Uživatelský avatar
snoopy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 412
Registrován: 12.07.2006 9:55

30.01.2020 11:12

Cowboy .45 Special

Už jako malý kluk jsem chtěl Single action revolver a měl jsem to štěstí, že jsem měl možnost koupit jeho „moderní“ verzi (westerňáci mě budou chtít ukřižovat, že to není to pravé) Ruger Blackhawk .45 Caliber. Tento revolver má totiž vyměnitelné válce na ráži .45 Colt a .45 ACP. A i když .45 ACP mám rád, dobře se s ní střílí, přeci jenom v revolveru je to takové divné.

Chvíli jsem pátral čím a jak plnit .45 Colt moderními prachy a kápl jsem na .45 S&W a posléze .45 Auto Rim. Pak jsem se ale na stránkách americké westernové asociace dobral k náboji Cowboy .45 Special. Výhoda tohoto náboje je, že ho můžu střílet jak z válce pro .45 ACP, tak i byť se sníženou přesností z válce .45 Colt. Cena nábojnice .45 Auto Rim byla vyšší a nechtělo se mi zkracovat nábojnice . 45 Colt, tak jsem koupil od Starline nábojnice Cowboy .45 Special a začalo hraní.

Některé zdroje uvádějí, že náboj můžete přebíjet matricemi pro .45 ACP, což není tak úplně pravda. Rozměrově je nábojnice podobná (respektive vychází) z nábojnice .45 Colt. Při počátečních pokusech, i přes značné mazání stěn nábojnice jsem tři zničil, protože prostě v matrici .45 ACP nešly zformátovat. Respektive do matrice jsem je dostal, ale ven už ne…. Jenže pokud jsem nábojnice zformátoval FL matricí pro .45 Colt, tak se mi nábojnice nevešly zcela do komor .45 ACP válce mého revolveru. Tady chci zdůraznit, mého. Protože různé válce, různé rozměry. Chvíli jsem měřil a zkusil jsem zformátovat matricí .45 ACp „jen“ první třetinu nábojnice Cowboy. 45 Special, tedy jen takové „krčkování“ a ejhle, nábojnice šla do komor válce .45 ACP jak po másle. Chvíli jsem pátral po zahraničních fórech a málem si naliskal, bylo to tam a já „objevil“ objevené…… Rozhrdlení nábojnice i usazení střely provádím klasickými matricemi pro .45 ACP. Škrcení provádím matricí Redding Profile Crimp Die 45 Auto Rim 86189.

Pro nedostatek zahraničních prachů jsem zkusil vzít hodnoty pro přebíjení prachem Vectan AS a ráži .45 ACP. První pokusy byly s olověnou střelou ARES 200 gr. RNFPBB mazanou do drážky a OAL 1,182“, škrcení do drážky. Zvolil jsem tři zkušební navážky 4,0, 4,1 a 4,2 gr. Všechny tři navážky byly v pohodě, bohužel jsem nemohl změřit rychlosti střel, nicméně 4,0 gr Vectan AS bylo takové optimálně slabé, pro zábavné střílení. 4,2 gr prachu už bylo lehce silnější, ale stále příjemné. Proto jsem zkusil 250 gr olověnou střelu RNFPBB od ARESu a rozmezí navážek prachu Vectan AS 3,8 – 4,1 gr. Nejvyšší navážka už byla slušná rána, kterou bych od „knedlíkometu“ čekal, nicméně pořád znatelně menší než .45 Colt. Ani u jedné navážky nebyla známka zvýšeného tlaku na zápalce a revolver fungoval na 100% a vystřelené nábojnice z válce vypadávaly skoro samy. Zkoušel jsem i zbytky střel 230 gr, které jsem měl s navážkou 4,2 gr Vectan AS a zpětný ráz příjemný.

V náboji Cowboy .45 Special používají amíci prý střely od 160 gr nahoru, s různými prachy a s různými efekty od „pšouknutí“ až po jednoho šílence na Aljačce, který tento náboj cme výkonnými prachy a 300 gr střelami a snaží se z něj dostat maximum. Tady ale pozor, protože starší zbraně, tyto tlaky nemusí vydržet, proto jsou tyto navážky tzv, Ruger/TC Only!!!

Samozřejmě, že z válce .45 ACP a revolveru Ruger můžu střílet odpovídající munici, kterou používám i pro zbraně typu Colt 1911, ale není to tak nějak ono :twisted: Revolver je prostě revolver a k němu patří revolverová munice. Následně začnou experimenty s náboji .45 Colt ale to sem tak úplně nepatří.
45cowboyspecial.jpg

Cowboy 45 Special.png

Uživatelský avatar
snoopy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 412
Registrován: 12.07.2006 9:55

30.01.2020 11:29

Re: Cowboy .45 Special

Zapomněl jsem napsat, že .45 Auto Rim vlastně do válce .45 ACP u revolveru Ruger nejde. Auto Rim má tlustší dno, proto i když sedne do komory, tak se nedá válec otočit/zavřít nabíjecí klapka.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

30.01.2020 22:15

Re: Cowboy .45 Special

Já to střílel z konverzních revolverů Colt s černým prachem před mnoha, mnoha lety
asi určitě před 10 lety, a s kuličkou ,454" . Dle řádů je minimální navážka 15grs černého prachu a to je to co tam vleze +kolečko tvrdého papíru + mazání a na to ta kulička, zaškrcená v polovině.
Super ! Žádný zpětný ráz a šlo střílet velice rychle. Už ale si nepamatuji jaké matrice
jsem používal.Ale musela to být nějaká revolverová protože jsem taky střílel střely LEE 160grs škrcené do drážky. Amíci na ten náboj dělali i speciální výtah pro flinty Win.73 a 66.

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Pistolové ráže

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků