Uživatelský avatar
cz97
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 100
Registrován: 30.09.2014 19:33
Bydliště: Říčany

05.01.2020 19:00

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

Pokud dobře koukám, tak zenit je vyražen na pouzdře závěru. Podle mého názoru se jedná o sovětskou velkoraźnou terčovnici pouze v pažba od vz.54. Tohle nevzniklo ve zbrojovce ale asi u zbrojíře SNB možná jen jako závodní puska. Zajímavý sbírkovy předmět s příběhem, ale s 54 To v podstatě nemá nic společného. Koukněte na stránky Vhu je tam pak prototypu 54 i kusy z první série i experimenty s tvrdochromem v hlavni, ale rozhodně nic tímto směrem a vše jasné a stejně značení na pouzdře... Mám také jednu z prvních....

Stormik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 05.01.2020 0:26

05.01.2020 21:11

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

Děkuji za vyjasnění, aspoň už vím, že to není nějaká amatérská slátanina, ale smysluplná puška. VHU pročítám průběžně, budu tedy hledat dál Vz. 54 :) Děkuji.

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

06.01.2020 8:19

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

Ano, ze vz.54 je zde pouze pažba a ta je již také překopana. Jinak montáž s puškohledem Uk vz.59 patrně nebyla na pušku dána v šedesátých letech - vzhledem k pužitým imbus šroubům :-)

Co je zajmavé, tak ta značka SNB 1 to jsem ještě neviděl. Jedinou policejní přejímací značku jsem zatim vždy viděl pouze NB a poslední dvojčíslí roku, nikoliv SNB v této podobě. Setkal jste se s tímto již někdo někde jinde ? Zajmalo by mě víc info o této značce.

Ještě je také zjamavé že ta značka SNB1 má jiný font a velikost jedničky na montáži a jiný na pouzdře závěru.

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

06.01.2020 9:04

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

Pokud se nepletu tak tahle puška se před časem mihla na hunting bazaru s nějakou strašidelnou cenovou tuším 70k ale nechci kecat a historkou o spešl policejní sniperce. Dost se tam tenkrát řešila její autenticita. Osobně si myslím že je to takový "pivoň". :wink: :lol:

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

06.01.2020 10:25

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

Co to je "pivoň" ?

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

06.01.2020 10:44

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy



Reklama

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

06.01.2020 11:40

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

Tak beru zpět na tom hunting bazaru to byl jiný "pivoň"
http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/40 ... jni-vz-54/

Což ovšem nemění nic na tom co si myslím o tomto díle.

Stormik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 05.01.2020 0:26

06.01.2020 19:07

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

Parabellum píše:Ano, ze vz.54 je zde pouze pažba a ta je již také překopana. Jinak montáž s puškohledem Uk vz.59 patrně nebyla na pušku dána v šedesátých letech - vzhledem k pužitým imbus šroubům :-)


Já tedy nevím, ale s tímto komentářem souhlasit nemůžu a popravdě mě i dost překvapil.

To že je pažba k vůli použité hlavni a účelu zkrácená na předpažbí snad o 3 cm, dle mého určitě neznamená, že je pažba překopána. Pod tímto pojmem si dovedu představit daleko razantnější zásah do pažby, což není tento případ.

Datovat montáž s puškohledem podle aktuálně použitých šroubům ? Protože mně jako laika napadlo, že vzhledem k jakému účelu puška sloužila, kolik let střílela na soutěžích, ty šrouby mohli být 10x vyměněné, to není zapomenutá uloženka z policejního skladu. Kdybych šrouby před focením vyměnil za dobové šrouby, které jsem před časem nakoupil od jednoho rusa na mosina, pak by montáž mohla být dána na pušku v 60-tých létech ?

ostrostrelec
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 266
Registrován: 08.10.2006 17:18
Bydliště: ZL

06.01.2020 19:48

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

Nicméně, pořád je zvláštností značka "SNB 1", nikdy jsem ji neviděl na zbrani, i když tato u této složky skutečně sloužila... Nebo někdo jiný ano? A proč je touto značkou označena i montáž (navíc každá značka je jiná a docela neumělá)?

Stormik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 05.01.2020 0:26

06.01.2020 19:56

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

andy.rybar píše:Pokud se nepletu tak tahle puška se před časem mihla na hunting bazaru s nějakou strašidelnou cenovou tuším 70k ale nechci kecat a historkou o spešl policejní sniperce. Dost se tam tenkrát řešila její autenticita.


Ten inzerát neunikl ani mně, ale tenkrát jsem tomu nevěnoval moc pozornosti, protože jsem nebyl nijak schopen pušku relevantně identifikovat, bohužel i prodávající měl o této zbrani mylné informace a v tom je kámen úrazu celého inzerátu, pochybuju, že si to vymyslel, tohle mu musel někdo namluvit.

Polovina inzerátu pravda není, polovina dejme tomu je. Část z toho co psal se shoduje s tím, co se v posledních dnech dovídám.

Není pravdou několik věcí, není to Vz. 54, není to speciálně upravená policejní odstřelovací puška, nebyla ani k tomuto účelu vyrobená a taky nikdy nebyla zařazena do výzbrojě SNB.

Je pravdou, že vychází ze Vz. 54, shodný je závěr a pažba, byla předělána zbrojířem SNB pro soutěžní střelbu a tím to začíná, podle zdroje z PČR těch pušek bylo několik, různě po sborech a ti mezi sebou soutěžili, takže se pušky můžou lišit dílčí úpravou pro lepší výsledek jednotlivých střelců. Jelikož ty pušky měli údajně každá jednoho svého střelce a ten si jí podle sebe nechával od zbrojíře SNB upravovat, můžeme aktuálně vidět dvě rozdílné pažby, moje a toho inzerenta, stejně tak si na ni mohli nechat namontovat aktuálně dostupný puškohled, inzerent měl původní, u mě je z kulometu, patrně dělali co jim soutěžní řád dovolil a co byl zbrojíř konkrítního oddělení ochoten, možná schopen udělat, právě pro přesný a precizní výstřel do terče, né do třídního nepřítele, jak se domníval inzerent. To následně vysvětluje chybějící nadpažbí, kroužek s okem a odšroubovaný držák nosného řemenu na pažbě, sportovní střelec ji nikam pověšenou na rameni nosit nemusel.

Není tedy možné pušku pojmenovat jako Vz. 54 a pod tímto názvem jí prodávat, už vůbec ne jako policejní odstřelovací speciál. Ano, je to speciál, ale sovětský Zenit, individuálně upravený zbrojířem SNB pro sportovního střelce SNB, jako Vz. 54 nemá žádnou cenu, ale jako Zenit sloužící ve SNB 1 s takovou historií, s takovým výrobním číslem cenu mít bude, jakou to nevím, to je jiná otázka a řekl bych že aktuálně dost subjektívní.

Nicméně i tak budu dále pátrat, vyptávat se a zjišťovat, měl bych vědět, co mám doma :D

Stormik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 05.01.2020 0:26

06.01.2020 20:21

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

ostrostrelec píše:Nicméně, pořád je zvláštností značka "SNB 1", nikdy jsem ji neviděl na zbrani, i když tato u této složky skutečně sloužila... Nebo někdo jiný ano? A proč je touto značkou označena i montáž (navíc každá značka je jiná a docela neumělá)?


Tady s váma souhlasím, tohle mi nikdo nedokázal vysvětlit, při registraci zbraně mi pán říkal, ví toho dost a často s ním diskutuju, když něco zajímavého donesu, že ta značka není úplně neobvyklá, ale tím to skončilo, více nevěděl, ale zase věděl že značka na hlavni NOV je značka puškaře Petra Novohradského, možná bych se měl dotázat jeho, jestli by nevěděl více, budu ještě pátrat, tohle mě aspoň na pár měsíců zabaví.

Samozřejmě děkuji i vám tady, za příspěvky a pomoc :wink:

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

07.01.2020 9:43

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

Vyjádřil sem se nepřesně. Nemyslim, si že by montáž nebyla z šedesátých let jen kvůli použití imbusáku. Samozřejmě chápu, že se lépe poslouchá pohádka o tom, jak příslušníci SNB prvního oddělení spolu soutěžili na závodech s touto puškou od šedesátých let až do zavedení SSG nebo TRG. Ale dovoluji si pochybovat, i když je to čistě má doměnka bez důkazů, tudíž názor proti názoru a důkaz žádný.. A každopádně přeji ať vám puška dělá radost a hezky střílí.

No a teď proč pochybuji, že tato úprava vznikla v šedesátkách. Jelikož je na hlavni značka pana Novohradského, tak bych si dovolil tvrdit, že puška vznikla v jeho dílně a to až po revoluci, stejně tak osazení montáží s puškohledem z Uk vz.59 a nacínování hledí a mušky, což by ovšem bylo nejlepší si ověřit dotazem přímo u něj. Pamatuji jak se v devadesátých letech dostalo na trh (BVS) poměrně dost pušek a dílů OPu vz.54 vyřazených od PČR. Prodávaly se doslova za pakatel, tušim že něco kolem 10 kkč - sám si dodnes trhám vlasy, že jsem si také jednu nekoupil.. No a právě z té doby si také pamatuji na různé zběsilé úpravy a ladění Opu, přičemž snaha osadit jí výkonější optikou z Uk byla poměrně častá. No a udělat si nějakou tu atraktivní raznici také není a nebyl problém. Například pamatuji některé nově vyrobené expanzky z dílny pana Novohradského byly komplet obouchané krásnýma německýma slepicema z WW2, téměř k nerozeznání od origo :-)

No a ze sběratelského hlediska, je již pažba překopaná, ne že né. Už jen to, že jí někdo uřízl vpředu, kvuli tlusté hlavni musela být uvnitř řádně profrézována, no a půvdní kování je také pryč (kovová botka, poutka na řemen, přední objímka).

PS: děkuji za poučení v případě pivoně, budu si na něj od teď dávat na tůrách pozor :-D

eerr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 359
Registrován: 18.08.2006 14:34
Bydliště: cca Plzeň

07.01.2020 17:21

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

Závěr to má ten se třemi uzamykacími ozuby ze Zenitu nebo z Mosina?

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

07.01.2020 21:51

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

Před cca 15 18 lety chodili na střelnici do Klobouček dva kluci co měli na téhle pušce novou těžkou 26 palcovou hlaveň v 308 Win .Ale komorovanou 7,62x54R.A nechodilo jim to na 300 m vůbec špatně.Takže o těch přestaveb asi bude víc.

Stormik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 05.01.2020 0:26

07.01.2020 22:32

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

Parabellum píše:No a teď proč pochybuji, že tato úprava vznikla v šedesátkách. Jelikož je na hlavni značka pana Novohradského, tak bych si dovolil tvrdit, že puška vznikla v jeho dílně a to až po revoluci, stejně tak osazení montáží s puškohledem z Uk vz.59 a nacínování hledí a mušky, což by ovšem bylo nejlepší si ověřit dotazem přímo u něj.


Dnes jsem s panem Novohradským mluvil, dostala se k němu před osmi léty a překvapivě si na ní pamatoval, říkal, že něco takového měl v rukách poprvé, sám o ní nic nevěděl a na moje otázky mi nemohl odpovědět, potvrdil mi akorád to, že v SNB opravdu bylo oddělení, kde se prováděli různé úpravy zbraní a tam prý bylo možné všechno.

Důvod proč byla u něj je údajně ten, že v rámci zbraňové amnestije ji původní majitel potřeboval zlegalizovat, ptoto tam je mimo jiné jeho značka NOV.

Taky se snažím sehnat kontakt na syna původního majitele, jestli bych se nedozvěděl více, přece jenom nemám rád pohádky a jsem od přírody zvědavý :D

Stormik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 05.01.2020 0:26

07.01.2020 22:34

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

eerr píše:Závěr to má ten se třemi uzamykacími ozuby ze Zenitu nebo z Mosina?


Závěr je Mosin, je tam vyražené 1944 r.

Stormik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 05.01.2020 0:26

07.01.2020 22:39

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

glock1719 píše:A nechodilo jim to na 300 m vůbec špatně.Takže o těch přestaveb asi bude víc.


Díky za další info, půjdu si za týden taky vystřelit, sice tu máme jen 100 metrů, ale i tak se těším. Více jich bude, souhlasím, mám výrobní číslo 35, tak snad jich bylo, možná je minimálně tolik :wink:

vybyravy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 243
Registrován: 11.01.2013 23:15

29.01.2020 23:09

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

Pažba je to jediné, co má spojitost s Opu vz.54, bohužel upravena. Snad ještě hledí, možná jen horní plátek. Závěr rovněž není vz.54, kde oliva přechází do kliky ne tak ostře, ale postupně táhlým obloukem a v její spodní části je drážka na povolení šroubů montáže.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

14.02.2020 17:10

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

Je to téměř srdcervoucí příběh a ta zbraň k tomu... :lol:

Tedy... To co máš je "nějaký Mosin" a můžeme se dohadovat jestli je to z původní terčovnice Zenit, zadlabaný do pažby z OPu vz. 54 s dobastlenou optikou z UK vz.59 na nějaké homo-domo montáži.

Raznice SNB 1 je hezká a stejně jako slepici (WaffenAmt), či jakoukoliv jinou raznici ti dnes za 1500 Kč udělají téměř kdekoliv a můžeš si ji bouchat na co chceš.

Moje teorie je, že to byla černota, co si někdo postavil a pak se přes Novohradského jen prohnala, jako, že ji vyrobil a dal na zkušebnu a nebo to postavil on sám, z toho co se mu zrovna válelo v dílně pod ponkem. Tu hlaveň, tu závěr z vystříleného Zenita atd. Pokud vidím, zkušebnu to má 2012, takže by to i odpovídalo tomu, kdy BVS rozpouštěl díly na 54, co koupil od MV / A ČR. Tahle stavba rozhodně nevznikla v 60. letech, jak ti někdo nakukal, ale až mnohem později. BTW, ten imbus tomu taky nasvědčuje, byť jsi se ohrazoval.

Jinak k tomu příběhu, jako že zbrojíř u SNB a tak...

Prosím Tě, všechny zbraně, které tehdy byli ve výzbroji SNB a Vojsk MV, nebo byli na klubech jako byla Rudá hvězda byli pouze zapůjčené a NIKDO by si nedovolil do nich takhle hrábnout, protože by ho soudruzi zavřeli.

Ano, jednotlivé krajské správy SNB měli přidělené OPu vz. 54, stejně tak jako později SVD a dostali se i do Rudé hvězdy (tehdejší sportovní jednota Federálního MV), kde s nimi příslušníci a vybraní jedinci - civilové skutečně závodili, někdy od 70. let v disciplíně odstřelovačská puška, nicméně to byli všechno služební zbraně (OPu vz. 54, původní Mosiny) a později SVD.

Vzhledem k tomu, jaká mezi nimi panovala rivalita ještě začátkem 90. let, kdy jsem ty závody s nafasovanou 54 zažil já, si nedovedu představit, že by se tam objevil někdo s něčím takovým i vzhledem k tomu, že platilo omezení na zvětšení optiky 4x.

Jinak pokud mi pošleš do PM detaily toho kaufu, čili od koho to šlo můžu se v komunitě lidí, co se kolem téhle střelby motali nezávazně poptat, jestli tu pušku někdo nezná.

Stormik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 05.01.2020 0:26

26.05.2020 9:47

Re: Odstrelovaci puska Vz.54 - zkusenosti, rady, postrehy

Děkuji za nabídku pomoci, oslovil mně na střelnici pán, který patrně věděl co to je a dal mi nabídku, kterou jsem nemohl odmítnout, teď mě sice mrzí, že jsem jí dal pryč, ale co už ...

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Samonabíjecí a vojenské

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků