modrý pes
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 02.03.2014 19:43

13.10.2019 13:56

Re: Perkusná Sharpska

Už jsem ji viděl na živo.Borec s ní střílel na 100m na pistolový terč 50-20 přes tunel a dioptr a pušku měl opřenou jen pod hlavní 3rány a dovolil mi nahlédnout do pozorováku a měl je přesně v centru,tak že se překrývaly v trojlístek.Puška má vytahovač a hilznu má 45-90 remington a v kapsli je malinká ocelová kulička,která zabrání plynům aby se vraceli d o závěru.Dál jsem se díval jak střílí a opravdu mu ze závěru nic nelítalo.Měl jsem ji v ruce,spasování perfektní,jak železo ,tak dřevo a závěr sjížděl trochu z tuha ale bez drhnutí což značí perfektní slícování<než jsem přišel na čumendu>tak už měl odstříleno asi 30ran.ptal jse ho na známé neduhy šarpsky,zde hojně popisováné a říkal že temito neduhy tato konstrukce netrpí.Myslím si že tato konstrukce je horkým favoritem mezi perkusními zadovkami Sharps.Kupoval ji nedávno v polsku lehce přes 40 000 kaček a kyrýr mu ji dovezl až do baráku.Chtěl jsem šarpsku na kovové polopatrony ale pořád jsem se rozmýšlel nad poruchovostí šarpsek s konstrukcí gumových ,,ó,,kroužků a všelijakých dodo dodělávek ale Saquaro rozhodlaale počkám až budou mít v Dave i hilzny a střely a vše co k tomu patří.Nejraději bych Saquro 45-120,Mazání si vaří sám,60 hov.lůj,40 včelí vosk.Na spoustu věcí jsem se chtěl zeptat dnes ale nepřišel.Tak příště.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

13.10.2019 14:40

Re: Perkusná Sharpska

Na Placech a ve Velvarech byly Saguara k vidění už dříve. Poláci v perkusní kategorii nestříleli snad nic jiného. Ve Velvarech jsem naposledy včera okukoval karabinu, kterou jsem tam potkal už minule. Podle majitele je bez problémů, vše je vychytané a funguje bez problémů od dodání.

Opravdu zajímavé.

Uživatelský avatar
daho
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 62
Registrován: 23.05.2007 9:08
Bydliště: Jedovnice

09.12.2019 17:18

Re: Perkusná Sharpska

IAB .45 - Tak jsem si podle místního návodu vyrobil nerezovou destičku s o-krouzkem, na kovovky - po asi 3 letech co jsem rozlomil původní při čištění. Byla totálně zapečená v závěru a asi překalená . Práce hrozná, nerez je potvora, furt sem brousil nůž :-(. Už jen vyleštit a je to. tak jsem se těšil, jak si prásknu a nemám prach. Tak se časem pochlubím jak funguje.
nějaký fotky hír: http://david_holub.sweb.cz/index.php?di ... esticka%2F

Uživatelský avatar
daho
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 62
Registrován: 23.05.2007 9:08
Bydliště: Jedovnice

04.02.2020 20:17

Re: Perkusná Sharpska

tak se chlubím jak nefunguje :-(

po dlouhé době jsem našel kousek času zkusit Sharpsku a ouha.
naplnil jsem kovovky a ještě před střílením mě napadlo mrknout hlavní na
soustřednost kanálku s hlavní. závěr je při zavření dost vysoko, kovovku to neodpálí ani náhodou,
ani jsem to nezkoušel.
osa.jpg

budu muset udělat kratší spojku mezi páku a závěr, někde ve vláknu je to zmíněný.
nebo prosím o radu, jak to jinak lze vyřešit.
díky

Uživatelský avatar
daho
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 62
Registrován: 23.05.2007 9:08
Bydliště: Jedovnice

12.02.2020 15:32

Re: Perkusná Sharpska

Tak jsem dneska zkusil pět prvních ran, na zahradě do špalku.

Jak jsem předpokládal - při zavřeným závěru je kanálek mimo osu a neodpálí.
tak jsem si podržel kliku pootevřenou, aby byl závěr v ose.
odpal pak funguje bezchybně - pokud teda posoudím těch 5 ran.
kanálek v závěru je udělanej hezky, žádná zákruta nebo dolík pod pistonem, jak to někdo měl.
pod pistonem je drážka, jinak je to rovný. zaslepovací šroubek končí přesně před zátravkou, takže taky dobrý.

Destička neprofukuje, za o-kroužkem je čisto, závěr těsní celkem ok, na ruce jsem měl po pěti ranách jen trošku černýho a ani jsem to necítil.
Vám to těsní bezchybně, že nefouká spodem na ruku?

Po výstřelu byly tři nábojnice cca 1 mm od závěru, dvě zaráz se závěrem, při otevírání na destičku netlačily.
vyrazit šly v pohodě kouskem mosazné kulatiny, tu jsem si udělal podle vzoru z fora.
někde se to řešilo, proč jsou nábojnice po výstřelu utopený, ale to jsem zapomněl.

takže mě ještě čeká upravit destičku za o-kroužkem, aby tam nebyla plocha kde se bude držel bordel
a udělat novej kratší řetízek

Jak se trochu rozjaří, tak naplním hilzny a vyrazím na střelnici, abych zkusil, kolik ran dá než se zadře,
to jsem fakt zvědavej :-)

Takže zkouška ok, sice 5 ran nic nevypovídá - ale jsem rád,
pušku mám doma nějakejch 6-8 let, ani nevím a dneska první výstřel.
Přílohy
zapesti.jpg
kanalek.jpg
desticka.jpg
destcka1.jpg

Uživatelský avatar
daho
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 62
Registrován: 23.05.2007 9:08
Bydliště: Jedovnice

12.02.2020 16:21

Re: Perkusná Sharpska

až dneska mě došlo, že destička v závěru by klidně mohla být jen taková, viz. příloha. takže by stačila třicítka kulatina a mnohem míň práce.
destička těsní stejně na hlaveň, ostatní materiál je vlastně zbytečnej, je to tak?
a já se s tím tak drbal...
Přílohy
mensi_desticka.jpg


Reklama

Uživatelský avatar
daho
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 62
Registrován: 23.05.2007 9:08
Bydliště: Jedovnice

13.02.2020 22:45

Re: Perkusná Sharpska

mám hotový nový řetízek, tj. spojku mezi pákou a závěrem. měl jsem celkem štěstí, trefil jsem se napodruhé.
zkrácení o 1,8 mm - páku jsme nezavřel k pažbě a závěr nešel otevřít, aby šel zasunout náboj.
druhý pokus - zkrácení o 0,8 mm: perfektní vystředění kanálku, nevěřil jsem vlastním očím :-)
takže zkrácení spojky o 0,8 mm dělá při zavřeném závěru jeho pokles o 2 mm.
spojku jsem vyrobil z rukojeti očkového klíče, tj. CRMO ocel.
třeba se to někomu bude hodit.

Ammux
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 19.04.2020 21:23
Bydliště: Dvůr Králové n/L

19.04.2020 22:43

Re: Perkusná Sharpska

Zdravím, jsem tu novej. Tuším že mám .54 nějakých 25 let (výrobní číslo SH7436). Střílím opravdu jen pro radost a doposud jsem používal jen papíráky. Chtěl bych zkusit mosazné hilzny, je někdo ochotný dodat výkres s rozměrama pro modern .54? Soustruh mám, jen se mi nechce tápat. Díky. Je tu někdo z okolí Dvora Králové, že by jsme dali kávu v rouškách?

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

20.04.2020 11:27

Re: Perkusná Sharpska

Měl jsem kdysi Sharpsku v ráži 45. Kromě 20-ti nábojnic dodaných od výrobce jsem si na soustruhu vyrobil dalších 20 z běžné mosazi zakoupené v odborné prodejně. Po nějaký době, nebylo to ani dlouho jsem zjistil, že při přebíjení mě nejde zalisovat střela právě do těch doma dělaných nábojnic. On se totiž začal zužovat krček nábojnic u konce. Nevím, k jakému pohybu nábojnice dochází při výstřelu, ale dělá to dojem, že mimo pohybu vzad také dopředu a tam se narážením na náběhový kužel zužuje. Usoudil jsem tedy, že materiál, ze kterého jsou vyráběny tovární nábojnice není běžná mosaz, ze které jsem je dělal já. Proto ten svůj poznatek zmiňuji, aby nedošlo k překvapení jako u mně.

Uživatelský avatar
Styblo31
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 28.03.2009 17:29
Bydliště: Praha

20.04.2020 20:28

Re: Perkusná Sharpska

Už nějakou dobu mám dojem že pořebuju pušku, zadovku na střílení. Líbí se mi Martini-Henry nebo Sharps. Postupně se to převažuje k Sharpsce , toto téma sleduju už delší dobu a mám několik dotazů na které jsem nenašel odpověď. Je tu kupa nápadů jak ladit a vylepšovat repliky aby spolehlivě fungovaly. Ale jak vlastně ty pušky fungovaly tenkrát? Stejné problémy se zadíráním destičky? A která z dostupných replik nejvíce odpovídá dobovému originálu? Rád bych se vyhnul moderním zlepšovákům ala. "gumový O kroužek" nebo "keramická kulička".

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

20.04.2020 22:54

Re: Perkusná Sharpska

Styblo31:Pokud se chceš vyhnout různým domácím úpravám v tomto vláknu popsaných, dám ti jednoduchou a dobrou radu. Nekupuj si ji.

Uživatelský avatar
Styblo31
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 28.03.2009 17:29
Bydliště: Praha

21.04.2020 7:53

Re: Perkusná Sharpska

Jim11 - Domaci upravy muzou byt ruzne, od vymysleni vlastnich cest s vyuzitim nejnovejsich technologii po upravy tovarni repliky do podoby co nejblizsi puvodnimu originalu. Me osobne je blizsi druha moznost. A s tim souvisi i druha otazka, zda ta flinta mela stejne potize i tenkrat a po x ranach se promenila v kyj.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

21.04.2020 11:14

Re: Perkusná Sharpska

Na tu druhou otázku ti nikdo zřejmě neodpoví, neb pamětníci již dávno nežijí. Ale jsem přesvědčen že původní stav ji po pár výstřelech opravdu proměnil v kyj a muselo následovat čištění. Různé plivání do závěru apod. nepovažuji za odpovídající řešení. Ale mám pocit, že jsi už rozhodnutý si ji pořídit. Tak hodně štěstí. Nebylo by od věci, aby ses pak pochlubil, jak jsi pochodil.
Každý strůjcem štěstí svého jest.

Uživatelský avatar
Styblo31
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 28.03.2009 17:29
Bydliště: Praha

21.04.2020 12:33

Re: Perkusná Sharpska

Rozhodnuty nejsem, ale ta flinta se mi libi. K te funkcnosti, nezda se mi ze pokud by to byl takovy strep ktery po par ranach prestal fungovat, byla by to tak slavna zbran. Proto se ptam po tehdejsich zkusenostech. Jinak, nemel bych problem to vyresit pozdejsim modelem na klasicke nabojnice. Ale k tem jsem nenadel takrka zadne komentare a zkusenosti.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

22.04.2020 9:18

Re: Perkusná Sharpska

Na odpověď, proč to je tak slavná zbraň, musíš jít do historie. Sharspka (perkusní) vznikla okolo roku 1850 a to ještě neexistovaly použitelné nábojové pušky. Později již existovaly, ale použitelnější byly až po roce 1867. Ale americká občanská válka byla dříve, tak používali, co měli - sharpsky.

Proč je u nás tak "slavná a oblíbená" nyní? ... je v tom romantika. Replika perkusní Sharpska je velmi oblíbená mezi westerňáky a vojenskými "historiky" z období US občanské války. Technicky to podle mne není nejlepší puška (westerňáci nebijte mně :-) ), problémy se zápalem a špínou vyřešily pozdější nábojové verze, ty ale už byly zase technicky překonané jinými vzory pušek.

Prostě, abych to zkrátil, když chceš technicky zdařilou historickou (nábojovou) jednoranku, kup si rolling-block. To je volba rozumem. 8)
Volba srdcem může být Sharpska. To je jako v životě. Volba rozumem samozřejmě přinese méně problémů, funguje lépe, ale srdce je srdce.

Uživatelský avatar
Styblo31
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 28.03.2009 17:29
Bydliště: Praha

22.04.2020 21:35

Re: Perkusná Sharpska

Wdog - Jde mi o flintu na střílení,ale musí se mi líbit. A to je u RB problém. Amerikou a westerny postižen nejsem ale Sharps se mi líbí. Navíc mi jde vyloženě o repliku a tam je Sharps dostupnější.
Nikam nespěchám, uvidíme co přijde a snad posbírám nějaké rozumy a praktické zkušenosti.

Uživatelský avatar
Flash
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 630
Registrován: 03.03.2007 13:14
Bydliště: Hradec Králové / Praha

23.04.2020 12:52

Re: Perkusná Sharpska

Sharps perkusní jsem koupil IAB. Pomáhal mi jí vybrat kamarád. Ten mi taky upravil zátravku a udělal destičku. Jinak mi mocneodpalovala a zadírala se.
Nábojové mám tři a ani jedna nepotřebovala úpravu a střílí perfektně. Kdysi mi někdo psal. Perkusní budeš muset upravit vždycky, nábojovou jen náhodou.

Ammux
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 19.04.2020 21:23
Bydliště: Dvůr Králové n/L

23.04.2020 18:00

Re: Perkusná Sharpska

Prosím, prosím, může někdo poskytnout rozměry náboje .54 modern. Děkuji uctivě.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

25.04.2020 20:22

Re: Perkusná Sharpska

Styblo, problém je v tom, že posuzuješ věci staré přes 150 let dnešními očima.
Představ si jaký to musel být pokrok když voják vystřelil , řeknu 10x než jiný jednou s předovkou. A mohl střílet v leže, kleče. Úžasný vynález ta Sharpska. Proč si všichni myslí,
že ty věci kdysi fungovaly líp než dnešní repliky ? I dnes fungujou velice dobře pokud jim dáš to co potřebují, ale všichni by chtěli střílet jen s Vesuvitem a nejlevnější zápalky a o mazání
se nikdo nezajímá. Můžu ti říct, že lidi, kteří se tomu věnují střílejí 50 a více ran bez problému. Kdo by vystřelil 50 ran v reálném boji ? Asi nikdo, nebyl to samopal.
Je tady řešení - kup si nábojovou sharpsku je úplně stejná a je na patrony, neuvidiš
rozdíl. https://www.zbrane-dave.cz/katalog-zbra ... pedersoli/

Uživatelský avatar
Styblo31
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 28.03.2009 17:29
Bydliště: Praha

25.04.2020 20:56

Re: Perkusná Sharpska

FrankJ - Mě právě zajímají tehdejší zkušenosti a proto jsem se ptal zda má někdo přehled o to jak to bylo tenkrát, případně ideálně s odkazem na literaturu a pod. (mimo jiné, i s předovkou se v armádách běžně cvičila střelba v kleče i v leže)
Pro mě osobně ta perkusní Sharpska má kouzlo v té podobě co nejbližší původnímu originálu. Bez moderních vylepšení která vesměs nefungují (viz xy příspěvků v tomto tématu). Že funguje "polský kočkopes" s nábojnicí a kuličkou je možné, ale pro mě to kouzlo nemá.
Snažím se v tématu rozkoukat a poshánět nějaké rozumy a zkušenosti z okolí, což se i díky tomuto foru docela daří. V tuhle chvíli se moje názory blíží k tomu že pro začátek zvolím cestu nábojnicové Sharps nebo Rolling Block a pak se uvidí.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník