FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

09.08.2015 23:17

Re: Čištění předovek.

Hádám že se sem teď přesouvají reakce z vlákna "jak nabíjíte předovky".

Můj postup je vyčištění vodou (ideálně horkou), vytření do sucha, chvíli počkat, natáhnout WD40-poměrně bohatě, ale ne aby něco mohlo vytékat z hlavně, vytřít do sucha (útržek toaleťáku většinou stačí-pro cal. 32-45), pokud bylo vody hodně a horké tak ještě jednou, nechat asi den stát a natáhnout vnitřek Ballistolem.
Z mé zkušenosti Ballistol z dostupných maziv u BP nejmíň rozhazuje první ránu (aspoň při mazání co používám). Do pistonů ho nedávám, pokud se ze zbraně bude během dvou týdnů střílet, nebo bude nabitá-pistony nechávám pod WD40, právě kvůli tomu vazelínovatění. A s liškou uvnitř opravdu problémy nemám.

Uživatelský avatar
Maximuss
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 14
Registrován: 26.08.2019 23:16

29.08.2019 10:17

Re: Perkusní revolver

Tak pánové, první komplet rozebrání, promazání a složení je za mnou. No trvalo to cca 6 hodin, na poprvé docela dobrý zážitek nutno udělat pár přípravků (upravený plochý šroubovák aby nepoškozoval drážky šroubků, z imbus klíče vyfrézován klíč na pistony), sem tam tam nějaké zaleštění pomačkaného materiálu a bylo hotovo. Nyní laboruji na optimálním množství prachu. Někde jsem četl, že je dobré dávat 0.1g prachu na 1g váhy koule.
ASM se mi drží opravdu dobře. Jediné co mě trápí a nevím jak to dostat dolů jsou vypálené splodiny na tom mosaz/bronz rámu.
Dále přemýšlím (když jsem zde četl na mechanismus stříknout konkord) jestli jsem neudělal chybu když jsem mechanismus a veškéré střeva namazal plastickým mazivem (dle etikety: Dlouhoživotnostní EP-mazivo odolné vodě pro mazání a dotěsňování valivých a kluzných ložisek a vedení, kloubích závěsů a jiných pohyblivých strojních částí v široké oblasti pracovních teplot i zatížení), označení maziva je: BECHEM High-Lub L 2 EP.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

29.08.2019 11:16

Re: Perkusní revolver

Kdo se bojí, s.re v síni. Prostě uvidíš, jestli se ti to mazání vyplatí nebo nevyplatí. :wink:

Ale na to mazání do válce opravdu raději přírodu než syntetiku.

Na rám Sitol. Nebo Sidol?

I když je to u něj relativně bezpečné, stejně je lepší tu mosaz pucovat když je to rozbrané. Kvůli černění. Já vůl si hned v počátcích ten krásný modravý ASMkový brynýr na pár místech poškodil, když mi na válec kápnula nějaká vodička na leštění mosazi, která byla bohužel agresivnější než ten Sitol. Od té doby jsem ji nepoužíval a před blejskáním raději rozebral úplně.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

29.08.2019 12:44

Re: Perkusní revolver

Do mechanismu stříknu konkor když vystřílím pár ran a nechce se mi rozebírat. Pokud rozeberu tak po vyčištění namažu součástky a osu válce mazivem Isoflex topaz. Mažou se s tím autozámky. Má dlouhou životnost a funguje ve velkém rozsahu teplot. Ne že bych na to někde slyšel doporučení, ale prostě mi toho kdysi po inventure zbyly dvě kila.
Na mosaz někteří zásadně nedoporučují Silichrom. Já bych naopak řekl že je na její vyčištění to nejlepší z běžných prostředků.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

29.08.2019 14:45

Re: Perkusní revolver

Silichrom je bytečně agresivní, bo je výrazněji abrazivní než Sitol (Sidol). Silichrom už je prakticky brusná pasta, něžná, ale furt brusná. Na zbroje a meče jsme ho kdysi používali, to jo. Ale od střelných zbraní bych si Silichrom držel na dostřel. Sitol je spíš čištění/leštění na chemické bázi.

PS: Jestli si to dobře pamatuju, použil jsem jedinkrát Silichrom na pušce - přeleštil jsem rzí pohryzenou komoru mé první klikovky, M24/48, protože skoro nešlo po výstřelu vytáhnout hilznu.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

29.08.2019 19:18

Re: Čištění předovek.

No nevím. Mi Silichrom stoprocentně fungoval. Je v něm i trochu chemie. Nahrubo jsem vyčistil a pak suchým hadrem vyleštil až do běla. A tu jeho abrazivitu bych nějak neřešil, protože teď když ho momentálně nemám plivnu na hadr, přejedu po kostce zelené brusné pasty a leštím. Taky to jde dobře.


Reklama

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

29.08.2019 20:18

Re: Čištění předovek.

No, neviem neviem pani. Mosadza sa najlepsie cisti suchym kusom rifloviny. A NICIM inym. Len to chce viac casu a potu. Chemiu len vtedy, ked chces mat mosadzne casti do zlata a nie s krasnou tmavou patinou vylestenou do zrkadloveho lesku. ( rovnako sa lesti aj patinovana med a bronz, ten za viac casu a potu)

tomasHy
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 11.03.2020 18:51

11.09.2020 21:24

Re: Čištění předovek.

Zdravím všechny čmoudily.
Poraďte mi prosím, čím odstranit ty tvrdý napečeniny od zápalek pod pistonem. Je to napálený na drumu i na hlavni a nic na to nezabírá. Jen mechanicky a velmi opatrně oškrabat. Dík za radu.

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

11.09.2020 21:44

Re: Čištění předovek.

Jarová voda, emulzia na chladenie obrábacích strojov ... dáš na vatovú tyčinku a utieraš

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

12.09.2020 9:12

Re: Čištění předovek.

V USA vyrábějí speciální solvent pro čištění zbraní na černý prach. Rozpouští všechny
usazeniny vznikající od zápalek a černého prachu. Nalhčit a pak setřít.
https://www.zbrane-dave.cz/products/sol ... prach-usa/

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

13.09.2020 19:39

Re: Čištění předovek.

To je docela darda za takové množství.
Zkusilbych se poohlédnout po něčem na čištění poplašňáků.
Výborné na tohle byl přípravek kterému se říkalo "slámovy chcanky".Litrovka byla za pakatel,bohužel už se to nedá koupit.

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

14.09.2020 11:13

Re: Čištění předovek.

Ze zhýralosti jsem si koupil u Dave to americký čistidlo na BP zbraně a funguje to neskutečně. Kápnu kolem pistonu Lorenzky a pak jen setřu. Tam je toho napálenýho nejvíc. Na zbytku stačí navlhčit hadřík. A pak nakapat do (na střelnici předčištěnýho) laufu a za hodinku - dvě vytřu od dnovýho šroubu všechno, co bych jinak musel složitě škrábat. Doporučuju! Ale laciný to není, to je pravda.
K debatě sitol/sidol bych jen dodal, že mosaz (i stříbro a alpaku) to čistí bezvadně a navíc to rozpouští i napáleniny na pánvičce v mojí mušketě M1798, která je taky z mosazi. Ve svým věku už se u čištění zbraní moc potit nechci. :-)

Luky
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 221
Registrován: 02.11.2006 21:00
Bydliště: Plzeň

14.09.2020 13:02

Re: Čištění předovek.

Tak ony ty solventy na bázi čpavku fungují. Levnější by bylo dělat to Ironem, ale čistím pouze jarovou vodou a pustilo se vždycky všechno. Není možné, aby se bordel v pistonu nerozpustil.
***
Jo a samolitr první pomoc na místě, znají asi všichni je plivanec.

Předchozí

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků