VitaSVT40
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 320
Registrován: 18.04.2010 13:17

28.06.2017 9:25

Re: Střelba bez sluchátek

Jak tu někdo zmiňoval druhou světovou, tak podobnou situaci lze zažít i u nás, na rekonstrukcích druhoválečných bitev. Sám jezdím na ukázky přes 11 let a nikdo tam ochranu sluchu moc neřeší. Na poli je to v pohodě, občasné práskání pušek a sem tam nějaká výbuška ( pokud to není zrovna V100 ), jen je třeba si dát pozor aby ti někdo nevystřelil přímo u ucha.
Ale párkrát jsme přenesli boj do budov, a to už je horší. Jednou jsme dostali budovu obecního úřadu před rekonstrukcí, kde jsme si mohli dělat co chceme... vykopávat dveře, rozbíjet okna atd. Na poměrně malém prostoru tak rachotily mosinky, SVT 40, špaginy a sudajevy..y. v sále naproti oponě běsnily dvě "emgéčka" a mausery. Do toho občas výbušky nebo dýmovnice. Já sám jsem tam vysypal ze špagáta dva bubny, a u špagáta je to horší o to, že podstatná část hluku vychází výhozím oknem. A to jsem podával talíře kamarádovy s děgťákem. Ten tam vypálil 400 ran. Nedokážete si představit, co to bylo dohromady za kravál. Rachot byl tak velký, až opadávala omítka ze stěn a stropů.
Ale adrenalin dělá své, takže nikdo nezkolaboval a ani nenahlásil zranění. Ale večer se mi udělalo špatně, skoro na zvracení a v uchu mi začalo tak pískat, že jsem nemohl usnout. Další dny se to uklidnilo a trvalé následky nemám. I když si nedělám iluze, že mě to se stářím nedožene. Dnes už bych se ovládl a takovou chybu neudělal.

Uživatelský avatar
Sam Jr.
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 434
Registrován: 08.02.2012 15:04
Bydliště: Brno. Moravská Třebová

28.06.2017 9:35

Re: Střelba bez sluchátek

Na drilech v kombatovce v Triggeru v Brně jsem si u stolu páskoval zásobník, sluchátka posunutý z uší a někdo dal 3 rány pár metrů za mnou. Byl sem úplně vykulenej jak se mě skoro podlomily nohy a jakej to byl nával ho hlavy :| Od té doby už sluchátka mezi střílením vůbec nesundávám :)

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

05.07.2017 0:18

Re: Střelba bez sluchátek

IMHO je tahle věc hodně ovlivněna i geneticky - někdo může mít větší rezistenci oproti hlukovým rázům jak jiný. Nejlepší příkad asi přímo z mé rodiny - děda, prošev si komplet WW2 s plným střílením z veškerých ručních palných zbraní bez jakékoliv ochrany, začal mít nějaké vážnější problémy se sluchem teprve až po devadesátce - a to se již dá pochopit :wink: .

Oproti tomu otec - na vojně na střelnici jednou absoloval jeden výstřel ze stavu vedle (ještě než si stačil nasadit sluchátka) - a výsledkem tohoto JEDNOHO jediného výstřelu bylo doživotně a trvale poškozené levé ucho. :(

Já sám jsem (doufám) zdědil dědovu rezistenci. Od mládí do pozdního věku nespočet vystřílených ran v černoprachu z revolverů i pušek, posléze i bezdýmáku (od 7.65 přes 9L až do 308 či 8x57). Je pravda, že vše většinou stříleno ve venkovních prostorách. Ve vnitřních jen pistolové ráže - 4x stříleno bez ochrany sluchu - z toho 3x v místnosti (2 x 9L, 1x .45ACP) a 1x v autě (.45ACP - ale zde zase celý zásobník z 1911 tj 8xvýstřel).

Jediný drobný problém jsem měl po tom střílení z auta, kde jsem měl pár týdnů lehký tinnitus.

Vím, že poškození sluchu je kumulativní, ale pokud na tom budu stejně jako děda, budu osobně celkem rád, když se mi díku tomu zhorší sluch po devadesátce...

omega
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 212
Registrován: 26.05.2008 18:45
Bydliště: Brno

05.07.2017 19:41

Re: Střelba bez sluchátek

Já bez sluchátek na střelnici nedám ani ránu. Co si pamatuju, první pískání v uších na půl dne jsem si odnesl jako kluk z branného dne co pořádaly Lidové milice pro děcka, kde předváděli nějakou scénku a vysypali při tom bednu slepých nábojů na louce u lesa. :D Z mládí ještě za sociku z koncertu skupiny Citron, pískání v uších na 2 dny. Stačilo mi to na dlouhou dobu. Další na vojně, ale to nebylo tak strašný, těch pár ran na otevřené střelnici z 58 se dalo ustát, ikdyž v helmě to bylo maso, jak to rezonovalo. Jednou jsem dal ránu z pušky na nějaké střelnici, kde měly stavy alá plechové boudy a opomněl sluchátka, první rána mě vyléčila, bolestivé píchnutí v uších, naštěstí bez následků, ale nadával jsem si. Od té doby si dávám bacha a občas na střelnici člověk to samozřejmě neuhlídá a schytá nějakou tu ránu od lidí co začnou střílet aniž by přiliš čekali než si ostatní nasadí sluchátka. Do sluchátek jsem si nacpal ještě další vrstvu molitanu a občas přidávám ještě pod to špunty do uší. Zatím musím zaklepat sluch zatím slouží. Střílím převážně na venkovních střelnicích, tunely neprožívám, takže zatím dobrý. Samozřejmě co člověk až tak neovlivní, když si vedle vás stoupne do vedlejšího stavu tavič hlavní se s nějakou samonabíjecí klon 58 a pod., na který má kompík a sype jeden zásobník za druhým, tak jste skončil se střílením, protože můžete mít sluchátka jaký chcete, stejně ty rázy všechny schytáte a jste ofoukaný až není zdrávo a o soustředění na vlastní střelbu nemůže být ani řeč. To pak mám chuť dotyčnému říct něco od plic(což mi nedělá problém) a omlátit mu ten jeho kvér o hlavu, když je neznalý nebo bezohledný.. Jsou samozřejmě jedinci co sluchátka frajersky neřeší a přitom to nejsou třeba žádní mlaďoši a myslí si, že špunty do duší nebo prázdná nábojnice stačí a chtějí si ránu užít, ale podle mě všeho do času.

Co se týče WWII někde jsem četl ve vzpomínkách pamětníků, že se fasovalo něco jako špunty do uší, aspoň teda u germánů. A když už, tak si tam aspoň cpali vatu. Ale, jak psáno dříve, tinnitus nic neobvyklého u veteránů.

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

18.07.2017 10:22

Re: Střelba bez sluchátek

Říká se, že to pověstné pískání v uších znamená labutí píseň, tedy odumírání, vláskových buněk (sluchových receptorů) a člověk pak už nikdy neuslyší zvuk na frekvenci, kterou zpracovávaly. Poškození sluchu je snad jediná věc v lidském těle, který se nikdy neopraví/nezahojí/nevyléčí, takže já nasazuji sluchátka ještě daleko před střelnicí :)

Dancer
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 89
Registrován: 06.02.2012 16:38
Bydliště: Praha 5

18.07.2017 10:45

Re: Střelba bez sluchátek

Slyšel jsem veselou historku, kdy si příslušník naší armády při nasazení v zahraniční misi zapoměl špunty a tak vyjel na patrolu bez nich, ale ze strachu o sluch si nacpal do uší první věc, kterou našel - polystyren. Účel to splnilo, ale musel na pohotovost, neb ven to bez nářadí nelze dostat. :lol:


Reklama

Steiner
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 998
Registrován: 12.01.2007 10:45
Bydliště: Brno

18.07.2017 12:20

Re: Střelba bez sluchátek

Dancer: když tam naliješ trochu toluenu, tak to samo vyteče :mrgreen:

Já sem taky koketoval s tím, že si schválně zkusím jaký to je vystřelit si bez sluchátek, ale vzhledem k tomu, že jsem na střelnici cca 2-3x měsíčně a tam se mi to aspoň 1x ročně vždycky poštěstí, tak si říkám, že mi to takto jako trénink určitě stačí :oops:

vlady
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 506
Registrován: 29.08.2012 6:51
Bydliště: Luhačovice

18.07.2017 12:21

Re: Střelba bez sluchátek

O vikendu jsem zazil vystrel z kazatelny 6.5x55SE. Strasna rana, zlata 308win. V levem uchu mi piska jeste ted (utery).

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

18.07.2017 20:11

Re: Střelba bez sluchátek

Sice úzkostlivě přes 25 let používám všude tam kde se střílí sluchátka, ale cca jednou do roka si dám v rámci tréninku, na otevřeném prostranství :!: střelnice pár ran v 9L , v podzvuku.
Pořád sluch jako rys, odborně lékařsky potvrzeno. Teda, už notně opelichaný rys, ale v nadprůměru věkové skupiny s čerstvě nazutýma šestýma gumama. 8)

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

18.07.2017 21:30

Re: Střelba bez sluchátek

vlady píše:O vikendu jsem zazil vystrel z kazatelny 6.5x55SE. Strasna rana, zlata 308win. V levem uchu mi piska jeste ted (utery).


S kalibrom to nemá nič spoločné...

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

18.07.2017 22:59

Re: Střelba bez sluchátek

Jj, délka hlavně a kombinace střela-prach, resp. tlak plynů na ústí do toho mluví nejvíc. A protože akustický tlak a hluk klesá se čtvercem vzdálenosti, totéž množství spalin při témže tlaku z hlavně 75cm udělá na uchu cca. poloviční štos než z hlavně 50 cm.

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

20.07.2017 13:24

Re: Střelba bez sluchátek

sardaukar píše:Říká se, že to pověstné pískání v uších znamená labutí píseň, tedy odumírání, vláskových buněk ...

Neviděl bych to tak černě. Mi to doktor vysvětloval zase jinak. To pískání šumy apod. je u zdravých uší filtrováno a do mozku se nedostane. V momentě kdy se ten filtr "pokazí" třeba tou střelbou bez hluchátek (možná i proto že je třeba více zesílit vstup), tak ten pískot dojde až do mozku a jak je jednou uslyšen, tak už se mozku nedá vysvětlit že pískot není a že si ho nemá vnímat.

Předchozí

Obsah fóra / Střelectví / OFF TOPIC - MIMO TÉMA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků