mkkt
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 173
Registrován: 19.03.2010 12:03
Bydliště: Klatovy

14.04.2019 17:32

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

Tak se mi podařilo sehnat Roblu. Po nalití do hlavně a 24 hodinach jsem ji vypustil a vytekla čistá kapalina. Nikde žádný nečistoty. Ještě jsem protáhl hlaveň několika patchema a taky nic. Tak jsem zkusil Concord a taky čistý patche. Bohužel šrábance zůstaly. Ve čtvrtek to vezmu k někomu s endoskopem a hned budu vědět na čem sem, ale začínam se obávat nejhoršího :-( Pro ilustraci přikládam foto po všech procedurach.
Přílohy
IMGP8561.JPG
IMGP8560.JPG

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

14.04.2019 19:22

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

Tak to som nepríjemne prekvapený a sklamaný.
Daj vedieť ako to dopadlo, príp. nejaké foto z endoskopu.

pufr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 236
Registrován: 10.07.2007 10:16
Bydliště: západně od Prahy

14.04.2019 20:10

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

Bych tu hlaveň neházel hned "do žita", jsi záběhem částečně setřel "tisícinovou" tmavě zbarvenou vrstvičku - pojmenovat jí nedokážu - to by měl umět výrobce nebo někdo, s kým spolupracuje - a pod touhle vrstvičkou by měla být výrazně silnější ovlivněná nitridy ... (měla být ...).
Je ta hlaveň černěná - brynýrovaná??

Když jsem zabíhal ilaflonovanou hlaveň Sauer, byla i uvnitř ve vývrtu jako černý samet, pak se na hranách polí a ve středu drážek začly po odmědění objevovat pruhy obnažené oceli - celkem podobné jako ty na fotkách (rýhy - ani jemné tam nebyly - ale byla to kovaná hlaveň). Ptal jsem se technika na IWA, ten se smál, že je to normální. Zeptal jsem se ho, jestli teda mám nějaké žebříkové testy sestav ručně dělaných nábojů nechat až tak na druhou nebo třetí stovku ran a technik mě pochválil, že to je výborná myšlenka :D :D (ale ten Ilaflon samosebou výrazně ovlivňuje tření - to ta "tmavá vrstvička nitridů/černění" nemusí - nevíme :-) )

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

14.04.2019 22:34

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

S tím černěním mě to nenapadlo. Skutečně to vypadá jak ošoupaný černění od plášťů střel. V drážkách to černění ještě zůstalo, tam ten otěr je zřejmě menší. Otázka je, jestli je to jen optická vada, nebo jsou rýhy do hloubky. Zkusil bych jemně napříč přejet obyčejnou jehlou a mělo by to být cítit, pokud by to bylo do hloubky. Při výrobě hlavně se vývrt struží, případně lapuje. Pak se škrábou drážky. Kdyby to byly stopy po nástroji, byly by kolmo na současné. Takže se přikláním k tomu ošoupanému brynýru. Myslím, že konečný verdikt bude uspokojivý.

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

15.04.2019 7:54

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

Vždy sa to dá ešte preleštiť JB pastou... otázne je, aké konkrétne rozptyly to produkuje - 5 rán / 100m / XYmm, 10 rán / 300m / XYmm?? Kolega to bližšie nekonkretizoval.

mkkt
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 173
Registrován: 19.03.2010 12:03
Bydliště: Klatovy

15.04.2019 9:40

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

Tak jsem zavolal p. Kunovi, který mě, poté, co jsem mu vše popsal, ubezpečil, že jsou to stopy po nástrojích. Ještě jsem mu poslal fotky, tak uvidíme. Jinak střílet to střílí dobře, ale bohužel s rychlostma se nemůžu dostat vejš. Jak jsem psal max navážku mam okolo 40 gr. Pak už je to špatný s tlakem. Pro ilustraci jedna foto ze 100m (39,7 gr RS60, OAL 72,00, Scenar 139, nbc resized 308 SAKO, zápalka SB) Rychlosti 815-820 m/s. Dvě rány mě utekly.
Přílohy
Capture.JPG


Reklama

Zdenek N
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 241
Registrován: 27.11.2006 0:19
Bydliště: Olomouc

15.04.2019 10:59

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

Myslím že výrobce hlavně, jakou hlaveň a nitridaci a kdo to osadí sis vybral sám. Tak proč tu teď brečíš? Proč se nepodíváš co komu jak funguje na soutěžích a nejdeš stejnou prověřenou cestou? Bylo to levnější,to určitě.

pufr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 236
Registrován: 10.07.2007 10:16
Bydliště: západně od Prahy

15.04.2019 15:31

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

mkkt píše:bohužel s rychlostma se nemůžu dostat vejš. Jak jsem psal max navážku mam okolo 40 gr. Pak už je to špatný s tlakem.


Je to tady ve vláknu OT :oops: ale 260 Remington má menší plochu příčného průřezu vývrtu a téměř stejný počáteční spalovací prostor jako 308 Win., proto používá o chlup línější, progresivněji hořící prachy. Tím pádem i deformační práce na nábojnici a zápalce vykoná "o něco víc" než ta 308mička.
QL ukazuje pro tvůj náboj a hlaveň 600 mm V0= cca 810 m/s dosažený Pmax jen cca 3150 barů. Měla by tam být ještě celkem slušná rezerva. Ty zápalky jsou děravé??

Uživatelský avatar
Poli
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1375
Registrován: 30.09.2006 17:17
Bydliště: Západ

15.04.2019 17:14

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

Také se přidám s OT, ale problém může být i v kombinaci zápalek a velkého otvoru pro zápalník. SB jsou docela měkké. Pokud tedy nejsou jiné známky zvýšených tlaků.

mkkt
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 173
Registrován: 19.03.2010 12:03
Bydliště: Klatovy

15.04.2019 18:52

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

při 40,6 gr prachu zápalky některý propálený některý vylítlý z lůžka ostatní obteklej úderník, ryhlosti kolem 845 ms. Abych se ale vrátil k tématu - šlo mi o to, že když jsem porovnal údaje známého, který používá stejné komponenty i parametry hlavně má stejný, jen hlaveň je od jiného výrobce (tušim Benchmark), tak mi psal, že měl známky vyšších tlaků na zápalce až při 900 - 920 m/s. Proto, když jsem našel ty "škrábance" na vývrtu, tak mě napadlo, jestli by to nemohlo být tím (větší tření tj. vyšší tlaky), ale je možný, že jenom tenhle prach si s tou mojí hlavní nerozumí a "škrábance" jsou od nástroje, tak jak mi dnes potvrdil p. Kuna. Každopádně teď jsem sehnal RS62, tak uvidíme, ale to už jsem zase OT.

Zdenek N
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 241
Registrován: 27.11.2006 0:19
Bydliště: Olomouc

15.04.2019 20:43

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

Moc bych se divil,kdyby to bylo s RS 62 (oproti té RS60) výrazně rychlejší bez zvýšených tlaků.

Ano 900m/s se střelou 139gr je celkem u této ráže reálná rychlost . Záleží na délce hlavně atd. atd. atd.

Že některé hlavně dávají větší rychlosti je také známé. Jde o rozměry,kvalitu materiálu vývrtu a kvalitu jeho povrchu atd.
Ta hlaveň se Ti ASI (nevím to jistě,podle jedné fotky to nechci hodnotit),dost zanáší tombakem.
Protože kvalitní nerezové hlavně vypadají po střelbě prostě jinak. I po třeba 150 ranách bez čištění.
A jsme u toho co jsem psal na začátku. Bez urážky.
Proč ses nezeptal kluků co dlouho a úspěšně závodí , s jakýma laufama jsou spokojení , jak jim to trefuje atd. a nešel jsi stejnou cestou? Třeba zrovna ten Benchmark je výbornej a to co jsi nastřílel na 100m dělá na 300m.Ale to nechci hodnotit,nevím jaký jsi střelec a přebíječ.
Teď bys tady nepsal tři stránky příspěvků , neřešil blbosti a záhady,ale prostě střílel a měl radost. A o tu radost jde především.
Za mě je to vše. Jak říkám,vybral sis , tak bojuj. Ať to šlape.

mkkt
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 173
Registrován: 19.03.2010 12:03
Bydliště: Klatovy

16.04.2019 10:17

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

s tou RS62 je mi jasný, že s rychlostma si moc nepomůžu - s tim už jsem se smířil. Důvody proč jsem se rozhodl pro hlaveň od p. Kuny jsou dva - měl jsme od něj hlaveň 308 a fungovala výborně. A druhý důvod - nenašel jsem puškaře, který by mi byl ochoten hlaveň udělat a usadit v rozumném časovém horizontu (3-4 měsíce) za rozumnou cenu - do cca 15 tis (myslim pouze práci).

Jinak - toto mi napsal p. Kuna na můj dotaz ohledně černých "skvrn" a "šrábanců"

"to jsou zbytky po černění, postupně se to bude zahlazovat při střílení a
časem to zmizí. Ty rýhy jsou po obrábění a je to doleštěné. Každý povrch
po obrábění má nějakou strukturu a drsnost. Po třískovém obrábění jsou
povrchy trochu hrubší https://cs.wikipedia.org/wiki/Struktura_povrchu

Při takovém zvětšení se to takto ukáže . Ničemu to nevadí. "

Šlo mi jen o to zjistit, jestli se někde nestala chyba (špatná hlaveň, špatný způsob čištění). Očividně ne, takže přestanu vymejšlet blbiny a začnu se věnovat věcem podstatným a důležitým. To čištění samozřejmě špatně bylo, ale naštěstí to nezanechalo následky. Děkuji všem za názory a pomoc. Jsem zas o něco chytřejší :-)

Jimram
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19.10.2013 21:00

16.04.2019 19:47

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

Jinak si všimni, jak je poškrábané? vlastní zakončení hlavně. jsou tam také škrábance?, které evidentně nemohly vzniknout během obrábění, ale nejspíše při čištění, nejspíše to bude spojeno s nějakou chemickou reakcí a změnou povrchu. Opakuj focení stejného místa po dalších sériích výstřelů a čištění stejným postupem. Ten povrch by měl mít přes 70Hrc a pokud se změní polohy čar "vrypů", pak je to o tom, že drátky kartáčku si našly odlišné trajektorie

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

18.04.2019 16:47

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

POdobnej problém, vysoký tlaky, by mohl být z důvodu znečištění přechodovýho kužele a vývrtu těsně za ním,jinak 260 rem musí jít na 88O m/s bez tlakovýho problému, pokud je vyčištěná a vhodnej prach.

mkkt
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 173
Registrován: 19.03.2010 12:03
Bydliště: Klatovy

14.01.2020 11:56

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

Zdravim všechny přítomné, trochu to tu oživím. Čekal jsem, jestli se s p. Kunou dohodnu, ale jak se zdá tak ne. Pokusím se být stručný. Takže hlaveň po kontrole endoskopem měla v sobě naletovány kusy mosazi + celý povrch byl hrubý jak rašple (proto ty vysoký tlaky). Po vyčištění Mpro7 a Roblou se v celé délce hlavně vysypal část vývrtu – tj. hlaveň v háji (foto přikládám). Poté co jsem kontaktoval p. Kunu, tak nejdříve tvrdil, že se nic nejde a ať hlaveň nečistim a přivezu ji na kontrolu. Bohužel jsem udělal tu chybu, že jsem ji vyčistil (viz. příspěvky výše). Poté, co jsem dovezl hlaveň na kontrolu k p. Kunovi, tak mi potrvdil, že hlaveň je KO. Udělal kontrolu materiálu (tj. zbrousil část povrchu, pak zaleštil a pod mikroskopem zkontroloval, zdálo se, že materiál je v pořádku, ale nejsem metalurg, takže nedokážu posoudit, jestli těch pár příměsí, co jsem tam viděl, může mít vliv nebo ne. Po debatě jsme se na místě dohodli, že mi p. Kuna zaplatí cenu hlavňoviny tj. 4000 Kč a celou věc uzavřem. Bohužel druhý den mi napsal email, kde mi sdělil, že jsem si hlaveň zničil sám a to tím, že jsem nalil do hlavně Roblu, tím vznikl galvanický článek, který mi hlaveň vyžral. Kontaktoval jsem firmu Balistol a jejich obchodní zástupce (po diskuzi s technickým oddělením) mi sdělil, že něco takového není možné. Bohužel p. Kuna si trvá na svém. Když jsem se ho ptal, jak se mohly naletovat kusy mosazi během střelby (laborace jsem už psal výše), tak mi „vysvětlil“, že při prvním výstřelu musí být v hlavni zbytky oleje a tím se hlaveň maže, při následných výstřelech pak mažou hlaveň zbytky grafitu z prachu. Hlaveň vidělo nezávisle vícero lidí a shodují se, že se jedná pravděpodobně o špatný materiál a nebo o nepovedenou nitridaci. Já osobně se kloním k tomu druhému. Na jedné z fotek pořízené rovnou za komorou je vidět, jak je povrch jakoby popraskaný. Možná jsem nečistil hlaveň úplně přesně, jak se má. Používal jsem CLP na čistění zbraní od Bestpatronu (není účinný, tak jako např. Robla nebo Boretech Eliminátor, co používám teď). Každých 150 – 200 ran jsem pak hlaveň čistil MPRO7 na odstraňování mosazi. U předchozí hlavně, co jsem měl v 308 také od p. Kuny, ale žádný problém s tímhle způsobem čištění nebyl. Navíc mi sám pan Kuna po telefonu sdělil, že nejsem sám, komu se takhle hlaveň vysypala. Ohledně čištění mi také p. Kuna radil, abych zbraň nečistil vůbec a jen nechal stát hlavní dolů a pravidelně proléval Concorem. To jsem dělal + navíc čistil (viz výše). Závěr ať si udělá každý sám.
Přílohy
2019-10-29-23-49-53.jpg
2019-10-29-23-49-59.jpg
2019-10-29-23-50-32.jpg
2019-10-29-23-50-56.jpg
2019-10-29-23-52-46.jpg

Uživatelský avatar
panacea
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 131
Registrován: 20.07.2007 14:04
Bydliště: ČR

14.01.2020 13:22

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

pitting jak prase.

evidentně má p. Kuna smysl pro "humor" :evil:

Kodiak1
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 14
Registrován: 03.01.2011 8:50

15.01.2020 13:07

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

Když člověk provozuje hlaveň a čistí jinak než doporučuje výrobce, tak je pak každá rada drahá, to jen tak pro začátek.

Pokud i zahraniční výrobci říkají, ze Robla je na rozpouštění mědi opravdu skvělá, zároveň je to taky super elektrolyt. Proto taky Krieger ( https://kriegerbarrels.com/faq#breakin ) vyloženě nedoporučuje podobné chemické čističe nechávat ve vývrtu déle jak 10-15 min, protože může dojít ke korozi oceli (měď/ocel/ Robla = článek bla bla chemie ze základní školy)... Doporučuji přečíst!

Dále možná info, že hlavně dnes Kuna ručně lapuje, což znamená, ze mají „hladký“ povrch a není nutně je zaběhávat způsobem, který provozoval pan K. Proto Kuna říká, hlaveň po střelbě čistit Konkorem a rozpouštět převážné napálený karbon.

Dále info k vypadaným hlavním, kdy pan Kuna „sám pan Kuna po telefonu sdělil, že nejsem sám, komu se takhle hlaveň vysypala.“ Bylo myšleno tak, ze po neodborném provozu a čistění hlavně dochází k vypadaní hlavni i jiných výrobců např.. Sako

Takže ano, příspěvek byl stručný, na fotografiích v úvodu ze 14. 4. 2019 jsou stopy po nástroji, které jsou určitě stejné po celé délce = to je v pořádku. Hlaveň je zarostlá suchá jako lůno staré panny a to nejspíš souvisí s tím způsobem zabíhání hlavně, který tady není nijak důkladně rozebrán a následným problémem se zaneseným vývrtem mědí.
Tak že pro shrnutí - úmyslné střílení ze suché odmaštěné hlavně (s vidinou zrychlení zaběhnutí hlavně a následně honbou za vyššími rychlostmi střely) vede k rychlému navařování mědi do vývrtu, při těch rychlostech a tlacích to snad je jasné každému. A to že do toho nalijete Roblu s tím, že se to spraví, tak to určitě ne - koledujete si o korozi, která je vidět na přiložených fotkách.
Mě z toho vychází jediné - hlaveň, která střílela evidentně dobře, je zničená uživatelem, který nemá ostych to svést na výrobce. Divím se, že mkkt nespoklne to, že udělal při zabíhání a údržbě kardinální hovadinu a jako chlap se z chyby neponaučí.
Šířením neúplných informací, zamlčováním zkutečností o tom, jak si podělal to co bylo v pořádku se snaží poškozovat výrobce pod anonymní přezdívkou na internetu a to teda není v pořádku!

PS.: A ještě přidám - mkkt , než to doslova vymáchal v té Roble, dostal od Kuny nabídku, ať to přiveze, že to jeho zabíhání vývrtu půjde ještě zachránit!!!

mkkt
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 173
Registrován: 19.03.2010 12:03
Bydliště: Klatovy

15.01.2020 16:33

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

.........................
ohledně break in - postup byl tradiční tj. čištění po každé ráně 5x pak po každých pěti ranách také 5 x. Rozhodně se mi nepodařilo mít hlaveň úplně suchou, to bych byl na střelnici tejden. Prach byl VV 160 (takže taky rozhodně nic silnýho, navážky jsem zkoušel jen tak pro zajímavost od 39,0 gr po 42 gr, takže taky žádnej extrém). Ohledně Robly - jak Krieger tak i Balistol uvádějí jasně ZA ATMOSFÉRICKÝCH PODMÍNEK - v tomto případě za přístupu vduchu a vlkosti dochází ke korozi a ne nějakému galvanickému článku. Pokud se Robla naleje do hlavně, tak tam žádný vzduch není, tj. žádná atmosférické vlhkost a k žádné korozi nedochází. Ostatně výrobce to na silně znečištěné hlavně přímo doporučuje a bylo mi to i výrobcem potvrzeno. Taktéž mi výrobce potvrdil, že při nalití Robly do hlavně k žádnému galvanickému článku nedochází. Takže to co tady píšete je naprostej nesmysl a bylo by fajn, kdyby jste přestal poškozovat dobré jméno firmy Balistol. Pokud se podíváte na poslední obrázek z mého příspěvku, tak je na něm jasně vidět popraskaný povrch hlavně. Je to pořízeno přímo za komorou a jen to potvrzuje to, že na chybě je s největší pravděpodobností nepovedená nitridace. Za sebe vidím skutečně chybu v tom, že jsem měl panu Kunovi dovést tu zničenou hlaveň před tím, než jsem se ji pokusil zachránit. Aspoň by rovnou viděl, co vyrábí. Taky jsem měl používat lepší čištění určené přímo na hlaveň typu Boretech Eliminator, ale kdybych nečistil hlaveň vůbec, jak mi bylo doporučeno, tak by to dopadlo ještě hůř. Ikdyž v tomhle případě by mi ani Boretech nepomoch.

Uživatelský avatar
panacea
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 131
Registrován: 20.07.2007 14:04
Bydliště: ČR

15.01.2020 17:33

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

to mkkt

pokud by byla pravda co psal Kodiak1, tak minimálně polovina kulovnic TRG22 a 42 bude u PČR na odpis. Nedělám si žádné iluze, že by Sako bylo stále top potom, co spadlo pod Berettu, ale zase úplnej šmejd to není. Takový díry v laufu, co jsi nafotil, jsem ještě neviděl. Se to vydrolilo jak od červotoče...

Uživatelský avatar
Choochoo007
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 268
Registrován: 26.04.2006 15:44

15.01.2020 19:23

Re: Hlavne z puskarstvi Kuna

Panacea, se to vydrolilo nebo je to ten pitting? Na vydroleni to nevypada a ten pitting? Ale jo, proc ne, neboli galvanicka koroze. Takze uhlikova ocel a mosazny oter a elektrolyt Roblo? To dava smysl :wink:
U pribehu jsem nebyl na vlastni bulvy, ikdyz jsem obeznamen, verit muzu komukoli, jak to bylo, ale u me dobry. Oter snad zadny, resp. nula nula nic a rychlosti vyssi nez udava QL a presnost vynikajici :wink:

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé zbraně - ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník