Uživatelský avatar
snackmc
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 16
Registrován: 08.08.2019 9:18

09.08.2019 19:04

Re: long range shooting

Děkuji Vám za názory.


Jak jsem psal, o 308 vůbec neuvažuji a z pohledu balistiky mi nejlépe vychází 300WM ... jen chybějí ty zkušenosti a za ně díky.

Ano, jsem začátečník a vím, že můj problém peníze nevyřeší (a nemám neomezený rozpočet). Právě proto se chci vyhnout prvním chybám v nákupu např. volbou nevhodné ráže. :roll:
Pokud tedy vychází lépe něco v ráži 6,5, poraďte prosím co konkrétně a proč? Přiznám se, že se v v rážích 6,5 neorientuji a potřebuji si to logicky zdůvodnit
Předem díky

Zdenek N
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 241
Registrován: 27.11.2006 0:19
Bydliště: Olomouc

09.08.2019 23:53

Re: long range shooting

Kterou 6,5? To si netroufám kategoricky vyslovit. Řeknu jednu a ostatní začnou psát,že je to blbost,že ty další jsou lepší :D . Blondýna,nebo bruneta?
Začal bych tím,jak moc dobře chceš střílet. Od toho se odvíjí zbraň,optika a hlavně přebíjení. Nějak si nedovedu představit střílet dlouhou, bez přebíjení.
Za prvé by Tě to ekonomicky zruinovalo (pokud budeš střílet pravidelně) a za druhé přebíjením můžeš vyladit náboje pro Tvou pušku daleko líp,než je kvalita továrních nábojů. Jsou samozřejmě vyjimky ,ale to bych nechal stranou.
Musíš si rozmyslet , jaký typ pušky to bude(sportovní,služební),protože ne každý výrobce dělá všechny možné kalibry v 6,5. Naštěstí Lapua dělá všechny 6,5 nábojnice,které jsem před tím vyjmenoval.
Já osobně mám 6,5X47 Lapua a měl jsem 6,5x55SE. 260 Rem. mě nějak minul a zatím mi nějak neimponuje . V loveckém varmintu mám 6,5 Creedmoor. Dnes bych šel asi do 6,5 Creedmoor . Ale jak říkám,je to těžká volba. Pokud přebíjíš,tak je to téměř jedno. Balisticky jsou téměř totožné.
K tréningu asi tolik,mě osobně 50ran bohatě stačí. Spíš jde o to,aby tréning nebyl dvakrát ročně. To by bylo asi málo :D .

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

10.08.2019 19:02

Re: long range shooting

Pri dnešnej situácii na trhu je asi tou racionálnou voľbou 6,5 Creedmoor. Zbrane v tomto kalibri komoruje mnoho výrobcov, ako veľkých firiem, tak samozrejme aj malé špecializované firmy. Vďaka dobre cielenému marketingu dnes ponúka fabrické strelivo viacero veľkých muničiek vrátane S&B. Pokiaľ ide o prebíjanie, na trhu sú vynikajúce nábojnice od viacerých firiem - Lapua, Peterson,Norma... s veľkou a s malou zápalkou. O matriciach ani nehovoriac, od výmyslu sveta. Čo viac chcieť.

Podobnú šancu ako 6,5 Creedmoor mal pred dvadsiatimi rokmi 260 Remington. Lenže Big Green šancu nevyužil a veľký prielom na trhu sa nekonal - tak ako aj s ďalšími geniálnymi nábojmi, proste marketing Remingtonu to nezvládol. U Hornadyho dali do toho omnoho viac úsilia a výsledok je viditeľný, aj na našich trhoch sú dostupné rôzne zbrane a terčové a lovecké strelivo.

Lapua svoju príležitosť tiež veľmi nevyužila, obrovský záujem v USA pri uvedení na trh postupne klesol a ani 6,5x47mm Lapua nezažila taký komerčný boom ako 6,5 Creedmoor. Lapua svoj náboj stále videla ako terčový špeciál pre užšiu skupinu užívateľov a v podstate to tak je až dodnes. Samozrejme, v USA je 6,5x47 rozšírený podstatne viac ako u nás. Avšak asi 99% zbraní sú custom, príp. nejaké malosériovky. Myslím, že nikto z veľkosériových výrobcov nekomoruje svoje zbrane v 6,5x47mm.

Takže moje subjektívne doporučenie je 6,5 Creedmoor (mám 6,5x47mm Lapua a 260 Remington, nechválim teda svojho favorita).

Uživatelský avatar
snackmc
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 16
Registrován: 08.08.2019 9:18

11.08.2019 18:07

Re: long range shooting

Děkuji za názory.-
Vypadá to, že pod tíhou argumentů podlehnu 6.5 CM 8) a dále se uvidí

korkoran
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 120
Registrován: 30.11.2006 8:49
Bydliště: okolí Brna

13.08.2019 11:05

Re: long range shooting

Můj osobní názor,
nejsem nějaký extra střelec ale pár let už se o to marně pokouším, včetně přebíjení a kdybych tehdy nebyl trouba, ušetřil bych spoustu
času a peněz. Nechci vypadat jako Harpagon ale ekonomika provozu je dosti důležitá část celku.
Je super mít dělo co dostřelí kdoví kam ale pokud na jeden výstřel musím dva měsíce šetřit není to ono, aspoň myslím.
Jak píšou ostatní střelci, bez tréninku není mistra!
První volbou by podle mě mělo být - co chci střílet. Long range je široký pojem.
Jestli jen mířenku nebo i něco dynamičtějšího.
Jestli to bude jen na papír nebo i na gongy.
Jestli jen single shot nebo budu potřebovat zásobník.
Jak daleko chci střílet, pak bych teprve volil ráži a zbraň.
A v neposlední řadě jestli s tím chci i soutěžit nebo si střílet jen pro sebe.
Vzhledem k dnešním možnostem a dostupnosti informací ze světa je jednoduché si najít
co používají ti nejlepší v daných disciplínách na soutěžích u nás i v zahraničí.
A podle toho vybrat. Oni si to vybrali protože to funguje.
Ušetří se spousta času a peněz - jak jsem už psal. Oboje se dá investovat do lepšího vybavení a tréninku.
Šťastou volbu!

Uživatelský avatar
snackmc
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 16
Registrován: 08.08.2019 9:18

13.08.2019 11:48

Re: long range shooting

Jasně, že mě ekonomika zajímá, ve Sportce jsem ještě nevyhrál)

Abych upřesnil své nároky, tak:
- rád bych střílel něco dynamičtějšího, taktiku
- papír a gongy
- zásobník
- pokud vím, tak se taktika střílí na vzdálenosti cca 300-1200m, takže tak
- soutěž je také trénink :-)


Reklama

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

18.08.2019 19:42

Re: long range shooting

Možná radím blbě, ale začal bych s 308 win, je to služební ráže, takže se s tím dá střílet všechno, na přebíjení blbovzdorná, komponent habaděj, pokud by Tě to nebavilo, v pohodě se toho zbavíš, pokud Tě to bude bavit, koupíš něco lepšího.

Uživatelský avatar
Vejr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 597
Registrován: 10.06.2012 15:58

18.08.2019 21:06

Re: long range shooting

308 na 1200m už nemá. Zapřemýšlel bych nad nějakou novou ráží, vývoj jde pořád dopředu. Teď vypadá velmi potentně 6,5PRC

Zdenek N
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 241
Registrován: 27.11.2006 0:19
Bydliště: Olomouc

18.08.2019 22:29

Re: long range shooting

Hmm.Výborná rada. Když řekneš A,řekni i B. 6,5 PRC, nárust rychlosti zhruba o 8% při větší kapacitě asi o 28%. Větší zpětný ráz a to ne že ne.Menší životnost hlavně a to si troufám tvrdit,že výrazně. Moc výrobců na to pušky zatím nedělá. Dno nábojnice 13mm ,takže buď přefrézuješ původní závěr ,ale pokud si to pak rozmyslíš,těžko to budeš vracet . Nábojnice vezmeš kde?
Lapua nedělá,Norma taktéž nedělá. Hornády ? Sorry jako.Bez kvalitních nábojnic jsi jako sportovní střelec v prd...Ekonomika daleko horší.
A podstatná věc , která padla hned ze začátku zcela jasně. Vzdálenost střelby 500 - 1000m ! To zvládnou "běžné 6,5 (a i 6) úplně v klidu. Možná s trošku větším snosem na vítr než ten zázrak 6,5 PRC , ale se všemi ostatními výhodami.
Jo a 308 nechtěl,to řekl hned na začátku. A moc se tomu ani nedivím.

Takže jestli je těch pár desítek m/s navíc tak důležitých,tak směle do toho(6,5 PRC). :D
Můj názor. Ale nejlepšejší by bylo 300 Norma Magnum. :lol:
Jinak za sebe jsem argumenty vyčerpal a zbytek si zakladatel dotazu musí v hlavě porovnat stejně sám.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

18.08.2019 22:49

Re: long range shooting

S 6,5x55 chybu neuděláš.

hayha
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 20
Registrován: 15.02.2019 12:58

19.08.2019 10:44

Re: long range shooting

Souhlas s Glock 1719 :D i se Zdendou :D :D

gawein
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 03.12.2008 1:02

20.08.2019 0:01

Re: long range shooting

6,5 PRC je obdoba 6,5-284 N .Při obdobných rychlostech má opravdu nižší zpětný ráz. I v tovární laboraci má výbornou přesnost. 6,5 PRC je výkonově výše než creedmoor nebo 6,5x47, nemá být jejich konkurentem. má fungovat tam kde už přestávají stačit. Myslím, že i životnost hlavně bude větší než u 6,5-284.

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

20.08.2019 9:53

Re: long range shooting

Stačí sa pozrieť na výber streliva v 6,5 PRC a je "vymalováno"... Pokiaľ snakmc neprebíja, tak to nestojí ani za zmienku. Ak by aj prebíjal, tak okrem Hornadyho zatiaľ zrejme nikto iný neponúka nábojnice, takže...

Tu je to pekne zhrnuté, že na rozdiel od 6,5 Creedmoor tentokrát sa asi Hornady netrafil celkom do potrieb zákazníkov a ani balisticky 6,5 PRC neposkytuje nejaký zásadnejšiu výhodu. Koniec koncov, výkon fabrického streliva hovorí za všetko.

http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... cartridge/

najmä toto:

Comment — Does This New 6.5 PRC Cartridge Fill a Need?
Honestly, we don’t get this. If you need more speed than a 6.5 Creedmoor and want to stick with a .264-diameter bullet, then shoot a .260 Rem or 6.5-284 using a standard bolt. This requires a magnum bolt face. The 6.5-284 is a barrel burner; the 6.5 PRC promises to be likewise. On the other hand it may work better than a 6.5-284 in a short-action magazine — that may be what Hornady is thinking…

The 6.5 PRC clearly seems to be targeted at the PRS crowd. But we see many top PRS competitors moving DOWN in cartridge size, rather than up. Many PRS guys have stepped down from the 6.5 Creedmoor to the 6mm Creedmoor, or even a 6mm Dasher. The benefit is less recoil, and cheaper bullets. Are there really many PRS shooters clamoring for a short magnum? We don’t think so
.

Uživatelský avatar
snackmc
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 16
Registrován: 08.08.2019 9:18

20.08.2019 12:03

Re: long range shooting

Co se týká ráže 6.5, tak všechny modifikace této ráže budou žrouti hlavně a jak odkazuje LOVEC, s 6mm to bude ještě horší.

Pokud bych měl shrnout své poznatky, tak

- .308 je sice asi nejdostupnější ráže, snadná na přebíjení, ale na LR už překonaná (i když jsou borci, kteří to s ní umějí)
- stále nechci úplně opustit myšlenku na .300WM, i když jsou zde argumenty proti. Určitě si ji nechám jako druhou volbu.
- rodina 6.5 mi vychází asi jako nejpřijatelnější volba z hlediska balistiky a ekonomiky provozu a to včetně .260
- do ráží 6 a méně jít nechci, zde se už nebezpečně blížíme k .223

Ještě jsem narazil na novou ráži 7mm Practical. Máte s ní nějaké zkušenosti?

Uživatelský avatar
panacea
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 131
Registrován: 20.07.2007 14:04
Bydliště: ČR

20.08.2019 13:29

Re: long range shooting

čím víc je nábojnice u střely seškrcena ze svého původního průměru, tím větší "žrout" hlavně je daný náboj (rychlejší vypalování prostoru těsně za komorou...)

Uživatelský avatar
snackmc
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 16
Registrován: 08.08.2019 9:18

20.08.2019 13:37

Re: long range shooting

ZDENEK N

Proč by jsi volil 300 Norma Mag, ptám se, protože má první volba padla na 300WM, což je velmi podobné, možná o něco výkonnější

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

20.08.2019 14:31

Re: long range shooting

Zdeněk dal málo smajlíkov... :twisted:

300 Norma Magnum strieľa napr. strelu Berger Hybrid 230gr. rýchlosťou 925m/s - s jednou 300NM som sa zrovna v sobotu stretol na strelnici a merali sme prvé navážky. Takýto výkon je mimo možností 300 Winchester Magnum. A k tomu musím samozrejme dodať, že majiteľ má niekoľko ďalších zbraní, prevažne bežné 6,5mm kalibre ako 6,5 Creed, 6,5x55, alebo aj obyčajnú 308W. 300NM zvolil ako náhradu za vystrieľanú 338 Lapua.

Pri využití potenciálu 300 Win Mag je reálna životnosť hlavne max. do 1500 rán. To je ešte presnosť, ktorá umožňuje bodovať na súťažiach.
300 Norma Magnum spaľuje prakticky rovnaké množstvo prachu ako 338 Lapua Magnum, ale plyny pretekajú menšou dierou, čiže to namáhanie prechodového kužela je zase ešte väčšie.

7mm Practical je 300 Win Mag so stiahnutým priemerom na 7mm. Pre začiatok - ak neprebíjaš, tak duplom - je to totálne mimo.

Treba myslieť predovšetkým na to, že na aké strelnice má človek pravidelný a ľahký prístup. Pretože valiť každý druhý víkend z niečoho ako 300NM na 300-500m je číry nezmysel. Na to je ideálna 6mm BR Norma.

Ver mi, toto nie je problematika, ktorá sa dá prakticky a teoreticky obsiahnuť za jeden-dva roky. Ak by ťa to naozaj bavilo, tak máš nadosmrti postarané o zábavu, je to hobby, kde ide vývoj priebežne dopredu a stále je sa čo učiť, či už v rámci teórie, alebo v oblasti prebíjania a presnej streľby.

Najlepšia rada, ktorú ti môžem dať - okrem tej, aby si si nekúpil nejaký nepraktický kanón, ale 6,5 Creed - je tá, aby si sa prišiel pozrieť na nejakú streleckú súťaž a prehodil s každým pár slov. Najbližšie je 24.8.2019 F-Class na Střelné neďaleko Vsetína.

Zdenek N
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 241
Registrován: 27.11.2006 0:19
Bydliště: Olomouc

20.08.2019 20:32

Re: long range shooting

Ta 300 NM byla fakt myšlena z legrace. Hele snažili jsme se Tě navést k nějakému (dle nás) rozumnému závěru. Abys neměnil laufy jak na běžícím páse,nestřílel letáky z nějaké přehnaně nabušené ráže, komponenty včetně množství prachu nestálo majlant atd. atd. atd.

Střelba ,,na daleko" je především o zkušenostech a precizi . To není o tom,že si koupíš ,,kanón" a všem to ukážeš jak se to má dělat. Většinou to tak nefunguje.

Lovec to obsáhl do detailu jako velký praktik.Znám ho léta a ví o čem mluví.
Ano pořád a pořád se objevují nové a nové ráže. Většinou výkonnější . Ale vše má své výhody a nevýhody. Jak už jsem psal.

Máš samozřejmě naprosté právo koupit si za své peníze co chceš!
Chceš 300WM , kup si ho. Ale upřímně si myslím , že pokud chceš střílet často a k tomu ještě závodit,šťastný nebudeš. Lov je úplně jiná písnička.
Jsou borci ,co Tě vyklepnou na 1000m i s tou 6 BR. Za mnohem míň peněz a s úsměvem na tváři. To není můj výmysl,to je zkušenost ze závodů.
Abych to už fakt definitivně za sebe uzavřel , protože mě krutě nebaví psát a radit někomu , koho ani neznám a kdo stejně neposlechne :lol: (to neber zle) .
Kup si co chceš. Čas ukáže , jestli jsi zvolil dobře. Přeji ať dobře vybereš.
Howgh.

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

20.08.2019 20:41

Re: long range shooting

Souhlas s předřečníkem.
Určitě to nebude tak, že si koupíš super pušku a všem to ukážeš jak ti to jde.
Už jsem zažil spoustu nadšených lidí,kteří si kupovali kde co, jen aby měli to nejlepší.
Slehla se po nich zem, jen ti skalní zůstávají, a střílí to co je baví.
Není totiž long range jak long range.

Uživatelský avatar
Vejr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 597
Registrován: 10.06.2012 15:58

20.08.2019 21:55

Re: long range shooting

no ono to má víc rovin. Na kilák se dá i s 223kou, to samé s 6BR .... když nebude foukat. Když se podíváš do výsledkovek tak špička si prostě na tu dálku vezme něco jiného. A je to prostě něco za něco, chceš s ráži se super balistikou, tak to prostě žere hlaveň. LR je dost o penězích, dneska už neplatí že se někde zjeví dědula s Mosinem a vyklepne všechny. 6,5CRE nebo 6,5x45, 260Rem 6,5x55 OK, dobrej kompromis, ale všechno to taky končí kolem 2500-3000 ran. 308Win vydrží 2-3x tolik. Možná je cesta 7-08 která se objevuje na Slovensku. 300WinMag je překonaná, i když se objevili poměrně levné flinty, třeba Ruger Hawkeye. Je to o vzdálenostech které preferuješ. Ono v Čechách se na většině střelnic říká long range, i když je to vlastně mid range.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Sportovní a lovecké

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků