Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

29.04.2016 22:12

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

Tenhle příběh se stal před několika lety, v půlce ledna, u kamaráda na naháňce a jeho hlavními hrdiny jsem byl já, kamarád, říkejme mu třeba Petr, prase a střela Barnes TSX 167 grs.

Krásná honitba, leče obvykle plné zvěře, vzhledem k tomu, že je to lesní komplex uprostřed širých lánů... Zaběhlý způsob lovu a pořadí lečí, obvykle úspěšný. Kolem 10 prasat na výřadu nebýval problém... Ten den bylo ale všechno jinak. První leč nic, druhá leč nic, prasata prošla někde špicí leče bez rány. Svačina nikomu moc nechutnala, hospodář kyselej, uživatel honitby kyselej ještě víc. Třetí leč střílel ob dva sousedy chlap s nějakým ZHčkem a jednotnou střelou na sele a na nástřelu se našel ustřelený kus kloubu, prase barvilo, takže za ním vyrazili se psem. Našli ho, dostřelili, ale přišli jsme cca o 40 minut času, takže na tu čtvrtou, velkou leč už to nevycházelo. Navíc bylo ten den i míň lidí, takže prý bude výřad, když alespoň jedno sele máme...

A tak se stálo a kecalo a najednou vidím, že půlka lidí je pryč a že u výřadu zůstal jen tlak a prý jdeme... Kam? No udělá se ještě ta první leč, ta krátká, to se stihne, možná tam něco prošlo z té druhé a zůstalo to tam... OK, střelci jsou v háji, tak kam mám jít? Pojď s námi v tlaku,velí hospodář, OK... Pomyslel jsem si něco o přehánění 5x přehnaného prázdného lesa a představa, jak se budu prodírat roštím se SSG 69 mě taky nenabila optimizmem, ale vzhledem k tomu, že to bylo fakt řádově 500 m lečí, tak jsem si řekl, že už jsem přežil horší věci... 8)

Šli jsme v leči, rozestupy tak 20m, porost smíšený, stromy, převážně smrky, kolem 15 cm v průměru, na zemi jehličí, hlína, sem tam pařez, co tam zůstal po mýtní těžbě. Žádné kamení, asfalt, bordel, pokácené stromy, nic... Ten den bylo kolem nuly, ale v noci před tím mrzlo, takže v lese to lehce křupalo pod nohama.

Kamarád Petr pustil psa a tlak se pomalu sunul k předstupu, který byl cca 500m před námi na cestě. Ušli jsme tak 350-400 m a najednou pes začal vepředu něco hlásit a najednou Petr volá "Prase dopředu"... Hele, tak tady přece něco zůstalo... Najednou z leva "Prase doprava..." a hospodář "dopředu už nestřílejte, tam je předstup" A Petr (byl v levo) "Prase doprava" a to už jsem ho viděl i já...

Bachyňka, tak 90 kg vyžraná z kukuřic, sama bez selat, nevodící odstřelový kus. Dopředu už jsem střílet nemohl, ale nebylo potřeba, prase to stočilo ke mě a šup přes řadu za nás... Tak jsem ji nechal projít řadou a bez míření jsem ji, vlastně jen odhadem hozenou ranou - po hlavni - na 2-3 m střelil. Prase udělalo setrvačností tak metr, spíš dva, okulilo se a žuchlo na zem. Bylo teda malinko větší, tak jsem si pomyslel, jestli kolem toho nebude zase keců, ale to mi jen blesklo hlavou, když jsem přebíjel kulovnici a koukám, že kamarád Petr co byl vlevo se válí na zemi...

Tak na něj řvu a nic. Na prase jsem se vykašlal a hnal jsem k němu. Byl smotaný na zemi v prenatální poloze a držel se za břicho. V šoku a vůbec nereagoval... Tak jsem ho rozerval, ruce z břicha a jen sem čekal, kdy se vyvalí střeva, nebo krev. Nic. Vidím že se drží dál za ruku... Tak jsem mu ji strhnul a tam zase nic. Říkám mu co je? Co se stalo... A on jen, že ji dostal ode mě. Nikdo jiný tam nestřílel... Podíval jsem se znovu na ten úhel a možnost že by ji dostal odrazem na první pohled nepřicházela v úvahu.

Ve chvíli střelby stál trochu před řadou, což kolega co byl vpravo odhadl, že to bylo cca 5m oproti nám ostatním. Jak jsem střílel dozadu za řadu tak jsme to odhadli, že byl od osy hlavně v úhlu cca 50 -70 stupňů, střela šla proti zemi v úhlu tak 45-60. Prase bylo pochopitelně durch...

Na ruce měl teda jen modřinu jako jelito, ale přes 4 vrstvy oblečení to musela být prda. Řekl, že dobrý začal se sbírat, komunikoval a jak jsme se bavili tak říkám sousedovi zprava, že to byl asi jen kámen. A do toho on, že ne, že to byla střela že ji viděl jak na něj letí...

Chvíli hledal, pak přišel ke mě a říká: "Na vole, tady Ti nesu ten kámen..." a podal mi ji do ruky. Jako z katalogu, krásně rozkvetlá lilie... No, nebylo mi dobře po těle...

Jinak jsem to tam celé prolezl... Za prasetem byl šplíchanec barvy ve směru střelby, takže to, že by uhnula střela přímo v praseti bylo nemožné. Nebyl tam ani žádný náznak nějakého odrazu... Jediné co tam za prasetem bylo tak malý napůl uhnilý - ten den zmrzlý - pařez...

Petr ale ukazoval, že odtamtud se určitě neodrazila, protože ji viděl jak se bliští a letí na něj od stromu (jak bylo slunce nízko a v jeho zádech, tak to dávalo logiku). Takže jsem koukal na ten smrk a cca v úrovni pasu jsem našel otisk střely. Krásně se tam ta lilie obtiskla asi tak do hloubky 1 cm...

Takže jako v kulečníku na 2 odrazy... s tím že ten první odraz musel být víc než do pravého úhle. Odhadem tak 120-150 stupňů...

Jediné co mě napadá, že k těm šíleným odrazům mohla přispět rotace a otevření střely a s tím spojená změna těžiště, jak si to brnklo o jeden lístek z té deformace. Jiné vysvětlení pro to nemám... Střela na váze vážila stejně, jako nová. Nechyběla ani desetina gramu...

Pozorný čtenář se jistě dovtípil, že ráže byla .308 W a při hmotnosti 10,9 g mi to lítá z hlavně kolem 850-860 m/s. Takže energie to má evidentně dost...

Po tomto zážitku věřím, že jsou monolitické střely v určitých případech životu nebezpečné a to nejen životu zvěře. Už bych s touhle nebo podobnou střelou nikdy nevystřelil na společném lovu, stejně tak jako bych s ní nevystřelil do dubového porostu. Ty dva odrazy můžou totiž vyjít i na vlastní hlavu...

Takže je beru na srnčí - do polí - kde široko daleko nic není a na krmeliště za kterým je protisvah.

A podepíšu, co jsem napsal před tím... Skvělá, přesná střela, šetrná ke zvěřině s vynikajícím ranivým účinkem... Nebýt toho odrazu, nedal bych na ni dodnes dopustit...

A to je ona... Teda vlastně jak říkal Petr: "Vole, kámen..."
Přílohy
574706_3945857532008_494480503_n.jpg

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

30.04.2016 9:34

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

Ta na fotce je odražená od země?
Mám jich pár vykopaných s valu , ale otevřené jsou to jo .Ale na první podled je vidět , jak cestovali ve valu.Poškození od kamínků.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

30.04.2016 19:30

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

Ano, na fotce je ta co mi ji dal Petr do ruky. Čili má za sebou prase, pařez, smrk a jeho předloktí... 8)

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

30.04.2016 19:49

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

No nevím střel už jsem viděl mraky , ale ta tvoje nemá žádné poškození o dřevo zem.On ten material zase tak pevný není.
Zítra budu doufám doma a najdu střeli co mám já.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

28.12.2016 22:19

Učinky jednotlivých ráží při lovu

Puška Bar MK 3 ráže 3006
Nouzové střelivo Geco plus 170 gr
Čekám na Hornady.
Jelen 160 kg
110 kroků ode mě pomalá chůze.
Zásah přes obě plecka střela pod dekou vypadla při stahování .
Spadl a zhasl 5 m od nástřelu.
Přílohy
IMG_6378.JPG
IMG_6379.JPG
IMG_6380.JPG

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

29.12.2016 0:13

Učinky jednotlivých ráží při lovu

To je on
IMG_6362.JPG


Reklama

Uživatelský avatar
Lopez
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 658
Registrován: 06.01.2007 0:30
Bydliště: Praha

03.01.2017 13:25

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

Dobrý jelen, odstřelový, lovu zdar.

Jirik.fx
Komerční inzerent
Komerční inzerent
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06.02.2016 18:29

04.02.2018 16:00

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

Zdravím. Potřeboval bych poradit. Střílím z dlouhých už nějakou dobu. Přebíjím si střelivo (ráže .308 win, 6,5 x47 Lapua, .223 rem) vše na papír. Rozhodl jsem se zkusit lovit, takže pracuji na loveckém lístku. Měl bych být hotov za rok. Cca za rok bych si chtěl zajet do Afriky, konnkrétně Namibie vyzkoušet jestli je lov to správné pro mě. Nechci tam lovit nic mimořádného, pár antilop, prase. Přemýšlím jakou pušku, respektive v jaké ráži, si pořídit. Mám několik .308, což mi připadá do Afriky i když jen na větší antilopy málo, vzhledem k tomu, že se tam střílí na větší vzdálenost 200 - 300 m (to je taky důvod proč tam jedu, lov na větší dálku). Uvažuji o ráži 7 mm rem. magnum nebo o .300 win magnum. Chtěl bych samozřejmě aby mi ta puška sloužila i následně v česku, popř. na různé jiné výlety po světě.
Poradíte?

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

04.02.2018 16:07

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

Hm, pokud to bude ojedinělý výlet do Afriky, proč si tam vhodnou pušku nepůjčit? 7mmRM i .300WM chce střílet na větší dálky. Bude v ČR pak k dispozici taková honitba? Pokud bude mít puška další využití, osobně bych si vybral 7mm Rem, před .300WM. Otázkou také je, kdo tu pušku vyrobí...

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

04.02.2018 16:21

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

Do Afriky pušky už pušky nevozíme.Jsou dvě možnosti.Bud si tam pušku půjčit nebo mi to máme tak , že jsme si nechali koupit pušky na místě a prostě jsou na farmě.

Jirik.fx
Komerční inzerent
Komerční inzerent
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06.02.2016 18:29

04.02.2018 16:37

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

No jestli bude výlet ojedinělý to zatím netuším.
Chápu, že pokud jezdíte pravidelně tak si tam pušku necháváte. Je to extra problém tam pušku dovézt? Půjčovat jsem si nechtěl (ale nevylučuji). Jezdím po světě rybařit a nerad chytám na půjčené pruty, i když to nemá žádný větší význam a mnohem praktičtější je si prut půjčit.
Výrobce pušky? Uvažoval jsem na 1. místě o Saku.
Hmm a to mě právě zajímá, pokud jste si nechali pušky v Africe, tak v jaké ráži?

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

04.02.2018 16:50

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

Problém to není jen 6 hodin před odletem na letišti.Aspon v německu.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

04.02.2018 16:51

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

3006 a 7 Rem Mag.

Jirik.fx
Komerční inzerent
Komerční inzerent
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06.02.2016 18:29

04.02.2018 18:11

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

Kdybyste jel poprvé, bral byste si pušku nebo si ji půjčil? Nejde o to jestli ji kupovat, stejně na lov nějakou koupím.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

04.02.2018 18:14

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

Poprvé jsme vezli od nás.

Zdenek N
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 241
Registrován: 27.11.2006 0:19
Bydliště: Olomouc

05.02.2018 10:48

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

Jiří ,já osobně bych šel do Blaser R8 v ráži 8x68S. Touto ráží lovím a mnoho lovců si ji do Afriky vozí a loví s ní.Na to byla vlastně navržena. Spousta mých kamarádů s touto ráží loví u nás a jsou velmi spokojeni. Jen na nejtěžší kusy antilop berou raději 338 LM. Nepočítám zde s velkou 5 a lov nebezpečné zvěře. Blaser R8 je dobrá,přesná,elegantní puška u které máš možnost měnit hlavně , není ta puška kyj , snadno se dá rozložit na transport a originál montáže fungují. Samotná ráže 8x68S je výkonnější než 300WM ale má daleko příjemnější zpětný ráz,bez problémů zvládnutelný. U nás se tím dá lovit od srnčího po jeleny včetně třeba 20kg selat. Lovím s tímto nábojem 7 let,tak nějaká zkušenost už je(cca 120 ks spárkaté). Jen lišky to půlí ,ale to je spíš použitou střelou.Pokud si ji přebiješ na maximum,je energie někde kolem 5400J a když bys potřeboval slabší , nalaboruješ si ji klidně na výkon 8x57JS. To není problém . No a přesná umí být taky. Mám 5 ran na 300m kolem 4,5cm. Což si myslím je na lov velmi slušná laborace. Střely používám 200gr Nosler Accubond.Sám Blasera teda nemám,mám přestavěnou naši pušku.
Je to jen návrh na přemýšlení . :D

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

05.02.2018 11:41

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

Ako pušku na výlety po svete by som volil buď 30-06 Sprg., alebo ak sa žiada trochu viac výkonu do rezervy, tak 300WM. Dôvod je jednoduchý, strelivo do oboch sa dá kúpiť VŠADE na svete.
Zo skúseností mojich priateľov, ktorí do Afriky (Namíbia, JAR) jazdili alebo jazdia opakovane, spočiatku si vozili svoje vlastné zbrane v "domácich" kalibroch - 7x64, 8x57JS, 30-06 a pod. Nikto nemal problém ani s elandom, ak bolo treba, tak jednoducho vystrelil na kus ďalšiu ranu. Postupne sa zhodli na tom, že je jednoduchšie letieť bez zbraní a lovia s požičanými. Obvykle je to nejaká 300WM, alebo 375H&H, s tamojším najdostupnejším strelivom od PMP.

Osobne by som takisto volil z týchto dvoch kalibrov, ak by som chcel "celosvetovo" univerzálny kaliber.

Zdenek N
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 241
Registrován: 27.11.2006 0:19
Bydliště: Olomouc

05.02.2018 11:55

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

No a moji známí do Namibie a JAR zase v drtivé většině jezdí s puškami v 8x68S. :D
Náboje si vozí vlastní. Aspoň co si pamatuji. Jezdí tam už hodně let.
Ale doufám,že aspoň tu R8 schvaluješ :lol:

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

05.02.2018 12:41

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

Ale veď ja ti neodporujem... :mrgreen:
Samozrejme, R8 je mimoriadne praktická kvôli svojej skladnosti pri preprave.
Lenže Jiri chce pravdepodobne loviť nielen v JAR, alebo Namíbii. Dostupnosť komerčného streliva je podľa mňa v tomto prípade dôležitý faktor. A z tohto pohľadu je 8x68S exotický kaliber, do ktorého zďaleka tak ľahko nekúpi patróny na každom rohu.

Jirik.fx
Komerční inzerent
Komerční inzerent
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06.02.2016 18:29

05.02.2018 18:37

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

To Zdenek N: A právě tohle jsem chtěl probrat minulou neděli na střelnici a nějak na to nevyšel čas. :-) Ale nevěřím, že jsi měl soustřel ze tří ran 4,5 cm na 300 m, znám tvoje terče. Teda je fakt, že nevím jak moc dokáží lovecké střely pokazit soustřel.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Myslivost a lov

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků