FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

12.09.2019 20:00

Re: Jak nabíjíte předovky?

A nebo nabíjet válec mimo revolver, je to pohodlnější, snadněji se dá vystředit ogivál,
třeba tenhle:
https://www.zbrane-dave.cz/products/sto ... li-pietta/

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

02.10.2019 8:32

Re: Jak nabíjíte předovky?

Ahoj pánové, několik let to tu jenom čtu a rád bych poděkoval těm co trousí, jdouce životem, kolem sebe (střeleckou) moudrost. Když jsem před pár lety začínal s černoprachým střílením, dost jsem se tu dozvěděl. A přidal bych jednu otázku. Jestli tu někdo z vás střílí replikou Lorenzky od Pedersoli. Nemám úplně jasno v dávce prachu. Nedělám papírové náboje, sypu z růžku přes odměrku cca 3 gramy. Neodvažuju to na lékárenských vahách, spíš jen tak k rysce do průhledné zkumavky. Občas, asi když mi trochu ujede ruka, mi to při výstřelu odfoukne zápalku a zvedne kohout do pojistné polohy. Tak jestli ty tři gramy nejsou přece jen moc.
Do křesadlové muškety M1798 ráže 0.69/17,5 mm sypu čtyři až pět gramů LCčka, tak mi u Lorenzky ráže 0.54/13,9 mm tři gramy přišly akorát. Ale na rozdíl od hladkýho vývrtu muškety se u Lorenzky jedná o drážkovanej vývrt, tak nevím...
Od jednoho starýho střelce u nás v Berouně jsem dokonce slyšel zásadu, že správnou dávku prachu dostanu zasypáním kule prachem tak, haby celá zmizela pod úhledným a pravidelným kopečkem prachu. To mi u ráže 0.69 přijde už dost velký množství prachu, ale v praxi jsem to ještě nezkoušel. Možná u menších ráží by to fungovat mohlo.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

03.10.2019 16:52

Re: Jak nabíjíte předovky?

Napsal jsi toho dost, ale podstatný věci nikoliv. Předpokládám, že jde o dlouhou-tedy flintu. Taky by neškodilo sdělit, o jakou střelu jde, jestli o kuli, nebo ogivál. Drážkovaný vývrt je v pořádku, nestane se nic, pokud použiješ navážku 3g. Moc to není.
Předpokládal bych, že výrobce by měl ke zbrani uvést navážku a typ střely.

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

03.10.2019 21:30

Re: Jak nabíjíte předovky?

Jedná se opravdu o dlouhý lauf a Lorenzku jsem koupil i kokilou na Lorenzovu kompresní střelu. Po nějakém období zápasení už dokážu odlít i poměrně pěknou střelu bez kazů. Odlévání kulí ráže 0.69 byla proti tomu pohodička. Musel jsem teplotu taveniny v pícce zvednout skoro až na 900 Farnheitů než to začalo trochu vypadat.
Přesto mě vždycky trochu zneklidní ta odfouknutá zápalka a zvednutý kohoutek. Sypu to do odměrky celkem pozorně.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

04.10.2019 7:38

Re: Jak nabíjíte předovky?

U odfouknuté zápalky a zvednutého kohoutu bych IMHO hledal problém spíš v pistonu. Tohle dělají pistony, které jsou propálené nebo mají z výroby velký otvor zátravky. Piston by se měl chovat jako tryska, a pak pouští zpět jen omezený tlak a množství plynů.

Ale třeba mě někdo opraví ...

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

04.10.2019 8:14

Re: Jak nabíjíte předovky?

Piston je i s celou Lorenzkou nový. Počítám, že jsem ještě nepřekročil 150 ran. Nevadí, budu prostě ještě pečlivější při nabíjení.


Reklama

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

04.10.2019 9:08

Re: Jak nabíjíte předovky?

To, že je piston nový nemusí ještě nic znamenat. O italské kvalitě vědí uživatelé své. Pečlivost nabíjení tomu IMHO nijak nepomůže.
Jak jsem psal, zkontroloval bych spodní otvor v pistonu, jestli není nepřiměřeně velký. Měl by být výrazně redukovaný proti vstupnímu otvoru. Pokud ne, uvažoval bych o výměně pistonu nebo o zhotovení vložky (viz obrázky). Ale konkrétně Lorenzku neznám, uvažuji obecně.


Obrázek


Obrázek

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

04.10.2019 9:26

Re: Jak nabíjíte předovky?

OK zkontroluju jestli nemám "nepřiměřeně velký" otvor v pistonu. Netušíš asi kolik by to mohlo být? Předpokládám, že to bude u většiny perkusek podobné. Ono to "foukne" jen jednou za čas. Dejme tomu jednou za třicet ran.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

04.10.2019 10:46

Re: Jak nabíjíte předovky?

No, není to úplně jednotné. U revolverů je to odhadem pod 1 mm, u mušket a zadovek jsem se setkal i s otvorem ke 2 mm. Třeba u mé perkusní Sharpsky mám v pistonu velký otvor, ale nevadí to díky dlouhé a složité cestě do komory. Lorenzku neznám natolik, abych to dokázal určit, ale hádám že cesta do komory je relativně krátká a přímá a tipoval bych že stačí menší otvor. Dá se tu dohledat zmínka o tom, že Gibbs měl zátravku v pistonu 0,6 mm.

Jinak ta dávka opravdu není velká, jak psal Jim11, do Sharpsky ráže .54 dávám cca 3,5 g a snese a vejde se i 5 g. Do muškety .69 laborujeme 6 g a snese i 8 g.

Mimochodem, Pedersoli má doporučené laborace zde:
https://www.davide-pedersoli.com/suppor ... loads.html

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

04.10.2019 17:32

Re: Jak nabíjíte předovky?

OK zejtra to v Placích vyzkouším. Zkusím to i přeměřit a uvidíme. Díky
pánové za tipy.

tomasHy
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 11.03.2020 18:51

11.03.2020 19:47

Re: Jak nabíjíte předovky?

Zdravím milovníky BP
Kdysi dávno jsem střílel z revolveru Remington .44 New Army, dokud to šlo bez ZP. Po zavedení povinnosti mít zbroják i na tuto krásnou zbraň, jsem se ho zbavil a věnoval se jiným koníčkům. Teď mě ale začala svrbět dlaň a zastesklo se mi vůni černého prachu a tak jsem si koupil pistoli Patriot od Ardesy.
Ve střílení s předovkami tedy nejsem nováčkem, ale s pistolí zkušenosti nemám. Revolver se nabíjí poměrně jednoduše, žádné flastry, ale pistole vyžaduje jiné čarování. Vše, co bylo možné jsem už zde i na gunshopu přečetl, s pistolí jsem se dokonale zeznámil (rozebral, vyčistil, složil), nádobíčko vyrobil (mosazný nabiják, starter, červ, trychtýřek až na dno), kule odlil z kleští, které mi zbyly z revolveru, flastry nastříhal.
Když jsem se ale při čištění podíval do vývrtu, tak musím říct, že jsem nikdy nic podobného neviděl (a to jsem pár různých vývrtů už viděl). Vývrt krásný, lesklý,ale ten tvar. Drážky široké cca 3,5 mm, ale pole vypadají jako takové polokruhové výstupky o výšce asi 0,2-0,3 mm , táhnoucí se ve vývrtu ke dnu. Já jsem vždycky viděl, že pole má na vrcholu plošku. Tak teď vůbec nevím, čím to nabíjet. Jestli kulí s flastrem, nebo použít R.E.A.L. Stoupání to má 1/16, což je pro kuli dost. Podle tabulky Ardesy by tam měla přijít kule 11,15. Ale nevím jestli s flastrem, nebo natvrdo s podsypáním krupicí. Už jste někdy takový vývtr viděli?
Prosím poraďte a předem děkuji.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

11.03.2020 22:09

Re: Jak nabíjíte předovky?

tomasHy píše:.....
Když jsem se ale při čištění podíval do vývrtu, tak musím říct, že jsem nikdy nic podobného neviděl (a to jsem pár různých vývrtů už viděl). Vývrt krásný, lesklý,ale ten tvar. Drážky široké cca 3,5 mm, ale pole vypadají jako takové polokruhové výstupky o výšce asi 0,2-0,3 mm , táhnoucí se ve vývrtu ke dnu. Já jsem vždycky viděl, že pole má na vrcholu plošku. .


Pod tím popisem polokruhové výstupky si lze představit spoustu různých tvarů.Chtělo by to pokud možno nafotit nebo alespoň co nejpřesněji nakreslit.

tomasHy
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 11.03.2020 18:51

12.03.2020 11:10

Re: Jak nabíjíte předovky?

Zdravím.
Nevím, jak sem vložit obrázek. Jinde to jde, ale tady to neumím. Tak to aspoň lépe popíšu.
Vývrt vypadá, jako by v hladké hlavni bylo vloženo 8 drátků o průměru cca 1mm a stočené do šroubovice o stoupání 1/16´´. Ta pole jsou velmi úzká, asi opravdu jen ten 1mm a nemají na vrcholu plošku, ale radius. A vystupují nad drážky jen asi 0,3mm. Drážky jsou podstatně širší, asi 4mm. Snad jsem to popsal takhle líp. Mám dojem, že by se flastr o ta pole mohl proříznout. Děkuju za fundovanou odpověď.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

12.03.2020 13:12

Re: Jak nabíjíte předovky?

Stoupání 1:16 je pro pistole běžné, takže se nad tím nepozastavuj. Totéž platí i pro šířku polí. Polokruhový průřez polem jsem taky neviděl, ale neměl bych z toho obavy. Nakonec nic s tím nenaděláš. Strach o rozříznutí flastru také není na místě. Chce to ale správnou kuli a odpovídající tloušťku flastru. Shrnuto: šel bych tedy v pohodě střílet.

tomasHy
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 11.03.2020 18:51

12.03.2020 18:06

Re: Jak nabíjíte předovky?

Díky za odpověď. Takže zkoušet, zkoušet, zkoušet. To je vlastně na těch předovkách nejzábavnější. A když už si člověk myslí, že na to přišel, druhý den je všechno jinak.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

13.03.2020 21:52

Re: Jak nabíjíte předovky?

tomasHy: V poslední době Ardesa produkovala hlavně s tímto vývrtem - tenká pole a široké drážky. Jestli chceš vyzkoušet jak se kule s flastrem bude chovat v hlavni, vezmi kus látky určené pro stříhání flastru cca 20x20 cm, uprostřed na dej trochu sádla,rozmázni, nasaď kouli a naklepni do ústí. Klidně kousek zasuň starterem, cca 2 cm. Pak rukou vezmi látku za cípy a vytáhni ven. Jednak na kouli budou otisky polí a lze tak i zkontrolovat stav látky. Touto metodou lze poznat vhodnost flastru pro danou kouli. Zbytek se pak doladí dávkou prachu. A musí se ladit prach, dokud není soustřel stabilní. U nové flašky prachu se musí opět zkoušet, stejně se chová prach u nové flašky, jinak u téměř prázdné. Proč - protože frakce zrníček prachu jsou nahoře jiné jak dole, kde už jsou jemnější.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

13.03.2020 22:07

Re: Jak nabíjíte předovky?

Blecha.z dobrý, ale ještě mu porad rozměry koule a flastru. Jinak je ta informace poloviční
nebo dokonce nulová pro začátečníka.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

13.03.2020 22:29

Re: Jak nabíjíte předovky?

Franku, ta informace není poloviční, kdepak. Například u ráže .45 jsou k dispozici kleště 11,08 mm, 11,30 mm a 11,45 mm. Střelec ví, že má například 11,45 mm kouli. U Ardesy bývají hlavně 11,50/11,80 mm. Jednoduchým výpočtem zjistí, že potřebuje bavlněnou látku silnou asi 0,18 mm. A to je u nás sýpkovina. (bývají 0,18 i 0,24 mm) Je hustá a pevná. Pokud má kleště na kouli 11,30 mm, potřebuje látku asi 0,28 mm. Což bývají staré laboratorní pláště, modrákoviny a podobně. V případě koule 11,08 mm se hodí stanovka, riflovina.
Ale výpočet je jedna věc a zkouška látky druhá. Sežene látku, utrhne kus, namaže a nabije pod ústí. Vytáhne a vidí otisk látky na kuli i stopu polí na látce proti světlu.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

13.03.2020 23:21

Re: Jak nabíjíte předovky?

blecha.z píše:V poslední době Ardesa produkovala hlavně s tímto vývrtem - tenká pole a široké drážky.....

Když jsem před cca 15 lety kupoval polotovary hlavní .45 pro předovky Lothar Walter tak varianta tenká pole a široké drážky byla už tenkrát v nabídce.Do široké drážky se flastr spíš lépe poskláda.
Průřez ale nebyl "půlkulatý".Důležité spíš bude aby povrch nebyl hrubý.
Neviděl bych v tom problém.

Uživatelský avatar
mondo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 201
Registrován: 22.08.2006 8:57

14.03.2020 21:52

Re: Jak nabíjíte předovky?

Mám Ardesu Hawken Match R., ktorá má drážky/polia oblúkové
Obrázek

Obrázek

Obrázek

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků