Uživatelský avatar
Kuku
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 358
Registrován: 05.06.2007 16:23
Bydliště: Středočech

01.02.2015 14:08

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Zkoušel jsi jí i na jinou než černou zvěř???

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

01.02.2015 16:30

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Lišku a prasátka do cca 60 kilo, ale klidně by platila i na větší.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

01.02.2015 20:42

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Hornady?

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

01.02.2015 23:39

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Jo

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

01.02.2015 23:51

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Tuhle značku miluju.

Jirik.fx
Komerční inzerent
Komerční inzerent
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06.02.2016 18:29

04.03.2018 17:05

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Nevím kam to dát tak to dávám sem. Potřeboval bych poradit, respektive opřipomínkovat výběr. Střílím sportovně, ale zaujal mě lov. Tak jsem letos začal dělat na loveckém lístku a počítám, že bych příští rok mohl začít lovit. Mimo to se chystám letos nebo příští rok navštívit za účelem lovu Namibii abych zjistil jestli je lov pro mě to pravé a nejen momentální nápad.
Po dlouhém vybírání (fóra, prodejny internet, kolegové střelci apod.) uvažuji o následujících zbraních:
1) Sauer 404 ve dřevě v ráži 7 mm rem. magnum s polotěžkou hlavní - láká mě lov na větší vzdálenosti (třeba ta Namibie), ale chtěl bych se tomu věnovat i v ČR popřípadě na jiných výletech po světě. Časem bych k ní chtěl dokoupit hlaveň pro ráži .375 H+H magnum
2a) Merkel Helix EXplorer nebo Helix Alpinist v plastové pažbě v ráži .308 win, jako takovou lehkou zbraň vhodnou na nošení. U ní mi vadí, že bez vyndání hlavně nejde pořádně vyčistit.
2b) Jako alternativu k ní vidím Blaser R8 .308 win, ale tu jsem nedržel v ruce a nevím jak je to s čištěním bez vyndání hlavně
3a) Rossler Titan 6 s polotěžkou nebo těžkou 650 mm hlavní v ráži 7 mm rem. magnum se sportovnější pažbou na Long Range lov.
3b) Jako alternativa k Rosslerovi přemýšlím o Blaser R8 Long range v ráži .338 Lapua Magnum

Výběr tří zbraní v uvedených rážích z těchto pěti by dle mého mělo pokrýt všechny mé potřeby respektive představy. Střílet relativně umím. O tom jak se chovají jednotlivé ráže při střelbě mám představu, jak učinkují na zvěř jsem si toho hodně přečetl. Veškeré střelivo si hodlám přebíjet.
Můžete se prosím k mému výběru vyjádřit, abych eliminoval začátečnické chyby, případně můj výběr doplnit? Zkušeným budu velmi vděčný. O jednotlivých zbraních jsem si přečetl co se dalo, a vzal jsem v úvahu popsaná pozitiva i negativa. Všechny zbraně na lov si chci brát občas i na střelbu na papír.
Děkuji


Reklama

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

05.03.2018 12:15

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Skúsim to zhrnúť stručne, aby to nebolo na celú stranu:

- kúpil by som si Blaser R8. Z viacročnej skúsenosti s mnohými R8 som presvedčený, že je to najvhodnejšia voľba, ak chce človek zbraň jednak s výmennými hlavňami a po druhé, ak ju chce kvôli kompaktnosti batožiny pomerne často rozoberať a skladať. Čistenie v zloženom stave nie je problém, takisto nie je problém povoliť dva šrouby a čistiť lauf samostatne.

- 7mm RM je fajn kaliber na zamýšľaný účel. Jediný problém je v tom, že vo všetkých spomenutých zbraniach vrátane R8 je jeho potenciál na LR lov do značnej miery obmedzený twistom 9,5", ktorý limituje použitie ťažších striel s vysokým BC. Keď je reč o LR love, nepredpokladám, že sa bavíme o vzdialenostiach 300-400 metrov... V skrini mám staré Sako L61R Magnum práve v 7mm RM s ťažkým varmintovým laufom a twistom 8,66". Bergery VLD a Hybrid 180gr. strieľa jedna radosť, rozptyl drží pod 1/2 MOA. Avšak Berger EOL Elite Hunter 195gr. už neutiahne.
Z môjho pohľadu máš viacero možností, ak chceš prevádzkovať tento kaliber na LR lov
- uspokojiť sa so strelami do 160gr, ktoré ešte ustabilizuje 9,5" twist (možno niektoré ťažšie by ešte fungovali, ale na úkor zníženia BC)
- objednať zákazkový lauf do R8 napr. od firmy Bixn Andy v Rakúsku (vyrába laufy v niektorých špecifických kalibroch priamo pre Blaser).
- vybrať si iný kaliber, pričom treba zohľadniť vzájomné parametre kaliber-strela-vhodný twist. Málokto na to berie ohľad, potom sa mnohí čudujú ako teliatka, že prečo im to nefunguje.

K ostatnému ti veľa nenapíšem, na 308W mám silnú averziu, aj keď uznávam, že na bežné účely to stačí. Ak zvoliš Blaser, nepotrebuješ ďalšiu zbraň, len dokúpiš lauf. Detto platí pre 375 Holland&Holland.
V podstate by ti stačila jedna platforma R8 a tri laufy. Pre väčšie pohodlie by som volil jednu pažbu s klasickým tvarom - Professional a druhú v prevedení thumbhole - Professional Success, túto samozrejme aj s nastaviteľnou lícnicou, napr. od firmy Kovlkam.

Rossler by som vylúčil úplne, takisto Helix.
Ak ti srdce piští po klasickom prevedení presnej loveckej guľovnici na LR lov, tak sa pozri na Heym SR21 Precision 300WM: https://heym-fabrik.de/?product=sr-2130 ... repetierer

Jirik.fx
Komerční inzerent
Komerční inzerent
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06.02.2016 18:29

05.03.2018 13:53

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Dík za vyčerpávající odpověď. Jen bych poprosil o pár upřesnění.
Nejdříve ke kalibri: co se týče vzdálenosti, předpokládal jsem právě vzdálenosti 300 až 400 m, možná jsem to nesprávně nazval LR lovem, na víc si zatím určitě na živé zvíře netroufnu (na terč km dám, ale na to mám třeba Dolphina v 6,5x47 Lapua). Jakou bys doporučil na LR lov jinou vhodnou ráži? Problémů s twistem a váhou střel u 7 rm jsem si vědom, ale nic vhodnějšího jsem nevymyslel.
Toho Helixe jsem chtěl jako levnou pracovní rachotinu, chci s tím střílet i závody s otevřenými mířidli a na to je mi té R8 líto. Já mám ráži .308 naopak velmi rád, mám zmáklé přebíjení, do 300 m střílím třeba se Sakem TRG nebo Sig Sauerem SSG líp než s tím Dolphinem v 6,5x47. Navíc mám na .308 perfektní komponenty a vybavení na přebíjení a tak se jí budu zatím držet.
Toho Blasera R8 určitě pořídím, jdu řešit kdo mi to celé prodá, jsem strašně línej řešit to v cizině.
Zatím moc děkuji, budu rád když mi odpovíš doplňující dotazy, klidně SZ.
PS: firmu Kovlkam nemohu na netu najít.

Mosinmann
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 28
Registrován: 03.03.2008 20:39
Bydliště: Strakonice

05.03.2018 21:39

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Já bych se ještě zkusil poohlédnou po kulovnici Sauer 202, sice už se pár let nevyrábí ale možná by se ještě něco sehnat dalo třeba v Německu nebo Rakousku. tahle ráže není zas až tak rozšířená a snadno se může stát že bude někde na prodejně ležet. Model 404 jsem držel v ruce jen jednou na výstavě, ale moc mě neuchvátil, to 202 je oproti němu jiná třída. Sám ji používám už sedmý nebo osmý rok a spokojenost veliká (i když nemám 7 mm RM ale 8x57 JS). Nebo Mauser M03, to je taky hodně povedená zbraň, možnost výměny hlavní je jako u Blasera a výběr z mnoha typů zapažbení taky.
V mém okolí vím o třech majitelích téhle ráže a všichni ji chválí, dvě z nich jsem pomáhal nastřelovat - jedna byla Weatherby myslím model Mark V, druhá Verney-Carron model už nevím a třetí Browning BLR, všechny střílely velice dobře, nejlépe asi ta Weatherby, Browning byl v téhle ráži takový dost těžký a neohrabaný.

Ještě k té ráži - s Afrikou nemám osobní zkušenost, ale nemají tam pro lov nějaký limit? Myslím že minimální ráže je 8 nebo 9,3 mm, znám lidi kteří tam jezdí s 8x68 S a v pohodě, ale asi záleží na druhu lovené zvěře, na nebezpečnou a útočící zvěř je určitě třeba něco silnějšího. V Evropě je určitě 7 mm RM na veškerou zvěř bez problémů použitelná, možná měně vhodná na naháňky.

Jirik.fx
Komerční inzerent
Komerční inzerent
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06.02.2016 18:29

05.03.2018 22:45

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Měl jsem v ruce jak Sauer 202 tak 404, ale konkrétně mě se víc líbila ta 404. Nevím jak je to s limity v Africe obecně , ale v Namibii kam se chystám není problém s 7 mm aspoň co jsem dostal info a to i tady na foru. Každopádně jsem dnes Sauera 404 v té 7mm rem magnum objednal, ale vzal jsem k němu ještě hlaveň na .375 H+H magnum. Sichr je sichr :D. Na ty naháňky uvažuji s tou .375H+H nebo .308 win. No a aby byl sichr sichrovatej tak jsem se ještě rozhodl vzít R8 Blaser, asi v ráži .300 WM a k tomu hlaveň .308 win. No a mohlo by být hotovo pro začátek by to mělo stačit. Pokud mi někdo neporadí na LR lov vhodnější ráži. Co nebude moc vyhovovat tak bude ležet v trezoru. Pro tu R8 jsem se rozhodl na základě příspěvku Lovec 1, zdá se mi, že ví o čem mluví a, že pochopil o co mi jde. Sauera jsem objednal pro to, že se mi prostě líbí. Chleba určitě nežere, takže ok. Jo a ještě přemýšlím o hlavni 8x68S nebo 6,5x68.

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

06.03.2018 0:32

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Na lov "na máličko dlhšie vzdialenosti" ti poslúži aj Sauer 7mm RM, aj Blaser 300 WM. S vhodnou strelou sú oba kalibre absolútne spoľahlivé.

- 8x68S je popri 7mm RM a 300 WM prakticky zbytočná a okrem mierne väčšieho spätného rázu ti nič neprináša. Pokiaľ by si mal iba 8x68S ako náhradu oboch zmienených kalibrov, potom je to bez debaty dobrá voľba.

-6,5x68 je síce pekná hilzňa, žiaľ znovu trpí na vyššie zmienený problém. Zbrane, resp. laufy v tomto kalibri majú twist 9,84". Takže do úvahy prichádzajú len ľahšie strely... Zlá voľba. Namiesto toho by som volil 6,5-284 Norma, ktorú Blaser ponúka ako štandardný kaliber, so 65cm laufom a pre 6,5-ku ideálnym 8" twistom.

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

06.03.2018 9:06

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

lovec_1 píše:.......Ak ti srdce piští po klasickom prevedení presnej loveckej guľovnici na LR lov, tak sa pozri na Heym SR21 Precision 300WM: https://heym-fabrik.de/?product=sr-2130 ... repetierer


Máš nějakou zkušenost s tím jejich přímotahem SR30?

Jirik.fx
Komerční inzerent
Komerční inzerent
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06.02.2016 18:29

06.03.2018 9:47

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Na ten twist u té 6,5x 68 jsem zapomněl, od kolegy na závodech jsem na ni slyšel samou chválu, ale s poznámkou že má hlaveň s twistem na zakázku, aby to utáhlo i těžší střely. To jsem pochopil už z tvého prvního příspěvku, že moje LR je "maličko dlhšia vzdálenost" proto jsem psal, že asi víš o čem mluvíš. Samozřejmě bych nejraději střílel lišky na km, ale jsou to živá zvířata, takže jen na jistotu a dokud člověk nevyzkouší co umí tak nebudu riskovat. Na tu Normu se podívám. Nenapsal bys mi pls ráži pro opravdový LR i s příslušným twistem ať mám o čem přemýšlet a zjišťovat co se kde dá sehnat, kdybych náhodou došel k závěru, že mohu střelit i nad 500 m nebo to aspoň trénovat na terči jinou než terčovou zbraní. Z té 6,5x 47 Lapua se asi na zvěř střílet nedá? Dík za kvalitní a podmětné info a za trpělivost.

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

06.03.2018 13:56

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Jirik.fx píše: ...PS: firmu Kovlkam nemohu na netu najít.


Moja chyba, zle som napísal meno firmy. Je to táto: http://kolvkam.se/

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

06.03.2018 14:00

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

sided píše:
lovec_1 píše:.......Ak ti srdce piští po klasickom prevedení presnej loveckej guľovnici na LR lov, tak sa pozri na Heym SR21 Precision 300WM: https://heym-fabrik.de/?product=sr-2130 ... repetierer


Máš nějakou zkušenost s tím jejich přímotahem SR30?


Prakticky zanedbateľnú, mal som v ruke jeden-dva kusy. Kamarát má SR21 Precision v 308W, je to veľmi pekná a presná puška. Pre mňa asi až príliš, bál by som sa o to drevo - preferujem plastové pažby. Heym sa s cenami drží ešte celkom na uzde, takže pomer cena/výkon je určite zaujímavý.

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

06.03.2018 14:50

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Jirik.fx píše: Na ten twist u té 6,5x 68 jsem zapomněl, od kolegy na závodech jsem na ni slyšel samou chválu, ale s poznámkou že má hlaveň s twistem na zakázku, aby to utáhlo i těžší střely. To jsem pochopil už z tvého prvního příspěvku, že moje LR je "maličko dlhšia vzdálenost" proto jsem psal, že asi víš o čem mluvíš. Samozřejmě bych nejraději střílel lišky na km, ale jsou to živá zvířata, takže jen na jistotu a dokud člověk nevyzkouší co umí tak nebudu riskovat. Na tu Normu se podívám.


6,5-284 Norma má modernú geometriu hilzne a ak by som hľadal výkonnejšiu 6,5-ku na lov, toto by bola moja voľba. 6,5x68 pochádza z dávnejších čias, pričom treba mať na zreteli, aké boli v dobe jej vzniku prachy na trhu. Dnes je vývoj inde vo všetkých smeroch (strely, hlavne, prachy, balistické poznatky...), takže by som sa priklonil k súčasnému kalibru.

Jirik.fx píše:Nenapsal bys mi pls ráži pro opravdový LR i s příslušným twistem ať mám o čem přemýšlet a zjišťovat co se kde dá sehnat, kdybych náhodou došel k závěru, že mohu střelit i nad 500 m nebo to aspoň trénovat na terči jinou než terčovou zbraní. Z té 6,5x 47 Lapua se asi na zvěř střílet nedá? Dík za kvalitní a podmětné info a za trpělivost.


Asi nenapísal, pretože výber je veľmi individuálna záležitosť, ktorá môže kombinovať vlastné skúsenosti, ponuku na trhu, imidž, strelecké danosti (objem skúsenosti so streľbou, fyzická dispozícia strelca...). Je mnoho možností a je len na tebe, akú cestu zvolíš. Skúsim pár tipov:

7mm:
- 7mm RM, lauf aspoň 65-66cm, twist 8,5" a menej, strely Berger VLD Hunting a Hybrid 180gr., Hornady ELD-M 180gr., Hornady ELD-X 175gr.
- 28 Nosler, lauf radšej ešte o kúsok dlhší, twist 8" a menej, všetky spomenuté strely, plus navyše Berger EOL Elite Hunter 195gr.
- 7mm/300 Win Mag - exot, ktorý nie je až taký exotický, ako by sa mohlo zdať, chce to len výstružník a matrice za pár dolárov. Hilzne premáčkáš z kvalitných 300WM za jeden večer. Zvyšok platí ako pre 28 Nosler. Je to taký výkonový stred medzi 7mmRM a 28 Nosler

.30"
- 300 Win Mag, lauf obligátne 65-66cm, twist 10" a menej, strely Berger a HDY v rozmedzí 190-215gr.
- 300 Norma Magnum (aj z fabriky pre R8!), twist 10" a menej, v prípade custom laufu radšej 9", strely Berger a HDY od 200gr. vyššie.

.338"
- samozrejme 338 Lapua, twist 10" a menej, dnes už radšej 9"-9,3". Lovecké strely robí aj Berger, aj HDY. Pre mňa osobne je to už overkill. Pri streľbe z relatívne ľahkej loveckej pušky chýba ten komfort ako pri menších kalibroch - aj napriek úsťovej brzde. Ja by som uprednostnil 300 Norma Mag pred 338 Lapua.

Vyberieš si sám, moja momentálna voľba - ak by som nevlastnil to, čo už mám v skrini - by bola buď 7mm/300WM alebo 28 Nosler. Budem o nich uvažovať, keď zoderiem v Saku lauf 7mm RM.
Pre zaujímavosť si pozri toto krátke video: https://www.youtube.com/watch?time_cont ... ZpC_P75_nA


6,5x47 Lapua a lov. Nevidím v tom najmenší problém, stačí vhodná lovecká strela okolo 130-140gr. Ja mám 6,5x47 ako pušku na súťaže a výhodou je to, že ak s ňou idem loviť, tak ju mám načítanú zo strelnice a to výrazne zvyšuje strelecký komfort a istotu dobrého umiestnenia zásahu.

Jirik.fx
Komerční inzerent
Komerční inzerent
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06.02.2016 18:29

06.03.2018 16:37

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Moc děkuji za naprosto vyčerpávající odpověď. Mám základ k tomu co zjišťovat studovat, o čem přemýšlet a případně shánět. Na první dobrou se mi nejvíc líbí ta .300 norma magnum, protože nemusím shánět custom hlaveň, bo nemám potuchu jak se to dělá. Jít s mým FTR Dolphinem 6,5x 47 s nerezovou hlavní do lesa zní docela zajímavě.
Když se bavíme o opravdovém LR lovu, kam třeba taková .300 WM nebo 7 mm rem magnum se správným twistem dosáhne a spolehlivě zabije? A kam dosáhne s nesprávným twistem a lehčí střelou? Na střelnici se dá při příštím výstřelu spoustu věcí napravit, ale u chybné rány při lovu se to napravit nedá.

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

06.03.2018 22:56

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Jirik.fx píše: ...Když se bavíme o opravdovém LR lovu, kam třeba taková .300 WM nebo 7 mm rem magnum se správným twistem dosáhne a spolehlivě zabije? A kam dosáhne s nesprávným twistem a lehčí střelou? ...


Musíš si to prepočítať v nejakom balistickom kalkulátore, napr. na stránke Berger to spočítaš kompletne, ale to určite vieš:
- tu zistíš, či je tvoja zostava vhodná z pohľadu použitej strely vs. twist: Twist Rate Stability Calculator
- tu je ich balistický kalkulátor, tam vo výslednej tabuľke uvidíš, akú rýchlosť v akej vzdialenosti ešte daná zostava vyprodukuje: Ballistics Calculator


Konečnú hranicu napr. pre strely HDY ELD-Match by som videl niekde tam, kde ich rýchlosť poklesne na 450m/s. Pri strelách Berger Hybrid/Hunting a HDY ELD-X by som skončil skôr, aspoň na tých 550 m/s.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

12.10.2018 21:01

Jakou ráži na jaké zvíře?

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Až se tu bude zase řešit účinnost střeliva . Poloplašť barnaul. Dragunov nějaký úpravany hlaveň kratší o 5 cm.
Ráže 7,62x54R medvědice 480 kg 3 zásahy hrudník na 55m . Stala .
Los 860 na 80 m . Jeden zásah odešel 50 m.
Takže asi tak o účinnosti ráží na českou lovnou zvěř.

Phoenix308
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 29
Registrován: 16.10.2017 13:51

05.05.2019 12:29

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Také myslím,že 7,62x54 , 30.06 , 8.57, 308win,6,5x55 SE s vhodnou střelou a vhodně umístěném zásahu jsou výkonem naprosto univerzální ráže na veškerou nejen tuzemskou ale i Evropskou zvěř...a nejen tu... Střílet srnčí například 375H&H mi přijde trochu OT... :mrgreen:

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Myslivost a lov

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků