Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

27.06.2016 11:06

Re: Prach trošku jinak

Jo, to už tady někde bylo, otázka je, zda je na pultech obchodů a za kolik. Pokud máte někdo k tomuto informaci, nebylo by od věci ji zde uvést.

Uživatelský avatar
fr.sagitarius
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 25
Registrován: 28.04.2013 13:28
Bydliště: Brno

30.06.2016 19:42

Re: Prach trošku jinak

No Jime, asi tě zklamu, ale na pultech není a zatím se ani nevyrábí. Na sousedním fóru se o tom zrovna píše. Volali prý výrobci a ten byl překvapen, že už to dali na web, protože je to teprve v rovině návrhu.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

28.10.2016 23:04

Re: Prach trošku jinak

Kentan píše:Pravý delaborát (jestli tím neoznačuje hrubý negrafitovaný prach spec. vyrobený pro DAVE) se bere z rozebíraných dělostřeleckých granátů. Je to počinová nálož, je původně zašitej v takovej pytlíčcich. Taky je v něm spousta sajrajtu z jejich párání. Výhoda je, že není grafitovaný, tedy je citlivější na jiskru. Další jeho vlastnosti závisí na tom, jestli někde zvlhnul atd. Tedy jeho kvalita není příliš konstantní. Nicméně na dělání kraválu bez ambicí ujde, neb je laciný - jde vlastně o odpad.

Takže jestli tomu rozumím, je ten delaborát původně určen jako počinová slož k zapálení jiného, možná nitrocelulózového prachu v dělostřelecké nábojnici. Pořadí tedy zápalka, černý prach v pytlíku a dále větší množství jiného prachu. Ten černý prach je použit pro jeho rychlejší hoření, nebo plamen, případně tu citlivost jak zmiňuje Kentan?

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

29.10.2016 0:23

Re: Prach trošku jinak

V sestavě dělostřeleckého náboje (nábojky) je několik kg bezdýmného prachu (Nc, Ng, Dg, Nq, je to fuk) v objemu od pár litrů až po desítky litrů počátečního spalovacího prostoru.

Primární zážeh má na starosti něco, co se obvykle nazývá zápalkový šroub, kde je nějaká zápalka v případě mechanické iniciace, či palník či elektrická zápalka v případě elektrického impulzu pro odpálení. Pak je tam malé množství posilovací náplně, buď z ČP či CBI (Clean Burning Ignition) prachu. Někdy se tato posilovací náplň rovněž nazývá booster.

A teď je potřeba zapálit to hlavní, tedy vlastní náplň a to nejlépe najednou a v celém objemu... K tomu se používá konstrukční prvek zvaný zažehovač. Může být různé konstrukce a složení. Obvykle je plněn právě černým prachem a nebo již zmíněným CBI prachem.

Někdy je zažehovač dělený (dnový a čelní).

V praxi je to obvykle látkový sáček z čisté bavlny, v němž je zašitý právě černý prach, vložený do dna nábojnice v kontaktu s prachem a zápalkovým šroubem. Hmotnost se liší, ale řádově jsou tam desítky až stovky gramů černého prachu na jeden dělostřelecký náboj.

Co se náplně týče, používá se skutečně negrafitovaný granulovaný černý prach o rozměrech odpovídající sestavě munice. U nás byl pro zažehovače dělostřelecké munice používán nejčastěji prach s označením T 1/2, ale vzhledem k tomu, že se tady rozebírá i zahraniční munice, může se v rámci procesu delaborace objevit v podstatě jakýkoliv černý prach.

To že je v něm bordel je možné, zbytky nití, plátěných pytlíků a různý další bordel se tam prostě vyskytnout může...

Jinou věcí je, že tento prach by se nikdy neměl dostat do rukou konečného spotřebitele...

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

29.10.2016 10:29

Re: Prach trošku jinak

Tak teď je mi to úplně jasné, moje představa byla poměrně zjednodušená. Díky za vyčerpávající výklad.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

22.01.2017 16:09

Re: Prach trošku jinak

https://explosia.cz/app/uploads/2016/04 ... vit_CZ.pdf

Kde se to dá koupit, co myslíte...


Reklama

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

22.01.2017 16:19

Re: Prach trošku jinak

Nemáš tam snad kontakt? Obětuj pár mrzkých kaček za telefonát a uvidíš... Pak nám můžeš poreferovat :D

api
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 111
Registrován: 07.02.2014 16:43

24.02.2017 19:36

Re: Prach trošku jinak

Návažky prachu si vážite na váhe, alebo meriate objemovo (napr. v použitej nábojnici)?
Ja už dlhší čas používam takýto "merač":
https://www.google.sk/search?q=muzzlelo ... RD1Ik_C7KM:

Vždy ma zaujímalo ako presne dokáže dávku prachu odmerať. Tento týždeň som si kúpil na prebíjanie (chcem skúsiť aj niečo iné ako black powder) váhy a dávkovač prachu Lyman. Čo s novou váhou? Tá sa musí samozrejme hneď vyskúšať! Začal som prevažovať dávky prachu odmerané hore uvedeným "meračom". Do pištole používam 15 grainov a do revolvera 20 grainov. Odchýlky v návažkach prachu boli maximálne 2 desatiny grainu (čiže napr. 15,2 alebo 20,2 )! Nikdy by som nepovedal, že taký obyčajné merač odmeria prach tak presne :shock:

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

25.02.2017 23:16

Re: Prach trošku jinak

Originál posuvný dávkovač jsem ještě nikdy neměl v ruce. Zřejmě mezi trubkou a pístem bude minimální vůle, aby se tam nedostávala zrníčka prachu. Dělal jsem si je amatérsky doma, ale pokaždé skončily v odpadu právě kvůli velké vůli.
Jinak to je určitě přesná věc. Nasypat prach tak do tří čtvrtin, pětkrát poklepat lžičkou na stěnu dávkovače, dosypat prach, kopeček setřít. Já používám nábojnici a roztaženou kancelářskou sponkou potaženou plastem, co nejtenší. Je to přesné.

Halvar
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 04.03.2015 18:18

27.02.2017 12:01

Re: Prach trošku jinak

Taktéž jsem si nedávno pořídil takovouto měrku a taky jsem byl docela překvapenej, že se tím dá odměřovat prach poměrně dost přesně a konstantně. Jen mám zkušenost nesklepávat. Nasypat tak jak se to sype a oříznout zavřením násypky a dává to celkem přesné množství. Rozpětí právě tak 0,02 gramu.

api
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 111
Registrován: 07.02.2014 16:43

15.07.2017 22:38

Re: Prach trošku jinak

Aké máte skúsenosti s jednotlivými šaržami Vesuvitu LC v priebehu rokov?
Kedže som niekoľko rokov vôbec nestrieľal, "ušetril" som si fľašky Vesuvitu z rokov 2000-02, ale už mi dochádzajú. S pištoľou nabitým týmto prachom dokážem triafať z opory vnútorný kruh desiatkové kruhu.
S "novým" Vesuvitom mám zásahy v terči výškovo veľmi rozhádzané, napr. jeden výstrel trafí deviatku hore a další osmičku dole...
Keď mám porovnať starší Vesuvit s novším, starší sa mi zdá trocha jemnejší a akýsi tvrdší,
v takejto odmerke:
https://www.google.sk/search?q=Odmerka+ ... w8xvQUpLxM:
doslova škrípe ako piesok...
"Nový Vesuvit v odmerke vôbec nevŕzga a konzistenciou mi pripomína mak...

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

16.07.2017 9:18

Re: Prach trošku jinak

O rozdílech kvality prachu pro předovky se psalo už ve starých ročnících Střelecké revui, když autor vzpomínal na doby svého učení, že třeba velmi šetřili s určitou šarží prachu.
Osobní zkušenost. Měl jsem od kamaráda pixli Vesuvitu z roku 1994. Soustřel byl cca 5 cm. Nedávno jsem si zajel na střelnici a pečlivě jsem se "připravil". Použil jsem Vesuvit asi dva,tři roky starý. Výsledky byly tak žalostné, že jsem toho raději nechal a jel domů. Nemohlo to být jen rukama, za ty roky přece jen má člověk železo v ruce.
Při změně šarže je potřeba prach vyzkoušet a upravit dávku nahoru/dolů. Hlavně že to vím.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

16.07.2017 13:36

Re: Prach trošku jinak

Můžu jen potvrdit, že není šarže jako šarže. Po změně šarže, ke které došlo shodou okolností začátkem nové sezóny jsem zjistil, že jsem asi přes zimu ztratil schopnosti střílet. Pak mě došlo, že by mohl být na vině nový prach a tak jsem zkoušel. Nakonec jsem původní navážku 2,5g musel zvýšit na 2,9g, abych se dostal na úroveň předchozích výsledků. Je to docela dost velký rozdíl, až se divím, čím to může být. Že by výrobce měnil výrobní postup? Nebo surovinu? Nevím, ale není šarže jako šarže.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

16.07.2017 14:53

Re: Prach trošku jinak

A tu korekci si řešil jen podle soustřelu, nebo jsi měřil rychlosti?

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

16.07.2017 18:30

Re: Prach trošku jinak

Rychlost nemám bohužel možnost měřit, tak jen podle soustřelu.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

17.07.2017 13:53

Re: Prach trošku jinak

Mám provokativní otázku - k čemu vám budou údaje z hradel při zkoušení prachu. Ono to souvisí spíš s vláknem "jak nabíjíte předovku", ale prachu se týká taky. Údaje z hradla mají smysl pro jednotný náboj. Domnívám se, že i při nastřelené předovce se údaje změní při pouhém použití jiné zápalky, nebo při razantním přiklepnutí nabijákem.
Čtyři desetiny navážky Vesuvitu je dost a hnedle to evokuje nějaké dotazy. Chtělo by to vyzkoušet znovu s původní navážkou a pak se zvýšenou. Případně zkusit střelbu s jinou šarží Vesuvitu.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

17.07.2017 20:46

Re: Prach trošku jinak

Technologie a výrobní postup se nemění. To co se mění jsou suroviny...
Jak známo, černý prach je ledek draselný, síra a dřevěné uhlí.

Ledek se bral dlouhodobě na blízkém východě, kde byl nejlepší. Nákup čas od času vzal kontajner někde jinde a pak technolog nadával, že mu to přestalo střílet a šel do trhacího prachu, až se zase objednal ten z ...

Síra měla vcelku stabilní zdroj, původem z Polska a cenově byla vyhovující, takže ta se na kvalitě nepodílela, byla stále stejná...

Klíčové je dřevěné uhlí... Výrobce disponuje pecemi pro karbonizaci dřeva, ale vzhledem k tomu, že je to pracné a drahé a navíc o tom musí technolog něco vědět, tedy jaké vzít dřevo, jak vyschlé, jak ho dlouho karbonizovat atd. tak se to dělá jen pro velmi, velmi speciální prachy a pro běžnou konfekci se kupuje dřevěné uhlí pro grilování - naposledy se kupovalo ze Slovenska...

No a protože na tom dřevě sakra záleží a ten kdo to dělá do grilu na to mastí, neboť krkovici je to jedno, tak to dopadá tak, že co serie prachu, tak trochu každý pes - jiná ves... Plus mínus autobus, všechno jedno...

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

17.07.2017 21:08

Re: Prach trošku jinak

A máme to vysvětlené, logicky a jasně. Literatura i web dává stejné odpovědi. Děkujeme.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

18.07.2017 22:51

Re: Prach trošku jinak

Na dobrý prach musí být dřevěné uhlí z mladého, listnatého dřeva s nízkou mineralizací, nízkým podílem složitějších uhlovodíků (cukry, silice...), nízkou hustotou a porézní stavbou. Dokonale zbavené kůry a lýka (velice podstatné), tenké-aby byla karbonizace rovnoměrná a dala se dělat za relativně nízkých teplot.
Když si uděláte acetonovou extrakci aspoň na filtrák, když ne chromatografický papír, zjistíte, že na rozdíl od Vesuvitu z první půlky 90. let a některých šarží cca. 2004-2014 ty poslední udělají na vnějším okraji zelenavý a červenavý lem a často červenohnědý závoj někde po cestě. Často vlastně úplně postrádají tmavohnědý (skutečně není černý), zjevně mastný proužek v obrazci-tenhle prach hoří hodně suše.
Docela bych se vsadil, že poslední dva roky je běžně dostupný Vesuvit z relativně vysokoteplotního uhlí že štípaného bukového dřeva, často ze dřeva v prvních stadiích tvrdých hnilob jádra.
Tedy z uhlí pod kýtu, nebo na trhací prach... Prach z tvrdého dřeva vždycky hoří pomalu, muset jít s navážkou o 20% nahoru není nic neobvyklého.
Jenže realita je taková, že v Evropě takřka není kde brát to správné dřevo a tu správnou práci s ním málokdo zaplatí (Swiss).
Navíc-dodnes není známý fyzikálně-chemický proces hoření černého prachu, jeho výroba tedy stále je (a asi navždy zůstane) v nemalé míře o zkušenosti a citu pro suroviny a mám dojem, že v Explosii šel někdo do důchodu...

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

18.07.2017 23:08

Re: Prach trošku jinak

Údaj z hradel je vždy přínosný, pokud se mi zvětší rozptyl Vo ze stejné dávky tak nejspíš dělám chybu v nabíjení. Pokud zkouším novou šarži prachu, tak nejdřív dorovnám dávku na stejnou rychlost a pak řeším rozptyl. Proto, že mne nezajímá trefování na 50m ale větší distance, tak je informace o Vo nezbytná pro výškovou korekci, pomocí dvou hradel změřím Bc střely a to mohu dosadit do balisťáku pro výpočet korekcí na dálku, měření Vo je jediná veličina která se dá exaktně měřit, tak proč se toho vzdávat, když ty hradla mám stejně doma pro nábojovou střelbu, atd atd
Proč tam nenapíšeš, že to má být nejlépe z olše :?:

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků