Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník

05.06.2018 23:22

Re: Povlakování střel pro přebíjení

Bulls eye:
Tak ta informace o zvýšení tvrdosti slitiny při náhlém zchlazení střely ve vodě je zajímavá. Platí to i pro čisté olovo? Nemám to jak vyzkoušet, neb tvrdoměr nemám.

Ajk
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník

05.06.2018 23:50

Bulls.eye: Diky za pochvalu, ale jeste mam co dohanet proti tobe a ostatnim :P O vikendu chci delat jinou varku, krmeni pro revolver, tak jestli se zadari, poslu nejake foto sem.

Jinak ten tvuj test je opravdu zajimavy. Ocividne pri zapeceni se to jakoby "popusti" a je po tvrdosti.
Jen me ted napadlo, jak pise Rendy, ze jeho strely po tydnu vyzrajou a ztvrdnou. Tak jestli zkusis zmerit po tydnu i tuhle slitinu co jsi testoval, jestli se dostane na onech 24 Bhn, nebo nee :?: Jestli ano, tak neni co resit a proste budeme vedet, ze je treba strely nechat odlezet aspon tyden, nez ze jde strilet :-)

Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník

06.06.2018 7:18

Zkusím, je ještě přeměřit, mám je nalité a nabarvené cca 14 dnů.

Jim: čisté olovo nelze, je potřeba alespoň několik procent antimonu (odhadem 3-4%), aby se tenhle efekt dostavil. Plus to, o kolik se tvrdost při water quenchingu zvýší, je ovlivněno přítomností dalších prvků - podle literatury As, Cu a další (ve stopových množstvích - řádově stačí desetiny procenta). Více informací např. zde.

Ale to už jsme OT - více případně ve vlákně o tavení olova.

mar.tan
Nový uživatel
Nový uživatel

06.06.2018 12:31

Povlakování střel pro přebíjení

Bulls.eye, co water quenching u epoxidové povrchovky, kde se zapéká na 100°C, mohly by tam být jiné výsledky?

Odesláno z mého NEM-L21 pomocí Tapatalk

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník

06.06.2018 16:52

Slitiny olova a cínu po vychladnutí na vzduchu (nebo přežíhání v troubě) začínají měkké a postupně tvrdnou na finální tvrdost. Antimon tenhle jev umocňuje. Slitiny s 3-8% cínu se tvrdostí stabilizují po 14-16 dnech, nejhorší je to cca. 60 hodin po odlití-střely se mohou lišit klidně o 4 HB a lišit se dokážou i samy na sobě-strana za kterou střela zůstala v kokile je jinak tvrdá než ta, která se dostala při otevření na vzduch jako první. Nic exaktního se v tom hledat nesnažte, i střely z jedné várky si stárnou každá za sebe.
Takže pokud chcete konzistentní střely, buď do tak 6-8 hodin po odlití (pokud tvrdost v měkkém stavu vyhovuje), nebo za 2-3 týdny. Jinak to zlobí-různé tvrdosti, potažmo výtažné síly a odpor ve vývrtu-a pak se šaškuje s laborací bez rozumného výsledku.

Water quench u povlakovaných střel v principu nepřichází v úvahu-100° stačí na to, aby některé slitiny změnily vlastnosti a dá se čekat, že po hození do vody povlakování buď odfouknou od povrchu (v nejhorším případě lokálně), nebo odskočí úplně.

Ajk
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník

10.06.2018 0:41

Smichal jsem cervenou se zlutou a tradaaa :mrgreen: Z blizka je krasne videt, jak jsou patrne barevne tecky cervene a zlute barvy, je to opravdu zajimave. A mame tady pomerancove .38 Specialy.

Zacina se mi to barveni cim dal tim vic libit. Jeste mam zelenou pistaciovou a pak tmave modrou. Takze muzu michat a michat jak me napadne :D Stihnul jsem prebit i par naboju, at je na co koukat. Co na to rikate ?

Jedine co je otrava, je to tahani pinzetou a pokladani na plech. Mam par napadu jak bych tohle mohl obejit a zjednodusil nanaseni barvy, musim to ale vyzkouset a pak dam vedet, zda se povedlo nebo ne :wink:
Přílohy
7.jpg

Reklama

xHonza
Častý návštěvník
Častý návštěvník

11.06.2018 19:44

Pokud te nebavi pinzeta, tak si zkus potahovani Hitechem. Tam je pred zapecenim vse suche a je z toho min bordelu.

Jinak s tim sypanim do vody a odskokem povlaku je blbost. Viz spousta videi na youtube. Pokud je to dobre zapecene, nic se neloupe.

Ajk
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník

12.06.2018 15:16

Tuhle metodu jsem drive sledoval, ale je pomerne nakladnejsi a navic spatne sehnatelne barvy. Takze zustanu u praskove barvy, navic ji mam ted slusnou zasobu a funguje to dobre. Takze jen trosku musim vykoumat par zlepsovaku :wink:

xHonza
Častý návštěvník
Častý návštěvník

20.06.2018 17:28

Podle mne na Hi-Teku je nejdrazsi doprava, jinak mi to neprijde tak hrozny. Spotreba je fakt mala a cistota procesu je vytecna. Osobne nemam duvod koukat okolo. Koupit se da tady http://hi-performancebulletcoatings.com ... container/

Předchozí

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Výroba střel a příprava nábojnic