Davo
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 10.04.2016 17:18

12.04.2016 17:41

Re: nestřílí Hawken křesadlo poradí někdo ?

P4120036.JPG
Ano je to Hawken od Investarmu model 160, moc pěkná nová flinta. Ale radost ze střílení mi dost kazí ta nespolehlivost výstřelu. Ten problém mám už od prvopočátku, vždy kolem 2 výstřelů a potom už nic. Poprvé na střelnici jsem myslel že jsem na 3 ránu zapoměl dát pod kulu prach páč to nechtělo vystřelit. Tak jsem objednal vytahovák, kuly vytáhl ale pak se začal sypat prach. Takže jsem nezapoměl na prach, ale už jsem měl zmatek v hlavě tak jsem vyhodnocoval proč to nestřílí. myslím , že u nabíjení dělám vše ok. Hlaven před střílením vytřu hadříkem s lihem potom nasypu z prachovnice 2 x 24 grainů potom namazaný flastr a kuly zatlačím až na dno poctivě. Má být zatlačena na fest silou nebo decentně ? Potom dám na pánvičku prach vesuit LC ( rozdrtil jsem si trochu prachu v hmoždíři na jemno, možná až moc , má konzistenci jako hladká mouka, nevím jestli je to správně) ten prach tam je v rovině s pánvičkou ,ale dírka v zatrávce je až nad prachem v pánvičce, je to správně nebo má být dole ? Ohledně toho prachu , Švýcar bude samozřejmě lepší, ale ten ted nemám. S vesuit to přeci musí fungovat taky, ne ? nemám malou dírku- zatravka ? Přikládám foto.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

12.04.2016 19:13

Re: nestřílí Hawken křesadlo poradí někdo ?

špatnej zátravkovej šroub. Dlouhá ouzká díra uvnitř, velká průpalná dírka a asi i široká stěna.... už se to tu i na konkurenci probíralo.

Davo
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 10.04.2016 17:18

12.04.2016 19:55

Re: nestřílí Hawken křesadlo poradí někdo ?

Co navrhujes ? Upravit stávající sroub? Mam ho nechat na souttuhu upravit? Co myslis tim velka prupalna dirka ? Prave ze se mi ta pruchozi dirkamala ze bych ji prevrtal.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

12.04.2016 20:47

Re: nestřílí Hawken křesadlo poradí někdo ?

Rada je velice jednoduchá - pořid si pořádný prach a bude vše fungovat jak má.
Poslední šarže LC dokonce špatně chytají i v perkusácích.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

12.04.2016 20:50

Re: nestřílí Hawken křesadlo poradí někdo ?

Udělat novej ze stabilky, pak ohřát do oranžova a nechat zchladnout (samovolně, nemusí se to nikam házet). Vydrží věky. A nebo koupit něco od Stifters gunflints, něco maj i u Dave, snad.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

12.04.2016 21:14

Re: nestřílí Hawken křesadlo poradí někdo ?

Flegmatizacia prachu je definitivne odsunuta ??


Reklama

Uživatelský avatar
Truman Head
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 06.06.2006 15:48
Bydliště: OSTRAVA

12.04.2016 21:19

Re: nestřílí Hawken křesadlo poradí někdo ?

....tak jestli můžu taky přispět svoji troškou do křesadla :-)
můj názor je že v každém přispěvku je něco a tvuj problem musíš řešit komplexně,ne se zaměřit na zátravku a bude se střílet....
......odbočím,střílím křesadlo a naštestí ! vojnu mušketu B.B. do civilky (nebo male raze) už bych nešel....vojna(větší kalibr) není
tak "náročná".......větší díra,větší kámen,větší ocílka,více jisker........

1 ) změň zátravku podle WA63 - obrázek
2 ) pánvičkový prach
a ) kup si švýcara.........ideální to 80g. balení pro křesadla,pokud ne ,zkus od někoho koupit 100g. :D No.1 pořád
lepší než vesuvit...
b ) vezmi vesuvit ,vysuš ho, kup si sito s malými oky-přesij ho a to co ti přejde používej na pánvičku
c ) zkus nový kámen ,kolikrát křísneš a zapálíš prach na pánvičce....pokud 2x a potom ani pánvička "nehoří" uvažuj
o jiných kamenech nebo jiné ocílce....
d ) při nabíjení používej jehlu do zátravky.............

3 ) JE TO ZÁBAVA ! nenech se znechutit a mysli na to že my to děláme ve svojem volném čase - na rozdíl od našich předků - pro
které to byla denní záležitost a času měli dost :mrgreen:
Křesadlům Zdar!

Davo
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 10.04.2016 17:18

12.04.2016 21:43

Re: nestřílí Hawken křesadlo poradí někdo ?

Diky za rady. Koupim lepsi panvickovy prach a zmenim zazravku s kamen. Kde ptosim te najdu ten obrázek WA63. Díky
Naposledy upravil Davo dne 12.04.2016 21:49, celkově upraveno 2

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

12.04.2016 22:05

Re: nestřílí Hawken křesadlo poradí někdo ?

Tuhle je jeden z pokusů, kdy se to s tenkostí vlastní stěny průpalní dírky přehnalo.... ale snad je to jasný.
Přílohy
z3.jpg
z3.jpg (37.32 KiB) Zobrazeno 15658 krát
z2.jpg
z2.jpg (27.61 KiB) Zobrazeno 15629 krát
z1.jpg
z1.jpg (26.72 KiB) Zobrazeno 15660 krát

Halvar
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 04.03.2015 18:18

13.04.2016 7:51

Re: nestřílí Hawken křesadlo poradí někdo ?

Mě můj hawken zapaluje bez problémů i s tím výchozím zátravkovým šroubem, takže bych řekl, že problém může být někde jinde. Zátravka určitě musí být lehce nad prachem na pánvičce. Ještě mě napadá, jestli si tím vytíráním lihem nepřiděláváš problémy. Jestli třeba nemáš ten hadřík moc mokrý a nezůstává ti pak líh na dně, což samozřejmě může stačit na zvlhnutí prachu a nejsem si jistej, jestli bude prach s lihem hořet. Když máš dobrý mazadlo, tak se dá hawken nabíjet pořád bez vytírání hlavně. Já jsem ze začátku používal na pánvičku i nedrcený vesuvit a celkem to fungovalo. Respektive zapalovalo to, ale občas byla docela znatelná prodleva mezi vyhořením prachu na pánvičce a zapálením prachu v hlavni. Švýcarák je na to dost lepší, tam to zapaluje bez znatelné prodlevy.
Konzistence hladké mouky se mi zdá moc jemné, jestli nemáš kde koupit ten švýcarák, tak bych ti skoro doporučil si spíš prosít ten vesuvit. Já jsem to taky zkoušel drtit v třecí misce, ale výsledek mě moc nepřesvědčil.
Takže bych nejdřív zkusil vyhodit ten líh a třeba i nedrcený vesuvit na pánvičku a pak teprve upravoval zátravkový šroub

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

13.04.2016 8:18

Re: nestřílí Hawken křesadlo poradí někdo ?

Davo píše:... kuly zatlačím až na dno poctivě. Má být zatlačena na fest silou nebo decentně ? Potom dám na pánvičku prach vesuit LC ( rozdrtil jsem si trochu prachu v hmoždíři na jemno, možná až moc , má konzistenci jako hladká mouka, nevím jestli je to správně) ten prach tam je v rovině s pánvičkou ,ale dírka v zatrávce je až nad prachem v pánvičce, je to správně nebo má být dole ? ...

Čo sa týka zatlačenia strely, nemala by stlačiť prach, ale dosadnúť práve na jeho povrch. Takže decentne! Zlisovaním prachu docieliš to, že medzi zrnkami nie sú medzery a plameň z panvičky zapaľuje len povrchové zrnká prachu a neprenikne medzi ne, aby mohol zapáliť naraz viac zŕn. Zápal je pomalý. U perkusu zlisovanie nevadí, plameň zápalky má vysokú rýchlosť a kopu energie na to, aby prenikol hlboko medzi zrnká prachu a zapálil navážku poriadne.
Otvor zátravky by mal byť nad vrstvou prachu, aby plameň prenikol cezeň dovnútra dostatočne rýchlo - ak by bol utopený v prachu, je tam oneskorenie, pokiaľ vrstva odhorí a odkryje ho.
Otvor zátravky, obzvlášť taký úzky ako máš na fotke, by mal byť počas nabíjania vyplnený/upchatý napríklad mosadzným drátom a pod. aby sa nezaplnil prachom z navážky. Potom totiž funguje ako "zápalnica" a je tu ďalšie oneskorenie výstrelu, pokiaľ prach prehorí dovnútra k navážke.

Davo
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 10.04.2016 17:18

13.04.2016 10:09

Re: nestřílí Hawken křesadlo poradí někdo ?

Jestli to chápu dobře ten měděný drátek mám vsunout do zátravky ještě před nasypáním navážky do hlavně, ano ?

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

13.04.2016 10:44

Re: nestřílí Hawken křesadlo poradí někdo ?

Ano, chápeš to dobře. Drátek-jehlu vsuneš do zátravky, přiklopíš ocílkou, aby nevypadla a nabíjíš. Tloušťka jehly by měla být jen o něco málo menší jak zátravka. Po nabití samozřejmě vytáhneš a dáš prach na pánvičku. Takto ti zůstane zátravka průchozí a pokud ti chytne prach na pánvičce, měl by chytnout i v hlavni. Otázka je zpoždění, ale to ty zatím neřešíš. Jedině tímto způsobem zajistíš, že budeš mít zátravku vždy průchozí. Pokud ti prach v hlavni nechytl ani při vznícení dávky na pánvičce, měl jsi velice pravděpodobně zátravku ucpanou zplodinami od předchozích výstřelů. Dost možná v tom hrál roli i ten líh.

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

14.04.2016 19:08

Re: Jak nabíjíte předovky?

Davo: všichni ti tady dobře radí, ale jednu radu jsi asi přehlédl. Na minulé stránce ti Halvar napsal, že tahle předovka má anglický dnový šroub, což je otvor o průměru asi 8 mm a určité délky. jestliže ti první rána vyjde a druhá možná taky, pak je pravděpodobné že třetí už nevyjde protože je ten malý průměr komory už částečně ucpaný bordelem ze spáleného prachu. Takže jak už bylo napsáno musíš čistit i tu komoru, jinak ti prach zůstane "viset" dost vysoko nad zátravkou a žhavé plyny které zapalují prach v komoře tam nedosáhnou. Zjisti si jaký průměr má komora a jak je dlouhá, podle toho si udělej vytěráček.
Ohledně stlačení prachu při nabíjení bylo vyzkoušeno mnoho různých zatížení. Já jsem používal tlak na nabiják kolem 5 kg, což jsem měl nacvičené na běžné koupelové váze. Čili že zasunout kouli s flastrem plynule na prach a přitlačit silou kterou si vybereš. Maximum bylo 25 kg.
Dnový šroub s komorou může vypadat podobně jak to je na příloze
Přílohy
FlintBreeches001.jpg

Davo
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 10.04.2016 17:18

21.04.2016 18:48

Re: Jak nabíjíte předovky?

Jo máš pravdu s tím šroubem, ted jsem to měřil a je to průměr 7-8 mm. Takže určitě bude potřeba ten vytěrák. Díky za radu. Vyzkouším a dám vědět.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

22.04.2016 16:16

Re: Jak nabíjíte předovky?

Snad si dnovy srob nevytocil ??

Uživatelský avatar
Jeremiah
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 114
Registrován: 17.02.2014 8:39
Bydliště: Uh.Hradiště

21.07.2018 17:11

Re: Jak nabíjíte předovky?

Zkoušel někdo nabíjet REAL přes flastr, případně omotat papírkem? Na co si dát případně pozor? Papírek se používá maštěný?

Jde o to, že REAL může být do některých hlavní příliš volný - např. .54 u Great gun derringeru.

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

22.07.2018 16:08

Re: Jak nabíjíte předovky?

Obalené střely se používají běžně z různých důvodů. Používají se suché papírky i maštěné. Důležité je nabíjení, aby papír nebyl zmačkán nebo roztrhán. Určitě bude dobré si uvědomit že asi budeš muset po každé ráně protáhnout hlaveň aby nová střela šla dobře zasunout na prach. Někomu bude stačit cigaretový papírek -je dost pevný a někdo musí zvolit papír silnější.
Přikládám fotku a předem se omlouvám autorovi té fotografie že jsem ji použil, už nevím kde jsem ji ukořistil.
Přílohy
REAL .54cal obalený.jpg

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

22.07.2018 17:39

Re: Jak nabíjíte předovky?

Já se přidám k Fandovi, cigárový papírek je parádní věc.
Přílohy
střely v papírku.JPG

janosik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 19.10.2018 16:09

20.10.2018 6:48

Re: Jak nabíjíte předovky?

Ahoj jsem tu nový a chtěl bych se ujistit co a jak naládovat do pistole. Mám repliku Kentucky pistole cal.45 po tátovi, s pistole se dlouho nestřílelo a byla používána jako ozdoba krbu.
1. Hlaveň má 8 drážek a přes drážky měří 11,4 až 11,45mm a mimo drážky 11.8 až 11,85mm, k tomu mám ogivály(kuličky) 11.5 až 11.6mm z odlévacích kleští odlité nejspíš z olověných baterek pokud si dobře vybavuji takže to není čisté olovo a když jsem do nich rýpal nehtem tak jsou samozřejmě tvrdší než čisté olovo. Taky jsem si sehnal látku na flastr 0.19mm silnou. Můžu to tam takhle naládovat?
2. Mazadlo teď nechci vyrábět ale koupit něco hotového, nejde mi o přesnost ale o vyzkoušení. Můžu tedy koupit třeba lithiovou vazelínu?
3. Kolik černého prachu? Mám prachovnici s dávkou na 1,5 gramů a 2 gramy. Můžu vyzkoušet obě varianty?
4. Kde v Plzni koupit černý prach, zápalky, kule, mazadlo?
Díky

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků