Uživatelský avatar
Macek73
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 34
Registrován: 06.08.2012 11:34
Bydliště: Berounsko

29.10.2016 19:05

Re: .30-06 SPRG. nebo .308 WIN.

Pánové dovolím si navázat tady na tuto diskuzi. Zbraní mám hodně, přebíjím cca 20 let, ale přesto nemám všechny potřebné zkušenosti ve všech oblastech a rážích. Dlouho mám .308W (jeden CZ550 varmint laminated a pak Savage PC10), spokojenost i pro účely lovu. Nyní stojím před problémem koupě zbraně vhodné na společné lovy (naháňky) a tady bych to viděl raději na automat (samonabíjecí kulovinice) nebo kulová kozlice. Bohužel u těchto zbraní je málokdy .308W v nabídce (u kozlic vůbec) a tak jsem nucen vzít potaz do úvahy i ráži .30-06. U kozlice je u mne jasná "osmička", ale u těch automatů vládne Springfield a mám jenom problém s tím, že to dělá zbytečně kravál a podle moc silný zpětný ráz a když vezmu v potaz reálnou střelbu do 50m , tak mi ten výkon připadá zbytečný. Ale bohužel, nabídka výrobců je taková. Uvažuji o zbrani BAR Mk3 nebo podobný typ, možná Remington 750.
Dotaz zní, co mám zásobu střel Hornady Interlock 185grs a 150grs tak ty lze použít do .30-06 ? Má smysl si udělat slabší náboje a bude automat fungovat?
.30-06 se říká, že není problém ani 220 grs střela, no já jí střílel i z .308W 12" vývrt a bez problémů i když mi říkali, že půjde na plocho, tak nešla.
Za jakékoliv přínosné poznatky, rady a poznámky budu rád vč informací o terminální balistice na spárkatou zvěř. Řeším jen naháňkový lov, na čekanou zbraně mám a střelivo taky.

pufr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 236
Registrován: 10.07.2007 10:16
Bydliště: západně od Prahy

30.10.2016 20:48

Re: .30-06 SPRG. nebo .308 WIN.

Po cca dvaceti letech, včetně asi osmileté lovecké anabáze se třemi různými zbraněmi ráže 308W (dál 8x57, 9x56, 270W, 358W ...), jsem se letos vrátil k 30-06. A je to, jako obout si staré, dobře vyšlápnuté, pohodlné boty :-) Nevím, jestli se mění citlivost k zpětnému rázu, nebo je to tím, že ta "nová" 30-06 je S202 s pažbou od Ondřeje Trlifaje, ale že by nějak neúměrně kopala, to mi teda nepřijde :-? Je to možná taková česká legenda z doby, kdy jsme vybírali asi ze sedmi ráží.
Líbí se mi, že s novým švýcarským SR60 je 30-06 téměř na výkonu 300WSM, redukovat není při ručním ládování problém

U dlouhých systémů loveckých samonabíječek bývá dlouhý náboj (včetně např. 7x64 atd.) v obecné rovině lepší - pro použití 308W jsou tyto systémy adaptované ale náboj mívá delší volný pohyb v nábojišti - "potenciálně" víc možností "zlobit" :-?

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

31.10.2016 9:09

Re: .30-06 SPRG. nebo .308 WIN.

Macek73 píše: ...Nyní stojím před problémem koupě zbraně vhodné na společné lovy (naháňky) a tady bych to viděl raději na automat (samonabíjecí kulovinice) nebo kulová kozlice. Bohužel u těchto zbraní je málokdy .308W v nabídce (u kozlic vůbec) a tak jsem nucen vzít potaz do úvahy i ráži .30-06. U kozlice je u mne jasná "osmička", ale u těch automatů vládne Springfield a mám jenom problém s tím, že to dělá zbytečně kravál a podle moc silný zpětný ráz a když vezmu v potaz reálnou střelbu do 50m , tak mi ten výkon připadá zbytečný. Ale bohužel, nabídka výrobců je taková. Uvažuji o zbrani BAR Mk3 nebo podobný typ, možná Remington 750.
Dotaz zní, co mám zásobu střel Hornady Interlock 185grs a 150grs tak ty lze použít do .30-06 ? Má smysl si udělat slabší náboje a bude automat fungovat?
.30-06 se říká, že není problém ani 220 grs střela, no já jí střílel i z .308W 12" vývrt a bez problémů i když mi říkali, že půjde na plocho, tak nešla....


- Benelli Argo, existuje v rôznych prevedeniach. Možnosť dokúpenia originálneho fabrického 10-ranového zásobníku. Z rôznych značiek, ktoré mám možnosť pravidelne sledovať, vykazuje ďaleko najnižšiu frekvenciu výskytu závad. Osobne by som volil zbraň bez mech. mieridiel, ktoré väčšinou len prekážajú v zornom poli puškohľadu, alebo kolimátoru. Taktiež mi prekáža vzhľad tej zadnej rampy.

- spätný ráz a "kravál" sú pri dnešných výkonoch fabrického streliva len málo odlišné od 308W. V kvalitnej zbrani to nestojí za reč. Príbehy z poľovníckej kapsy o brutálnom 30-06 majú korene niekde v bývalej ére a mizerne zapažbených guľovniciach. 11 rokov som lovil len s Tikkou 695 Master, teraz mám v skrini inú guľovnicu v kal. 30-06 Sprg. Streľba nepredstavuje žiadny problém, vlastne je 30-06 momentálne u mňa na tom menej výkonnom okraji spektra ráží, ktoré používam.

- mám vyslovene pozitívne skúsenosti s dnes už nevyrábaným HDY Interlock 190grs., klasický, všeobecne využiteľný poloplášť. Dobre fungoval aj Interlock 165grs, takže si myslím, že môžeš pokojne nalaborovať strely, ktoré máš k dispozícii.

- čo sa týka výkonu, slabšie by som tie náboje nerobil. Jednak si z výkonu niečo málo vezme samonabíjací mechanizmus s odberom plynov a tiež je pri streľbe na pohyblivý cieľ praktickejšie mať rýchlejší náboj.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

31.10.2016 13:14

Re: .30-06 SPRG. nebo .308 WIN.

Pokud chceš primárně automat, tak je pravdou že nabídka v .30-06 je bohatší. Osobně bych po všech zkušenostech volil Browning BAR, právě v .30-06.
Laboraci si udáš, jakou budeš potřebovat, tedy s jakoukoliv tebou uváděnou střelou ráže .30.
Ta flinta se nechová špatně ani v 9,3x62mm ale to je mimo rámec tvého dotazu 8)

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

31.10.2016 13:29

Re: .30-06 SPRG. nebo .308 WIN.

K BARu doporučujem rovno priobjednať rezervnú vratnú pružinu, konkrétne na Long Track-och odchádzajú v závislosti od intenzity používania v rozmedzí 2-4 rokov. Nepríjemné je na tom to, že na nadhánke s tým človek veľa nezmôže, kvér je prakticky nepoužiteľný.

Uživatelský avatar
Macek73
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 34
Registrován: 06.08.2012 11:34
Bydliště: Berounsko

31.10.2016 16:21

Re: .30-06 SPRG. nebo .308 WIN.

Přátelé rozumím. Takže se .30-06 nemusím vůbec bát. Sám jsem si říkal, že část výkonu sežere samonabíjení.
Jeden kolega a prodejce zbraní mi na střelnici v sobotu říkal, že BAR je třeba upravit a pak nemá chybu. Sám má dokonce tři tyhle flinty v různých rážích, jen opakoval, musí se to upravit (kanálek a něco v mechanismu, a je prej po problémech). Tušíte o co přesně jde?
Jinak naopak já otevřená mířidla chci a provedením mi nejvíc vyhovujou na CZ557, BAR je má na mne moc hubený a dlouho se do nich pasuju, kdežto na klice CZ557 hodím do ramene a mám to tam :) Na naháňce zatím o optických mířidlech neuvažuji, podle mne spíš zdržují. Ale kdyžtak mám ve skříni kolimátor :-)

Zmíněný kolega taky tvrdí že 9.3x62 nemá chybu. Co vyloženě nesnáším jsou sedmičky, nevím proč, prostě tu ráži nemám rád :-) Vlastně vím, zvukový projev, je mi ultra nepříjemný. Knedlík je knedlík.


Reklama

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

31.10.2016 17:00

Re: .30-06 SPRG. nebo .308 WIN.

Ten odběr z hlavně je u BARu zakápnutý barvou takže štelovâní možné je. Pokud nebudou problémy, nesahal bych na to.
Co jsem baruny viděl tak stříleli v základu, bez úprav.

Předchozí

Obsah fóra / Střelivo / Puškové střelivo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků