Uživatelský avatar
M M
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 295
Registrován: 07.05.2015 17:07
Bydliště: Wienerschnitzel mit Budweiser Bier

21.06.2019 11:21

Re: Brokovnice Mossberg

Co som kedysi resersoval, tak vacsina 500/590 kovych pazieb je zamenitelnych (pokial ide o rovnaku raz). O ktoru konkretne ide?

hrd
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 639
Registrován: 08.02.2009 20:25
Bydliště: Praha

07.08.2019 16:43

Re: Brokovnice Mossberg

Ahoj, přemýšlím, jestli si nemám koupit nějaké náhradní díly do zásoby, odešlo vám někomu něco, třeba táhla, úderník, pružiny apod.? Případně existuje nějaké doporučení, co by se mělo preventivně měnit a po kolika ranách? Dík za tip.

Uživatelský avatar
M M
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 295
Registrován: 07.05.2015 17:07
Bydliště: Wienerschnitzel mit Budweiser Bier

07.08.2019 20:16

Re: Brokovnice Mossberg

Ak ju budes fakt strielat intenzivne, tak pruziny (starsi kus co som kupil a ma dost nalietane ma uz citelne slabsiu pruzinu zasobniku oproti mojej druhej - ale funguje bez problemov).

Co som cital, tak odchadzala poistka, takze ak mas plastovu, kupit rovno kovovy kit a prehodit. Pripadne aftermarketovy podavac. Inak z vlastnej skusenosti nedoporucim nic, obe slapu ako hodinky. Na U.S. forach sa na takuto otazku docitas odpoved : "ammo" :mrgreen:.

Co neznamena ze nemam v sufliku vsetky pruziny, zapalnik, vytahovace, vyhadzovac, ctg.stop, ctg. interceptor, komplet spust, ... ale ja som v tomto streleny ;).

hrd
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 639
Registrován: 08.02.2009 20:25
Bydliště: Praha

11.10.2019 10:50

Re: Brokovnice Mossberg

Dotaz na majitele 590A1 - chtěl jsem ve spoušti vyměnit bicí pružinu (mainspring) a mám tam dvě, uvnitř té velké je ještě jedna malá. Ale tu malou jsem nikde nenašel, že by se dala koupit. Není ani na schématu (https://www.mossberg.com/schematic/?mod ... -schematic), je tam pouze ta velká (#27). Kolik pružin tam máte vy? Neví někdo, jestli tam třeba dříve byly dvě a pak tu vnitřní vypustili? A otázka nakonec, kde bych tu malou případně sehnal? Díky za radu!

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

12.10.2019 1:04

Re: Brokovnice Mossberg

Tam nejsou žádné vodiče... Ehm tedy vložené pružiny ;-)

V 590A1 je jen jedna bicí pružina. Teda já tam jen jednu mám, u tebe půjde o nějaký renonc...

hrd
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 639
Registrován: 08.02.2009 20:25
Bydliště: Praha

16.07.2020 14:56

Re: Brokovnice Mossberg

Občas se mi stane, že mi nevyjede ze zásobníku další náboj. Přisuzoval jsem to tomu, že špatně "pumpuji", ale pak jsem zjistil, že při střelbě jednoruč nevyjede prakticky nikdy - skončím pokaždé tak, že předpažbí je posunuté mírně vzad (tj. závěr odemčený), vystřelený náboj není vyhozený ven, po dotažení předpažbí úplně dozadu je vystřelený náboj správně vyhozený ven, ale nový z trubice nevyjede. Když v obou případech (klasická střelba i střelba jednoruč) následně přepumpuji znovu, nový náboj to už podá OK.
Zkusil jsem vyměnit pružinu v trubici, ale je to stejné. Když si s tím hraju jen nasucho, všechno vypadá OK - ty "pacičky" pracují OK, náboje z trubky vyjíždějí (s tou novou pružinou až vystřelují).
Nějaká rada? Problém při střelbě jednoruč by mi nevadil, ale při normální střelbě je to samozřejmě dost nepříjemné.


Reklama

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

17.07.2020 12:48

Re: Brokovnice Mossberg

Mossbergy jsou celkem háklivé na správné seřízení chodu a tvaru těch "paciček" - tedy "cartridge interrupter" (páčka vpravo) a "cartridge stop" (páčka vlevo). Problém může dělat ta i ta.

Za prvé je třeba identifikovat, proč náboj není podán. U Mossbergů řady 500 je páčka cartrige stop ovládána levým táhlem předpažbí, které ji v posledních cca 4mm chodu předpažbí vzad "přimáčkne" k levé stěne závěru - tím páčka zajede do vybrání a uvolní dno nábojnice která je pak pružinou trubice podána do prostoru výtahu.

Pokud cartrige stop není dokonale domáčknuta, nedojde k podání náboje. Občas pomůže mírná úprava tvaru čela páčky tak, aby její tvar více odpovídal kruhovému dnu nábojnice (u páčky se provede velmi jemný kruhový výbrus, který ubere v její spodní čelní části cca 0,3mm - to většinou stačí pro zcela bezproblémový chod).

Jiný problém a nepodávání může způsobovat páčka cartridge interrupter. Je potřeba zkontrolovat, zda se za ni nezachytává dno nábojnice v poloze, když je páčka zcela dole a tedy nesmí bránit volnému chodu okraje kování náboje. Občas se může stát, že právě při výstřelu jednoruč, kdy dochází k velkému "zákluzu" zbraně a tudíž i k servačnému pohybu všech nábojů v trubici směrem dopředu, že se náboj "šprajcne" o tuto páčku a není tudíž už opřený o páčku cartrige stop. Při zapumpování pak logicky sice dojde ke stisknutí páčky cartrige stop levým táhlem předpažbí, ale protože je náboj "zaseknut"/opřen o páčku cartridge interrupter, nedojde k jeho podání do výtahu.

Takže si vždy po výstřelu jednoruč zkontroluj pohledem na dno nábojnice, jestli je opřené o (1)cartrige stop (správně) či je zaseklé o (2)cartridge interrupter (špatně).

V případě (2) je tedy třeba lehce poladit (zabrousit a zaleštit) hrot páčky cartridge interrupter, aby nedocházelo k zasekávání nábojnic o ni v poloze kdy je zcela dole.

V případě (1) je třeba zkontrolovat funkci páčky cartrige stop, jestli dochází k jejímu plnému zmáčknutí při závěrečném cca 4mm pohybu předpažbí zcela vzadu a případně ji opět doladit probroušením.

Jen dodám, že toto ladění páček (úprava jejich tvaru čela broušením a leštěním) by měl pochopitelně dělat puškař, nebo alespoň člověk, co 100% ví co a proč dělá!!!

Poznámka - Mossbergy jsou kladiva. Na rozdíl třeba od italů je potřeba je ovládat fakt razantně. Například právě to, že cartrige stop je ovládána až posledními cca 3-4mm chodu předpažbí vyžaduje, aby při pumpnutí bylo předpažbí doraženo energicky až do jeho úplně zadní polohy. Pokud někdo zapumpuje "vágně" a nedorazí předpažbí až dozadu, nedojde k podání náboje z trubice do prostoru výtahu!

EDIT - jo, a ještě jedna věc. V úplně extrémním případě se může nábojnice zaseknout na přechodu mezi koncem trubky a tělem závěru. Ale to už busí být zmetek zbraň a musí tam být velký "grot". Opět pomůže opatrné přebroušení a následné přeleštění tak, aby byl přechod mezi koncem trubice a materiálem závěru zcela hladký.

hrd
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 639
Registrován: 08.02.2009 20:25
Bydliště: Praha

28.08.2020 15:24

Re: Brokovnice Mossberg

Dík moc za radu. Myslím, že mi tp chytá "cartridge interrupter / interseptor (tak tomu říkají na Brownellsu)". Zkusil jsem si objednat náhradní, uvidím, jak po jeho výměně. Pak případně budu shánět, kdo by mi to odborně poladil, sám se do toho pouštět nechci.

Předchozí

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Brokovnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků