Uživatelský avatar
Saphyr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 136
Registrován: 26.02.2010 2:09
Bydliště: Letná

21.12.2014 16:50

Re: Přebíjení oldtimerů

FrankJ: Tak postupně :)
Příspěvek naprosto splnil účel...začalo se tu řešit přebití tohoto náboje, jaký prach je lepší, proč atd. Prostě se tu zase po půl roce trochu rozjela debata a to vlákno se oživilo a tím se můžeme vzájemně rozvíjet ;) Sice by u toho nemusely být emoce tolik na pochodu, ale co jsem tak pozoroval, tak s FrantouB to tak mezi sebou asi prostě máte :) Pro sběratele/přebíječe začátečníka, jako jsem já, je pak težké poznat, kdo má pravdu a kdo ne, když si jen vzájemně nadáváte, že "plácáte nesmysly"...je to pomalu jako hledat pravdu v na stránkách novin :-D (má-li si FrantaB něco přečíst o Vámi faforizovaném prachu, prosím o odkaz, také si to rád přečtu.. a takové detaily jako je třeba ten odkaz by celou debatu hned zpřehlednily a podložily Vaše názory, čímž začátečníkům zase usnadníte orientaci...to už jsem asi trochu OT, ale je třeba to říct :) )

Na padesát metrů, v sedě s oporou byla skupina děr o průměru asi 4cm. Ale o 70cm nahoře a ládováno bylo Vectan Mousquette 65grs, kus toaleťáku, mazivo co jsem popsal výše a ještě mazaná střela, stejná jako u bezdýmé laborace. Imho hlavní problém může být, že matrice mi kaliruje na těch .497 a pak (a to hlavně) střelecký postoj na kapslovně, proto jsem také zdůrazňoval, že na tu polohu nejsem zvyklý...a jak naznačil FrantaB, je to postoj na "pi(ka)ču"..

Knížky Balistika a Přebíjení střeliva už jsou na cestě, doporučili byste mi ještě něco dalšího?

O nutnosti pořádně změřit, nebo odlít komoru nepochybuji, mluvili jsme o tom i s panem Slaninou. Jeho (třeba mylně :-D) považuji v tomto za skutečnou kapacitu, tak to snad taková blbost nebude.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

21.12.2014 18:04

Re: Přebíjení oldtimerů

stačí jen prohledat staré topiky... tady je celkem výstižný topic :


Pavlik píše:
12.03.2012 13:10 Předmět: Re: .45-70 Gov - vše o přebíjení tohoto náboje
Zde je zkrácený a volně přeložený text z manuálu roku 2001 :
Náš XMP 5744 se ukázal být jako mimořádný prach. Má tvar krátkých válečků,extrudován, je to dvojsložkový
puškový prach. Jeho rychlost hoření je mezi No 9 a 1680. Není určen k vytváření nových rychlostních rekordů. Avšek co on umí je to že dovoluje střílet REDUKOVANYMI laboracemi BEZ pouzití ucpávek
( autor myslí bez vyplnění vzduchového prostoru - doslova bez plniče. ) v nábojích, speciálně ve starých,
NIZKOTLAKYCH puškových nábojích. Upozrnění pro IHMSA střelce, tento prach lze použít ve
velkokapacitních pistolových nábojích.
5744 má nějaké specifické vlastnosti. Za prvé je to dvojsložkový prach s vysokým obsahem nitroglycerínu.
Je to vysoce energetický prach. To také přináší stabilní zápal dokonce v nízkoobjemových navážkách
ve velkoobjemových nábojích jaké jsou náboje 50 Sharps ( 50-140 Sharps ). 50 Sharps byl použit
ve vývojových pracích pro tento prach.Nitroglicerín přispívá k excelentní trvanlivosti a redukuje
problémy s vlhkostí a teplotou.
Za druhé tvar krátkých válečků dává výhody stabilních navážek v prachovačích, takže můžeš strávit více času na střílením a méně vážením.
Za třetí 5744 má relativně malou měrnou hmotnost, to přispívá k snadnému zápalu. Snadný zápal a stabilní
rychlost bez ohledu na pozici prachu v nábojnici jsou dvě hlavní kritéria, která jsme nastavili
při výrobě nového 5744

Uživatelský avatar
Saphyr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 136
Registrován: 26.02.2010 2:09
Bydliště: Letná

21.12.2014 18:27

Re: Přebíjení oldtimerů

Ted nechci kecat, jsem ve vlaku a nemuzu to overit...ale prijde mi, ze tu pisou to same co jsem nekde cetl o tom Lovexu D060...jen nevim jestli obsah nitroglicerinu je stejny. Ja zil v domneni o obsahu kolem40%, ale to si asi pamatuju blbe.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

21.12.2014 19:45

Re: Přebíjení oldtimerů

Kde opovrhuju 5744? Laskavě nepodsouvej ani mně, ani jiným, čti všechno a reaguj na celkové sdělení a ne na půl věty utržené ze zbytku...

Edit:
Pokud by např. zploštělá nebo povylezlá zápalka měla znamenat automaticky likvidaci historického originálu, pak bych musel být už párktát mrtvý. Z 68 grainů Vesuvitu LC pod 230 grainy olova s cínem 1:30, takže asi 9 HB. V pušce co používala 72 grs poněkud vydatnějšího prachu než je LC pod 250 grs olova a později něco na způsob 42-44 grs 4350 pod 250 grs plášťovou střelou. Ono to totiž není jen o max. tlaku, ale i době jeho působení...

Edit2:
Ten bezdým a plášť byl do dané pušky počítán dopředu, v době kdy bezdým teprve vznikal. Resp. "až to bude použitelné i jinde než v laborce" a ta puška s tím s původní hlavní sloužila dalších asi 50 let.
Naposledy upravil FrantaB dne 21.12.2014 23:53, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

21.12.2014 21:34

Re: Přebíjení oldtimerů

Saphyr píše:...ale prijde mi, ze tu pisou to same co jsem nekde cetl o tom Lovexu D060....


Jeden čas označován jako ekvivalent.
Pak je tu velmi poučná "pohádka"
prebijeni-308win-t798-380.html#p318146

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

21.12.2014 23:15

Re: Přebíjení oldtimerů

Končím, s tebou se nedá diskutovat, zase mícháš hrušky s jablky. Bavíme se
o 50-70 a o historických zbraních a ne o nějakém náboji, který plníš 4350.
Už ta pláštovaná střela v originálu je prasárna, je tam jiný odpor při průchodu hlavní
a pak do originálu cpát plášt ? No, ale to je tvůj problém.
Jen na konec, povylezlá zápalka je znakem velké závěrové vůle a tlakové špičky jsou
velice nebezpečné.


Reklama

matrice
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 308
Registrován: 22.04.2006 7:57

21.12.2014 23:28

Re: Přebíjení oldtimerů

Jelikož jsem založil toto vlákno, navrhoval bych jeho uzamčení( nebo možná i odstranění) . Připadá mi, že jaksi neplní svůj účel. Chodím sem rád, ale sledovat diskusi 2 dohadujících se odpůrců mi přijde jako mrhání časem. Pravdivost příspěvků nemohu posoudit, ale nadávat si při tom? Máme přeci stejný okruh zájmů. Prosím tedy v klidu.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

22.12.2014 9:29

Re: Přebíjení oldtimerů

Matrice máš naprosto pravdu, mně nestojí za to abych se s někým takovým hádal o naprosto logických věcech a vysvětloval mu že nemá pravdu.
Ale ty jsi otevřel jiný problém a to ten, že mnoho lidí neví kde je pravda a to je velice nebezpečné. Proto velice laicky a stručně vysvětlím problém tlakových špiček.
Jak známe explozivní materiál se dělí na trhaviny a střeliviny a to dle rychlosti hoření,
kde trhaviny mají daleko vyšší rychlost hoření a proto nejsou naprosto použitelné
pro pohon střel. Takže dle teorie pana FB, klidně bychom mohli naládovat do
zbraně Ostravit,Danubit,Dynamit, C4, atd. a nic by se nestalo jelikož ta tlaková špička bude trvat krátce. Každý laik, i žena od plotny, pochopí, že takhle to není možné.
Jinak Veselé Vánoce.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

22.12.2014 17:48

Re: Přebíjení oldtimerů

Takže aby s tou dobou působení bylo jasno:

Povedlo se mi mimoděk kombinací komprese a dalších podmínek přinutit laboraci 68 grs Vesuvit LC hořet v jednom hodně zahrdleném (výrazně lahvicová nábojnice) historickém náboji při tlaku cca. 32-33000 PSI (cca. 2200-2300 BAR) patrně po celou dobu, kdy byla střela v hlavni. Na měření rychlosti V5 se nemůžu spolehnout, zášleh byl delší než 7 metrů (!) a měření nutně zkreslil. Víc než cca. 33000 PSI/2300 BAR to být nemohlo, při vlhkosti kterou prach v danou chvíli měl to není možné. Ostatně max. změřený tlak, za kterého je černý prach schopen hořet je někde kolem 36-40000 PSI, přičemž záleží na kvalitě uhlí z něhož je vyroben a úplně ultimátně na vlhkosti, přičemž vlhkost pro 36+ 000 PSI lze dosáhnout jedině v laboratoři sušením. Při vyšším tlaku černý prach hoření zřejmě zpomaluje, dokud tlak neklesne-o jeho hoření se ostatně dodnes většina neví, i když existuje dost +/- dobře funkčních a smysl dávajících aproximací.

Upozorňuju, že náboj i puška byly postaveny na to, aby se z černého prachu vymáčkl všechen výkon co se dá a pak se beze změn vývrtu a nábojnic plynule přešlo na bezdýmý prach a plášťované střely (viz výše 42-44 grs 4350 a 250 grs plášťovaná střela-tak je dnes originální bezdýmá laborace duplikovaná, ačkoliv ta původní byla zřejmě ještě ostřejší), takže puška ani nábojnice s tím tlakem neměly problém, otevírání a opakování jako po másle. Nicméně předpokládám, že u řady jiných pušek by takovéto podmínky vedly k jejich poškození.
Na všech deseti kusech takto přebitých nábojů byly rozplacatělé zápalky-SelBel velké puškové. Ne moc, ale dost na to aby to viděl i slepý, navíc se z nějakého důvodu napružily a po lehkém dotyku vypichovacím trnem s cinknutím vyskočily z jinak velmi těsného lůžka-proto byly poněkud vystouplé, i když mám čelo závěru rovné, závěrovou vůli někde kolem 0,06 mm a matrice seřízené tak, aby i tohle bylo eliminováno. Podobnou zkušenost se zápalkami udělali i jiní v jiných nábojích.
Z toho vyvozuji, že zejména u černoprachých vysokokapacitních nábojů lze vhodnou kombinací podmínek (váha střely, průměr, tvrdost; komprese prachu) dosáhnout takové doby působení tlaku, že zápalka se "pohne" i při tlacích, které se jinak při obvyklém průběhu hoření s černoprachým píkem nebo s bezdýmým oblým vrcholem tlakové křivky na zápalce nepoznají.

A na základě této zkušenosti vlastní i cizí tvrdím, že i u historiků má velký smysl sledovat zápalky, bez ohledu na prach kterým jsou aktuálně nakrmené a že zploštělá/připovyteklá zápalka zdaleka nemusí automaticky znamenat destrukci zbraně-je jako všude jinde upozorněním na nestandartní podmínky hoření.

Osobně v té pušce bezdýmou laboraci s pláštěm nepoužívám a používat nebudu, protože změny na přechodovém kuželu to při trvání na nějaké smysluplnosti prostě neumožňují. Používají to jiní, někteří s pozoruhodnými výsledky.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

23.12.2014 21:22

Re: Přebíjení oldtimerů

Franto, jasně, nyní to je naprosto v pohodě! My jsme se rozešli jen trošku v čase,
samozřejmě s tebou souhlasím ( až na ten tlak s BP ), ty hovoříš již o přechdu
na smokeless prach a kdy se používá výrazně lahvicovitá nbc., i když lahvičky
se objevují koncem 60 let 19.století, ale to stále byly velké kalibry.Tenkrát neuměli
zvýšit výkon jinak než udělat těžší střelu a přidat prachu.
Samozřejmě, ty již "moderní" náboje se dají přebíjet tak jak píšeš a bude to fungovat
bez jakéhokoli nebezpečí.
Pro zajímavost, listoval jsem v manuálu Lyman 47vydání a tam jsou uvedeny max. tlaky
pro 45-70 40 000 C.U.P. s prachem Unique a SR-4759 zatímco s BP zrnitosti FFg JEN
12 300 C.U.P. !!!!! pro střelu 500grs. což je 3,2x méně. No a ted nastává problém -
měli bychom vyrobit náboj s smokeless prachem tak aby měl stejný tlak jako s BP,
tzn., řádně ubrat prachu,ale hned tady máme další problém s nábojovou hustotou.
Když dáme tak málo smokeless prachu,např.4350 tak nám nechytne nebo detonuje,
proto musíme volit rychlejší prach, ale ten má zase vysoké tlakové špičky...
Prakticky se nedostaneme na rychlost střely jakou má BP a nebo musíme překročit
tlaky... To vše platí o originálech starých okolo 130 let používající velké nábojnice
jako 50-70(90,140), 45-70(90,100,110,120),577(/450) atd.,atd.,a podobná situace,ale ne tak kritická, je s revolverovými jako 45Colt,44WCF,38WCF atd.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

24.12.2014 1:56

Re: Přebíjení oldtimerů

Nakonec se tenhle příspěvek dost rozrostl, až moc-a dotkl se řady věcí, které nejsou úplně jednoduché, se kterými se řada zkušenějších a mnohem líp vybavených potýkala hezkých pár let. Řada věcí je zjednodušená pro konkrétní příklad (bavíme se zde teď hlavně o 12,7x44R Swedisch, resp. 50-70 Gov), takže prosím nepoužívejte to "how to". Jen jako široký mantinel, kde by se výjimky našly.


V čase jsme se s FrankJ až tak nerozešli, resp. vůbec. Že má černý prach strop přes který nejde věděli už starci a původní tormentace "triple service charge, triple service ball" se na max. tlak za kterého je ochoten hořet dostane i s kulí ve flastru, takže naprostá většina lepších pušek cca. od 1790 dál a od příchodu ogiválů do širšího použití (cca. 1840) už vůbec, je od začátku postavená na jakýkoliv průšvih resp. všechno do cca. 36000 PSI. Lze ověřit výpočtem, toho jsme se dotkli jindy jinde. U originálů jde "jen" o to určit, jestli je to bezpečnostní rezerva pro jednotlivé případy v životě zbraně anebo se počítá v případě potřeby/chtění s trvalou zátěží "co prach a nabíjení dají".
A CUP jsou pokud vím s černým prachem strašně ošidné, protože pokud je to laborace s klasickým černoprachým píkem, tak se měď (jakkoliv měkká) pružností hodně vrátí-prostě si v novém tvaru "nestačí zvyknout" a tedy ukazuje míň. Charakter hoření, rychlost náběhu a délka trvání píku dělá celkem citelné rozdíly v převodu CUP na PSI nebo BAR i u bezdýmých nábojů a stejný náboj, stejný tlak v BAR u dvou prachů dá taky dva rozdílné výsledky v CUP. CUP je sice povětšinou slušně korelující s PSI/BAR, ovšem s řadou výjimek potvrzujících pravidlo.

Tohle dál se týká JEDINĚ černého střelného prachu:
12300 CUP pro 45-70 by podle klasických převodů pro tenhle náboj bylo tuším někde kolem 13-13500 PSI a možná (podle metodiky) i těch 12 300 PSI-a to mi fakt není jasné, kolik prachu to má být a jaký má být výsledek na hradlech. Vychází mi leda volně krátkým trychtýřkem sypaný, navíc pod střelou max. 340 grs a rychlost max. kolem 1000 fps takže pěkný chcípák. Není to přehlédnutí, špatné překopírování nebo přetisk? Protože to číslo mi až moc připomíná LUP pro 45-70. LUP-lead unit pressure, deformuje olověný váleček; CUP deformuje měděný váleček. A to by bylo cca. 19 000 PSI, pokud mě paměť úplně neklame(?).
Laborace co z 45-70 lítající kolem 1230 fps se střelou 405 grs dělají podle všeho 19-20 000 PSI a jsou lidi co z ní vymáčknou víc-!!!!a mají to změřené!!!!. 45-70-500 udělá s dobrým prachem až asi 22-23 000 PSI. Myslím že sám mám způsob jak z ní s českým prachem dostat něco jako 24 000 PSI. Už 45-90 s 500-520 grs střelou při 1430 fps dělá podle prachu cca. 29-33 000 PSI s 2F, při použití 3F je to na maximu, tedy kolem 36 000 PSI a je otrava používat olovo s cínem 1:11 (cca. 14-15 HB), protože to je poloviční tlak při kterém ta slitina teče-cokoliv měkčího se maže ve vývrtu, nos střely se bortí nade všechny meze a tak.
U 45-120 je zřejmě snadné dostat se přes 34 000 PSI s čímkoliv dost suchým a s dost vysokým obsahem ledku a pokud vím, ne s každým prachem se dá nakrmit tak, aby fungovala jak má. S horším/vlhčím prostě spálí třeba 30-40 grs úplně zbytečně a rychlost je furt někde 1370-1400 místo 1480 fps se střelou 500-520 grs.

Padesátku nemám tak projitou, moc jsem z ní nenastřílel, ale vesměs pokud vím to vychází na 0,8-0,85 tlaku u cal. 45. Takže 50-70 by klasicky měla být kolem 16 500 PSI a vyšlechtěná 18-19 000 PSI, jenže na to je zapotřebí hodně šlechtit-hlavně aby prach zůstal hořet dost dlouho aby tam dosáhl.


Když se duplikuje bezdýmem rychlost (a tlak)v černoprachém náboji, je vždycky lepší použít moc pomalý prach při dostatečné (spíš vyšší) nabíjecí hustotě bez ohledu na horší zapalování (typicky 4350, nebo v US podmínkách Reloader 17 a třeba i Reloader 19 apod.), protože pokud je použitá olověná střela jak má být (cca. do 13 HB, ne odlitá ze závažíček na kola), je venku z hlavně dřív, než se prach konečně rozhoří. Resp. než dosáhne tlaku, při kterém by se rozhořel na svůj nominál, který běžně dosahuje s plášťovkami. Špičky nejsou a tlaky zůstávají dole. Navíc olovo teče (dost na lisování střel) někde kolem 55 000 PSI a i tvrdé slitiny (16:1 s cínem) jsou kolem 30 000 PSI daleko (ve vysokých násobcích) za mezí plasticity, takže kdyby něco-"když bude dost času, to olovo uhne". A u pomalého prachu má šanci uhnout ještě za snesitelných tlaků, i když třeba poškodí hlaveň-vyboulí nebo praskne, ale neroztrhne ji jak šrapnel (většinou, zdá se). S rychlým prachem by se vytvořila špička a sbohem.
Jak zařídit u moc pomalého prachu s (v dané konfiguraci úmyslně) nedokonalým hořením konzistenci je druhá věc a celý trik. Přejít na rychlejší prach, krok po kroku a sledovat příznaky nárůstu tlaků se dá mnohem snáz, než když se hned na začátku povede naletět do fatálního problému.
Podmínkou je, že prach musí fungovat v rozumných mezích v náboji podobného objemu, průměru, lahvicovitosti a ráže. Tohle je brutální zjednodušení, ne návod a prosím nesnažte se to tak použít! Chci tím ilustrovat, že i směrem dolů to má omezení-použít nejpomalejší prachy na trhu dostupné (D100 třeba v našich podmínkách) je taky strašná blbost.

Druhá filozofie, ovšem použitelná JEDINĚ pro střely příliš LEHKÉ pro daný kalibr (typicky 210 grs SWC pro 45 LC v 45-70 apod.) je použití 2/3-1/1 navážky spíše pomalejšího pistolového prachu pro objemem co nejbližší revolverový náboj, s tím že to shoří dost rychle než se střela pořádně pohne a rázy se v tom velkém objemu rozptýlí, potlučou a potlumí, navíc celkový objem spalných plynů je menší než jaký by byl v daném objemu zapotřebí k překročení tlaků. Tady se do špiček naběhnout dá a u originálů je to nežádoucí, protože to můžou být špičky tak krátké, že se na zápalce nepoznají. Rozhodně ne na našich SB, které mají bezkonkurenčně nejtvrdší kalíšek co na trhu je (Federal 210 bývá považovaná za "industriální standard" středně měkké zápalky).
Vypíchl bych že s převody podle prachu Unique extra opatrně, protože i když je to obchodní název, není nijak velkohubý a je to skutečně unikum-původně vyvíjeno jako rychlý brokovnicový prach, u kterého se ukázala schopnost obsloužit i nejbrutálnější magnumové výmysly (cca. 85 gramů broků v 10 gauge), velké a objemné pistolové a revolverové náboje v celkem širokém spektru nabíjecí hustoty a bez likvidačních změn hoření sloužit i v malých pistolových nábojích-zde pokud se nepletu s ostřejším náběhem, proto se nesmí předávkovat aby nevznikla ta špička.

Možná přibude ještě edit, už je moc pozdě.
Edit přibyl přímo do textu, jinak by neměl smysl.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

24.12.2014 12:29

Re: Přebíjení oldtimerů

Tak jsem se koukal ještě jednou, Lyman 47th Reloading Handbook z roku 1992,
mohu ofotit, ale až po vánocích. Na str.360 náboj 45-70 for Ruger No.1 and No.3 only
uvádí : střela Lyman 457125,500grs, #2 Alloy, 2,878"OAL -
pro 45,7grs of FFg s ucpávkou dává rychlost 926 fps a tlak 7800 C.U.P. Max. navážka
je 61grs, FFg,compressed, a dává rychlost 1125fps a tlak 12300 C.U.P. !
Mimochodem ta max. rychlost okolo 340m/s je standartní rychlost pro tento druh
náboje. Vůbec nemá cenu to hnát okolo 400m/s s olovem a 500grs střelou.
Dokonce mnoho současných střelců střílející long range ( 300,500 a více m ) s smokeless
nejdou přes rychlost zvuku z důvodu přesnosti...
A jelikož se používají tyto malé rychlosti je běžný twist 18" u v současnosti vyráběných
zadovek.
Závěrem bych chtěl říct, že nemám ambice "ždímat" se starých BP zbraní a nebo z moderních replik nějaké rekordy,rád používám BP a neřeším teoretické možnosti.
Taky mě celkem nezajímají DUPLEXy, i ty jsem našel ve starších manuálech a zkoušel,
žádný zázrak jsem nenašel. Spíše stále laboruji s mazáním, střelami, typem BP a hledám
optimum pro long range.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

24.12.2014 14:38

Re: Přebíjení oldtimerů

Jo, takže jsem se nepletl-"podvyživená" laborace, navíc Lyman #2 je na takovou laboraci zoufale a nesmyslně tvrdá-ovšem je to asi 140 let známý standard. V daném případě je použitá proto, že drážky v dané hlavni (Ruger) jsou mělké, postavené na plášťové střely a upozornění že "for Ruger No. 1 a No. 3 only" je proto, že u pušky s trochu hlubšími drážkami na olovo půjdou tlaky kvůli příliš tvrdé slitině rychle nahoru a s ne úplně zvládnutým mazáním se dá po 1-2 výstřelech očekávat možnost takového máznutí olova (i tak tvrdého) v hlavni, že to pro další takhle tvrdou střelu bude vlastně překážka se všemi následky. Z pohledu laborování historických originálů a replik jsou data pro Ruger No.1 a No. 3 prakticky bezcenná, kvůli odlišnostem v drážkování a přechodovém kuželu (krátký pro pláště u Rugeru, dlouhé pro olovo u orig. a replik...). Jak navážky, tak hledání podobností. A na US fórech je to ve vláknech se seriózními zkušenými přispěvateli dostkrát zmíněno.

45-70 tam nemá tu 70 pro srandu, ale proto že původně v něm těch 70 grs bylo. To že je problém (takřka neřešitelný, rozhodně se střelami mazanými do drážek) těch 70 grs použít je věc dnešních nbc s mnohem tlustším dnem, než bylo původně-a tlusté je proto, aby uneslo bezdýmé laborace v moderních puškách kolem 40-45 000 PSI, kde je pro bezdým ten prostor navíc na škodu kvůli nízké nabíjecí hustotě. Jinak původní originální rychlost 45 Gov je kolem 1100 fps/340 m/s. S paper patch vysazeným do vývrtu se i dnešní nbc dá nakrmit jako 45-82-500, ale je to dost práce s laděním. Rozdíly v rychlostech a tlacích (+/- 25% u tlaků a 100-200 fps) jdou na vrub prachu, kompresi a střele, byť je váha stejná).
Nějak si nevzpomínám, že bych četl/dostal v mailu o někom z té skutečné špičky US/GB/JAR střelců, že by střílel podzvukově-někteří to zkoušeli do midrange (do 600 yds) tuším kolem r. 2004-2005 za úplně klidného počasí a vykašlali se na to někdy v půlce sezony-baňatá trajektorie, obrovská citlivost na sebemenší vítr a jeho změnu. Bezdýmá "class" těchto nábojů je v LR pokud vím vcelku marginální záležitost (krom sešlostí jako Quigley a různě Invitational matches pro nové střelce), ta "real game" je LR BPCR...

A že je nesmysl hnát 500 grs s olovem 400 m/s-pokud se chci dostat na některé nastavení miřidel z literatury, je třeba ještě kousek přidat. A týrání originálů to určitě není (ano, záleží na typu a třeba posoudit kus od kusu a rozhodnout se, co vlastně chci), ale ty u kterých má taková laborace smysl byly přesně na to postavené.

O duplexech je na veřejném fóru lépe nemluvit, protože když někdo neví co se v takové laboraci děje a může stát, může snadno zranit sebe i okolí. A vzít duplex z 30 a více let starého manuálu bez vhledu do problematiky, studia "co to vlastně TENKRÁT bylo za prach" zavání s dnešními prachy a nepatrnou chybou s jejich převody mezi sebou průšvihem (tohle neber osobně, to je upozornění pro ty co by nevěděli). Duplexy, zvlášť v těchto nábojích, jsou nejtenčí led na který se člověk může pustit.

MI-si
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 08.01.2013 0:58

01.02.2015 1:31

nabojnice

Zdravim ,mal by som otazku nema niekto skusenosti s prebijanim nabojov do historickych pusiek s oznacenim DO z Waffen dorfner wien ?

Uživatelský avatar
Vejr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 597
Registrován: 10.06.2012 15:58

20.01.2018 23:58

Re: Přebíjení oldtimerů

Oživím tohle vlákno - má někdo praktické zkušenosti s přebíjením 7,65 Nagant Laborace ? Možnost použití nábojnic 32-20 ? Moje první pokusy nic moc.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

21.01.2018 15:49

Re: Přebíjení oldtimerů

A myslíš 7,5mm švédský Nagant a nebo 7,62 ruský Nagant?

Uživatelský avatar
Vejr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 597
Registrován: 10.06.2012 15:58

21.01.2018 16:27

Re: Přebíjení oldtimerů

7,62 Nagant Ruský. Nábojnice 32-20 se dají přeformátovat, ale pozdě jsem přišel na to, že mají o 0,5mm silnější ratl, nejdou nabít do válce. Navíc mají slabší stěnu nábojnice, takže střela průměr .309 jde do nábojnice hodně volně. Budu muset škrtit kleštinou. Nemůžu najít vhodný prach, Trail Boss nebo N32C Tinstar není k sehnání, tak jsem zatím nasypal 4gr D036 pod 91gr střelu, ale nábojnice je zaplněna z 28% což není optimální. Kvůli rantlu je stejně budu muset delaborovat.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

21.01.2018 18:29

Re: Přebíjení oldtimerů

Já ty ruské sice nedělám, ale co takhle nakoupit tovární náboje 7,62 Nagant od Prvi Partizan, a po vystřílení použít jejich nábojnice? Inzeruje je skladem třeba BVS v Praze za 16,- Kč /ks. Provedení je klasické se střelou uvnitř. Z nábojnic 32-20 to teoreticky taky jde, ale jsou jednak kratší, než je třeba, a pak musíš zmenšovat ten okraj.

Uživatelský avatar
Vejr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 597
Registrován: 10.06.2012 15:58

21.01.2018 19:53

Re: Přebíjení oldtimerů

S nábojnicema se poperu, i když si myslým že originály moc dlouho nevydrží při tom brutálním kriplování. Ale trápí mě ten použitej prach, BP používat nechci

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

23.01.2018 21:44

Re: Přebíjení oldtimerů

Řekl bych, že u těch rychlých pistolových prachů to není na vyplnění nábojnice tak háklivé. Vidím to pocitově :-) na 3 grs. D032 nebo 4grs. D036, což jsi dal. Až doděláš ty okraje, střel to přes hradla a uvidíš.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků