kabro
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 130
Registrován: 07.06.2007 16:40
Bydliště: Česká Republika

12.08.2017 20:37

Lyman T-Mag II

Ahoj kolegové, máte někdo zkušenosti s lisem Lyman T-Mag II ? Poohlížím se po nějakém lisu na .45 ACP, skladném,robustním,trvanlivém,cca 3000 ks ročně,možná by splnil účel?? Mezi nám je spousta Dillonů,Lee,ale neznám uživatele tohoto lisu.

Uživatelský avatar
Vejr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 597
Registrován: 10.06.2012 15:58

12.08.2017 20:47

Re: Lyman T-Mag II

furt je to jednooperák. Když už takovej lis tak Redding T7

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

12.08.2017 21:07

Re: Lyman T-Mag II

T Mag 2 je taky turret s otočnou palicí, ne ?

Hele jestli to máš skutečně jen na ten počet .45 ACP, tak je to za ty prachy dobrá volba a užijí ho ještě tvoje vnoučata.

Redding T7 je samozřejmě robustnější, lepší, ale na co to potřebuješ je to IMHO už overkill.

kabro
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 130
Registrován: 07.06.2007 16:40
Bydliště: Česká Republika

13.08.2017 14:34

Re: Lyman T-Mag II

JJ. Je to s otočnou hlavicí,myslím,že u přebíječů v ČR lis této koncepce není moc rozšířený,nebo se pletu? Vypadá robustně a trvanlivě,otázka v čem by byl od Redding T7 lepší,ano je dražší, to neznamená,že musí být lepší (ikdyž to tak často je),samozřejmě matrice od Reddning jsou top kvalita,to je jasné. To že je jednooperák mně kupodivu neva, 9L dělám na víceoperáku,ale tady než kvantita požaduji jednoduchost,skladnost,trvanlivost.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

13.08.2017 15:13

Re: Lyman T-Mag II

T 7 je hlavně koncipován pro puškové ráže, proto je i tak dimenzován, viz rozměr těla. Když rekalibruješ tisíce např. .30-06 , tak ta hlava na páce dostává jiný záhul než od pistolových "malorážek", je to v podstatě "otevřený C" lis, kdy ten horní zobáček na C je navíc pohyblivý. Já nějakou doby na T magu dělal, je to dobrý lis. Lepší a rychlejší je zápalkovat ručně.:-)

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

21.08.2017 15:40

Re: Lyman T-Mag II

kabro:

já tento lis od Lymana mám a podle mne je super. Jen si nejsem jistý, zda to stojí za ty peníze, co se prodává nový. Já sám ho koupil z druhé ruky.
Nahoře v hlavě má šest pozic, a to umožňuje nasazení celé sady matric a třeba prachovače navíc. Funguje i na puškové, třeba 8x57.
Zápalkuju venku v ruční zápalkovačce od RCBS, a tento lis mi pak umožní udělat náboj tak, že pouze jednou vložím nábojnici do shellholderu - tento krok je podle mne největší opruz u klasického jednooperáku. Formát, rozhrdlení, prachování, usazení, příp. zaškrcení/žehlení - vše bez opětovného vyndání ze shellholderu. Jen pumpuji pákou a druhou rukou nahoře točím otočnou hlavou s matricemi.
Oproti klasickému jednooperáku je práce daleko rychlejší a jednodušší, to se mi líbí, a navíc odpadne šroubování a štelování matric, pokud přebíjíš 1-2 ráže.


Reklama

kabro
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 130
Registrován: 07.06.2007 16:40
Bydliště: Česká Republika

24.08.2017 22:44

Re: Lyman T-Mag II

No právě,to přendávání matric mně na klasickém jednooperáku nebavilo,ikdyž jsem dělal jen jednu ráži. Takže se teda vyplatí otáčet pákou na hlavici a menit iperace,ať co nejméně vkládám a vykládám nábojnici,já měl dilema,jestli se neoplatí první vše odzápalkovat,nazápalkovat atd jednu operaci po druhé jako na klasickém jednooperáku jen s tim rozdílem,že bych nesundával matrice. Jaký je tam rozdil v rychlosti,pokud to dělám prvním nebo druhým způsobem? Asi do něj pujdu,na par videich co jsem viděl mně přijde na těch pár tisíc ročně zajimavi.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

25.08.2017 9:15

Re: Lyman T-Mag II

Ne, pokud děláš na tomto lisu jen jednu operaci, tak jediná výhoda jsou ty pevně umístěné matrice. Pokud chceš naplno využít potenciál lisu, musíš vymyslet postup, kdy pokud možno do lisu umístíš nábojnici jen jednou.

Taky záleží na tom, zda a jak pereš - na mokro či na sucho, a zda před praním děláš odzápalkování nebo ne.

Zkusme si teoreticky napsat postup, třeba pro přebíjení jedné ráže, 45 ACP, dvěma postupy. V lisu máš 6 pozic na matrice:

a) nepereš nebo pereš na sucho bez odzápalkování předem. ... 1. FL matrice s odzápalkovací jehlou, 2. rozhrdlovací matrice a dole v lisu zápalkování, 3. prachovač a prachování, 4. usazení střely, 5. přežehlení hotového náboje

b) pereš na mokro a předtím odzápalkuješ. ... (předem odzápalkovat extra "decapping" matricí od LEE třeba na 1.pozici), praní sušení, pak venku zápalkovat ruční zápalkovačkou, třeba RCBS nebo LEE, pak lis pozice 2. FL matrice bez jehly, 3. rozhrdlení, 4. prachovač a prachování, 5. usazení střely, 6. přežehlení náboje.

Ty postupy se dají různě upravovat a kombinovat. Já preferuji variantu b), ale dělám hodně historické a tam se postupy někde dost liší. Zápakování v lisu mě nikdy nebavilo, s ruční zápakovačkou RCBS to frčí mnohem rychleji, a dělám to jindy než potom samotné přebíjení. prostě většinou si hned po střelbách připravím hizny - odzápalkovat, vyprat a nazápalkovat, a až se dostane později k přebíjení, udělám už jen to další.

Ale postup a) by taky stál za to, pro ty 45 ACP myslím OK.

Co si určitě pořiď, tak prachovač, který dáš do jedné pozice v hlavě, abys nemusel prachovat venku. S tím přenášením hilzny s prachem sem a tam, při prachování venku, jsou potíže.

VitaSVT40
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 320
Registrován: 18.04.2010 13:17

25.08.2017 9:44

Re: Lyman T-Mag II

Měl jsem tento lis, a v něm usazené dvě sady pistolových matric. Prachoval jsem venku, dva prachovače Lyman 55 jsem měl pověšené na polici blízko lisu. Každá byla nastavená jen na jednu ráži. Zápalkoval jsem ramenem v lisu.

Na první pozici jsem měl vždy kalibrační/odzápalkovací. Na druhé pouze rozhrdlovací, a nakonec na třetí byla jen usazovací/škrtící. Nežehlil jsem.

Postup: Vypranou nábojnici jsem umístil do shellholderu a zkalibroval ji. Umístil jsem zápalku do zápalkovacího ramena a při pohybu páky zpět jsem ji usadil. Následovalo otočení hlavy na druhou polohu a nábojnici jsem rozhrdlil. Pak šla nábojnice ven a hlavu jsem vrátil na pozici jedna. Takhle jsem si udělal zásobu nábojnic připravených k naplnění.
Když jsem chtěl usadit střelu, tak stačilo otočit hlavu na pozici tři. Připravené nábojnice jsem naplnil prachem z některých prachovačů, dal do lisu, nasadil střelu a zalisoval ji.
Hlavou jsem otáčel tedy jen při kalibraci / rozhrdlení.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

25.08.2017 10:38

Re: Lyman T-Mag II

Ano, takto to taky jde, když máš dvě ráže naráz, musí se podělit obě o 6 pozic v hlavě lisu.

Ale pořád je nevýhodou to prachování venku. Možná by to šlo i pro dvě sady matric, myslím LEE dělá rozhrdlovací matrice, co jsou skrz duté pro prachování, ale není tam shora osazení na závit, takže by se musela udělat nějaká redukce pro umístění prachovače na takovou matrici.

Michal_S
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 23
Registrován: 05.12.2014 0:29

25.08.2017 14:44

Re: Lyman T-Mag II

Ona se dá k T-Magu koupit náhradní hlava, ale pak to už ztrácí kouzlo, poněvadž se to třeba s dokoupením zápalkování přibližuje ceně progresívního lisu.
Mně na T-Magu překáží právě ten ruční posun. Nevím, jak jste na tom s pozorností vy ostatní, ale když na mě někdo promluví ve fázi usazování-škrcení, jsem ztracenej. Sledování televize, jak o tom píšou dillonisti, v mém případě nepřipadá v úvahu.
Shodou okolností u mě zakotvily T-Mag i Crusher od Lymanu a Turret od Lee, takže na T-Magu dělám jen 45 Colt, kterých nevystřílím tolik jako třeba 357. Dobrovolně bych si novej T-Mag asi nekoupil, na rozdíl od Lee mi třeba vadí vypadávání starejch zápalek do toho plastovýho nesmyslu (a občasný lovení spadlejch novejch), ale na 3000 ks 45 ACP za rok to asi není špatná volba. Rozhodně se v tom plastovým nesmyslu se starejma zápalkama budou při práci na tomhle lisu přehrabovat ještě děti mejch dětí.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

04.07.2018 22:38

Re: Lyman T-Mag II

Tip:

U německé frankonie jsem narazil na nabídku přebíjecí sady s lisem Lyman T-mag ve slevě, v ceně 399 EUR + pošta. Je to taková ta kompletní sada vybavení: lis s otočnou hlavou, prachovač, zkracovačka a nástroje na hilzny, váhy, mazadlo a kniha. Za ty peníze je to dobré. Třeba jestli se někdo chystáte začít přebíjet nebo vylepšit vybavení.

https://www.frankonia.de/p/lyman/t-mag- ... ryId=64151

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Lisy, matrice a prachovače

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků