Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

07.04.2021 15:20

Re: Porovnání matric a pár rad k tomu

1050 má oproti 650/750 o tři pozice víc. A tobě tam ještě jedna pozice chybí? Může mi zkušenější uživatel 1050 napsat, jestli ho napadá, jak je to možné? Jednu odečtu, protože vím, že tam probíhá swagování lůžka. Možná dvě, protože nevím, jestli se zápalkuje v horní nebo dolní úvrati, ale i tak mi to pořád vychází na 6 pozic, tedy o jednu víc než mám na 650tce. A to mám usazování oddělené od krimpování a mám matrici na podávání střel.

Ptak666
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 30.12.2019 10:19
Bydliště: Liberec

07.04.2021 15:27

Re: Porovnání matric a pár rad k tomu

První pozice: vypichování a formátování, druhá pozice: rozhrdlení, třetí pozice: zápalkování ( otvor v rámu je ale bez závitu, jen díra na nábojnici). čtvrtá pozice: prachovač, pátá pozice: podavač střel, šestá pozice: osazení střely , sedmá pozice: zahrdlení . Asi jsem tu zápalkovací pozici neměl psát, jelikož tam není ten závit. Tak že tak.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

07.04.2021 15:42

Re: Porovnání matric a pár rad k tomu

Ve které úvrati probíhá swaging a ve které zápalkování?

Rozhrdlování je běžně řešeno současně s prachováním. Ne, že bych měl pro originál Dillon powder funnel slovo pochvaly. Ale dá se buď koupit Mr.Bulletfeeder verze, nebo si vyrobit/ nechat si vyrobit vlastní funnel. Ten ve spojení s ne-tak-stahující formátovací matricí (oproti Dillon standardu, já mám kupříkladu RCBS) bude řešit ten kolaefekt.

Možnost stažení krčku je myslím standardem u běžných usazovaček. Ale že by někdo běžně páchal "competition" mikrometricky seřiditelné usazovačky pro náboje do krátkých? Zejména u levných střel bych očekával větší/menší odchylky ve tvaru ogiválů, a tím ty mikrometry postrádají smysl.

Když budu chtít vědět, o kolik "zkracuju", nebo "prodlužuju", bez šuplery, stačí si předem změřit stoupání šroubu a je to. Pokud je - plácnu - 1 mm, tak si na ten šroub čmárnu po obvodu 10 čárek a budu vědět, že co čárka, to 0,1 mm +/- na délce náboje. Zhruba. Podle vyrovnanosti tvaru střel.

Tím rozhrdlením na druhé pozici myslíš ten primer pocket swagging?

Zápalkování na 3 pozici probíhá v horní nebo dolní úvrati?

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

07.04.2021 21:27

Re: Porovnání matric a pár rad k tomu

Ptak666 píše: A zároveň si dokázal nastavit v pohodě délku náboje a né jak je to u matric od dillonu kdy je to dělané jak pro zedníky. Obecně prostě kdyby jste mě mohli tak nějak jednoduše zasvětit do tajů. Jelikož jsem stále úplný lajk.


Co máš na mysli tím "jako dělané ro zedníky"?

mkkt
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 173
Registrován: 19.03.2010 12:03
Bydliště: Klatovy

06.05.2021 13:46

Re: Porovnání matric a pár rad k tomu

Zdravím, sháním krčkovací matrici pro No4 Mk1 (303brit), potřeboval bych poradit zda je nějaký rozdíl (kvalita, konstrukce) u matric od RCBS a Reddingu. Jde o to, že Redding v téhle ráži se schání dost blbě (nikdo ho nemá skladem). RCBS se dá sehnat např. na eGunu z druhé ruky o dost líp. Jde mi o to, zda kokrétně u tohoto typu matric je nějaký důvod proč nekupovat RCBS a počkat si radši na Redding. Jedná se o přebíjení pro sportovní střelbu 100 - 200 metrů. Předem děkuji. Martin

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

07.05.2021 10:36

Re: Porovnání matric a pár rad k tomu

RCBS i Redding jsou obě kvalitní značky. Sám mám více sad matric RCBS a nikdy jsem neměl problém s kvalitou. Redding mám jedny a taky jsou v pořádku. Konstrukčně se liší jen v provedení vnitřní expanzní tyčky s vypichovací jehlou.


Reklama

Uživatelský avatar
Styblo31
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 28.03.2009 17:29
Bydliště: Praha

09.05.2021 20:47

Re: Porovnání matric a pár rad k tomu

A krčkovací matrici od Lee, funguje na jiném principu, má s ní někdo negativní zkušenost?

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

09.05.2021 21:06

Re: Porovnání matric a pár rad k tomu

Jestli si to dobře pamatuju, tak krčkovací LEEčko kleštinou namačkává krček na trn. Tý jsem se hodně rychle zbavil. Výtahové síly šly úplně do kelu. Používal jsem u 8x57JS, nbc SaB. Dělal jsem jim na dně vroubky po každém výstřelu, abych měl přehled, kolik kol mají za sebou. Postupně došlo k tomu, že v sérii nbc u některých střela prakticky nedržela. Žíhání nepomáhalo. Stejně jsem nakonec přestal používat i její RCBS následovnici, která má klasický způsob stažení krčku. Prostě nejlepších výsledků jsem dosahoval s Forster/Bonanza setem matric a žíháním nejpozději po druhé ráně. Ale mluvím běžné střelbě, nic tak hi-endového jako benchrest. Takže žádné stružení krčků, žádná mikrometrická usazovačka, žádné LE.Wilson matrice, žádné převažování nbc.

Jiřin
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01.09.2019 20:18

21.08.2021 7:57

Re: Porovnání matric a pár rad k tomu

Můžete mě prosím poradit, kde dělám chybu?

Přebíjím ráži 6.5 creedmore. Koupil jsem matrice Redding Type S - match full die set. Když vystřelenou nábojnici formátuji přímo v matrici Redding, naměřím hzivost na krčku nábojnice 0.05 - 0.07 mm. V případě, že ji následně naformátuji v matrici od Lee, zmenší se házivost na krčku na hodnotu 0.03 - 0.02 mm. A jestli ještě jednou provedu formátování na Reddingu, házivost zůstane stejná, nebo se ještě více sníží až k hodnotě 0.01mm.

Zkoušel jsem i postup, kdy jako první formátování proběhlo v matrici Lee. V takovémto případě bylo házení krčku 0.03 - 0.02mm. Následné formátování v Reddingu - házivost stejná, nebo menší.

U Reddingu jsem v prvním kroku formátování zkoušel vypichovací tyčku na zápalky mít osazenou zpětným expanderem i bez. Výsledek +- stejný. Zkoušel jsem i takovou věc, kdy jsem do matrice zasunul nábojnici s házivostí krčku 0.005 mm, bushing jsem přitáhl natvrdo, aby se nemohl hýbat a byl vycentrován na středu matrice. Házivost se při prvním formátování nezměnila (0.05 - 0.07mm).

Takže otázka zní, co s tim?

Jiřin
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01.09.2019 20:18

21.08.2021 21:13

Re: Porovnání matric a pár rad k tomu

Ještě jsem udělal jedno měření.
Při vytahování nábojnice z matrice Redding jsem na nábojnici vytvořil značku fixou v určené poloze vůči lisu. Následně udělal druhou značku v místě, kde byla největší odchylka házivosti na krčku nábojnice.
Zopakoval to ještě jednou s další nábojnicí a porovnal značky mezi sebou. Výsledek byl ten, že se to +- shodovalo.
Potom jsem matrici povolil, pootočil cca o 90°, dotáhl a zopakoval postup s vyznačením 2 bodů na nábojnici. Značka maximální házivosti se pootočila vůči poloze nábojnice v lisu o cca 90°.
Z toho mě vychází, že problém bude někde v samotné matrici. Otázka je, jestli to může dělat dosedací plocha, o kterou se opírá kroužek bushingu, což je šroub, který drží vypichovací jehlu, nebo jestli je mimo osu vnějšího šroubu vybroušená komora matrice.

Rudi2079
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 99
Registrován: 03.05.2013 22:18
Bydliště: Zlínský kraj

22.08.2021 9:58

Re: Porovnání matric a pár rad k tomu

Pro někoho možná zbytečná otázka, ale pro jistotu se zeptám. Ten "krčkovací" bushing máš dotažený v matrici na "krev" a nebo běhá na "volno"?

Jiřin
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01.09.2019 20:18

22.08.2021 12:39

Re: Porovnání matric a pár rad k tomu

Bushing mam volný.

Upnul jsem matrici do soustruhu a kontroloval házivost. Referenční rovina - vnější průměr matrice s broušenou plochou.

Házivost na čele matrice - v místě dotyku jistící matice šroubu o který se opírá bushing = 0.03mm

Házivost šroubu, o který se opírá bushing:
- na obvodu v místě zápichu za závitem: 0.44 - 0.25 mm (záleží, jak se to utáhne se zajišťovací maticí - šroub má v matrici velkou vůli)
- na čele 0.03 mm

Uživatelský avatar
WaA63
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 401
Registrován: 26.09.2013 9:32
Bydliště: F-M

11.09.2021 9:01

Re: Porovnání matric a pár rad k tomu

kvalita matric smutně klesá ač ceny rostou :(
LEE samozřejmě považuji za lacinou a dle toho i kvalita
ale i tak klesají na svém standartu vypichovací bez kalibrační tyčka u pidi nábojnice 25ACP vydržela cca 4 kusy a jehla se neohla ani nezlomila ale srolovala jak psí h..no = kvalita horší než stavební hřebík !! a zátravka byla BOXER !
držáky nábojnic LEE a Hornady = zajímavé že obě firmy začli dělat jednu fatální chybu
obě měli otvor na zápalkovač o více než 1mm větší !!
což zapříčiňuje špatné navádění na střed lůžka v nábojnici
obě jsem vyvložkoval a nyní fungují spolehlivě //nechtělo se mi čekat na reklamaci kde bych patrně dostal stejnou produkci
Přílohy
IMG_7419.JPG

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

15.09.2021 8:01

Re: Porovnání matric a pár rad k tomu

Shell holdery Hornady mají větší díru protože fungují s jejich zápalkovačem v lisu. Mimochodem asi nejlepší zápalkování puškových.

Předchozí

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Lisy, matrice a prachovače

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník