Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

07.10.2019 15:33

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Na 250 - 300 metrů ani nevidím, resp. nezaostřím. Střelnici v Berouně máme 100 metrovou, takže nezbývá než zvednout mušku. Díky za vysvětlení.
Mmchd on je někdo, kdo by dokázal udržet soustřel v černé na takovouhle vzdálenost? No to zírám... Až já se dopracuju na 8 - 10 na stovku, tak bych se považoval za mistra střelce. :oops:
Z této informace plyne jedna další moje otázka: je Lorenzka na vzdálenost 250 - 300 metrů vůbec schopná mířené střelby?

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

08.10.2019 8:34

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Je. A ještě na větší vzdálenosti. Problém je jen v tom mezikuse - mezi puškou a zemí -ten to kazí. Se Sharpskami se střílí v US běžně na 1000 yardů, skoro na 1km ale tady v Evropě je problém se střelnicemi takže ty vzdálenosti jsou tak okolo 500m.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

08.10.2019 9:34

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Jojo1974 píše:Na 250 - 300 metrů ani nevidím, resp. nezaostřím. Střelnici v Berouně máme 100 metrovou, takže nezbývá než zvednout mušku. Díky za vysvětlení.
Mmchd on je někdo, kdo by dokázal udržet soustřel v černé na takovouhle vzdálenost? No to zírám... Až já se dopracuju na 8 - 10 na stovku, tak bych se považoval za mistra střelce. :oops:
Z této informace plyne jedna další moje otázka: je Lorenzka na vzdálenost 250 - 300 metrů vůbec schopná mířené střelby?


Ano, je to přesně jak píše FrankJ, zbraň mířenou střelbu na 250-300m v pohodě zvládla. Podmínkou byl nadrilovaný optimální způsob nabíjení.

Je nutné si uvědomit, že tehdejší odvedenci byli většinou mladí kluci, ti měli lepší zrak, nečuměli furt na TV a do monitorů :-) , a navíc do jednotek "ostrostřelců" se vybírali dobří střelci. Kdo blbě viděl, byl nasazený v polní kuchyni a loupal brambory.

Nastřílet na 100m z ruky do černého předovkou uměl uživatel Kentan, měl i velmi dobré znalosti, ale už sem na fórum pár let nechodí.

Pro další informace hledej knihu: Ctirad Beneš: Palné zbraně systému Lorenz, musíš zkusit knihovny, třeby technické či univerzitní knihovny by ji měly mít.

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

09.10.2019 8:38

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Jasně, o kvalitách zbraně nepochybuju. Špatně jsem formuloval otázku. Jde mi v podstatě o to, jestli běžný střelec, dokáže na vzdálenost 250 - 300 metrů vůbec vidět/zamířit/trefit. Existují pochopitelně vítězové střeleckých soutěží, kteří ostatní uvedou v úžas, ale to jsou výjimky.
Tudíž jestliže jsem si pořídil zbraň s muškou na takovouhle dálku, výrobce předpokládá, že se bude tak daleko evt. i střílet? Když budu mít mušku na 50 - 100 metrů, můžu si na větší vzdálenost zvednout stavitelné hledí, ale nedokážu střílet na těch cca 100 metrů aniž bych přenášel na spodní okraj terče. O to mi jde...

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

09.10.2019 9:10

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Výrobce se drží dobového vzoru. To je správné. Vy si můžete na mušku nacvaknout nějaký malý klips, černě natřený. Na vyzkoušení to stačí. Spočítat si potřebnou výšku mušky. Možnost střílet na takovou dálku stejně není. Ono je problém nastřílet na těch 50 metrů deset desítek. Mně osobně by to uspokojilo mnohem víc.

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

09.10.2019 9:41

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

No to je přesně ono! Na víc než 100 m stejně téměř není možnost si běžně zastřílet. No tak halt budeme zvedat mušku. A až jednou nastřílím deset desítek, to už se mnou nebude k vydržení. Ale to je ještě daleko. Díky za info!


Reklama

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

09.10.2019 10:16

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Na těch 250-300m jde běžně zamířit a trefit. Ale ne do černého kruhu ma mezinárodním pistolovém terči, ten stejně na 300m už neuvidíš.

Ale pokud použiješ větší terč, ten na 300m sice vidíš už jen jako flek, ale můžeš ho trefit. Vojenské dobové terče byly také různé varianty siluety lidské postavy, a na ty se na delší vzdálenosti střílelo. Musíš vzít do úvahy i to, že na větší vzdálenost stovek metrů dělá samotný technický rozptyl pušky při jinak ideální střelba na terči třeba desítky cm.

Podívej se do vlákna "Střelba na kovové siluety černým prachem" zde v sekci Black Powder, tam budeš mít spoustu příkladů a informací. Střílí se soutěže na siluety, v US, nebo třeba v Polsku i na 1000m, zde u nás je jedna výborná soutěž do 500m, Medvědí Tlapa na střelnici Placy. Velikost terčů odpovídá vzdálenosti a střelbě bez optiky. Např. na 200m je to podlouhlý terč "prase" velikosti zhruba 60x40 cm. Zasáhnout jde, když máš dobrou pušku.

Obecně, pokud se bavíme o přesných replikách dobových pušek, nebo historických originálech, to pro mířenku na 50m nikdy sedět nebude. To určení armádních pušek tehdy bylo jiné a tomu odpovídají i mířidla. A ty zase musíš zvážit, na jaký druh střelby a na jakou vzdálenost ji budeš používat, a podle případně upravit. Výměna mušky za vyšší se přímo nabízí, a tento problém s nadstřelováním to vyřeší.

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

09.10.2019 10:42

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Mám rád vojenské historické dlouhé zbraně. Mám mušketu M1798, Lorenzku 1854, Gewehr 88. Nemám příliš vysoké ambice. Jen bych se rád z nich naučil slušně střílet.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

09.10.2019 11:46

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Řekl bych, že konstruktéři pušek Lorenz mířidla nastavovali na tak velkou vzdálenost z praktických důvodů. V těch dobách se asi nevedla zákopová válka a když se útočilo, bylo to v šiku a střílet do takového šiku je účinné i na těch 300m. Představa, že by čekali až přijde protivník na 100m, už by podruhé nenabili. Takto ještě nějaký čas na znovu nabití měli. Jiný smysl střelby na tak velkou vzdálenost nevidím. Na vojně jsem ze Sa58 sundal stojící figuru ze vzdálenosti 200m vždy. Ne ovšem všichni. Takže to nejspíš půjde i na 300m, ale ne s takovou jistotou. Ne, že by to nezvládla flinta, ale spíš rozlišení mířidel na cíli. Už na těch 200m mě muška Sa58 zakryla přesně celou figuru. Střílet na postupující postavu jednoho protivníka na 300m vzdálenost je pravděpodobnost zásahu dosti malá.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

09.10.2019 18:13

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Máte rádi strategii? Tak se pokochejte, Lorenzky tam měly své slovo: https://www.youtube.com/watch?v=wFHmmCpW1yY

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

20.01.2020 18:34

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Tak jsem byl konečně s Lorenzkou s upravenou muškou otestovat dílo svýho dvorního puškaře. Na padesát metrů ze stolu udržím všechno v černé a s trochou pečlivosti i v blízkým okolí desítky/devítky. Posunul jsem si terč na 75m a začnu zase stahovat soustřel do černé. Snad v blízké budoucnosti budu posunovat i na 100m. Lorenzka na to evidentně má.
Muška je zvednutá z ( výrobcem dodaných dvou - vyšší a nižší ) té nižší o 7,5mm. Je to spočítáno na 50m mířit na střed - trefit tamtéž. Konečně nemusím přenášet. Je to o dost zábavnější.
Netušíte někdo jestli existuje výrobce, který by dělal i pistole systému Lorenz v ráži .54 ?

api
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 111
Registrován: 07.02.2014 16:43

20.01.2020 19:01

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

viem len o puškároch, aj v ČR (alebo najmä v ČR?) :-)

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

18.05.2020 10:49

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Jakmile jsem začal střílet na 100 metrů a víc, projevil se problém s tím, že střela ne vždy chytne rotaci v drážkách i když je odlitá v těch správných kleštích (DP). Lítá mi tam víc než 0,25mm. Zkusil jsem použít patch z papírku. Zkušenost je taková, že po více než dvaceti výstřelech bez čištění laufu přesnost roste. Vrtalo mi to v hlavě a tak jsem to zkusil. Namazáno do drážek a obtaženo obyčejným papírovým kapesníčkem.
Uvažuju o trochu důkladnějším provedení s jiným papírem. Něco jako tohle: https://youtu.be/JVNe5SSTXxI Moje otázka zní:
Po obtažení střely papírkem se musí spodek namočit do mazání. Jaké je nejlépe použít mazání? Chápu z toho návodu použití včelího vosku, ale 0W40 motorovej olej mě trochu děsí.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

18.05.2020 14:41

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Zajímavé řešení, ale mám dvě připomínky - ty papírky se dělají jinak, papír musí být střižen šikmo a pak se navine a celkový průměr je stejný, najdete to určite kdekoliv na youtube.
Motorový olej bych určitě nepoužil. Já to kdysi před mnoha a mnoha lety ( v té době byl Šemík hříbě ) střílel z 45-90, měl jsem střelu bez drážek s menším průměrem a pořád jsem nemohl pochopit jak to udělat aby mi ten papír nepadal, Podotýkám, že to bylo v době kdy téměř neexistoval internet, natož youtube. A tak jsem to přilepil mazáním na střely od LEE
a po každé ráně čistil hlaven. Vzhledem k tomu jak to bylo pracné a soustřel nebyl o moc lepší než s klasickou střelou jsem od toho upustil.
Ale u Lorenzky by to snad mělo smysl. Možná, že by stačilo přidat prachu, použít švýcar
protože možná ta střela se po výstřelu neroztáhne a není vedena správně v drážkách
hlavně zvláště když je čistá hlaven.Nevěřím, že by u Pedersoliho byli takoví diletanti a udělali kleště menší...

Motyl
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 21.04.2013 11:14
Bydliště: Pardubice

18.05.2020 19:21

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Na mazání olejem zapomeň. Tu blbost jsem udělal, když jsem začínal.Každá rána jiná. Olej se s voskem neváže a já si tak při nabíjení ten olej vymačkal do prachu. Nabíjím jinak než ty (ucpávku pod střelu), ale ten olej určitě ne. Vosk a hovězí lůj a nebo aspoň sádlo. Lůj je lepší.

ferrarista
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 32
Registrován: 07.06.2009 9:41

19.05.2020 19:54

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Zdravím

Mám ve vlastnictví Lorenzku po svém pradědečkovi, brigádní generál rakousko-uherské armády. Zbraň má pažbu stlučenou hřebíky, nemá mířidla, ale železo vypadá docela slušně. Přemýšlím jestli zrenovovat na zeď, nebo ji dostat až na střelnici. Poradí někdo na koho se obrátit, nebo zda poradí přímo někdo z vás. Fotky nejdou vložit, případný kontakt na tomas.nemo@atlas.cz

Tomáš

api
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 111
Registrován: 07.02.2014 16:43

21.05.2020 12:31

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Skús Puškařství Miloš Skrbek, je dostupný na internete aj na Facebooku....

Jojo1974
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.09.2019 8:25

28.05.2020 18:06

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Jo se "Skrbátorem" už jsem dohodnutej. Lorenz pistoli umí a je ochoten udělat.
@ferrarista - zkus se domluvit právě s mistrem Skrbkem. Mám dojem, že by to uměl dát dokupy.

S tím patchováním Lorenzovy kompresní střely si budu v dohledné době dost hrát. Uvidíme jak pochodím.
Zkusím kombinaci včelího vosku a hovězího loje na to mazání, pak to vyzkouším a dám report. Ten 0W40 se mi fakt ekloval.

@fankJ - myslím, že ani švýcar by nedokázal dodat střele kompresí 0,25 mm na šířku. Rozhodně si nemyslím, že by v DP byli blbci. Možná právě naopak. Podle mně prostě udělali střelu přesně podle originálu a tenkrát se počítám to patchování asi běžně používalo. Vyveďte mě někdo z omylu.

Uživatelský avatar
Styblo31
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 28.03.2009 17:29
Bydliště: Praha

29.05.2020 8:50

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Původní armádní střela se nabíjela s papírovým obalem, částí papírové polopatrony v jejíž horní části byl prach. Po utržení horní části polopatrony(zuby) se do hlavně nasypal prach a následně se střela i se zbytkem papíru zasunula do hlavně.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

29.05.2020 9:17

Re: Perkusní puška a pistole LORENZ

Nejsem odborníkem na Lorenzy, ale myslím,že nemáte tak úplnou pravdu. To co popisuješ jako střelu s papírovým obalem, si myslím, takhle to nebylo, bylo to jen urychlení střelby,
kdy voják měl všechno pohromadě a nemusel vytahovat střelu a pak prachovnici. jednoduše
utrhl papír a nasypal obsah do hlavně a nabil střelu. Kdyby to byla střela pro omotávku pak by neměla drážky. Střely pro omotávky jsou hladké a některé i trochu kuželové.
Lorenz střela je typicky kompresní střela,která výstřelem zvětší svůj průměr.
Dokonce jsem někde zaslechl, že Lorenzky se daly i vybít, to by ovšem nešlo pokud střela by byla nabitá na těsno. Možná, že se tady vyjádří někdo znalý historie.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků