phenix022
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 04.08.2017 11:17

09.08.2017 17:24

Brokovnica Benelli M3

Zdravím, chcel by som sa dozvedieť, čo najviac o brokovniciach benelli M3 super 90, no zatiaľ som toho našiel len sporadicky.
Je jasné že ide o zbraň s duálnou funkciou, z toho mi vyplýva dosť výhod (rozumej uvažujem o tom predať svoju tureckú pumpu a nahradiť ju týmto, namiesto kupovania automatu a nechania su klasiky, čím by som ušetril miesto v trezore a mal by som jeden kvér s rovnakou pažbou etc)

V čom ale vidím hlavný problém:
VŠade čo čítam je dosť málo INFO, niekde píšu , že birdshoty nefungujú niekde áno (pri SAR móde) ..predpokladám, že ide najmä o to akú človek použije pružinu. toto by ale až taký problém nebol.
Nikde ale enviem vyčítať, ako je to s uzamknutím, pri strieľaní napr slugov v pump móde, ak si bližšie všimnete videá, tak v pump móde neostáva predpažbie fixované v prednej polohe po nabidí náboja do komory, ale súčasne sa záver pri streľbe v pump móde jemne hýbe,

Otázka znie, je bezpečné strieľať slugmi, alebo buckshotmi v pump móde? nedojde k roztrhnutiu nábojnice?

Druhá otázka: Ako vlastne systém funguje? ...prepnutím predpažbia do pump akcie, fungujé záver totožne, ako pri semi verzii, len sa spojí s predpažbím => systém uzamknutia môže byť náchylný na pohnutíe predpažbím =>možnosť vystrelenia povytiahnutého náboja z komory.

Alebo nie je uzamknutie záveru nejak v tomto pump móde vypunté?

Tretia otázka: ak je číslo dva správne, tak teoreticky, ak by som srieľal jednou rukou v pump móde, a nedotýkal sa predpažbia, tak pri streľbe s výkonnejším strelivom bude zbraň automatická, nepriek prepnutiu do manuálneho režimu? (vychádzam z toho, že ak sa na videách v pump móde streľboubirdshotmi záver pohne o cca 1cm čo sa udeje ak budeme strieľať magnumové náboje v tomto móde)

Pochybnosť do mňa vložilo prečítanie si o tureckej kópii benelli M3super, kde jasne píšu že nestrieľať plnými navážkami v pump móde.
viď: http://www.guns.com/review/gun-review-t ... ump-video/


Za každú odpoveď dík, prípadne aj postrehy k iným veciam ohľadne M3 super 90

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

09.08.2017 21:20

Re: Brokovnica Benelli M3

Hele, i když jsem ortodoxním vyznavačem sekty Quadra "B" (Benelli, Beretta, Breda, Browning) a zapřísáhlým uctívačem jejich apoštolů sv. Jana Mojžíše a sv. Bruna :lol: , kombinace Inertia Driven a Pump se technicky strašně špatně odděluje, Benellce se to zase až tak nepovedlo a je to, IMHO , slepá cesta ve vývoji brokovnic. (Obecně žádná kombinace auto a pump nikdy dobře nefungovala, viz Francchi plyn/pump).

M3 je bezesporu bročka z kvalitního matroše, ale život bych na ni nevsadil. Prostě 100% nefunguje ani v jednom režimu a navíc pro drill na situace, kdy adrenalin zastírá mysl, je lepší buď natrénovat s čistokrevnou pumpou, nebo čistokrevnou samonabíječkou.

Ale nemusím mít pravdu a najde se spousta jiných názorů.

sokar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 11.09.2012 21:00
Bydliště: Vyškov

09.08.2017 21:33

Re: Brokovnica Benelli M3

Líp bych to neshrnul. M3 není ani ryba ani rak. Pokud chceš samonabíječku kup třeba M4 a pokud pumpu tak supernovu.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

09.08.2017 22:23

Re: Brokovnica Benelli M3

Nebo, pokud chceš Inertiu, M2 v samonabíječce....

Uživatelský avatar
Alangorax
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 302
Registrován: 30.04.2013 10:50
Bydliště: Beroun

10.08.2017 9:42

Re: Brokovnica Benelli M3

M3 mám doma krátce, od letošní zimy a nemůžu si na spolehlivost stěžovat. Mám dlouhej lauf s ventilovanou šínou a občas jí vezmu na asfalťáky a občas jí vezmu do kóje na "IPSC". V samonabíjecím módu mi funguje naprosto spolehlivě se vším silnějším než 24 skeet/trap (což jsou patrony, které pro IPSC nesplňují faktor, ale to v ČR na závodech moc neřeší ...) Se SellBell 28 Trap naprosto spolehlivá samonabíjecí funkce. Horší to je s "pumpováním", mám doma i SuperNovu a jsem zvyklý, že když přebiju tak se předpažbí zamkne, to M3 nedělá, po odjištění prstence se s ním dá libovolně pohybovat. Z toho mě osobně vzniká hromada problémů a závad, prostě si při výstřelu přiotevřu závěr. Když člověk myslí na držení tak se trubice vyprázdnit dá, ale osobně v tom neshledávám požitek.

M3 tak klasifikuji spíš jako samonabíječku a pumpovací funkci beru spíš jako takový exotický prvek ... Jedinou výhodu spatřuji v tom, že když někoho vezmu na střelnici za zážitky tak sebou netáhnu dvě brokovnice a první tři patrony si může "zapumpovat" a pak si vyzkouší i střelbu se samonabíječkou ...

phenix022
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 04.08.2017 11:17

10.08.2017 16:33

Re: Brokovnica Benelli M3

Čo sa stane ak si priotvoríš záver ?
Predpokladám, že kladivo padne, ale záver je spracený ak, že neiniciuje náboj či?
Skúšal si páliť v manual režime napr slugom?


Reklama

Uživatelský avatar
Alangorax
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 302
Registrován: 30.04.2013 10:50
Bydliště: Beroun

10.08.2017 17:32

Re: Brokovnica Benelli M3

přesně tak, jen to cvakne a nic se nestane :)

Ano, slugů jsem manuálně vystřílel třeba stovku ...

phenix022
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 04.08.2017 11:17

10.08.2017 20:11

Re: Brokovnica Benelli M3

Toto sú práve informácie ktoré som nevedel nikde poriadne vyzistiť dík moc!!!!

Ak som teda správne pochopil funkciu z videí, tým, že brokovnicu prepneš z auto do manuálu, tak spravíč to, že odpojíš predpažbie od objímky zásobníkovej trubice, a spojíš ju jedným pohybom s vidlicou kt, ovláda záver, teda teoreticky (neviem či je to možné v rámci vôli, alebo iného ochranného prvku) ak by bol záver vzadu, a otočíš "matricou/ovládačom", dostaneš hrkajúce predpažbie ...

Len mi potom nejde do hlavy, prečo pri tých turkoch neodporúčajú strieľať silné navážky v manual móde... skúsim len uvažovať, ...
1. možno majú zle okopírované tolerancie => ak priotvoríš manuálne záver, tak aj tak kladivo iniciuje zápalku => vznikne nebezpečie roztrhnutej nábojnice? ..
2. Alebo to spravili zámerne, aby zbraň fungovala spoľahlivejšie v manual móde, aby sa nestávalo to čo tebe, že cvak na prázdno.


Ale späť k vecným info: zaujíma ma ešte na tej zbrani, ako funguje nabíjacia klapka? Na niektorých samonabííjačkách zostáva zaklapnutá hore a nevracia sa späť, => môžeš jednoduchšie doplniť zásobník, klapku vyresetuješ potom tlačidlom... je to aj tuna takto?

Mal si v automat móde problém napr s 28. trap ak si enzaprel dobre zbraň do ramena? .. pár videí na to poukazuje, ale ja si myslím, že toto by šlo jednoducho nastaviť rozličnými pružinami.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

11.08.2017 8:42

Re: Brokovnica Benelli M3

Při vší skromnosti bych řekl, že u inertie je to trošku jinak. Tam když ji naopak opřeš o pevnou překážku, strom, zeď, tak ji spolehlivě zastavíš a nepřebije. U 28 gr spíš záleží jakým prachem jsou náboje podsypány.

Uživatelský avatar
Alangorax
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 302
Registrován: 30.04.2013 10:50
Bydliště: Beroun

11.08.2017 9:09

Re: Brokovnica Benelli M3

Tak to musím vyzkoušet :) Hned v sobotu jí vezmu na střelnici a zkusím ji opřít o strom :)

Jak jsem už psal, mám jí krátce, ale s 28 Trap nevím co je závada, nebo nepřebití ...

Klapka nahoře nezůstává, když nabíjím, tak se vždy vrací do výchozí pozice. Nevím jestli je to výhoda, nebo nevýhoda ... Jen samotná klapka stojí za prd, je krátká a má blbej tvar, zasekává se pod ní palec. Původně jsem chtěl kopit prodlouženou od tarran tactical, ale pak jsem na brokových závodech v Opařanech viděl, že 95% majitelů benelli je mají navařené kouskem nerezu, tak jsem to udělal taky tak :) Tohle je podle mě úprava, bez které ta brokna nejde používat ...

To předpažbí se chová trochu jinak, než u klasické pumpy, je celé na pružině (asi právě pro to, aby drželo zavřené) Když máš prázdnou flintu a natáhneš tak zůstane otevřený závěr a předpažbí dole. Hodíš jednu patronu do komory a zmáčkneš záchyt závěru - předpažbí samo vyletí dopředu. Pak když střílíš a pustíš předpažbí v zadní poloze tak se samo zavře. Proto bych o té flintě nemluvil jako o pumpě, ale spíš jako o samonabíječce, která má ovládaný závěr předpažbím a umí odpojit samonabíjecí mechanismus ... Přirovnal bych to k tomu, když si na AK zavřeš plynový kanál a po každé ráně natahuješ závěr, nestane se z toho opakovačka, ale můžeš tak řešit "specifický" úkon ...

phenix022
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 04.08.2017 11:17

13.08.2017 12:17

Re: Brokovnica Benelli M3

jj tak nejak som celý ten mechanizmus aj ja vnímal, ako ináč dopadla skúška o strom?

Uživatelský avatar
panacea
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 131
Registrován: 20.07.2007 14:04
Bydliště: ČR

13.08.2017 13:43

Re: Brokovnica Benelli M3

za víc než 10 let s B M3 jsem měl jen jediný typ závady a to v "SA" režimu, když byla málo promazaná (špatně přebíjela). Ona chce totiž mazat a to hodně...zejména sestava závěru - nejlépe před střelbou stříknout trochu oleje. Jiné než magnumové náboje to v režimu SA spolehlivě nepřebijí. Při režimu "PA" za celou dobu nula závad. Zkoušena sklopka i pevná pažba. Mířidla perfektní, na 50m se slugem trefíte hlavu, je velice přesná. Za sebe si nemyslím, že by tento koncept SA-PA byl slepou cestou, jak tu někdo psal. Snad co mi trochu "vadilo" byla její délka, resp. délka hlavně (pro CQB nebo pohyb v zástavbě je moc dlouhá).

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

13.08.2017 14:34

Re: Brokovnica Benelli M3

To o slepé cestě jsem psal já. :-) Myslím si to z toho důvodu, že po tristní zkušenosti společnosti Francchi, snad jediný kdo to na světě sériově vyrábí je v posledních skoro 30 letech pouze Benelli a už nikdo další. (Snad nějací Turci to zkoušejí) Je to prostě konstrukčně dost složité a výrobně drahé, zajistit spolehlivě obě funkce. Čímž rozhodně nechci říct, že by M3 byla špatná zbraň, to vůbec ne a než třeba Rem 1100 to rozhodně raději M3.

Co mě ale zarazilo, tobě skutečně v semiauto režimu spolehlivě chodí jenom magnumy ? :shock:

Uživatelský avatar
panacea
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 131
Registrován: 20.07.2007 14:04
Bydliště: ČR

13.08.2017 17:03

Re: Brokovnica Benelli M3

4 Petzold

pokud to mělo být se 100% jistotou tak ano. Chodily v tom i "ptačí" broky, ale jakmile byla M3 trochu suchá (třeba po delší střelbě) dělala závady. Je možné, že zrovna kus co jsem měl já, trochu víc zlobil (čistá spekulace) a nemagnumových nábojů jsme z nich vystříleli daleko méně. Náboje s malou navážkou to nepřebíjelo vůbec (určené např. do Fabarmu SDASS s pistolovou rukojetí - na vystřelování dveří apod.). Časem jsem vypozoroval, že nejvíc mazané místo bylo hned za nábojovou komorou, ten chromovaný výběžek z hlavně s vyhazovačem, po kterém klouže nosič se závěrem a samozřejmě vodící lyžiny. Jakmile bylo tohle místo suché, závěr to v "SA" nedovřelo a vyrobilo závadu. Jediná závada v "PA" režimu bylo špatné přepnutí z SA na PA, resp. přetažení moc dozadu (způsobující nechtěné vyhození náboje z komory,...). Je pravda, že sklopka nemá žádnou regulaci délky a pro delší ruce je krátká, na pouzdru není žádná picatiny lišta, takže osazení nějakým kolimátorem je problém. To vyřešili u nové M4 lépe, jenže ta zase nemá "PA".

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Brokovnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků