tsfilo
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 16.02.2018 15:09

01.11.2018 14:32

kokila-domaci vyroba

Zdravím,
Uvažuji o výrobě kokily na odléváni 9mm luger.Po technické stránce asi nebude problém,mám přístup k
soustruhu i freze,i materiál(dural)není problém.Jen bych se chtěl zeptat jaký je průměr "vrtání" v kokile?Předpokládám že se střela po odlití a ochlazení trochu smrskne.A jaké zvětšení průměru střely je ještě ochotný akceptovat protahovací kalibrační připravek na lis?
Diky za odpověď.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

01.11.2018 15:07

Re: kokila-domaci vyroba

OK máš nový vlákno ale řešit se tu bude technologie výroby kokil(y)
o kalibraci i chování slitin a souvislostech mezi složením a teplotou taveniny na výsledném rozměru se dočteš v existujících vláknech


krom toho jsi ještě pozapomněl na průměr finální střely vs průměr laufu v drážkách a komorové tlaky v závislosti na tvrdosti slitiny
IMHO není úplně dobrá idea začínat na svý kokile, pokud nemám "naodlejváno" na továrních,
ona ta problematika je docela rozsáhlá a vlastní kokila hned ze startu ji nezjednoduší

tsfilo
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 16.02.2018 15:09

01.11.2018 17:07

Re: kokila-domaci vyroba

Asi jsem položil dotaz nesprávně,stačil by mi realný rozměr vnitřního prostoru kokily.Chápu že každá slitina má svou dilataci,ale rozměr kokil je stejný.Z toho pramenil i doplnkový dotaz na kalibraci,pokud jde kalibrovat střely ve větším rozsahu,tak se můžou lišit i rozměry odlévacího prostoru kokil různých výrobců,případně serii kokil.
Vyloženě téma "domácí výroba kokily" jsem zde nenašel.Pokud jsem něco přehlédl tak se omlouvám za duplikaci.

tsfilo
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 16.02.2018 15:09

01.11.2018 17:10

Re: kokila-domaci vyroba

Mimoto,čím se bude lišit výroba střel v továrních kleštích od výroby v domácích když domácí budou v podstatě okopírované tovární?

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

01.11.2018 23:34

Re: kokila-domaci vyroba

Rozdiel bude jednoznačne sexuálny:
- ojebali sme konštruktéra, ktorý navrhol strelu a investoval do toho prostriedky;
- ojebali sme konštruktéra, ktorý navrhol kokilu pre danú strelu a investoval do toho prostriedky;
- ojebali sme výrobcu kokily pre komerčný predaj, ktorý do toho investoval prostriedky;
- ojebali sme majiteľa továrenskej kokily, ktorý ju zaplatil a má nám dať zadarmo dáta;
- ojebali sme majiteľa výrobných prostriedkov (sústruh a fréza), ku ktorým "máme prístup" na výrobu domácej kokily (potenciálne aj materiálu - dural nie je problém!);
- ojebali sme seba sama bo výsledok je diametrálne odlišný od toho, čo sme očakávali!
(alebo žeby to bolo inak???)

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

02.11.2018 0:04

Re: kokila-domaci vyroba

Takto bych na to nepohlížel. Střílím většinou z předovek a kokil jsem si vyráběl celou řadu. Fakt je ovšem ten, že ani jedna nebyla shodná s komerčními výrobky. Ale i kdyby byla, pocit že ojebu řadu překupníků o zisk by mě jen potěšil. Navíc ta radost, když se dílo podaří je k nezaplacení. :lol:

černoprachý ........ mají svý subforum, to sem netahej garf:eld


Reklama

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

02.11.2018 8:21

Re: kokila-domaci vyroba

Igrlík
dovedu si představit třeba evoluční , čili asexuální pohnutky :D
třeba mám kvér s atypickým (či vystříleným) vývrtem nebo s problematickým podáváním, mám licí zařízení, do jehož rámu běžně dostupné matrice neexistují, potřebuji o pár gr lehčí či těžší variantu střely, nebo jsem vyzkoušel všemožný prachy a to co s nima funguje se dá kupovat jen násobně dráž než si sám vyprodukuju a kokila na to není dostupná ..........
čili jako ideu to nezavrhuji, jen si nemyslím, že možnost využití dostupných výrobních prostředků je ten smysluplný důvod

tsfilo píše:Mimoto,čím se bude lišit výroba střel v továrních kleštích od výroby v domácích když domácí budou v podstatě okopírované tovární?

tím, že ke všemu odlévačskému know-how ohledně slitin a teplot, nebudeš muset řešit jestli Ti někde neuteklo pár setin, jestli se kokila kroutí jen Tobě, jestli jsi to správně odplynil,...
tsfilo píše:...........stačil by mi realný rozměr vnitřního prostoru kokily.......

se obávám, že těch, co by Ti to dokázalo ve smyslupné přesnosti změřit bude číslo limitně se blížící nule

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

02.11.2018 11:49

Re: kokila-domaci vyroba

K motivaci: dospěl jsem k tomu, že pokud mi vyhovuje tovární kokila od dostupného výrobce, je to optimální.

Pokud mi ale nevyhovuje, potřebuji nějaký individuál, třeba tak, přesně jak to píše 4mike, nebo do nějaké historické exotiky, tak je nutno mít kokilu individuální.
Ale individuální výroba je věc ošidná, je tam spoustu maličkostí, které ovlivní výsledek, a mnohdy je to metodou pokus omyl, při velké investici do technologie a velké spotřebě času.
Tady jsem zase dospěl k tomu, že i individuální výrobu je lepší zadat lidem, kteří to dělají profesionálně, dá se jich pár najít, hlavně v US, uznávám, je to trochu z ruky, ale jde to.

Další efektní možností je úprava některá stávající tovární kokily. S tím se dá taky různě kouzlit.

tsfilo:
pokud na tom opravdu trváš, a máš hodně času, začni studovat internet, je tam poměrně hodně nákresů či výkresů tvarů střel. při výrobě podle mne jde i o detaily, jako třeba náběhové úhly hran, odvětrání, a pak ty průměry - v závislosti třeba na složení použité slitiny. Ale na druhou stranu, pokud se podíváme na některé historické kleště, do kterých se před XX lety odlévalo, vypadají dost hrozně, tak jde spíše o to, jak moc citliví jsme na vzhled a kvalitu výsledku. I horší střelu si puška srovná :-) stačí mít vhodný průměr.

Ale abych ti trochu pomohl, bez záruky, dávám ti výkresy mé oblíbené střely, je to do osmičky, první obrázek jsou "As Cast" rozměry, a druhé "As Cut". Podle mne to první je rozměr dolitých střel, a to druhé rozměry samotné kokily. A samozřejmě jde i o výrobní tolerance, ideálně nahoru. Větší střelu zformátuješ, ale menší nenafoukneš. I když to taky jaksi jde, ale jsou to další operace navíc.

Otázka, o kolik můžeš střelu zkalibrovat, záleží také na slitině. Čím tvrdší, tím to jde hůř. Běžně se kalibruje do cca +0.003, více už jde dost ztuha.

LEE 8mm Max CAST dimensions.jpg


LEE 8mm Max CUT dimensions.jpg

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

02.11.2018 13:12

Re: kokila-domaci vyroba


tsfilo
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 16.02.2018 15:09

02.11.2018 15:54

Re: kokila-domaci vyroba

Wdog,4mike:
Díky za přínosné odpovědi,zvláště pak za ten odkaz.Má idea je postavit tříkokilu,2 dutiny pro 124gr střelu 9luger a jednu pro 95gr 9Browning.
K času práce a přístupu ke strojům:V práci mám času dost,při povaze mého zaměstnáví tak 90% času čekám na dílně na poruchu.Ke strojům mám přístup takový jako že osobní,tedy nepotřebuji obsluhu a soustružím si sám.Navíc mě kreativní tvoření baví.
Nějaké "drobné" zkušenosti s odléváním olova taky jsou,po 8 letech lití .45 do perkusu(pravda,tam neřeším kalibraci ani slitinu,prostě se lije čisté olovo)
Igrlik:
Naprosto přesný postřeh,výraz "ojebat"je na místě.Zvláště pak v kontextu cen za které se v naší republice prodává kdeco,zbraně a součásti zvláště.Taková cena za zboží se pak nazývá "nenažraná".Ostatně,ojebáváme tady všichni jak tu jsme jeden vedle druhého,hlavně tedy výrobce střeliva a střel(výjimkou jsou ti kteří si přebíjejí z čisté lásky ke kutilství a nezištných důvodů)
A nebo se pletu???
Takže fakt máte pocit že výroba vlastní kokily je naprostá hovadina???

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

02.11.2018 16:53

Re: kokila-domaci vyroba

Ne, teď už si to nemyslíme :D
Pokud chceš udělat trojkokilu pro různé tvary střel, a navíc tě to baví, tak potom se na čas ani obtíže u vlastní výroby nehledí a jde se do toho!

Jinak to olovo se při tuhnutí trochu smrští, to je fakt, ale minimálně, možná o těch .001. Větší roli podle mne hrají výrobní tolerance, které třeba firma LEE udává pro nábojové střely tuším +.002. Takže se počítá s tím, že se přinejhorším o těch .002 kalibruje. Takže ty musíš řezat na průměr o .001 větší, než je střela, a navíc to posunout nahoru, pokud máš výrobní toleranci stroje např. +/- .001, tak musíš řezat na průměr střely +.002, takže v reálu to vyřežeš od +.001 do +.003 nad průměr střely, a vyleze z toho střela .000 až +.002 nad průměr střely a to pak zkalibruješ. Teda takto si to alespoň představuju.

Uživatelský avatar
Vejr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 597
Registrován: 10.06.2012 15:58

02.11.2018 18:00

Re: kokila-domaci vyroba

Osobně jsem si nechal dělat kokily pro .357 mag, po pár pokusech se ukázal optimální rozměr 9,19mm, materiál bronz teplota lití 375°C. Odlitky po vychladnutí se kalibrovali po celé ploše s lehkým odporem v LEE kalibru .358" slitina s liteřinou 1:3

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

02.11.2018 21:01

Re: kokila-domaci vyroba

Jedině co ale nechápu je proč vyrábět jednu kokilu na dvě rozdílné ráže ? Proč ne dvě kokily ?
Už z principu nemám rád dva (nebo tři ) v jednom. To nemá smysl pokud si neberu najednou dvě pistole ( v různých rážích ) na střelnici a nestřílím dvakrát více z jedné...

tsfilo
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 16.02.2018 15:09

02.11.2018 21:37

Re: kokila-domaci vyroba

FrankJ
Na střelnici střílím z glocka 9luger,ale taky si na střelnici při jednom vystřílím tak 3 zásobníky z kevina.Já mám zase rád univerzálnost.Je to jen takový nápad.Ono je docela možné že zjistím že výroba kokily mi prostě nejde a nakonec ji koupím.Ale jak jsem psal,mám k dispozici zadarmo materiál na kokilu,vybavenou dílnu a v podstatě i neomezený čas.Tak proč to nezkusit.Přijde mi to jako kupovat balenou vodu když mám doma kohoutek...

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

02.11.2018 23:11

Re: kokila-domaci vyroba

Jasně, rozumím, ale vlastně nerozumím proč univerzálnost? A nebude lepší udělat čtyřkokilu,
možná si koupiš i něco v 45acp... Jen chci říci, že by bylo lepší vyrobit více kokil,každou jen na jednu ráži, když máš takové možnosti. Nechci tě odrazovat od tvého tvůrčího nápadu,
ale v praxi toto řešení není ideální.

tsfilo
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 16.02.2018 15:09

03.11.2018 15:09

Re: kokila-domaci vyroba

Důvod je vcelku prostý,střela bude mít tvar komoleho kuželu,nástroj pro 9L i 9br je stejný,rozdílná bude jen hloubka vrtání.To že mám dílenské možnosti ještě neznamená že si nemůžu práci ulehčit.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

03.11.2018 17:46

Re: kokila-domaci vyroba

Tak do toho, a až něco vyrobíš, nebylo by od věci se tady na fóru pochlubit. Jsem docela zvědav, jak vyřešíš tu část kokily na zadní část střely. Nakonec taky, jakým způsobem do toho půjdeš, tedy jaký nástroj použiješ.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

03.11.2018 22:58

Re: kokila-domaci vyroba

Známí si to jiskří na na nějaké CNC hloubičce nebo jak se to jmenuje.

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Výroba střel a příprava nábojnic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků