Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

04.01.2018 4:41

Re: výběr přebíjecího lisu

Redding T7 potřebuje, aby se vyrovnal O lisům a pokud máš duši strojaře, velice drobné doladění. U středového šroubu, co drží rotační hlavu, je většinou celkem velká axiální vůle hlavy. (Velká říkám relativně - ono je to třeba jen 0,05mm, ale vůle tam je) Ve finále se to projevuje tím, že matrice ti cestují nahoru/dolů klidně i o 0,1 mm a více. Ale vůle se dá velice snadno vymezit - stačí změřit vůli mezi obrubou hlavy šroubu a vrchem rotační hlavy (doporučuji profesionální listové měrky odstupňované po 0,01 mm) a pak nechat vyrobit podložku (z kaleného planžetového plechu - vybroušením) která se vloží mezi šroub a vršek hlavy.

Tímto postupem se dá dostat axiální vůle hlavy takřka na nulu (dejme tomu na 0,002 mm) a při zvolení vhodného maziva je pak vůle hlavy v oblasti matric naprosto příkladná a dostačující i pro strojařské uchyláky... ;-)

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

04.01.2018 19:01

Re: výběr přebíjecího lisu

Ještě doplním, že vymezení vůle podložkou pod horní hlavu centrálního šroubu hlavy je jedna cesta (podložka musí být až ZA okrajem vnitřního ložiska! - Tj musí mít vnitřní průměr o pár setin větší než je vnější průměr ložiska). Druhou cestou je zabroušení čela středového ložiska. Toto bych ale doporučil pouze odborníkům, kteří skutečně ví, co dělají. Pokud to totiž při broušení tzv "utopíte", tak jste v pérdeli. Navíc je to nevratná úprava. Také zde potřebujete velmi precizní změření prvotní vůle (např. pomocí deformačních měřidel Plastigauge) - to měření ale můžete udělat i pokud se rozhodnete jen pro podložku, je to přesnější než spárovými měrkami. Nicméně vyžaduje to určité odborné znalosti, takže to zde nerozepisuji.

Uživatelský avatar
slabyt
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 400
Registrován: 01.05.2014 21:10
Bydliště: Rakovník

11.03.2019 12:58

výběr přebíjecího lisu

Ahoj

Tak vzhledem k budoucímu rozšíření arzenálu o PDW a nárůstu počtu potřebné munice začínám uvažovat o něčem produktivnějším na 9 Luger. Aktuálně přebíjím na Classic Turretu od Lee s jejich matricemi a prachovačem. Mám na něm přebito cca do 10 tisíc devítek a s funkcí jsem plně spokojen. Jen když dělám trěba standartních 800 - 1000 nábojů za večer, je to docela otrava. Chtěl bych se udržet v rozumných cenách na pořízení. V úvahu by asi připadalo buď starší 650XL, ale toho bych se rád vyvaroval kvůli rozměrům, nebo potom menší Dillon SDB či Hornady LNL. Co jsem načetl něco málo, hodně lidí by dneska volilo Hornady před SDB, je to lepší varianta? Nic jiného než 9mm se na tom dělat nebude. Co byste radili?

drevak
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 226
Registrován: 10.04.2011 11:43
Bydliště: Zdice

11.03.2019 16:39

Re: výběr přebíjecího lisu

Kolega má hornady lnl a je spokojen. U dilona SDB bude drahá další ráže. Ono spousta z nás říkala, že nic dalšího už doma nebude a ejhle další ráže.

Béďa
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 406
Registrován: 11.10.2011 19:23
Bydliště: Pečky

21.03.2019 23:03

Re: výběr přebíjecího lisu

SDB jsem měl, dle mě ideál pro začátek, je to přednastavené, funguje, není důvod aby nevydržel dlouhodobé používání. Pokud řešíš místo tak je opravdu malý. Ohledně různých ráží si to chce projít ceníky. SDB má vše, včetně matric, originál rozměr a pasuje jen zase Dillon. Hlavní nevýhoda dle mě je, že nezvládá puškové ráže. Z tohoto pohledu je LnL univerzálnější. Rovněž se časem dá doplnit o podavače nábojnic a střel.
Pokud ale uvažuješ opravdu jen o krátké a nemáš místo, tak SDB není špatná volba.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

23.03.2019 19:37

Re: výběr přebíjecího lisu

Ohledně drahých matric u SDB.... nevím kolik stojí teď, před 12 lety jsem za to dával kolem 4k, nicméně když to srovnám s XL650.. matrice stojí opravdu polovinu, ale když k tomu přičtu konverzi (shellplate a ty plastový pitomosti do casefeederu) a ještě když si koupím druhou hlavu s prachovnicí (přece nebudu furt šroubovat a nastavovat matrice do jedné hlavy), tak jsem na jiných penězích. A když k tomu mám ještě podavač střel, tak konverze mě stála bratru 12k...


Reklama

Uživatelský avatar
Vejr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 597
Registrován: 10.06.2012 15:58

23.03.2019 20:01

Re: výběr přebíjecího lisu

s LNL je problém v okamžiku když něco rupne a otřebuješ náhradní díl. Málo co je v ČR skladem. SDB pokud děláš pouze jednu ráži tak proč ne, ale i ve státech tenhle lis vyšel z módy. Levnější variantou než XL650 je 550ka pokud se spokojíš s ručním indexováním. Je na něj i konverze na casefeeder, matrice už jsou klasika. Ale cenovej rozdíl mez 550 a XL650 není zase tak velkej, konverze stojej podobně. Navíc prej Dillon zdražuje.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

23.03.2019 22:08

Re: výběr přebíjecího lisu

slabyt píše:....V úvahu by asi připadalo buď starší 650XL, ale toho bych se rád vyvaroval kvůli rozměrům, nebo potom menší Dillon SDB či Hornady LNL. Co jsem načetl něco málo, hodně lidí by dneska volilo Hornady před SDB, je to lepší varianta? Nic jiného než 9mm se na tom dělat nebude. Co byste radili?


Mám za to že Hornady LNL není o mnoho menší než 650ka.
Ve "stojícím" stavu zabere 650ka bez el podavače 28x24x80 cm i s prachovačem a namontovanou pákou.
650ka jde v poho provozovat bez el.podavače nábojnic.Asi za 20kaček se dá koupit plastová troubel kterou nahážeš nábojnicema a jedeš po cca 100kusech na trubku.
Navíc na 650ku je většina ND nejpozději do týdne doma.

Uživatelský avatar
slabyt
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 400
Registrován: 01.05.2014 21:10
Bydliště: Rakovník

25.03.2019 14:49

výběr přebíjecího lisu

Další ráži už neplánuji. Chtěl jsem AR 223Rem, ale tu bych neustílel a raději si ji dvakrát do roka někde půjčím, než ji mít a na střelnici ji vzít max 4x do roka a raději koupím PDW, kde je využitelnost vyšší.

Přebíjení se tedy bude týkat pouze 9L.

To že je LnL podobně velké jako XL650 jsem netušil. Pak tedy nejlepší volbou bude asi vážně SDB. Aktuální Turret mám na kusu kuchyňské desky a drží na stole pomocí dvou truhlářských svěrek. Po přebíjení jde vždy do skříne, jinak by překážel. Toto chci určite zachovat, protože jinak to v bytě nepůjde.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

25.03.2019 22:17

Re: výběr přebíjecího lisu

slabyt píše:.....Aktuální Turret mám na kusu kuchyňské desky a drží na stole pomocí dvou truhlářských svěrek. Po přebíní jde vždy do skříne, jinak by překážel. Toto chci určite zachovat, protože jinak to v bytě nepůjde.


Proč takováto zásadní informace k výběru lisu přichází takhle pozdě je mi fakt záhadou.Jestli uděláš na tomSDBču víc tak o mnoho to asi nebude.

Uživatelský avatar
slabyt
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 400
Registrován: 01.05.2014 21:10
Bydliště: Rakovník

26.03.2019 8:11

výběr přebíjecího lisu

Zásadnější mi tedy přijde na jakou ráži to chci a ne kde ho budu mít. Napsal jsem, že bych rád něco menšího podobně jako Turret.


Takto to u mě aktuálně vypadá, do moc větších rozměrů se pouštět nechci, protože by se to už špatně skladovalo.

Obrázek

Po pravdě jsem nikde nenašel nějaké rozměry. Možná taky předpokládám blbě, ale SDB musí být rychlejší a hlavně pohodlnější na práci.

ludo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 200
Registrován: 19.01.2012 12:42

26.03.2019 8:51

Re: výběr přebíjecího lisu

650ka má od spodní páky(nejnižší bod) po vrch prachovače 78cm.Podle fotky mi přijde, že jsi na tom s LEE podobně.650ky mám dvě a nevyměnil bych je za nic, jsou vynikající.

Uživatelský avatar
slabyt
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 400
Registrován: 01.05.2014 21:10
Bydliště: Rakovník

26.03.2019 10:16

výběr přebíjecího lisu

Po skončení hlavu s matricemi vždy sundavám a skladuji ji samostatně, abych zmenšil výšku lisu. Jinak by se mi to nikam pořádně nevešlo a docela určitě by se poškodil prachovač. Nejraději bych lis měl stále složený a někde upevněný “v pohotovosti”. To bohužel bez pronajmutí dalších prostor není možné.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

26.03.2019 14:07

Re: výběr přebíjecího lisu

slabyt píše:Zásadnější mi tedy přijde na jakou ráži to chci a ne kde ho budu mít. Napsal jsem, že bych rád něco menšího podobně jako Turret.


Takto to u mě aktuálně vypadá, do moc větších rozměrů se pouštět nechci, protože by se to už špatně skladovalo.

Obrázek

Po pravdě jsem nikde nenašel nějaké rozměry. Možná taky předpokládám blbě, ale SDB musí být rychlejší a hlavně pohodlnější na práci.


Logicky.. jedno zatažení za páku = jeden náboj

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

26.03.2019 14:11

Re: výběr přebíjecího lisu

velikosti 650 a SDB
Přílohy
1939563_824820360876731_1887650914_o.jpg

Uživatelský avatar
slabyt
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 400
Registrován: 01.05.2014 21:10
Bydliště: Rakovník

26.03.2019 15:19

výběr přebíjecího lisu

Alfons: Díky, super fotka a zde je asi krásně vidět, proč se mi do 650 nechce jít. Kdybych měl možnost nějaké garáže či dílny, kde bych byl sám, tak to by byla jasná volba. Bohužel v panelákovém 2kk toho moc vymyslet nejde a jsem omezený velikostí.

Edit, jinak se tedy musím omluvit, ale myslel jsem že Hornady LnL je o něco menší a ne že je to stejná obluda jako 650.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

26.03.2019 20:46

Re: výběr přebíjecího lisu

staM píše:Proč takováto zásadní informace k výběru lisu přichází takhle pozdě je mi fakt záhadou.

slabyt píše:Zásadnější mi tedy přijde na jakou ráži to chci a ne kde ho budu mít..


Pokud je to tak jak píšeš,a nikde jinde než ve skříni když zrovna netvoříš mít lis nemůžeš protože zápasíš s prostorem.

slabyt píše:Po skončení hlavu s matricemi vždy sundavám a skladuji ji samostatně, abych zmenšil výšku lisu. Jinak by se mi to nikam pořádně nevešlo a docela určitě by se poškodil prachovač..

slabyt píše:Bohužel v panelákovém 2kk toho moc vymyslet nejde a jsem omezený velikostí.

tak je to pro výběr jiné mašinky zásadní kriterium.Je úplně jedno jestli je pro tvotbu 9L,45LC nebo čehokoliv jiného.Kdyby jsi laskavě sdělil že že nic většího/vyššího než turret mít nemůžeš/nechceš tak se daly úvahy a příspěvky týkající se LNL,550/650 ušetřit bo hodně lidí tady ví jaký je rozdíl ve velikosti.

Rudi2079
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 99
Registrován: 03.05.2013 22:18
Bydliště: Zlínský kraj

26.03.2019 22:00

Re: výběr přebíjecího lisu

No a co takhle poslední "novinka" od Lee Precision - Lee auto breech lock pro - na rozdíl od turretu se jedná o čistě progresivní (víceoperační) lis který by měl být velikostně shodný s turretem???

Uživatelský avatar
slabyt
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 400
Registrován: 01.05.2014 21:10
Bydliště: Rakovník

27.03.2019 0:14

výběr přebíjecího lisu

Jak už jsem psal v jednom z předchozích příspěvků, milně jsem se domnival, že LnL je podobně velké jako Turret. Netušil jsem (předem si neporovnal velikost - moje blbost a omlouvám se za ni), že rozměry je na tom stejně jako 650. Tu jsem rovnou vyřadil kvůli rozměrům.

Tímto děkuji všem za jejich rady a informace a považoval bych tuto diskuzi asi za uzavřenou.

buqi
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 253
Registrován: 13.03.2008 20:53

20.04.2019 7:23

Re: výběr přebíjecího lisu

Rudi2079 - Řekl bych, že Lee auto breech pro je ještě menší, než turret (nižší).

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Lisy, matrice a prachovače

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků