nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

30.03.2007 10:27

Jen to stručně shrnu:
U zbraně pro služební nebo obranné nošení, v dobrém technickém stavu, do níž nebylo neodborně hrabáno, není technický důvod nošení C&L vylučující.
Pokud to psychika střelci nedovolí, je to jeho boj.

Uživatelský avatar
krampus
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1065
Registrován: 08.04.2004 16:40
Bydliště: brno

15.11.2007 10:46

zdarec. spis nez ulomenymu bezpecnostnimu ozubu na kohoutu bych se venoval ulomenymu zacytu kohoutu. to uz jsem videl. teda pistole s potizema byla dal strelbyschopna, protoze funkcni hrana zachytu kohoutu byla ulomena jen ze 3/4 a ta posledni ctvrtina z poslednich sil plnila svoji funkci. pistole, na ktery jsem to videl, byla ze strelnice BARA v HK, byla to Llama na pujcovani. co mela za sebou nikdo netusi, ale byla uz dost silne jeta.
jinak vystrel ze zbrane pri padu jsem na vlastni kuzi zazil ze svoji cz50, ktera spadla na kohout z vysky pasu. (nechal jsem ju v pouzdre na opasku, povolil opasek a pustil kalhoty) minulo me to o par centimetru, strela se zastavila v calouneni nabytku, co byl vedle me. jinak celej zivot nosim Cond.1, kdyz to smrdi, tak i Cond.0. a nikdy jsem nemel problem. teda krom ty cz50, coz nepovazuju za plnohodnotnou zbran pro sebeobranu. v padesatejch letech to asi stacilo, ale uz tehdy byla techynicky out.

Uživatelský avatar
Jimi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1424
Registrován: 28.07.2006 19:09
Bydliště: Hodonín

19.11.2007 11:32

Pánové, držte se klonů 1911!!!

Svara
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 30.09.2017 21:48

01.10.2017 17:32

Stavy SA zbraně / nošení

O uvedeném tématu se tady již diskutovalo. Sám zatím zbraň s SA mechanismem nevlastním a cílem je abych to ujasnil. Přečetl jsem si existující příspěvky na dané téma, ale nakonec jsem se rozhodl otevřít to znovu , protože někdy nejsou jednoznačné. Vysvětím to, a předem se omlouvám za délku.

Pro popis uvedených stavů zbraně se používají podmínky, které zavedl jako první snad John Dean "Jeff" Cooper. Hledal jsem originál, protože v různých interpretacích se popis stavu 2 který chci u 1911 pochopit liší.
Shodně se uvádí že stav / podmínka (z anglického condition) 2 je stav decocked. Podle různých pramenů se ale buď stav pojistky neuvádí (např. anglická wikipedie) , nebo v jiných pramenech se píše, že zbraň je odjištěna. Z toho důvodu někdy není jednoznačné jak to chápe ten který přispěvatel.

Druhá nejednoznačnost je pojistka jako taková. Obvykle se tiše předpokládá, že mluvíme o manuálně ovládané pojistce - tedy ovládané samostatně. Ne napříkad o pojistkách ovládaných/ vyřazovaných jinak - například stiskem kohoutku.
Zmiňuji to hlavně kvůli dlaňové pojistce u 1911ky. Cíleně uvádím, že předpokládám, že se tato pojistka spíše řadí k těm "automaticky" vyřazovaným. Pokud to vidíte jinak, rád bych aby jste mě vyvedli z omylu.

Omlouvám se za rozsáhlý úvod. Otevírám diskusi k tomuto tématu abych :
1) ujasnit technicky možné stavy zbraně s SA mechanismem (konrétně mě zajímá 1911 a její klony)
2) získat informaci jak nosíte SA zbraň (1911) s nábojem v komoře.

Pokud vím, tak 1911 má na bicím kohoutu ještě bezpečnostní ozub. Takže je tu navíc varianta, že bicí mechanismus může být vypuštěn jen na 1. ozub nebo vypuštěn zcela.

Takže teoretické stavy vzniklé kombivací jsou:
Stav 0 - náboj v komoře, kohout (bicí mechanismus) zcela natažen, manuální pojistka odjištěna, (u 1911 je zbraň zajištěna dlaňovou pojistkou) - i tak předpokládám, že takto zbraň nikdo nenosí. Nebo ano?

Stav 1 - náboj v komoře, kohout (bicí mechanismus) zcela natažen, manuální pojistka zajištěna - předpokládám, že to je stav popisovaný jako cocked and locked a že takto zbraň někteří nosí (btw. někdo uváděl, že pro tento způsob nošení byla zbraň konstruována - ale taky by mě zajímal oficiální zdroj této informace)

Stav 2 má více variant.
2.1 - náboj v komoře, kohout (bicí mechanismus) zcela vypuštěn, manuální pojistka odjištěna
2.2 - náboj v komoře, kohout (bicí mechanismus) zcela vypuštěn, manuální pojistka zajištěna
2.3 - náboj v komoře, kohout (bicí mechanismus) vypuštěn na 1. ozub, manuální pojistka odjištěna
2.4 - náboj v komoře, kohout (bicí mechanismus) vypuštěn na 1. ozub, manuální pojistka zajištěna

Zajímalo by mě jestli někdo používá některou z variant stavu 2 a také kterou. Navíc jsem v diskusi četl, že u některých konkrétních modelů zbraní technicky nelze zajistit manuální pojistku pokud není kohout zcela natažen. Tedy že některé varianty stavu 2 nejsou pro některé zbraně dostupné. To by možná byla také zajímavá informace před výběrem konkrétního modelu 1911ky...

spikelet
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 280
Registrován: 13.01.2014 16:00
Bydliště: Zlín

01.10.2017 19:30

Re: Stavy SA zbraně / nošení

Na mem Kimberu stav 2.2 a 2.4 nejde. Obavam se vetsina 1911, ktera nema pojistku napadenou "kutilem" to ma stejne.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

01.10.2017 22:10

Re: Stavy SA zbraně / nošení

Pokud je mi známo, tak Jeff Cooper to chápal takto:

Cond. 1: Náboj v komoře, kohout předepnutý, manuální pojistka zajištěna...
Cond. 2: Náboj v komoře, kohout plně vypuštěný na závěru, manuální pojistka odjištěna
Cond. 3: Komora prázdná, kohout plně vypuštěný na závěru, manuální pojistka odjištěna

Všechny tři jsou pro nošení 1911 akceptovatelné a zbytek je jen o výcviku...


Reklama

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

02.10.2017 9:32

Re: Stavy SA zbraně / nošení


Předchozí

Obsah fóra / Krátké zbraně / 1911 a klony

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků