palinko
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 30.03.2020 7:46

24.04.2021 9:35

Nebezpečné detonačné horenie čierneho prachu

Zdravím všetkých milovníkov BP .
Mám otázku . Ako je to s detonačným horením BP ?? Pri nabíjaní predovkového deringera
GG som vždy musel dobre ubíjať guľu na prach .
Údajne pre zabránenie vzniku nebezpečnej detonácie.
Teraz by som rád plnil nábojnice historického revolveru S&W kaliber
32 čiernym prachom +nalisoval strelu.

Môžem nechať nad prachom v nábojnici 2,5 až 3 mm volné miesto ?
NEVZNIKNE DETONAČNÝ VÝBUCH ???[b]

Predom ďakujem za každý názor. Určite poslúži všetkým blackpowderom !!! :-)

Uživatelský avatar
KajaKliment
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 606
Registrován: 18.04.2008 11:22
Bydliště: Vysočina

24.04.2021 11:54

Re: Nebezpečné detonačné horenie čierneho prachu

Střela musí sedět na prachu. Pokud chceš dát prachu méně, vzniklou mezeru vyplň krupicí. Osobně dávám do BP nábojů prachu méně a zbytek volného prostoru zaplní krupice, kartonové kolečko a mazání.

Pokud mažeš střelu do drážky, dosyp jen krupici a na ní střelu. Střela by měla náplň pod sebou lehce zmáčknout.

palinko
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 30.03.2020 7:46

24.04.2021 12:36

Re: Nebezpečné detonačné horenie čierneho prachu

Zdravím Kájo
Ale netýka sa to čo píšeš iba laufu v puške alebo v deringeri ?? Tvoj postup robíš i do nábojnic Revolveru ?
Mňa trápi to že niektorí Blackpoweri tvrdia, že v nábojnici to je inak !! A že 2 milimetre pod strelou
nevadí ,pretože i v krupici bude vzduch.
Tak ti neviem čo teraz ! A preto som požiadal naše fórum o POZNATKY !!!!

Uživatelský avatar
KajaKliment
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 606
Registrován: 18.04.2008 11:22
Bydliště: Vysočina

24.04.2021 13:27

Re: Nebezpečné detonačné horenie čierneho prachu

Ahoj, dělám to tak s náboji do revolveru, do pákové opakovačky i do jednoranné zadovky. Osobně jsem nepotkal nikde informaci, že u jednotného náboje by to fungovalo jinak než u předovky. Při zasouvání střely do nábojnice náplň trochu zmáčkneš.

Osobně se od začátku nabíjení jednotných nábojů BP držím rad, které jsem utrpěl od kluků, co s tím takhle stříleli a střílí. Funguje to. Jediné s čím laboruji tedy laboroval jsem) je mazání, které mi umožní střílet bez čištění hodně ran za sebou. No a zároveň zbraň po dostřílení vyčistím snadno a rychle.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

24.04.2021 18:22

Re: Nebezpečné detonačné horenie čierneho prachu

Černý prach pokaždé stlačit, u bezdýmého to není třeba. Vzduch v krupici nevadí, jde o to mechanické stlačení černého prachu tak, aby při zážehu prohoříval postupně a nedošlo k prošlehnutí plamene zápalky celým objemem prachu. Pokud to není někomu jasné, tak si může udělat pokus. Malou hromádku (objem .22 LR nábojnice) černého a bezdýmého prachu zapalte na volné ploše. U černého prachu rozhodně doporučuji brýle nebo štít a delší zápalku.
Je to velice názorné :D . Proto se černý prach dříve používal k trhacím účelům v lomech.

střeleček
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 172
Registrován: 11.12.2009 0:10
Bydliště: Českobudějovicko

24.04.2021 18:43

Re: Nebezpečné detonačné horenie čierneho prachu

ad palinko: Zákony vnitřní balistiky platí zcela identicky při kompresi černého prachu v hlavni ústím nabíjené předovky, jako v nábojnici nabíjené černým prachem. A ta krupice (na západ od nás dacronové vlákno) je skutečně osvědčené a využívané i při závodech a mistrovství republiky.


Reklama

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

25.04.2021 8:55

Re: Nebezpečné detonačné horenie čierneho prachu

Tímto problémem ( vzduchová mezera v nbc ) jsem se začal zabývat před 30 lety kdy se začaly u nás objevovat nábojové zbraně divokého západu. Moje první taková zbran byla Rosi
v cal 44mag. Samozřejmě z dřívejší perkusní doby jsem věděl, že nesmí být vzduchová mezera, ale jako mladý jsem si chtěl vše ověřit a nabil jsem nbc 44mag s prachem do poloviny nbc nebot jsem nechtěl tak "velký" výkon, no a nestalo se nic. Normálně to fungovalo. A protože veškerá literatura ( mám na mysli v US ) toto nedoporučuje a přímo zakazuje tak jsem vzduchovou mezeru začal plnit speciální výplni z USA, ale pak krupicí
nebot to bylo jednodušší a výrazně levnější.
Další případy asi každý zná nebo viděl, z nějakého důvodu nelze v předovce dostat kouli až
na prach, uvázne v polovině hlavně a co dál ? Nic, vystřelit. Další případ s nevystřelenou kouli,
podsypat pod piston a vystřelit.
Tímto nechci polemizovat s tímto doporučením, zásadně se toho držím a doporučuji všem
ho dodržovat - BP bez vzduchové mezery !
Toto jen tak pro zajímavost, kterou nedoporučuji následovat.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

25.04.2021 21:32

Re: Nebezpečné detonačné horenie čierneho prachu

Eventuelně na uvázlou střelu použít vytahovací přípravek...

Uživatelský avatar
ls007
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 10.06.2014 13:46
Bydliště: Praha

01.05.2021 1:13

Re: Nebezpečné detonačné horenie čierneho prachu

Moderní revolver 44 magnum musí přežít jakoukoliv navážku BP, vzduchová mezera nehraje roli. Repliky to asi taky vydrží, pokud teda není koule v půlce hlavně, a pod ní 200-300 gr. prachu. Ale dělat něco takovýho u historickýho originálu, pravděpodobně v ne zrovna perfektním stavu, není dobrý nápad.

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

11.05.2021 7:26

Re: Nebezpečné detonačné horenie čierneho prachu

v starych loveckych nabojoch pod olovenou strelou bola medzera medzi strelou a BP vyplnena filcovou vlozkou napustenou nejakym suchym mazivom, pravdepodobne voskom...

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků