Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2222
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

13.09.2018 21:09

Re: CZ 805 - nová útočná puška od ČZ

601. používala (a někdy ještě používá) např. vz. 58, SVDN-3, vz. 61, PKM, PKB nebo NSV, takže pokud se snažíš naznačit, že tu je nějaká snaha bezmyšlenkovitě napodobovat trendy západních SF a odlišit se od bigošů, tak bych si dovolil pochybovat.
SF si nevybírají zbraně podle toho, co je zrovna cool, ale podle toho, co funguje a co odpovídá jejich požadavkům.

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 757
Registrován: 16.02.2014 14:40

14.09.2018 8:45

Re: CZ 805 - nová útočná puška od ČZ

Výběr zbraní pro skutečné SF (zde se totiž leckdo tváří jako SF) v drtivé většině zdaleka není jen o „módních trendech“, hodně se mj. využívají zkušenosti kolegů z dalších SF, přičemž SF zpravidla mají mnohem volnější prostor pro výběr, než řadové složky.

Design AR 15 má své nesporné výhody, kdo si na něj zvykne, obvykle již z uvedeného standardu slevovat nechce.

Na mnohé zahraniční dary je třeba se dívat dle rčení „darovanému koni na zuby nehleď“.

Že standardní „mil-spec“ M4 od renomovaného US výrobce CZ 805 Bren při komplexním srovnání s rezervou překonává, asi není třeba zdůrazňovat, poněkud nestandardní je, že zbraně pro řadovou pěchotu jsou v českých podmínkách citelně dražší, než typické zbraně pro světové SF. Mj. i Bren 2 není A ČR prodáván za konkurenceschopnou cenu (nad 70).

Dalším podstatným faktorem pro hodnocení situace je skutečnost, že po velmi nákladném přezbrojení je jasně převládající zbraní A ČR problematický CZ 805 Bren, kde navíc přes různá optimistická PR prohlášení nedošlo ke sjednocení zásobníkové šachty…. Takže jak to píše ve své kritické zprávě NKÚ, A ČR má nyní vlastně tři pušky, CZ 805 a CZ 805 MC, které se liší především provedením zásobovacího ústrojí (nekompatibilní zásobníky), a CZ Bren 2, která má sice shodné zásobníky s CZ 805 MC, ale je zase součástkově a částečně i manipulačně odlišná… Takové příklady „efektivity“ výdajů se hledají skutečně jen velmi těžko. :evil:

Předchozí

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Samonabíjecí a vojenské

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků