vybyravy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 243
Registrován: 11.01.2013 23:15

05.02.2018 23:51

Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

Zdravím. Již se to tady v různých odděleních okrajově probíralo - někteří střelci na větších vzdálenostech se proti očekávanému zhoršení rozptylu z důvodu např. vlivu povětrnosti setkali s opačnou situací, střela se ve větší vzdálenosti více stabilizovala. Je pro to nějaké logické vysvětlení, nebo se spíše jedná o subjektivní hodnocení?

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

06.02.2018 0:49

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

Z hlediska teorie vnější balistiky je podobný jev, tedy lepší seskupenost zásahů ve větší vzdálenosti nutné považovat za náhodný.

Tedy za předpokladu, že jsme vyloučili všechny vlivy, jako je nastavení zaměřovače (korekce paralaxy) a mnohé další...

Je jistě možné, že se podaří střelit na větší vzdálenost menší sousřel, než na kratší, ale žádné rozumné vysvětlení než výše uvedený náhodný jev pro to nemám...

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

06.02.2018 1:09

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

Myslím, že vybyravy neměl na mysli lepší soustřel, ale jen to, že např na 300 m neodpovídá rozptyl hodnotám, které měl daný střelec na 100 m pokud by se vynásobili 3.

Tzn, že je možnost, že úhlová odchylka (MOA) je na 300m nepatrně menší než na třeba 100m.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

06.02.2018 1:45

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

Nebude to charakteristikou drahy strely a jej balistikou ? :-) Predpokladam ze u specialneho streliva to tak bude :-) Ale ja som laik a nepouceny teoretik :-)

Steiner
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 998
Registrován: 12.01.2007 10:45
Bydliště: Brno

06.02.2018 7:44

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

Jpp: já pro to vysvétlení mám, stává se mi to prostě proto, že na větší vzdálenost si podvědomě dávám víc práce s mírením a spouštěním.

Uživatelský avatar
Vejr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 597
Registrován: 10.06.2012 15:58

06.02.2018 8:00

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

Jsou střely které se stabilizují až ve větší vzdálenosti, takže teoreticky mají větší rozptyl na 100m neź na 200m. Třeba Berger VLD


Reklama

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

06.02.2018 8:06

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

Héfaistos:

Je celkem jedno, jestli udáme seskupenost zásahů v MOA, MILS, CM, INCH nebo násobcích délky, třeba koňského ohonu. V dané vzdálenosti.

Chápu dotaz tak, že seskupenost je na kratší vzdálenost lepší, než na delší...

Jak jsem psal, je třeba vyloučit všechny vlivy. Typicky zbraň s loveckou optikou bez korekce paralaxy může vykázat v 50m horší seskupenost, než ve 100 m, díky tomu, že lovecká optika má paralaxu nastavenu na 100m a při velkém zvětšení na 50m udělá chybu i zkušený střelec, jen tím, že se zrovna blbě podívá do optiky...

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

06.02.2018 11:09

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle


Zdenek N
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 241
Registrován: 27.11.2006 0:19
Bydliště: Olomouc

06.02.2018 13:28

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

A tak se ta střela stabilizuje a stabilizuje a stabilizuje ,až se ustabilizuje k smrti. :lol:
A ještě ten Berger stojí takovej ranec. :roll:
A co dělá dál?

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

06.02.2018 14:34

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

Ešte robí diery výlučne do stredu terča. :wink: 8) :mrgreen:

Niečo k téme: :arrow: http://www.appliedballisticsllc.com/Art ... Swerve.pdf

Uživatelský avatar
onevan74
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 557
Registrován: 22.06.2010 12:08
Bydliště: Plzeň

06.02.2018 15:48

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

Vejr píše:Jsou střely které se stabilizují až ve větší vzdálenosti, takže teoreticky mají větší rozptyl na 100m neź na 200m. Třeba Berger VLD


To je ale blbost co?
A ještě ty teorie, že magnumový ráže to dělají taky :-) Takže s 300wm a 338lm radší až od 300 metrů dál a s těma menšíma radši jenom do 300 metrů :-)

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

06.02.2018 18:42

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

Teorie říká, že rozptyl se zvětšuje se vzdáleností .
Má to logiku.
ALE.
z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že vystřílená hlaveň TRG
/po 10 K ran /měla na 300 m rozptyl v 9 kruhu pistoláku,cca polovina ran desítek,ale na 100 m byl rozptyl 2x větší.

Uživatelský avatar
Vejr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 597
Registrován: 10.06.2012 15:58

06.02.2018 20:14

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

ty Berger VLD opravdu fungujou podle toho videa. Otázka je správně zvolit rychlost ke stoupání vývrtu. Balistika je věda, kdo umí anglicky tak doporučuji čtivo od Bryana Litze

vybyravy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 243
Registrován: 11.01.2013 23:15

06.02.2018 20:28

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

Dík všem za příspěvky, článek z Applied Ballistics i odkazy na simulace v youtube jsou opravdu zajímavé. Jestli jsem ten článek správně pochopil, připouští a popisuje epicyklické vychylování špičky střely, které se se vzdáleností od hlavně tlumí, na druhé straně jeho míra je v relaci k popisovaným ziskům přesnosti zanedbatelná. Nerozporuje paradox nelogického zlepšení rozptylu se vzdáleností, není ho ale schopen přiřadit k popisovanému fenoménu epicyklické falše... Ještě že moje střelba na větší vzdálenosti spíše vykazuje úměrnou, nebo spíš vyšší ztrátu přesnosti v porovnání s tou na 100 m.

Uživatelský avatar
onevan74
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 557
Registrován: 22.06.2010 12:08
Bydliště: Plzeň

06.02.2018 20:46

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

Jestli ono to trochu nesouvisí s tím, když se střela zařízne šejdrem do vývrtu a rotuje vyoseně než se po určitý době zase srovná poél osy.

Jirik.fx
Komerční inzerent
Komerční inzerent
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06.02.2016 18:29

06.02.2018 21:30

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

Stejně jsem ale z příspěvků nepochopil jestli je to kužel, nebo napřed kužel a potom válec, nebo aspoň kužel, který je posléze víc válcovitější. :-).
Podle Zdenka je to napřed kužel potom opačný kužel a po její smrti to bude zase asi kužel. Takže důležité je aby se ustabilizovala k smrti na předem známé vzdálenosti (vzdálenost smrti - ustabilizování = vzdálenost terče. Nebo aby se ustabilizovala k smrti nejlépe 3x. Na 100, 200 a 300 m. Potom ať si klidně umře nadobro. Ta balistika je ale svině. Moje střely neumíraj = neustabilizujou se k smrti, ty svině dělaj pořád kužel a to pěkně širokej.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

07.02.2018 1:09

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

Já se nechci pouštět do nějakých hlubokých teorií, ale ta střela samozřejmě koná celou řadu pohybů a má na ni vliv hodně okolních vlivů. Základním je dopředný pohyb, pak je tam rotace, k tomu je tam precese a nutace, v dráze jsou tam změny zrychlení a s tím spojené změny koeficintu obtékání a to nemluvím o odtržení rázové vlny, při přechodu pod rychlost vzduchu atd. atd. Koneckonců o tom je celá vnější balistika...
Nu a vzhledem k tomu, že podmínky prostě nikdy nejsou ideální a naprosto totožné, tak jsem přesvědčen, že uvedené vlivy prostě jen rozptyl zhoršují.
Není mi znám žádný fenomén typu kouzelné hůlky co by dokázala aby se seskupenost zásahů ve vzdálenosti zlepšovala...

GOD
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 475
Registrován: 15.08.2008 12:59

07.02.2018 1:17

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

Jirsák s Kodymom píšu že dobre navrhnuta strela je za dobrych konštelacii schopná zmenšiť uhol nábehu ktorý môže vznikať pri výstrelu. O vplyve na presnosť moc nepíšu.
Samotná vonkajšia balistika je neuveritelne obsiahla - napriek tomu že sa to nezda.

Uživatelský avatar
onevan74
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 557
Registrován: 22.06.2010 12:08
Bydliště: Plzeň

07.02.2018 13:22

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

jpp píše:Já se nechci pouštět do nějakých hlubokých teorií, ale ta střela samozřejmě koná celou řadu pohybů a má na ni vliv hodně okolních vlivů. Základním je dopředný pohyb, pak je tam rotace, k tomu je tam precese a nutace, v dráze jsou tam změny zrychlení a s tím spojené změny koeficintu obtékání a to nemluvím o odtržení rázové vlny, při přechodu pod rychlost vzduchu atd. atd. Koneckonců o tom je celá vnější balistika...
Nu a vzhledem k tomu, že podmínky prostě nikdy nejsou ideální a naprosto totožné, tak jsem přesvědčen, že uvedené vlivy prostě jen rozptyl zhoršují.
Není mi znám žádný fenomén typu kouzelné hůlky co by dokázala aby se seskupenost zásahů ve vzdálenosti zlepšovala...


Taky si myslim :-)
Byl bych rád kdyby to někdy bylo naopak.
100 metrů v docela rychlým sledu a 500 metrů to samý.
Přílohy
500m 338lm.JPG
100m 338lm.JPG

JR.
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 14.07.2013 9:23

07.02.2018 14:02

Re: Rozptyl střel v závislosti na vzdálenosti cíle

Mějte na paměti, že jsme všichni jenom "lidi". Největší chybu vyrobí vždycky střelec. Občas se daří, občas ne. Ty lepší střelci akorát nemaj tak velký výkyvy mezi daří a nedaří - většinou je to daný tréninkovym objemem, ale taky dispozicema a hodně i hlavou. To o čem píšete by šlo objektivně změřit pouze v laboratorních podmínkách s naprosto konstantně usazenou zbraní, spouštěnou naprosto konstantně, s naprosto konstantní laborací - mluvim pouze o měření, pak se eště musí přijít na to, čim to je. Jinak jde jen o hypotézy a subjektivní pocity.
Je úplně jedno, o jakou jde ráži, jenom u těch silnějších je těžší konzistentně ustát větší zpětnej ráz - což je opět chyba střelce.
Toť můj názor na věc.

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé zbraně - ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník