Uživatelský avatar
xHonza
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 843
Registrován: 14.03.2005 15:31
Bydliště: Praha a les

31.03.2016 21:59

Re: Kalibrace střel

Pohrávám si s myšlenkou na jednu šílenost. Jak moc se dá stáhnout průměr u plášťované střely rekalibrací? Na kolik kroků by vyšla změnšení průměru o 0,5 mm?

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

31.03.2016 22:13

Re: Kalibrace střel

Já kalibruji 7,92 na 7,82 a je to tak na hraně,musí se dobře mazat(osvědčila se mi bílá pasta na nbc LEE) a správně udělaný náběhový kužel.Ale jsou to střely z pláštěm z plátované ocele mědí. Možná MSZ pláště by zvládly víc, ale ne o moc.

Uživatelský avatar
xHonza
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 843
Registrován: 14.03.2005 15:31
Bydliště: Praha a les

10.06.2016 14:55

Re: Kalibrace střel

Dalo by se těch kroků udělat víc, ev. to znásilnit za vyuzití hydraulického lisu?

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

10.06.2016 15:14

Re: Kalibrace střel

Znásilnit nebo se o to pokusit, umí každý...
Vhodnější a dlouhodobě udržitelný přístup. Jít na to s něžnou předehrou, tzn. před finálem to prohnat jedním dvěma mezikalibry, v závislosti na míře požadovaného zredukování průměru. Příslušné matrice lze objednat u fy CH4D.

Střely .323 je možné kalibrovat na .318 na jeden průchod, přímo v Classic Castu. Mazáno Hornady sádlem na nábojnice.

kraken
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 407
Registrován: 05.04.2007 19:31

20.06.2016 22:43

Re: Kalibrace střel

máte někdo dobrou zkušenost s nekalibrováním střel?, Měkká střela z trubek, do válce v pohodě se vejde, zamýšleno střílet na revolverovou vzdálenost (BP rychlost do 300m/s). Má někdo zkušenost s tím že je to dostatečně přesné? Bude to markantní rozdíl v přesnosti na 15-20 m? Díky
Odpadl by jeden krok při přebíjení

teoreticky smysl kalibrace chápu,rozdílná teplota taveniny -střely různých velikostí, kalibrací se vlastnosti střely srovnají, tedy odpor, rychlost a tím soustřel,
ale prakticky jak významnou roli na krátkou vzdálenost to hraje.

Děkuji, omlouvám se pro někoho možná poněkud blbý dotaz.
(Stejně to ale vyzkouším zda bude velký rozdíl)

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

21.06.2016 9:43

Re: Kalibrace střel

Můj názor je, pokud se bavíme o olovu, že lze s klidem používat nekalibrované, tzn. většího průměru, pokud se rozměrově vejdou. Puška i revolver si je už srovnají při výstřelu. U revolveru by neměly být větší než průměr komor vepředu, pokud ano, nakalibrují se tam, ale ztrácíš výkon. U pušky, pokud se vejdou do komory a do hrdla, tak je to také v pohodě. Toto je můj názor, osobně vyzkoušený, ale nikomu ho nenutím.

Jinak to, že střely nekalibruješ po odlévání, neznamená, že mají každá jiný průměr. Pokud jsou odlévané z jedněch kleští, v jedné dávce, z jedné slitiny a při jedné teplotě, měly by být +/- stejné. Různé dávky se pak samozřejmě mohou lišit, ale platí co jsem uvedl výše. Kleště na ogivální střely jsou většinou dělané s tolerancí nahoru, do většího průměru, takže vypadnou o trochu větší.


Reklama

Uživatelský avatar
Netopyr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1917
Registrován: 03.02.2006 19:45
Bydliště: Berounsko

23.06.2016 18:58

Re: Kalibrace střel

Rád bych upřesnil, že nekalibrované střely z jedněch kleští, zvláště u šestikokily nejsou stejné. Dural se nerovnoměrně ohřívá (chladne), a tedy nerovnoměrně roztahuje. Nakonec asi každý umí měřit průměr střely :-)
Nekalibrovat střely z nelegovaného olova je začátečnická chyba ( už se to tu několikrát psalo ). Po pár desítkách výstřelů zmizí drážky a střely lítají na plocho. Dokonce i střely z legovaného olova ( cca 18 Brinelů ) se hodně otírají a střílet se s tím nedá, natož střílet mířenou.

kraken
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 407
Registrován: 05.04.2007 19:31

27.06.2016 3:28

Re: Kalibrace střel

Netopýre souhlas ale mě to lítá okolo 200/s, tak to měkký olovo snad neva

Předchozí

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Výroba střel a příprava nábojnic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků