pelanj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 372
Registrován: 06.02.2014 18:53
Bydliště: Okres Beroun

06.03.2015 14:01

Re: skladování zbraní

Neměl by někdo tip na dobrý malý trezor na cca 2 krátké zbraně? Podmínkou je, aby měl pouze elektronický nebo kombinační zámek (tedy bez možnosti klíče) a aby splňoval požadavky na uložení do 10 ks zbraní (tedy certifikát).

Uživatelský avatar
SEXYaSMYSLNY
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 435
Registrován: 20.09.2010 3:01
Bydliště: Slovácko

08.02.2016 19:48

Re: skladování zbraní

Mám takový dotaz. Jak si mám vyložit níže uvedené? Konkrétně mi jde o uložení nábojů a zbraní do jedné trezorové skříně. Mám ocelovou certifikovanou skříň na zbraně, splňuje 15 odporových jednotek, má zámek třídy A. Zákon říká, že tam můžu uložit zbraně do 10 ks, nebo náboje do 10 000 ks, a že v uskladněné zbrani nesmí být náboje. Takže můžu tam dohromady nacpat 10 vybitých kvérů a 10 000 nábojů společně, do jednoho prostoru? Víceméně jsem nenašel, že by to bylo zakázáno, jen mi jde o to slůvko NEBO a jeho výklad.

ZÁKON O ZBRANÍCH
§ 58
Zabezpečení zbraní a střeliva

(2) Držené zbraně kategorie A, B nebo C uschované, uložené nebo uskladněné (dále jen "přechovávané zbraně") v počtu do 10 kusů nebo střelivo v počtu do 10 000 nábojů se zabezpečují uložením do uzamykatelné ocelové schránky nebo uzamykatelné ocelové skříně nebo zvláštního uzamčeného zařízení, pokud tato schránka, skříň nebo toto zařízení splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem. Ustanovení tohoto odstavce se nevztahuje na přechovávané zbraně kategorie B nebo C v počtu do 2 kusů nebo střelivo v počtu do 500 nábojů, které je však držitel těchto zbraní a střeliva povinen vhodně zabezpečit proti zneužití, ztrátě a odcizení.


(6) Přechovávaná zbraň musí být v nenabitém stavu, to znamená, že zbraň není nabita náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo v nábojových komorách válce revolveru.


NAŘÍZENÍ VLÁDY
§ 2
Za technicky způsobilé se pro účely zabezpečení uschovaných, uložených nebo uskladněných zbraní považují

a) uzamykatelná ocelová schránka nebo uzamykatelná ocelová skříň, které splňují požadavky odolnosti proti vloupání 15 odporových jednotek podle České technické normy1) ČSN EN 1143-1 a jsou vybaveny zámkem s vysokou bezpečností zařazeným do třídy A podle České technické normy ČSN EN 1300,

Piggy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 24.07.2012 20:38

08.02.2016 20:04

Re: skladování zbraní

Napadají mě tři možné výklady, naneštěstí všechny dávají smysl:
- zbraně i střelivo společně, limit platí pro každé zvlášť.
Odůvodnění: společné uskladnění se předpokládá, akorát nesmí být zbraně nabité.
- zbraně i střelivo společně, limit se sčítá v poměru 1 zbraň = 1000 nábojů.
Odůvodnění: aby to měli zločinci o trochu těžší.
- zbraně zvlášť a střelivo zvlášť.
Odůvodnění: aby to měli zločinci ještě těžší.

Sám se kloním k první možnosti (tedy do 10 zbraní a 10 000 nábojů společně), akorát nevím, zda by bylo lepší z hlediska zabezpečení při překročení limitu mít dvě skříně po 10 + 10 000 nebo - jednoznačně ilegálně - v jedné 20 zbraní a v druhé 20 000 nábojů.

Froggg
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 94
Registrován: 16.10.2014 12:35

08.02.2016 21:08

Re: skladování zbraní

Přikláním se k Piggyho první možnosti. Jak se to uplatňuje v praxi netuším, ale v § 58 před nebo není čárka, tudíž je v poměru slučovacím, nikoliv vylučovacím, z tohoto pohledu se to tedy jeví poměrně jednoznačně.

Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

19.10.2017 13:35

Re: skladování zbraní

Netušíte někdo zda stran té nešťastné směrnice EU nebude nutno měnit i uložení/zabezpečení zbraní? Budou stávající skříně na zbraně vyhovující i po aplikaci směrnice do našeho práva (tedy certifikace na 15 odporových jednotek + zámek kat. A)?

Konkrétně mi jde o tu záležitost uložení např. 15ks zbraní rozložením do dvou certifikovaných skříní vedle sebe. Na to je nějaké souhlasné stanovisko ministerstva (že to tak lze) a zajímá mě zda reálně nehrozí že se v tomto směru něco změní - samozřejmě směrem k horšímu.

Díky.

Piggy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 24.07.2012 20:38

19.10.2017 13:53

Re: skladování zbraní

Nikdo nic tušit nemůže - to už je snazší otázka, jaký důchod budu brát, dožiju-li roku 2050.
Srandičky stranou - zrovna z tohoto směru bych zatím problémy nečekal.


Reklama

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

18.01.2018 18:17

Re: skladování zbraní

Mám následující dotaz:
U trezorových skříní je požadavek na ukotvení do nosné betonové či cihlové zdi. Řeším možnost stěhování, kde by kotvení do obvodové/hlavní nosné zdi zařídilo tak mizernou využitelnost prostoru, jako by chyběl jeden pokoj. Mezi dvěma místnostmi je ovšem nosná příčka (na délku cihly tlustá, potkávají se na ní trámy stropů), kdy by bylo možné (a skoro žádoucí) dát skříně z každé strany jednu a prostě prošroubovat durch.

Máte představu, nakolik je takové řešení legální?
Technicky je to OK, v případě že by se někomu to dvojče povedlo vylomit, s největší pravděpodobností do přibije k podlaze klavír z bytu o patro výš :mrgreen:
Ale víme jak je to s papírovými náležitostmi...

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

18.01.2018 21:10

Re: skladování zbraní

nejsem si jist jestli je příčka nosná zeď.
To je taková, kterou statik nedovolí vybourat.Dle mých zkšeností.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

19.01.2018 10:53

Re: skladování zbraní

Ještě je možnost kotvení do podlahy.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

19.01.2018 10:55

Re: skladování zbraní

2Kall: Nosná příčka taky existuje.

Uživatelský avatar
pavlos55
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 73
Registrován: 20.01.2013 14:02
Bydliště: Vyškov

19.01.2018 14:37

Re: skladování zbraní

Pokud jsou na ní uloženy trámy, tak je to pochopitelně nosná zeď.

Froggg
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 94
Registrován: 16.10.2014 12:35

19.01.2018 21:52

Re: skladování zbraní

Nosná příčka existuje, otázkou je, zda je korektní (a teď pro koho/před kým) uvažovat nosnou příčku jako vhodnou nosnou zeď pro kotvení trezorové skříně. U kotvení trezoru jde spíše o robustnost té zdi, než o samotný fakt toho, že něco nese. Pokud ale nejde o nějaký byrokratický problém, třeba kvůli pojistce, osobně bych to klidně ukotvil i do té nosné příčky. A pokud to skříň umožňuje, tak současně bych to kotvil také do země.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

20.01.2018 17:38

Re: skladování zbraní

V daném případě kotvení do podlahy nepřipadá v úvahu-je dřevěná, beton nikde. S pojistnou a jinou podobnou byrokracií/burreaukretenismem se klidně budu hádat, ale se 119 se hádat nechci...

Froggg
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 94
Registrován: 16.10.2014 12:35

21.01.2018 12:28

Re: skladování zbraní

V takovém případě bude nejlepší, když si ověříš, zda Tvoje řešení vyhovuje, přímo na MV. Stačí jim poslat mail, reakce na dotazy jsem měl do měsíce.

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

24.08.2018 9:19

Re: skladování zbraní

tak sem to všecko prolouskal a není mě jasná jedna věc.Lze uložit jednu/dvě dlouhé zbraně "vhodným způsobem" jak je v zákoně a k tomu malý certifikovaný trezor na krátké zbraně do 10ti kusů-k kterém bude jedna,dvě,tři... pistole.
Nebo musí byt na 3 ks a víc vše v trezoru pohromadě ?

Froggg
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 94
Registrován: 16.10.2014 12:35

24.08.2018 13:12

Re: skladování zbraní

Když vyberu z jednoho stanoviska MV:
...Z výše uvedeného vyplývá, že např. tři přechovávané zbraně musí být zabezpečeny v souladu s ustanovením § 58 odst. 2 zákona o zbraních způsobem stanoveným pro zabezpečení maximálně deseti kusů zbraní, tzn. uložením do uzamykatelné ocelové schránky, uzamykatelné ocelové skříně nebo zvláštního uzamčeného zařízení, splňují-li stanovené technické požadavky.

Na druhou stranu stanovisko nezmiňuje režim nošení, který se může týkat až 2 zbraní.

Po internetu se ale objevuje i výklad, že dvě mohou být zabezpečeny vhodným způsobem a zbytek v trezoru. Nicméně věta ze zákona
Držené zbraně kategorie A, B nebo C uschované, uložené nebo uskladněné (dále jen "přechovávané zbraně") v počtu do 10 kusů
mi přijde celkem jasně odkazující k tomu výkladu ze stanoviska. Nevidím tam prostor pro význam "více než 2 a méně než 10" nebo něco podobného.

Co stanoviska připouští, je dělení většího počtu zbraní. Kdybych měl třeba 21 zbraní, musel bych mít trezorovku, nebo zbraně můžu rozdělit do tří trezorů po 7 zbraních.

Pak ještě existuje alternativa s více nemovitostmi.

Osobně mi ale ta možnost pro max. 2 zbraně, kdy držitel je
povinen vhodně zabezpečit proti zneužití, ztrátě a odcizení.
moc nevoní. Při šťáře z oddělení je to sice v pohodě, ale kdyby mi někdo vybrabčil byt a odnesl i ty dvě zbraně, domnívám se, že bych těžko uhájil to, že jsem splnil povinnost o vhodném zabezpečení proti zneužití, ztrátě nebo odcizení...

Ještě připomínám taky problematiku množství střeliva, která se toho také týká. Bez trezoru jen do 500 nábojů. Umím si představit případ, kdy by držitel nemusel mít ze zákona na svoje dvě zbraně trezor, ale měl by ho mít na náboje.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

24.08.2018 13:25

Re: skladování zbraní

Froggg píše:......Po internetu se ale objevuje i výklad, že dvě mohou být zabezpečeny vhodným způsobem a zbytek v trezoru. ..........

tohle bude asi to, co měl na mysli, že počet dlouhých do 2ks zabezpečí vhodným způsobem a krátký do 10ks nastrká do certifikovaný "krabice"

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

24.08.2018 16:48

Re: skladování zbraní

4mike přesně tak to myslím.
2 dlouhé pušky uložit vhodně a krátké do certifikovaného trezoru.
Abych to vysvětlil.Teď se mě podařilo koupit malý trezor,certifikovaný do 10ti kusů za velice slušné peníze.
Aktuálně mám dvě dlouhé,vhodně zabezpečené.Jestli můžu uvažovat nad nákupem pistole a tu strčit do toho malého trezoru...
Kupovat velkou almaru s certifikátem se mě zrovna nechce.
Když bych chtěl jenom "šatní" skříňku s certifikátem (šidítko na policajta) do 10ks,konstruovanou třeba na 3 dlouhé,tak všichni řeknou "to je malé,když už tak v bezp. tř. 1 a na 10 dlouhých :-D "

Froggg
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 94
Registrován: 16.10.2014 12:35

24.08.2018 23:26

Re: skladování zbraní

Já vím co myslel, také se domnívám, že to přesně takhle někteří praktikují, ale jak jsem psal, podle stanoviska MV platí, že od dvou výš by to mělo být ve škatuli a i ta věta v zákoně na to vede, pač zákon praví prostě že do deseti do trezoru, až na výjimku, kdy má člověk pouze dvě. Jak má tři, už by to mělo být ve škatuli všechno.

Obejít se to dá tím režimem nošení.

Podstatná je ve stanovisku tato informace:
...tři přechovávané zbraně musí být zabezpečeny v souladu s ustanovením § 58 odst. 2 zákona o zbraních způsobem stanoveným pro zabezpečení maximálně deseti kusů zbraní.
Takže kdo má tři, už je zabezpečuje, jako by jich měl deset. Tedy škatule.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

25.08.2018 8:58

Re: skladování zbraní

Nikdy jsem nepochopil tyhle spekulanty.Za mě každá zbraň v trezoru nebo trezorové místnosti.Vždyť je to ochrana i pro majitele zbraně.Navíc když dnes ty certifikované skříně stojí prd. Ale někdo bude raděj kroutit zákon a hledat mezery a přesvědčovat sám sebe.Zajímalo jaké je vhodné zabezpečení mimo trezor.To , že vyndám závěr není zabezpečení.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků