razberik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 08.07.2015 16:55
Bydliště: Brno

11.01.2016 22:16

Ako si Slovák ZP v ČR urobil

Dobrý deň, chcel by som sa na fóre ako nový trochu predstaviť. Registráciu mám už dlhšie a názov témy bol aktuálny pred viac než rokom, ale až teraz som si našiel chvíľku. Téma môže poslúžiť ďalším ľuďom v podobnej situácii.

Žijem v ČR už od roku 2010, najprv ako študák, po absolvovaní VUT Brno trvale zamestnaný. Okolo roku 2013 som sa začal zaujímať o to, či aj cudzí štátny príslušník môže získať ZP, zistil som, že za istých podmienok áno. Kamarát mi odporúčil ďalšieho kamaráta na výuku k praktickej skúške ZP, po pár emailoch sa ukázalo, že ním nie je nik iný ako Artifex.

Ako cudzinec musím ešte zabezpečiť ďalšie náležitosti a to:
1.) Pobyt. Pre mňa jediná možnosť je prechodný. Prechodný je možné získať po 30 dňoch pobytu v ČR za účelom práce, štúdia, žitia s rodinou, etc. U mňa štúdium. Na pracovisku cudzineckej polície bolo nutné predložiť:
-doklad o ubytovaní - tento papier vyplní majiteľ nemovitosti, čo môže byť niekedy problém ak majiteľ býva ďaleko, popr. v inom štáte.
-doklad o zdravotnom poistení. Zamestnanci českého zamestnávateľa musia byť poistení zo zákona, tí ktorí nie sú si vybavia na počkanie doklad "nezbytná zdravotní péče". Doklad slúži prakticky na to, keď sa mi stane nejaký úraz, choroba, tak mi to poisťovná domovského štátu prefunduje bez spätnej byrokracie.
-fotografia
-občianka alebo pas
-doklad o účele pobytu = pracovná zmluva / potvrdenie o štúdiu
viac na starší článok.
2.) Zdravotná spôsobilosť. Musím byť registrovaný v péči doktora v ČR. To znamená zdravotné poistenie v ČR. Pre zamestnaných ľudí je to povinnosť, pre študákov je to trochu problém, ale keďže ja som už bol zamestnaný ako brigádnik, tak mi akceptovali v slovenskej VšZP odhlášku s čestným prehlásením o presune ťažiska záujmov do inej krajiny. S potvrdením o odhláške som mal 8 dní na prihlásenie sa do cz poisťovne s preukazom prechodného pobytu + potvrdenie o štúdiu.
Pri zdravotnej prehliadke ma doktorka k psychopatovi neposlala.
3.) Praktická skúška. Prihlásenie na skúšku bez problémov. Na PČR (Brno) som predložil ešte preukaz prechodného pobytu. Na skúške bez problémov. Vybral som si na odporúčanie Trigger, skúšobný komisár oznámil čo bude požadovať, bez špecifikácie presného spôsobu. Férové jednanie. Rozborka, bezpečná manipulácia a streľba z CZ-75 (skupina A,B,E).
Na skúšku ma naučil pán učiteľ Artifex priamo v jeho "kancelárii", maximálna ochota a trpezlivosť.
4.) Cudzinec musí predložiť predchádzajúci súhlas domovského štátu s vydaním zbrojného preukazu. Napísal som tri žiadosti na Prezídium PZ a to súhlas s vydaním ZP, s vydaním NP na dlhú, NP na krátku. Po takmer mesiaci mi prišiel jednopapierový súhlas, kde súhlasia s vydaním ZP a nadobúdaním zbraní. Dosť laxná a neadekvátna reakcia, viz. ďalej.
5.) Výpis z registra trestov. Za prázdny papier som nechal na okresnej prokuratúre 4€.

Po získaní všetkých náležitostí som podal žiadosť o vydanie ZP. Po 16 dňoch trasenia sa, či sa náhodou rozhodnú mi nevyhovieť (§18, ods. 3), mi nakoniec vyhoveli. Obratom som si podal žiadosť o NP na krátku a na dlhú.

Dúfam, že príspevok v budúcnosti ešte niekomu pomôže. :) Keďtak otázky do vlákna.

AD1) Pre zdravotné poistenie v ČR nebol ani tak hlavný dôvod ZP. Skorej frustrácia z boľševických manierov zdravotníckych zariadení v mojom bývalom "domove". Druhé najväčšie mesto ČR dáva implicitne väčší výber, dostupnosť a kvalitu zdravotných služieb.
AD2) Ktoré krajiny nevydajú predchádzajúci súhlas ? Veľká Británia ? :D
AD3) Laxná jednopapierová odpoveď prezídia na tri separátne žiadosti ma priviedla do menšieho problému. Po asi 9 mesiacoch som si podal žiadosti o ďalšie dve NP, ktorým mi bolo obratom vyhovené. Na jedno NP hneď som registroval samonabíjaciu pušku, bez problémov. Na druhé NP som po 3 mesiacoch chcel registrovať pištoľ samonabíjaciu, avšak teta na PČR odo mňa chcela predchádzajúci súhlas, pretože tomu predchádzajúcemu uplynula 6 mesačná platnosť. Problém bol, že NP mi už bolo vydané a Makarov v paprčiach. :D
Pripúšťam svoju chybu, ja som si neuvedomil, že musím pri podaní žiadosti o NP mať aktuálny súhlas a PČR mi vydala NP aj bez súhlasu. Teta mi potom na PČR predniesla šokujúcu vetu "Tentokrát vám to odpustíme, ale příště si ten souhlas vybavte. Doporučuji vám jej obnovit každého půl roku ať máte jistotu". Akoby teta tušila, že nevydržím tak dlho bez nového NP, na(ne)šťastie mi to finančná situácia teraz nedovoľuje. :D
Takže cudzinci pozor na súhlas pri povoľovaných zbraniach. Nanešťastie mám prechodný pobyt len 2 roky, takže ešte 3 roky do trvalého a potom môžem skúsiť po 2.5roka šťastie, či mi dovolia formálne stať sa Čechom. :cry:

S pozdravom Ondrej

Uživatelský avatar
M M
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 295
Registrován: 07.05.2015 17:07
Bydliště: Wienerschnitzel mit Budweiser Bier

11.01.2016 23:26

Re: Ako si Slovák ZP v ČR urobil

Ahoj ... ja som absolvoval podobne, ale okorenene s tym ze som slovensky statny obcan, s trvalym pobytom v Rakusku. Prechodny pobyt som si po 13 rokoch pendlovania hore dolu vybavil prave koli zbrojaku. Sice som si predtym hovoril ze by to bolo vhodne ked tu mam zenu, dve deti a barak, ale tak nejako nebol dovod. V Rakusku som aj registrovany k zdravotnej starostlivosti - takze som jednoducho zasiel v Cechach za lekarom manzelky a s vysvetlenim situacie poziadal o prehliadku ktoru som si zaplatil.

To s tym predchadzajucim suhlasom a problemom pri registracii - vyklad zakona "u vas" na zbraniach je trochu zvlastny. Ten suhlas predsa potrebujes aby ti vobec prijali ziadost o ZP a nasledne vystavli pripadne NP (na formularoch je prave preto uvedene mam / nemam pobyt este v inom state) - pozri ZOZ §17 / 4 - ZP, a §12 / 4 NP. Pri registraciu im to uz ma byt jedno - ved predsa to NP vystavili oni :roll:. Inak slovenske urady sa ti IMHO snazili vyjst v ustrety - dali suhlas s "nadobudanim zbrani", aby si ich koli kazdemu NP nemusel otravovat ;).

U mna za dva roky dobu platnosti suhlasu nikdy neriesili - dokonca som sa par krat stretol s tym ze mi dali stary formular (kde ta kolonka nie je - platil do konca roka). Asi ich otravovalo zakladat vsetky tie stvorstranove overene kopie prekladu suhlasu :mrgreen:. A ked pozries na ZOZ - explicitne je platnost toho suhlasu obmedzena na 6 mesiacov len pri vystavovani ZP, u ziadosti o vynimky a NP to nie je! Takze by sa o tom asi dalo diskutovat.

Na druhu stranu - pokial budu trvat na 6 mesacnej platnosti, doporucujem "bulk processing" = spocitat kolko NP za rok spotrebujem, nechat si zo Slovenska poslat suhlas s nadobudanim zbrani a doniest vsetky naraz s tym jednym suhlasom. Pokial tam bude stat "nadobudanie zbrani" nie je dovod aby ti to odmietli. A problem pri registracii - to by som fakt chcel vidiet pisomne odovodnenie odmietnutia registracie zbrane kupenej na zaklade nimi vystaveneho platneho NP :D .

razberik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 08.07.2015 16:55
Bydliště: Brno

11.01.2016 23:40

Re: Ako si Slovák ZP v ČR urobil

Pravdupovediac som po tomto zážitku na PČR zákon neštudoval, takže máš zrejme pravdu. Oni sa ale nevykrúcali, že mi to nezaregistrujú, prístup bol práveže veľmi dobrý, boli len dosť zarazení. Ja si myslím (som si myslel), že pochybili a že mi to NP nemali vydať už vtedy.
Slovenský úrad vyšiel v ústrety, to áno, na tri žiadosti som ale čakal 3 odpovede, teda súhlas s vydaním ZP, súhlas s jedným NP a súhlas s druhým NP. Takto mi to dáva zmysel. :lol:

Uživatelský avatar
M M
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 295
Registrován: 07.05.2015 17:07
Bydliště: Wienerschnitzel mit Budweiser Bier

11.01.2016 23:46

Re: Ako si Slovák ZP v ČR urobil

Kedysi ked som to pred vyse dvomi rokmi zacinal riesit, tak mi bolo explicitne poradene aby som poziadal o suhlas s "nadobudanim zbrani" - prave koli tomu, aby to nebolo nutne riesit znovu kus od kusu. Takze aj slovenske urady uz maju s tym skusenosti - a aj pre nich je jednoduchsie poslat jeden papier ako X - ale rozhodne ta nechceli ukratit :D. Akonahle tam mas mnozne cislo tak si kludne dones na schvalenie 10 kusov NP - domovsky stat predsa suhlasi :twisted:.

jaujcik
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 22.09.2010 15:20
Bydliště: Praha

06.03.2017 14:15

Re: Ako si Slovák ZP v ČR urobil

Dobry den,
mal by som otazku. Ak si spravim ZB v CR a po rokoch sa vratim na Slovensko. Musim ho odovzdat a spravit si na Slovensku nove skusky alebo mi bude platit? S tym ze pre zbran si vybavim nove papiere na Slovensku. Alebo sa to neda kombinovat?
Dakujem.

Uživatelský avatar
M M
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 295
Registrován: 07.05.2015 17:07
Bydliště: Wienerschnitzel mit Budweiser Bier

06.03.2017 14:20

Re: Ako si Slovák ZP v ČR urobil

ZP je interna vec kazdeho statu. Takze na Slovensku pripadne inde samozrejme nove skusky podla ich legislativy. Platnost ceskeho ZP ti konci pokial ukoncis pobyt v CR. Pokial tu budes mat aspon prechodny pobyt, zostava ti platny (az kym nevyprsi - pokial ho teda nepredlzis). Obdobne by si teda musel prepisovat zbran z CR na Slovensko - trvaly export z CR, trvaly import na Slovensko.


Reklama

zdenek.c
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 24.04.2014 22:54

09.06.2017 17:44

Re: Ako si Slovák ZP v ČR urobil

Dobrý den,
mám prosbu. Žena (slovenka) si u nás udělala zbroják.
Volal jsem na Prezídium PZ a tam mě řekli, že žádosti: súhlas s vydaním ZP (s držením a nošením zbraně) a súhlas s vydaním NP,
je možné stáhnout ze stránek www.minv.sk . Pak podepsané je odeslat a do 30. dnů dojde odpověď. Ale já je tam nikde nemůžu najít.
Nemáte někdo přímo odkaz na ně? Díky

ondrush
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 60
Registrován: 20.09.2013 13:29
Bydliště: Brno

15.06.2017 9:11

Re: Ako si Slovák ZP v ČR urobil

Ked som robil ZP (dva roky dozadu), ziadny formular k tomu nebol. Tento rok robil ZP kamarat, ktoremu som radami vypomahal a tiez ziadne tlacivo nemal. Staci rozumne formulovat poziadavok a zaslat ho na ministerstvo vnutra sr, kontakt sa da najst na minv.sk, znenie staci co najstrucnejsie a najpriamejsie podla zakona, takze ziadate o predchadzajuci suhlas na vydanie zbrojneho dokladu a na nadobudanie zbrani a ich hlavnych casti v inom clenskom state (CR)

EDIT: este som si spomenul na jednu poznamku - vydanie predchadzajuceho suhlasu ministerstvu trva kludne vyse mesiaca (vyjadrit sa tusim musia do 30 dni, co minimalne u mna nestihli), suhlas pride papierovo na cesku adresu. Z tohoto suhlasu je dobre si spravit niekolko overenych kopii a original nikdy nepustit z ruky.

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / ZP (zkoušky, prodlužování, zánik, ..)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků