Barel
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 4
Registrován: 19.02.2018 20:29

24.02.2018 17:48

Re: Povlakování střel pro přebíjení

Cena věcí na odlévání je různá. Závisí na tom co má člověk doma a nebo co všechno "musí" mít. Já jsem si vybavení na lití kupoval celé. Pícka + 2x kleště na dvě střely, 2x kalibrační matrice a teploměr - cca 6000,- Kč. Olovo nekupuju, používám sebrané z valu na střelnici, tavím ho na propan-butanovém hořáku v hrnci který jsem sebral ženě. Pokud nebudu uvažovat cenu práce tak propan na tavení a el. energie do pícky při rozpočtení na množství přetaveného olova a počet odlitých střel vychází řádově na halíře za jednu střelu. Pokud potáhnu práškovou barvou 10000 střel za 1000,- Kč tak je to 10 hal/střela. To mi dohromady dává cenu jedné střely okolo 20 - 30 haléřů.

Kalibrovat se musí.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

24.02.2018 19:16

Re: Povlakování střel pro přebíjení

To zní zajímavě. Ares to taky kalibruje?Ikdyž vezmu lupu tak to nevypadá , že to šlo kalibrační matricí.

Uživatelský avatar
mischanek
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 93
Registrován: 29.01.2013 19:46
Bydliště: Beskydy

24.02.2018 19:27

Re: Povlakování střel pro přebíjení

jisteze kalibruji - dokonce si napr. v pripade devitek lugru muzes vybrat jestli kalibr .355 nebo .356 - na krabicce to maji vzdy uvedeno, jakym kalibrem byly prohnane

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

24.02.2018 20:34

Re: Povlakování střel pro přebíjení

To je pravda , ale struktura je stejná na špičce jako na boku.

Uživatelský avatar
WaA63
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 401
Registrován: 26.09.2013 9:32
Bydliště: F-M

25.02.2018 12:54

Re: Povlakování střel pro přebíjení

Prohlédl jsem si pár puškových od ARESU a rozhodně moje neprošly /výraznou/ kalibrací jinak by zahladily vystouplé boční spoje od lití v kokile.ani před poplastováním.
ta firma v Brně na práškovou barvu = už tam někdo koupil ?
Já objednal cca před 1,5 rokem objednávka přišla na mejl a tím to haslo = žádná komuni
kace ani omluva i když jsem jim minimálně 2x napsal co se děje .

Uživatelský avatar
pekoz
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 342
Registrován: 30.04.2008 10:48
Bydliště: na východ od Ostravy

25.02.2018 18:59

Re: Povlakování střel pro přebíjení

pokud to mají být ti rybáři, tak v pátek jsem to taky zkusil včetně registrace :shock:
Koukám že mám pěkné vyhlídky. :(
P.S.
telefon teda neberou (možná hokej zrovna)
Naštěstí to asi jistí místní prášková lakovna
pečeme.jpg

moje drahá polovice mě stále miluje :D


Reklama

Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

26.02.2018 9:32

Re: Povlakování střel pro přebíjení

ludo píše:No a jak vypadá lauf třeba po dvou stovkách?


Podle toho, jestli máš správně zkalibrované střely. Pří správné kalibraci to nešpiní vůbec, pokud jsou střely podkaliberní, tak to bude svinit barva nebarva.

Na tu barvu je skutečně potřeba pohlížet jako na LUBRIKANT, nikoli jako na plášť. Olověné střely bez ohledu na způsob mazání musí být o cca 3-5 setin mm větší, než průměr hlavně v polích - ano, je potřeba střelu kalibrovat na danou hlaveň, nikoli obecně na ráži. Já např. do Springfielda Range Officer v 9 luger kalibruju na 9,07 mm, jelikož hlaveň mám slugnutou na 9,04.

Pro ty, co používají ke kalibraci protlačovací matrice Lee, tak u nich pozor. Deklarovaný průměr často neodpovídá tomu skutečnému - z mých celkem 6 koupených kusů byl jeden na správný průměr, zbytek byl menší o 2-3 setiny mm.
A druhá věc, ani jedna z mých matrice neměla zcela kruhový průřez, všechny jsou více nebo méně šišaté. Ty horší klidně o 0,02 mm, ty lepší třeba "jen" o 0,006 mm.

glock1719 píše:Jaká je cca hodinová produkce? Vyplatí se s tím cenově hrát třeba proti adresu ?


Co se týče nákladů, tak to hodně záleží na ceně vstupní suroviny. Např. moje 9mm 126gr SWC při ceně slitiny cca 62 kč/kg vychází na cca 51 haléřů za olovo + 10 haléřů za barvu + el. energie spotřebuju v dílně cca 8kwh/1000 střel (běží trouba na zapékání + pícka + odsávání + v zimě horkovzdušný ventilátor a ta tisícovka střel i s povlakováním mi zabere tak 2 hodiny), což při ceně 5kč/kwh dělá cca 0,04 kč na střelu.

Náklady na 1 střelu 9 luger 126gr jsou tedy cca 65 haléřů. Pak jen záleží na tom, jak si kdo cení svého času. Mě osobně to baví, střely si udělám přesně podle sebe a nejsem závislý na žádném dodavateli.

Po barvě se ještě kalibruje a těch 1000ks mi zabere další hodinu u kalibračního lisu (už vymýšlím automatizaci v podobě podavače střel, ale zatím to dělám ručně). Takže 1000 střel připravených k nabíjení mi zabere čistého času 3 hodiny. Čili pro moje potřeby dobrý, ale na kšeft bych to nedělal, v práci si vydělám víc :D

ludo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 200
Registrován: 19.01.2012 12:42

26.02.2018 13:43

Re: Povlakování střel pro přebíjení

Dík za odpověď, ptal jsem se proto, že jsem nějaké zkoušel a měl jsem asi cenťák za komorou
takový jakoby prstýnek asi taky cenťák jakoby napečený prach.Jinak čisté a žádný problém.

ludo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 200
Registrován: 19.01.2012 12:42

01.03.2018 9:55

Re: Povlakování střel pro přebíjení

Zdá se, že všichni lakují a nikdo nestřílí.Samozřejmě jsem neměl na mysli střelný prach, ale prach z otěru střely.

Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

05.03.2018 9:48

Re: Povlakování střel pro přebíjení

Zrcadlo zrcadlo, řekni proč se mi lauf svinstvem zanáší...ono by to pro kvalifikovaný odhad chtělo trochu více indicií.
Jaká ráže, jaká zbraň, průměr hlavně, drážky nebo polygon, jaká hmotnost střely, tvrdost slitiny, kalibr střely, navážka a typ prachu....

Nicméně několik tipů - při použití rychlého prachu by otěr za komorou mohl odpovídat tlakové špičce, kterou ta barva neustojí a částečně se otře. Ačkoli to se mi moc nezdá, já třeba 9luger přebíjím ASkem, což je opravdu rychlý prach, podle zápalek jsou tlaky na hraně a laufy v obou pistolích jsou po tom čisté - po tréninku jednou protáhnu hadem a jsou jak zrcadlo.

Nebo by to mohlo být tím, že hlaveň nemá konstantní průměr, ale v daném místě za komorou je "přifouklá".

Nebo další nápad - pokud rozklepneš hotový náboj a střelu přeměříš, má všude stejný průměr, jako před nabítím? Ona i třeba jedna dvě setiny mm, o které se při usazení a žehlení olovo smrskne, umí dělat problémy s otěrem.

ludo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 200
Registrován: 19.01.2012 12:42

06.03.2018 11:16

Re: Povlakování střel pro přebíjení

Dík za odpověď.Chtěl jsem vědět jestli je to normální.Viděl jsem to u několika různých zbraní
v 9 Lug. Střely byly z různých zdrojů.

Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

07.03.2018 15:24

Re: Povlakování střel pro přebíjení

pavlos55 píše:Jak vypadá střela popráškovaná touhle metodou po průchodu hlavní ? Není vrstva prokrojená vývrtem?


Takhle to vypadá vystřelené z Glocka - vrstva barvy neporušená, škrábance jsou od kamínků ve valu. Z drážkované hlavně jsem zatím žádné neporušené nenašel.

20180305_161301.jpg

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

07.03.2018 20:53

Re: Povlakování střel pro přebíjení

Ares neprořeže ani drážkovaná hlaveň.Počítam , že to bude taky tak.

ludo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 200
Registrován: 19.01.2012 12:42

08.03.2018 7:44

Re: Povlakování střel pro přebíjení

Z drážek to je podobné, neprořezané.

Tommy00
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 98
Registrován: 30.12.2015 17:28

15.04.2018 20:08

Re: Povlakování střel pro přebíjení

Zdravím,

chci poděkovat uživateli Bulls.eye, za zprostředkování práškové barvy a cenné rady do začátku s práškovým povlakováním.

Mám menší zkušenost s "mokrým" povlakováním pomocí 2K epoxidové barvy, tvrdidla a hBN - (podle WiederladerTv). O víkendu jsem vyzkoušel "suchý" práškový postup podle Bulls.eye-e. Trochu mě mrzí, že jsem si airsoftové kuličky zapomněl v práci, ale i přes to jsem udělal jeden plech střel (cca 450 střel - Lee-356-120-TC) na zkoušku.

Největší čas zabralo rovnání střel pinzetou (zkoušel jsem to i rukavicí ale pinzeta je lepší - fakt je to o cviku a zvyku) na plech. V četné nachystání, tvrzení a úklidu - to zabralo 1hodinu a 20min soustavné práce.

Přikládám foto z prvního pokusu. Měl jsem obavy, že bez kuliček to nebude to pravé a barva se nebude na střely tak chytat. Ale barva se chytala velice pěkně. Střely jsem se snažil oklepávat aby byla nadbytečná barva "odklepnuta" a pokrytí bylo více rovnoměrné, ale ne vždy se mi to povedlo (tady si myslím, že by mohli pomoct právě kuličky které mám v práci :D ). Není to jak z fabriky (pro srovnání úplně vpravo je 09-147 RN BB) nebo jako od profíka Bulls.eye :wink: . Test soudržnosti na kovadlině proběhl dobře - barva dostatečně drží i po velké deformaci.

Je to dobrý postup, nečekal jsem, že toho zvládnu tolik (najednou) v takové kvalitě. Mám přebité vzorky na střelnici tak jen vystřelit.
Díky.

Střely.jpg

Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

16.04.2018 9:53

Re: Povlakování střel pro přebíjení

Dobrá práce, určitě lepší, než můj první pokus :)

Z fotek je vidět, že na střelách před zapečením ulpěla moc velká vrstva barvy. Je to hodně o odhadu množství barvy, které přidat do dózy se střelami...když je barvy akorát, tak se v zásadě ani oklepávat nemusí. Kuličky taktéž pomáhají.

Jedna rada na závěr - je dobré si na plech dát pečící papír, jinak se potvory rády k plechu nalepí, pak je z tama oklepávat je vskutku převeliká legrace :D

Jinak ode mě další lidi co se nestihli přidat k objednávce vyptali barvu i z mých soukromých zásob, takže budu koncem měsíce muset objednat další. Kdo chce ať se ozve :wink:

eerr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 359
Registrován: 18.08.2006 14:34
Bydliště: cca Plzeň

17.04.2018 9:34

Re: Povlakování střel pro přebíjení

Jak moc to při zapékání smrdí ? Plánuju to vyzkoušet v kuchyni tak aby mě ta moje neposlala někam

Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

17.04.2018 10:38

Re: Povlakování střel pro přebíjení

Člověče já bych to v troubě na přípravu jídla radši nedělal. Trouba z bazaru stojí pětikilo (tolik mě stála ta co mám v dílně na ponku) a přece jen olovo + plast si do jídelníčku přidávat nemusím. Sice nevím, jestli se při teplotě 170°C už z toho nějaké výpary uvolňují nebo ne, ale zdraví máš jen jedno, tak proč to riskovat.

Ale co se týče smradu, tak ta moje stará trouba smrdí už při rozehřívání, jestli po přidání střel smrdí víc nebo ne nějak neumím rozlišit :D

eerr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 359
Registrován: 18.08.2006 14:34
Bydliště: cca Plzeň

17.04.2018 11:57

Re: Povlakování střel pro přebíjení

Neplánuju to tam dělat pořád , jen vyzkoušet. Jinou troubu zatím nemám

Uživatelský avatar
Sam Jr.
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 434
Registrován: 08.02.2012 15:04
Bydliště: Brno. Moravská Třebová

17.04.2018 13:06

Re: Povlakování střel pro přebíjení

Jak psal kolega, do trouby v kuchyni to rozhodně nedávej, je to na otravu a má to specifickej odér, kterej já teda cejtím při každým rozehřívání.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Výroba střel a příprava nábojnic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků