Uživatelský avatar
SEXYaSMYSLNY
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 435
Registrován: 20.09.2010 3:01
Bydliště: Slovácko

23.09.2018 18:31

Zbraně kategorie D?

Vážení, chtěl bych vás požádat o názor.

Protože je to už hodně dávno, co mi bylo 18 let, nějak jsem nikdy neřešil požadavek prodejců na to, že obranný pepřový sprej a teleskopický obušek prodávají od 18 let. No a teď bych rád přesně věděl proč s odkazem na konkrétní zákonné zařazení.

Je snad pepřák považován za expanzní zbraň?

Nebo to prostě někdo chce samovolně i s teleskopem schovat do písmena ,,K" zbraně neuvedené v kategoriích A - C?



Zbraněmi kategorie D jsou:

a) historické zbraně,
b) zbraně jednoranové a dvouranové zkonstruované na principech doutnákových, kolečkových, křesadlových nebo perkusních zámkových systémů,
c) palné zbraně určené pro střelbu náboji typu flobert s energií střely na ústí hlavně do 7,5 J,
d) plynové zbraně na vzduchovou kartuš,
e) plynové zbraně, u nichž kinetická energie střely na ústí hlavně dosahuje nejvíce 16 J,
f) expanzní zbraně a expanzní přístroje, s výjimkou přenosných upevňovacích zařízení a jiných rázových strojů určených výhradně pro průmyslové nebo technické účely,
g) mechanické zbraně, u nichž je napínací síla větší než 150 N,
h) znehodnocené zbraně, na kterých byly provedeny takové nevratné úpravy, které znemožňují jejich použití ke střelbě,
i) zbraně, na kterých byly řezem provedeny takové úpravy, které odkrývají alespoň částečně vnitřní konstrukci zbraně,
j) neaktivní střelivo a munice a
k) zbraně neuvedené v kategoriích A až C.

Uživatelský avatar
MAO
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 266
Registrován: 08.02.2008 16:18

23.09.2018 22:41

Re: Zbraně kategorie D?

úplně na začátku zákona 119 :
§ 1

Předmět úpravy
(1) Tento zákon zapracovává příslušné předpisy Evropské unie a upravuje nakládání se střelnými zbraněmi (dále jen „zbraň“) a střelivem, podmínky pro provozování střelnic, nakládání s municí a provádění pyrotechnického průzkumu.

(zvýraznil jsem já)

Uživatelský avatar
SEXYaSMYSLNY
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 435
Registrován: 20.09.2010 3:01
Bydliště: Slovácko

24.09.2018 4:00

Re: Zbraně kategorie D?

Já právě vím, že je jen o střelných zbraních, ale už jsem slyšel názory, že je to expanzní zbraň a různé jiné teorie. Teleskop mi byl jasný, že tam nepatří vůbec, ale spíš mi šlo o to, aby mi někdo na rovinu řekl, proč se toto prodává od 18ti let.

Jinak jsem našel toto vyjádření MV:
http://www.mvcr.cz/clanek/zbrane-podleh ... 09Mg%3d%3d

Když jsem oslovil konkrétní prodejce s otázkou proč, buď nereagovali, nebo stroze odpověděli, že je to v zákoně, ale už mi nikdo nedokázal ten zákon a důvod dále konkretizovat.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

24.09.2018 9:44

Re: Zbraně kategorie D?

Obecně o zbraních
(teleskopy, paralyzery, nože, nošení zbraní, pouzdra+brašny, sebeobrana, ...)

Obsah fóra / Střelectví / OFF TOPIC - MIMO TÉMA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků