vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 504
Registrován: 11.11.2009 21:36

18.03.2018 20:32

Výpočet výšky nových mířidel

Ahoj. Vždycky jsem to řešil cestou pokus omyl,ale určitě to jde nějak vypočítat?Jelikož jsem levák a mířim pravým okem protože je silnější,tak na všech dlouhejch malorajdách dávám vyšší mušku a starý mikrometrický hledí. Abych se nemusel do toho míření tak moc lámat.Jestli je nějakej vzorec když mám daný původní nastřelení s mířidlama a pak dám novou vysokou mušku a hledí,které je také výše než původní,ale zároveň i dál (protože je v rybině,tak se zvětší i záměrná).Dík

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

18.03.2018 22:05

Re: Výpočet výšky nových mířidel

Když máš jednu proměnnou, potřebuješ dát do výroby mušku/hledí, tak vystačíš s trojčlenkou.
Pokud změníš obojí, tak z toho prostě práskneš 3 rány, dalšíma 3 to zkoriguješ a zbývajícíma čtyřma do 2 řádků v krabičce ověříš, že jsi to zkorigoval správně. Náklady 20 Kč a nemusíš se zabývat matikou...

Grizzly1968
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 86
Registrován: 04.02.2017 17:31

19.03.2018 8:09

Re: Výpočet výšky nových mířidel

Alfonss, tos mu teda vyloženě poradil :))

vlady
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 506
Registrován: 29.08.2012 6:51
Bydliště: Luhačovice

19.03.2018 9:04

Re: Výpočet výšky nových mířidel

Presne tak, to byla rada za všechny náboje.

Jako nejjednodušši by jsem to videl nakreslit v nějakem CADu.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 504
Registrován: 11.11.2009 21:36

19.03.2018 11:59

Re: Výpočet výšky nových mířidel

Ok. Dělám to jako Alfonss a zustanu u toho, asi to je fakt nejjednodušší. Proboha co to je CAD a jak se to používá??? :D

Uživatelský avatar
Spock lone wolf
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 117
Registrován: 17.01.2010 18:02

19.03.2018 12:44

Re: Výpočet výšky nových mířidel

Tak teoreticky by to mělo jít spočítat pomocí goniometrických funkcí, ale je otázka, jestli to má smysl.
Protože například, při nastřelení na 100 m a vzdálenosti mezi mířidly 0,5 m vychází, že při zvednutí předního mířidla o 1 cm se zadní musí zvednout o 1,005 cm... to se může rovnou usadit zhruba stejně a doladit nastřelením.


Reklama

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

20.03.2018 10:30

Re: Výpočet výšky nových mířidel

Ano, musí se na to nasadit sínus, kosínus, deskriptíva .... je to ale zajímavá věc, málokdo to takto počítá.

První metoda je prostě spočítat úhel odchylky mířidel od osy vývrtu u původních a dopočítat pro nová mířidla, aby byl stejný úhel.

Lze použít i balistické kalkulačky, jsou dostupné i online na internetu. Pokud znám rychlost a BC střely, výšku mířidel nad osou vývrtu, a vzdálenost, na kterou je puška nastřelená na flek, tak mi kalkulačka spočítá trajektorii a úhel výstřelu, což je v zásadě odchylka osy mířidel od osy vývrtu. Pak musím najít požadovanou trajektorii (stejný bod zásahu na flek na danou vzdálenost), ovšem pro jinou výšku mířidel nad osou vývrtu a možná jiný úhel. No a když znám nový úhel, a novou výšku např. hledí a vzdálenost mezi hledím a muškou, lze dopočítat třeba tu mušku.

... ale tato složitější metoda přes kalkulačku se hodí tehdy, pokud zároveň s mířidly měním i vzdálenost, na kterou to musí jit na flek.

Ale jak již bylo řečeno, lze tento konkrétní případ asi jednodušeji a úspěšně řešit i zmíněnou metodou nastavení "od oka" a znovu nastřelit.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 504
Registrován: 11.11.2009 21:36

20.03.2018 18:02

Re: Výpočet výšky nových mířidel

Velmi fundovaná odpověď.No myslím že by na to moje matika z učňáku nestačila.No teoreticky myslim jestli by nešlo,kdyby se nehejbala délka záměrný ,tak změřit rozdíl výšky mušky a hledí v původní úpravě a pak po namontování vyššího hledí zas v tom výškovém rozdílu nastavit mušku.

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků