Rough boy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 127
Registrován: 27.08.2015 8:17

24.11.2017 9:48

Re: Předovky v ráži .50

Igrlik: :lol:
Prý mu nechtěl říct nic konkrétního a jen machroval. Za boha z něj nemohl vymámit konkrétní navážku pod tu střelu. Asi proto, že tu pušku nekupoval tam. Přitom jsou to dovozci :roll: .
Znipper: díky moc za doporučení, vše mu vyřídím.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

24.11.2017 10:15

Re: Předovky v ráži .50

Prosím Vás o radu, já taky neznám tu správnou navážku pro výše zmíněnou střelu,
mohl by někdo poradit kolik přesně sypat prachu ?

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

24.11.2017 13:26

Re: Předovky v ráži .50

Pro jednotlivé typy střel je potřeba navážku najít. Předovka vyžaduje hodně trpělivosti. Taky ne každý typ střely je pro určitou flintu vhodný. Obecně měl ten pán od Dave pravdu. Při stejné ráži je třeba pod lehčí střelu dávat více prachu, než pod těžkou. Ale přesné rady vám tady nikdo nenaservíruje. Ani to nejde. Je spousta faktorů, které mají na střelbu-tedy výsledek v terči vliv. Je to tady popsáno, stačí hledat. Jeden chytrý člověk prohlásil, že předovka nemá logiku. Naprosto s ním souhlasím. Jestli nemáte dostatek trpělivosti se zkoušením propracovat ke slušným výsledkům, prodejte předovku a kupte si nábojovku. Tam to v jednotném náboji za vás vyřešil výrobce.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

24.11.2017 14:33

Re: Předovky v ráži .50

Jimi11 - super napsáno.
Drsný chlapče ( rough boy ) - tady vidíš proč ti ten " pán z Václaváku" nemohl dát jednoznačnou odpověd. Chtělo by to více pokory když je někdo začátečník, číst
a ptát se a ne hned někoho osočit. Nezapoměn, že tito lidé se tomuto věnují i celý svůj život a opravdu o tom něco ví.
Igrlík - Mohu ti to objasnit pokud budeš mít o tuto základní problematiku množství prachu vs.
váha střely.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

24.11.2017 16:00

Re: Předovky v ráži .50

FrankJ Myslim, ze to zaujima aj mna nielen Igrlika :-)

Rough boy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 127
Registrován: 27.08.2015 8:17

24.11.2017 16:07

Re: Předovky v ráži .50

FrankJ: Pokud si přečteš můj první příspěvek v tomto vlákně pořádně, zjistíš, že cituji kamaráda, který nemá zde registraci. Já v tom krámě nebyl, já se neptal. Vzhledem k tomu, že kamarád vystupuje solidně a není to žádný odrzlík, nemám důvod mu nevěřit. Já mám zkušenost s DAVE jen jednu a to neutrální, když jsem sháněl náboje jedné specifické ráže, tak mi na dotaz mailem neodpověděli. Toť vše.

Také věřím že to je pro vysvětlenou vše..


Reklama

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

24.11.2017 17:33

Re: Předovky v ráži .50

Znipper - OK. Ta 1/10 platí jen pro kuličku a jednoduše proto, že kulička určité ráže, např.
perkusní .50 bude vždy stejná, tzn. že bude stále vážit 182 grs plus mínus pár zanedbatelných grainů v závislosti na zda použiješ průměr .490 nebo .495 s flastry a popř.
.50 na ucpávku. To znamená, že sypeš okolo 18 grs prachu pro cal.50.
Ted si představ, že použiješ ogivál střelu vážící 500grs a měl bys, dle té poučky,sypat
50grs prachu. Ale když to přeženu do extrému a použiji střelu 1000grs, což není nereálné,
měl bych sypat 100 grs prachu ? Tady je již vidět ten nesmysl. Další fakta -
tlaky v hlavni stoupají s množstvím prach a s váhou střely, z toho vyplývá, že tlaky
by se stále zvyšovaly až po únosnou hranici té konkrétní zbraně a pak dojde k její destrukci.
Vrátím se ještě k té inline flintě. Každá in line puška přichází s protokolem ze zkušebny,
kde se hovoří, konkrétně pro Vortek, že flinta toho určitého výrobního čísla byla zkoušena
s váhou střely 35g ( 539grs ) a při max. 8g (123grs ) černého prachu nebo 6g (92grs)
Pyrodexu nebo Tripple Seven. To jsou maximální navážky pro tu konkrétní in line flintu.
Z toho vyplývá, že kdybych použil lehčí střelu, mohl bych dát více prachu a naopak.
Avšak to jsou tlakové podmínky, nikde není napsáno, že právě s tou max. navážkou je flinta nejpřesnější, většinou je nejlepší soustřel mezi 1/2 a 3/4 maxima prachu. taky alfa omega je typ střely mazání atd., což je tady x krát popsáno.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

25.11.2017 23:19

Re: Předovky v ráži .50

Je zajímavý číst úvahy o kalibrech a nakládkách černého prachu. Proč si zájemce nezadá do vyhledávače požadavek a nestuduje pak výsledek? Třeba: https://www.davide-pedersoli.com/upload ... 0LOADS.pdf

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

13.12.2017 12:39

Re: Předovky v ráži .50

DrU2
Já to napíšu zcela jednoduše. Kleště pro odlití koulí se vyrábějí v těchto rozměrech: .490; .495; .498; a dokonce i .500. Nejběžněší je pro ráži .50 kulatá střela velikosti .490. Průměr v polích by měl být u ráže .50 vždy kolem 12,7mm(+ a - nějaká ta tísícinka díky výrobní toleranci). Takže koule .490" je vždy vhodná. Ty další jsou vhodné v závislosti na hloubce drážek. Od toho se odvíjí snadnost nabíjení, požadovaná přesnost atd. Pro střelbu kuličkou je nejlepší hlaveň s hlubšími drážkami! S mělkými drážkami a rychlým stoupáním jako mají hlavně u pušek InLine se o střelbu ani moc nesnaž. Sice to je možné, ale je to dost náročné a výsledek za to nestojí. Flastr nesmí být ani moc tenký, ani moc tlustý. Tenký by se ti propálil a roztrhal. Tlustý by šel špatně nabíjet. Na začátek zkus vyžebrat staré bavlněné prostěradlo, nebo sepranou starou modrákovinu. Na džínovinu si dej pozor, dnes se do tkaniny přidávají umělohmotná vlákna a té se z daleka vyhni. Jak už jsem napsal, záleží na hloubce drážek. Najdi v tomto fóru vlákno kde se o tom dovíš skoro všechno.

Pokud jde o střelu ogivální, v podstatě každou jinou než kulatou, je vše zase závislé na kleštích nebo kokile. Stačí si nějakou vybrat v ráži .50" a dál už se skoro nemusíš starat. Já jsem si vybral u firmy LEE střelu Minie a R.E.A.L. Jak už tady kolegové napsali, např. střela LEE o váze 250 nebo 320 grainů trefuje velmi dobře a dobře se taky nabíjí.

Ptáš se jaký by měla mít střela přesah přes pole. U koule je prakticky vždy koule menší než průměr v polích! Maximálně stejná jako průměr v polích. To používají někteří střelci zaměření na terčovou střelbu. Je to obtížné a pro začátečníka naprosto nevhodné.
U dlouhých střel je střela vždy o několik setin mm menší než je průměr v polích. Výjimku tvoří zmíněná střela REAL a taky střela Maxi-Ball, kde přední část se mírně zarývá i do drážek (mělkých drážek).

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

13.12.2017 15:07

Re: Předovky v ráži .50

Rough boy
Vzkazuji tvému kamarádovi, ž pro pušku Vortek Northwest Edition a střelu .50/395 může použít prachovou dávku3,5 gramu prachu Vesuvit LC. Já jsem požíval pro střelu Minie a REAL s úspěchem 4 gramy, protože moje střely jsou nepatrně lehčí. Je zajímavé, že u ráže .50 nejlíp trefuje dávka 4 gramy. Sypat víc nemá žádný smysl - nezabíjíme zvěř a na papír to stačí bohatě pro vzdálenost terče 50 metrů. Musí se připravit na slušný zpětný ráz! Malé prachové dávky jsou často málo přesné, střely mají velký rozptyl a střelec je pak rozladěný a hledá příčinu marně.

Mazání si každý "uvaří" nebo namíchá sám. Hlavní část mazadla by měl být hovězí lůj. Včelího vosku jen tolik, aby se ti mazadlo v horkém létě nerozpouštělo. V zimě musí být měkčí abys ho do drážek střely nanesl prsty. O mazání tady najdeš samostatné vlákno.

Ta 1/10 prachu platí jen pro kuličku a historické originály pistolí a revolverů aby se zbraně nepoškodily. S nimi by se vlastě ani dnes nemuselo střílet, replik je dost.

Tady na fóru je spousta zajímavého čtení, rad a fotek. Stačí jen číst, nemusí být kamarád registrovaný.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

14.12.2017 22:28

Re: Předovky v ráži .50

Fandakas - dobrý, ale je třeba se zmínit ještě o pár detailech.
Např. rozměry kuličky a síly flastru, pokud se týká ráže .50 tam je doporučován bud
rozměr kuličky .490 a "tlustější" flastr, řekněme 0.020" nebo větší kuličku, .495 a tenčí
flastr, 0.010" .
Pro In-Line - nedoporučoval bych střely typu Real nebo Maxi-Ball pro navážky nad 3,5g
prachu. Tyto střely mají spodní dvě drážky menšího průměru, které se zcela nezařezávají
do drážek neboť slouží jako navedení střely do hlavně při nabíjení u klasických předovek. Jen poslední drážka má větší průměr a jen ta vede střelu v drážkách hlavně a zajištuje rotaci.
Avšak většina inline pušek mají konec hlavně zvěšen, osazen a slouží jako navedení střely do osy hlavně a proto mohou mít střely všechny drážky stejný průměr, což je výhoda a nutnost
pro střelbu s vysokými navážkami prachu. Osvědčily se mi střely od Ares pro In line pušky,
které jsou schopny fungovat s hodně prachem. Avšak, jak píšeš - proč ? Ale jsou i mezi námi
"přátelé velké rány" kteří tuto atrakci vyžaduji. Pak bych, ale doporučoval nějaký švýcarák
nebo nějakou náhražku jako Pyrodex nebo Tripple 7... Ať to stojí za to.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

18.12.2017 13:10

Re: Předovky v ráži .50

Ahoj Franku. Dovolím si to trochu oživit.
Asi jsi se upsal, když píšeš, že maxiball má "dvě drážky a ty se zařezávají do drážek". Myslel jsi asi dva spodní prstence střely. Nemohl jsem najít honem na stránkách LEE, nebo RCBS výkres s rozměry. Já mám MB vyrobený kamarádem. Jeho rozměry prstenců jsou 11,50/11,65/11,90 mm. Po odlití a zkontrolování střelu protáhnu kalibrem tak, aby horní prstenec měl rozměry vývrtu v drážce, t.j. 11,80 mm. Po výstřelu se střela zkrátí a zalisuje do drážek, těsní dokonale. Nabíjí se snadno, rozměry prstenců zajistí souosost. Tovární výrobek má zřejmě rozměry jiné, horní prstenec je asi o desetinu větší, než vývrt v polích.

Flastry - ono nejde pouze o matematické stanovení tloušťky látky. Rozměry v drážce mínus rozměry v polích. Pro hrubý odhad ano. Ale co v případě hlavně od I.W.A. Hawken, která má 12 drážek a stejně široké jako pole. Kdežto Hawken od Ardesy má 8 drážek, pole jsou velmi úzká. Oba případy jsou ráže .45. (11,50 pole/11,80 mm drážky) Spočítej si obvod u I.W.A. a obvod u Ardessy. V případě dvanáctidrážkové hlavně je látka flastru víc namáhána, může se trhat atd. Když jsem tu zbraň měl, dost jsem hledal vhodnou látku, aby byla úměrně tlustá, ale poddajná, aby vyplnila zcela drážky, aby se látka netrhala. Takovou látku jsem nakonec našel - byla tkaná z tenkých nití, ale velmi hustě a mým požadavkům vyhověla.

terenek
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 4
Registrován: 18.12.2017 12:59

18.12.2017 14:01

Re: Předovky v ráži .50

Není ráže. 50 a tím i typ vývrtu u inlajnek uzpůsobený pro saboty a pláštové střely a hledání jak je nabíjet jinak zbytečné?

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

18.12.2017 14:37

Re: Předovky v ráži .50

In-line, třeba Tracker, je předovka. Sabot je vlastně takový "flastr". Plášťová střela, nebo-li full Mantel, jak byste ji chtěl nabíjet? Střílí se z ní klasická kule s flastrem z dlouhého stoupání, nebo REAL či maxiball z krátkého. A z čistého olova.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

18.12.2017 17:47

Re: Předovky v ráži .50

Blecha.z - samozřejmě máš pravdu, zaboha jsem si nemohl vzpomenout jak ty výstupky nazvat - prstenec, to je to správné slovo. Dík za upřesnění.
Co se týče flastrů - nechtěl jsem až tak zabředávat do detailů, stejně si to ikaždý musí vyzkouše s různými tlouštkami, materiálem s tou danou kuličkou, samozřejmě
jsi to tady správně nastínil.
Terenek - raději si o tom něco přečíst dřív než tady pustit blábol. jinak bys byl první člověk,
který by uměl nabít FMJ sřelu přímo do předovky.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

18.12.2017 18:44

Re: Předovky v ráži .50

Franku - zapomněli jsme oba, že do in-line se dá nabít sabot a do něj podkaliberní plášťovanou střelu. Takže se pisateli omlouvám. Terenku - promiň, jsme tak ovlivnění natloukáním maxibalů a kulí s flastrem, že nás tahle možnost nenapadla.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

18.12.2017 20:08

Re: Předovky v ráži .50

Trochu historie na objasnění sabotu. Typ pušek zvaných In-line vznikl v US s požadavkem
lovců lovit s předovkou s moderní střelou s řízeným rozkladem, což jsou střely známe v loveckých nábojích ( at už to jsou SP,SPCE,HP atd, atd.), které bohužel nejdou nabít
zepředu do hlavně. Proto se používají podkaliberní střely ( u inline flint to jsou střely
cal. .45 ) Tato sestava je extrémně drahá a naprosto zbytečná pro plácání do valu na střelnici,
jelikož s předovkou se v našich zemích nesmí lovit. A protože takovýto US lovec vystřelí
jednou nebo dvakrát za den takže pro něho není problém vyčistit hlaven po každém výstřelu.
Pak ten sabot je přesný.
I s olověnou střelou lze docílit stejné nebo i vyšší přesnosti a díky možnosti mazat střelu lze
střílet téměř neomezený počet výstřelu bez čištění. Stále se setkávám s názorem,že olověná střela je nepřesná, ale v rukou střelce to neplatí.
Poslední aspekt je směšná cena olova proti sabotu.
Závěrem - at si každý použije co chce.

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

23.12.2017 13:45

Re: Předovky v ráži .50

Pár obrázků jak vypadají saboty.
Přílohy
T-Shock XLR.jpg
p020974sq02.jpg
6752_plastic_patch.jpg
6752_plastic_patch.jpg (18.08 KiB) Zobrazeno 13623 krát
50calibersabots-1.jpg

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

23.12.2017 14:32

Re: Předovky v ráži .50

Ještě jeden sabot vhodný pro olověnou hladkou střelu. Výhoda této sabotované střely je ta, že může být odlita i z tvrdého olova. Stačí nakoupit jen košíčky (saboty).
Přílohy
Hard Cast.jpg

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

24.12.2017 0:49

Re: Předovky v ráži .50

Zaujimal by ma material z ktoreho su tie saboty vyrobene. Na obale by snad mohol byt oznaceny. Ono by sa dali mozno vyrobit aj z lisovaneho papiera, ktory by sa nejak naolejoval, ale ten plast mi neda pokoj. Vacsina plastov sa, ak je mi dobre zname, napeka na vyvrt.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků