Uživatelský avatar
Žábra
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 336
Registrován: 05.12.2011 10:52
Bydliště: Praha 4

10.06.2019 8:55

Jak daleko je slyšet výstřel z krátké zbraně.

Ahoj, tady jsem nic nenašel a ani na internetu. Tam je většinou jen řešení otázky učinky výstřelu na střelnici na naše ucho. Mě se jedná o vzdálenost od místa výstřelu. Jak daleko je slyšet výstřel z krátké zbraně v denní době s běžným ruchem okolo (silnice)? Děkuji za odpověď. Žábra.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

10.06.2019 9:21

Re: Jak daleko je slyšet výstřel z krátké zbraně.

Do tohoto vstupuje tolik parametrů, že tato otázka prakticky postrádá smysl. V první řadě jiný je hluk z krátké zbraně - Margoliny v .22 Short, a jiný z krátké zbraně - revolveru Casull v .454 Casull. Pak tu jsou drobnosti jako směr výstřelu, úhel (nahoru, rovně, dolů), vzdálenost překážek, povrchový charakter překážek, směr větru, počasí (relativní vlhkost vzduchu...), etc.
V praxi je to pak tak, že malorážku můžeš slyšet i na víc než kilometr, a za jiných podmínek na tu samou vzdálenost neuslyšíš .357 Magnum.

EDIT: Některý z kolegů modů mi do toho ještě vrazil tento odkaz:

http://ufmi.ft.utb.cz/texty/env_fyzika/EF_04.pdf

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

10.06.2019 14:53

Re: Jak daleko je slyšet výstřel z krátké zbraně.

Bacha na důchodce s 158 na rychlé předvolbě. :-)

Bohemund
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 193
Registrován: 29.04.2013 6:54

10.06.2019 18:17

Re: Jak daleko je slyšet výstřel z krátké zbraně.

Jak psal kolega výše, tak toto je velmi různorodé a na slyšitelnost zvuku výstřelu má vliv hodně věcí. Snad jen příklad z praxe může dát jakousi představu.
Takže z vlastní zkušenosti vím, že:
Nebyly slyšet 4 rány z pistole ráže 9mm. Ke střelbě došlo v lese. Střílelo se 1100 metrů vzdušnou čarou od mého domu. Mezi mnou jako "poslouchatelem" a místem střelby se mimo jiné nachází 400 metrů obydlená zástavba (vesnice), 400 metrů louka a 300 metrů lesa. Dohromady tedy těch 1100 metrů a výstřely nebyly slyšet. Důležitá věc - bylo to v létě, když všechno roste a je listí na stromech a já seděl doma u otevřeného okna a výstřely jsem neslyšel.
PS: mezi mnou a místem střelby se nenacházel žádný kopec nebo úžlabina, pouze překážky typu domy a stromy a okresní silnice

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

10.06.2019 18:59

Re: Jak daleko je slyšet výstřel z krátké zbraně.

zálěží taky jak fouká, při lovu nebyl slyšet výstřel 308 win z kazatelny vzdálené 400 m .
Na druhou stranu je vidět i slyšet ohňostroj vzdálený 8 km ve městě když je noc.

Obsah fóra / Střelectví / OFF TOPIC - MIMO TÉMA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků