Uživatelský avatar
tom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 13.09.2006 19:55
Bydliště: Praha 10

13.04.2017 19:03

Mosazné brokové nábojnice plněné BP

Měl bych dotaz mosazné brokové nábojnice plněné BP, jak na to? Jak je to s mazáním u broků, a jaké je správné složení ucpávky? Zatím jsem vykoukal na Youtube sestavu: prach -> kolečko z kartonu -> filcová ucpávka -> kolečko s kartonu -> broky -> tenké kolečko z kartonu -> zalejt včelím voskem. Jak to zajistit aby po prvním výstřelu z dvojky se druhá nábojnice vlivem zpětného rázu nevysypala? Jaký použít průměr ucpávek, když ve 12ga je vnitřní průměr nábojnice cca 19,6mm, a 12ga ucpávky jsou menší průměr. Jakou zvolit tloušťku filcové ucpávky, je na to nějaké pravidlo? Předem děkuji za radu.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

13.04.2017 20:26

Re: Mosazné brokové nábojnice plněné BP

No včelí vosk bych tedy určitě nahradil pečetním a vrstvu zvolil tak aby to udrželo tu první ránu... Ten pečetní je tvrdý a dobře drží, takže by to mělo výt OK...

Jen bacha... Oheň a černý prach nejsou kámoši, ale to určitě víš...

Uživatelský avatar
tom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 13.09.2006 19:55
Bydliště: Praha 10

13.04.2017 20:29

Re: Mosazné brokové nábojnice plněné BP

Ten pečetní to bude držet zavřené, ale co to bude potom mazat? Nebo mazat netřeba?

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

13.04.2017 21:07

Re: Mosazné brokové nábojnice plněné BP

Moudro od teoretika: místo pečetního vosku nějaký silikon z tuby?

Uživatelský avatar
tom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 13.09.2006 19:55
Bydliště: Praha 10

13.04.2017 21:15

Re: Mosazné brokové nábojnice plněné BP

Jj, dávaj tam i lepidlo z tavné pistole, lak na nehty, vodní sklo atd. Ale já bych to chtěl trochu stylově v duchu starejch časů.
Ještě mě napadá, viděl jsem nějakou variantu se dvěma párátkama křížem skrz nábojnici.
Naposledy upravil tom dne 13.04.2017 21:19, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

13.04.2017 21:18

Re: Mosazné brokové nábojnice plněné BP

Tak to je jiná. V pozaz přichází klíh, nebo nějaká lepidla na bázi gumy (přírodní).


Reklama

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

13.04.2017 21:42

Re: Mosazné brokové nábojnice plněné BP

Tome - přebíjení brokového náboje do mosazných nábojnic je úplně stejné jako
v papíru nebo plastu jen s tím rozdílem, že mosazná nbc má velice tenkou stěnu
a klasické rozměry pro ucpávek jsou malé. Proto budeš používat velikosti pro
GA 11, což je přesně to co potřebuješ pro ráži GA 12.
Zapomeň na vosky, tavící pistole, párátka a podobné nesmysly, ty to nevydrží
( kromě párátek, ale dělej si díry do tak drahé nbc ) a vysypou se po první ráně.
Postup - naplníš nbc prachem, kolečkem TVRDEHO papíru ( cca 2 - 4 mm silného ),
mazanou ucpávkou, broky a na konec overshot papírem tak aby ten oveshot
papír byl tak asi 2 - 3 mm pod okrajem nbc a pak pomocí sady matric ( dělá to jen RCBS) zaškrtíš konec nbc - úplně stejně jako u revolverového náboje jen s větším škrcení.
Pozor na správnou výšku komponentů - ta je kritická a může dojít k vysypání pokud to škrcení řádně nestlačí tuto sestavu.Po zaškrcení náboj nesmí chrastit a musí být pevný.
Je to piplačka a proto již používám jen plast. Další problém nastane při střelbě,
budeš překvapen jak budou tyto nbc po výstřelu černé, okouřené od BP jelikož mosazné
nbc se "nenafouknou" jako plast nebo papír a hodně plynů jde okolo nich zpět.
Ale jsou stylovky. A nezapomen,zápalka je LP, ne LR pokud máš Magtechy.

Uživatelský avatar
tom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 13.09.2006 19:55
Bydliště: Praha 10

13.04.2017 22:20

Re: Mosazné brokové nábojnice plněné BP

Super výživná odpověď :D Co se týče prachu chci požívat BP ale i bezdýmák. Nábojnice se mi moc nechce na konci zaškrcovat, budou se tím ničit, budou se pak muset srovnávat matricema a to se mi nechce. Jde mi spíš o takové trapperské přebíjení pomocí primitivních nástrojů. Zápalky jsem převrtal na brokové 209. Ta velikost ucpávek 11ga je u nás sehnatelná? Nebo spíš jakej to je průměr, našel jsem na webu u 11ga rozměr 0.762 = 19.35mm, ale vnitřek nábojnice je cca 19.6mm. Možná by stačilo je vyseknout lochajznou z filcu. A čím mazat tu filcovou ucpávku? To je mazadlo shodné s mazadlama třeba na flastry? Co je overshot papír?

Uživatelský avatar
Flash
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 630
Registrován: 03.03.2007 13:14
Bydliště: Hradec Králové / Praha

13.04.2017 23:00

Re: Mosazné brokové nábojnice plněné BP

Jop, vysekávám lochajznou. Koupil jsem v Řempu 5mm filc 1x1 m to je na bambilion patron, dělám z toho i ucpávky do perkusů. Co se týče mazání ucpávky, buď jí napustíš (napouštím hovězím lojem, ale na brokovnici funguje i jindy nevhodné vepřové sádlo nebo obyčejný Ceres ze sámošky). Nebo nenapustíš a naneseš na ucpávku. Dělám to takovým udělátorem a obkroužím ucpávku kolem stěn nábojnice. Stejnou lochajznou pak vyeknu z tvrdého papíru (třeba teď jsem sekal obal od klávesnice - karton) kolečka, na prach dám dvě pak tu ucpávku na ní klidně rovnou broky, pak jeden a uzavřu. No a co se brokového náboje s B P týče, když nenamažeš prd se stane, jen místo jednoho protáhnutí vlhkým hadrem budeš muset třeba 2x :)

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

13.04.2017 23:11

Re: Mosazné brokové nábojnice plněné BP

Podle mě to dostatečná vrstva pečetního vosku udrží. Zkus a uvidíš...
Souhlasím s tím že mrvit to krimpem je blbost, byť by to bylo asi nejúčinnější

Jaroslav Zima
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 600
Registrován: 09.11.2006 14:22

14.04.2017 5:35

Re: Mosazné brokové nábojnice plněné BP

Pánové, vůbec nesouhlasím .Včelím voskem jsem zalil stovky plastových nábojnic do klasické dvojky r.12,
stovky do automatu CZ241 r.16. Nepamatuji, že by se jakkoli zálivka uvolňovala .Používal jsem origo papírové
zátky, vosk roztavil z tyčinky pistolovou pájkou, vrstva cca 2 mm přebohatě stačí . Hrot pájky musí objet
vnitřek nábojnice, nestačí jenom nakapat .Používal jsem 9 nebo 12koulí prům. 8,3 mm a cca 4,5g BP.
Po vystřílení nábojů s BP stačí rána bezdýmákem a je čisto .Howgh.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

14.04.2017 14:12

Re: Mosazné brokové nábojnice plněné BP

No jo, jenže je rozdíl plastu a mosazi. To rozlití vosku předpokládá nahřátí stěny nábojnice, aby k ní vosk pořádně přilnul, tedy se přilepil. U plastu to problém není s ohledem na minimální tepelnou vodivost. Mě by se do toho nahřívání mosazi tedy nechtělo.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

14.04.2017 19:40

Re: Mosazné brokové nábojnice plněné BP

Overshot papír je papír nad broky.
Tome- ty rozměry jsem nikdy neměřil, amíci řekli ucpávky GA 11 pro Magtechy
tak jsem použil GA11 a jsou tam pevné, kupoval jsem je někde v US, ale to bylo asi před
mnoha, mnoha lety zpátky. Pak jsem už je nepoužíval nebot je to piplačka přebíjet.
Takhle vezmu novou plast. nbc se zápalkou, naplním a po výstřelu hodím do koše na střelnici. Ještě přidám několik všeobecných zákonitostí - na prach je nutno položit opravdu pevný a tvrdý papír, čím silnější tím lepší, filc jako mazanou ucpávku vůbec nepoužívám,je moc měkká ( i když se mazáním zpevní ) a funguje v perkus. revolveru - tam to není problém protože je tam jednotná střela.Hrozí to profouknutím tlaku přes broky pokud se sejde kombinace měkké ucpávky s tenkým papírem.
Měl jsem kamaráda, kterému se doslova sypaly broky z hlavně po výstřelu a on nevěděl co s tím a pořád přidával prach a tím musel zmenšovat ucpávku a výkon byl menší a menší...
Revolverové náboje taky crimpuješ a neřešíš to, tak proč ne brokové? Fakt je ten, že se
po výstřelu úplně nenarovnají a musel jsem nechat vyrobit něco jako trn, kterým je
před nabíjením roztahuji ( srovnávám ). Mimochodem ještě mi žádná nepraskla.
Mazání - prd se stane když nemažeš, amíci dokonce používají plastové košíky,
ale to je hodně mimo pro mně.Funguje pokud máš novou broknu, ze staré budeš
tahat plast z hlavní...
A proč 209 ? Myslíš, že LP nezapálí dostatečně těch max. 70 grs. prachu ?

Uživatelský avatar
tom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 13.09.2006 19:55
Bydliště: Praha 10

14.04.2017 19:50

Re: Mosazné brokové nábojnice plněné BP

209 proto, že budu střílet i bezdýmák a proto že jsem tu našel nějakej test zápalek 209 a normálních v inlinech a s 209 s BP byl výkon výrazně vyšší.
Co se týče toho overshot papíru, chápu to dobře, že je to nějakej hodně tvrdej papír, kterej zajistí správné natlakování před otevřením. Dokonce jsem koukal, že používal velikost 10ga.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

14.04.2017 21:17

Re: Mosazné brokové nábojnice plněné BP

Ano, dá se to tak říct. Mimochodem i na ten over shot papír ( papír na brocích, na
který se to crimpuje ) jsou kladeny náročné podmínky. Musí být pevný a tenký.
Samozřejmě, mohla by se použít i filcová zátka, proč ne, ale pak bude v krytí
díra způspbena touto zátkou. A musí být pevná aby udržela celou sestavu brok. náboje
pohromadě a utaženou - broky nesmí chrastit při zatřesení.
Takže overshot papír GA 10 v Magtech nbc. cal GA12 má své opodstatnění.
Naopak, v plastech používám overshot papír pro cal. GA 13 a míň, i GA 15 jsem
používal. Důvod - plastová nbc se crimpuje tak že se "přehrne" a ten papír tam drží,
a pokud dělám konec zúžený,do kužele ( pro lepší feeding, vsunutí nbc do komory )
tak menší overshot papír je nutný,protože se již nachází v tom zúžení.
Ale to jsou již takové malé nuance, které se pak mohou dělat až po perfektním
zvládnutí techniky přebíjení. A samozřejmě bychom mohli dlouze diskutovat zda Crimp a nebo Star je lepší...

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků