíš zmenšit okraj, o cca 0,6mm, a nebo nechat vystružit vybrání pro okraj nábojnice na začátku komory. Pokud to už někdo na tvojí pušce v minulosti neudělal, tak se tam jinak neupravená 45-70 nevleze.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 504
Registrován: 11.11.2009 21:36

28.03.2023 13:02

Re: Rolling-Block original

Korunka je na hlavni za číslem, na pouzdru ,všech 3 objímkách a kohoutu.Na vršku pouzdra je to značení Remingtona jak je tady v odkazech. Ted jsem ještě jednou přeměřil ústí dvouma posuvkama co mám a na víc jak těch 11.55- 11.6 tam prostě ty hroty šupléry neroztáhnu. A teď jsem se dokopal vytáhnout mikrometr věc kterou jsem od učňáku nepoužil a olovo mi průměrově víc jak 11.559 nedá.
Kolega mi tady slíbil poslat ty 2 náboje na zkoušku, tak jsem zvědavej co do tý komory vleze.
Jo rantliky si stáhnu do komory zasahovat nechci.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků