navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

27.04.2016 11:53

Re: Mazanie striel pre predovky

To musel být ten vnitřní lůj zasmrádlej, čerstvej vůbec nesmrdí, má pach syrového masa a při škvaření vrtěl nosem akorát náš pes jak se těšil na zbytky :D

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

27.04.2016 13:55

Re: Mazanie striel pre predovky

Potvrzuji, já žádnej smrad taky necítil, škvařil jsem takto dvakrát, škvarky dokonce voněly, kočky si pochutnaly. Já ho měl ovšem čerstvý z jatek. Nemyslím si ale, že by ten lůj mazal hůř, než čerstvý. Takže v klidu.

ladin99
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 05.04.2016 7:50
Bydliště: České Budějovice

27.04.2016 23:37

Re: Mazanie striel pre predovky

Pach syrovýho masa cca odpovídá. Jen mi to prostě nějak nesedlo ještě dohromady s tou konzistencí a těma blánama :-)
Moc často syrový maso neporcuju, vždycky větší množství na delší dobu, takže nejsem zvyklej. A když blbě zavětřim, tak de kufr nahoru :-)
Zejtra přidám luj do původního maziva a přemažu ty bídný flastry. Minimálně do pistole by to mělo bejt v cajku. Snad se trochu vylepší předpověď na neděli, abych to moh vyzkoušet :-)

A musim říct, že vyšší mazací schopnost sem poznal po chvilce krájení. Už v syrovým stavu je to značně mastnější než vepřovina.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

28.04.2016 20:37

Re: Mazanie striel pre predovky

Na netu bylo podobné mazivo, jen jsem je trochu upravil:
220 včelího vosku z mezistěn
88 g olivovýho oleje
66 g lanolínu
22 g lékařského parafínu bílé šupinky
144 g loje
Byl jsem zvědavý, jestli to umaže dlouhou hlaveň .45, protože flastry ze starého laboratorního pláště síly 0,30 mm byly na omak suché a namazané před cca deseti dny. Když jsem flastr promnul v prstech, byly prsty jen lesklé, ne moc mastné. Ale nabíjení bylo pořád stejné a příjemné. Takže jen pro zajímavost.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

20.05.2016 12:49

Re: Mazanie striel pre predovky

Stálý problém se sháněním hovězího loje být problém nemusí. Byl jsem nakoupit v místním supermarketu. Vedou tam i výsekové maso. Zatímco manželka vybírala, oči mně padly na hromádku hovězích žeber. Byla pěkně tučná (viz obrázek). Koupil jsem dvě kostky, vidíte sami, že to není nic velkého. Doma jsem to vykostil a vykrájel tuk. Maso se uvařilo mýmu pejskovi, tuk jsem pokrájel a vyškvařil. Není toho mnoho, ale pro běžného střelce to bohatě stačí, obzvášť když se to smíchá s kusem včelího vosku. Na obrázku ještě není tuk vychladlý.
Nic nesmrdí, škvarky dostane pejsek postupně taky, čenich měl přitom hodně vysoko. Jsem rád, že jsem na tu možnost narazil. Mám po starosti, jak se dostat na jatka.
Přílohy
lůj a škvarky.jpg
hovězí žebra kostky.jpg

ladin99
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 21
Registrován: 05.04.2016 7:50
Bydliště: České Budějovice

24.05.2016 8:38

Re: Mazanie striel pre predovky

Mýho prvního pokusnýho mazání doplněný lojem na poměr 3/1 tuk /včelí vosk mam cca 3 deci a myslim si, že mi to vystačí na dlouho. To mi dřív dojde olovo než namíchaný mazání :D Ale je ta hovězina opravdu dost znát. Nabíjet to šlo hezky, ikdyž byly asi tři krizovky, kdy sem do toho musel klepnout, ale pak to šlo zas fajnově. Akorát to překvapivě lítako dost vysoko, na 50 metrů horní bílá půlka se dvěma gramama prachu. Při snížení na 1,5 gramu se znatelně zhoršil soustřel, kterej nebyl ani před tim nic extra. A jen tak pro srandu sem si zkusil tři rány se 4 gramama prachu, to už byla příjemná rána, ne jen takový pšouknutí jako od 1,5 nebo 2 gramů :D
Jen mam takovej blbej pocit, že se mi podařilo odpálit asi dvě nebo tři rány se špatně doklepnutou kulí, tak cca 2cm zbejvaly, tak snad sem tu hlaveň totálně nedodělal.


Reklama

Uživatelský avatar
fr.sagitarius
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 25
Registrován: 28.04.2013 13:28
Bydliště: Brno

26.05.2016 20:58

Re: Mazanie striel pre predovky

Neboj se, neoddělal. Na těch 2 cm se nestačí rozjet šoková vlna, která ti ho vyduje, když narazí na kuli.

stillwell
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 07.12.2012 19:47
Bydliště: Uloža

25.11.2016 19:13

Re: Mazanie striel pre predovky

Všetkych pozdravujem.Bolo tu už napisane všetko.Chcem len upresniť včely vosk je najčistejši od včrlara ale panensky to jest z diela v ktorom sa ešte nevyliahli včely.Ja man vlastny zdroj včelarim.A k tomu sadlu nemusi to byť hovedzie sadlo ale aj z inych bylinožravych zvierat byzon, jeleň,koza,baran a pod. A aj tu mam vlastny zdroj. Mam to odskušane. :wink:

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

26.11.2016 11:00

Re: Mazanie striel pre predovky

Stillwell:
Je to jedno a není to jedno. Každý tuk má jinou "mazivost". Sádlo je kratší, hovězí tuk delší. Zkoušel jsem norkový tuk, originální mazadlo pro černopraché zbraně. Nebo kombinaci lůj+včelí vosk+tekutý parafín, parafín v peckách. Můžeš to smíchat, můžeš použít sádlo+včelí vosk+olej ze slunečnice, ano. Ale měl bys znovu nastřelit zbraň. Změní se ti výtahová síla střely. Přidáním tekutého parafínu se směs stane "delší".

stillwell
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 07.12.2012 19:47
Bydliště: Uloža

26.11.2016 19:01

Re: Mazanie striel pre predovky

Suhlas ja som uviedol aj ine možnosti lebo niektory maju problem zohnať hovedzi loj,tak som uviedol alternativu.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

27.11.2016 19:38

Re: Mazanie striel pre predovky

Nedávno tu byla informace,že papírové patrony pro RU byly mazané skopovým tukem, zkoušel někdo a případně porovnal hovězí a skopový lůj z hlediska přesnosti a počtu výstřelů bez čistění?

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

28.11.2016 21:15

Re: Mazanie striel pre predovky

Mám letitou zkušennost jen s použitím hovězího loje.
Již jsem to tady několikrát psal,mohu vystřílet se svým mazáním třeba vagon papíráků,bez čištění a beze změn v přesnosti zásahů.Případná nepřesnost je pouze a jen na straně střelce. :wink: Další výhodou je rychlost čištění.
Nechci se nikoho dotknout,ale nějak mi uniká smysl neustálého "laborování" s mazáním.
Najdu si jedno,které vyhovuje a toho se držím a střílím.
V "dřevních časech",jak píše velice výstižně kolega Hungry to bylo tápání a styl-pokus,omyl.
V současné době je tu již tolik receptů na mazání a hlavně dostupnost komponentů,že si lze poměrně lehce nějaké "uvařit" a pokud vyhovuje se ho držet.
Čmoudíkům zdar! :D

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

28.11.2016 23:07

Re: Mazanie striel pre predovky

Ahoj Virgi.
Dobře víš, že šťourání se v mazivech je jedna z hlavních aktivit začínajících střelců z předovky. od prostého plivance na flastr, molyku, řezný olej s vodou, zelenou vazelínu, hovězí lůj s včelím voskem, až po norkový tuk. Nakonec stejně každý skončí u toho svého oblíbeného.
Jenže je tu jedno "ale", které to laborování ospravedlní. Řadu let používám směs hovězího loje s včelím voskem v poměru 3:1, čerstvě namazané. Tahle směs mně fungovala dokonale ve flastru i v drážkách velkých maxiballů. Do těch jsem přidával trochu lanolínu, kvůli lepší přilnavosti, a trochu tekutého parafínu, pokud jsem ho měl. Nabíjení bylo stejné u první i u dvacáté rány.
Teď jsem si zajel na střelnici se synem, bylo to na poslední chvíli. Maxibal není zrovna moc vhodná pro stoupání 1:48", ale funguje. Vzal jsem zásobu namazaných střel, doplnil ji nějakou dvacítkou čerstvě namočených a jeli jsme. Dříve namazané střely měly náplň zatuhlou. Podotýkám, že zásoba střel byla celou dobu v teplé místnosti ve skříni. Po desáté ráně nešlo pořádně nabíjet. Tak se protahovala hlaveň po každé páté ráně, což jsem ještě nezažil, kromě případu, kdy jsem kdysi použil vosk ze svíčky. Je faktem, že jsem se střelbami vždy skončil někdy v říjnu, teď je listopad, směs mohla být studená a tvrdá, malá dávka 2,14 gramu prachu ji taky nestačila roztopit. Ale stejně se mně zdálo, že dříve namazané střely měly tuk jako by zavadlý.
Takže budu teď špekulovat co s tím. Nabízí se možnost přidat do směsi nějaký olej. Třeba 3 díly loje, 1 díl včelího vosku a cca 9 dílů slunečnicového oleje. Uvažoval jsem o ricinovém oleji, ale mám obavu z následků. Další možnost je zelená vazelína v maznici, ale to se mně moc nezamlouvá. Nebo sádlo. Bádání u předovky nikdy nekončí.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

29.11.2016 9:16

Re: Mazanie striel pre predovky

Ahoj Blecho,
Tenhle problém jsem objevil už před mnoha léty a at jsem zkoušel přidávat cokoliv
byl výsledek téměř vždy stejný - po nějaké době mazání začalo jakoby vysychat a nemazalo to. Takže jsem byl postaven před problém - co udělat s dlouho namazamými střelami ?
Některé jsem znovu přetavil,ačkoliv mi bylo líto vynaložené práce s litím, ale v benzínu
vymývat stovky střel se mi nechtělo a přetavení se mi zdálo jednodušší řešení.
Naštěstí od tebe tyto střely používám do nábojnic takže již vím - namazat a nabít.
Pro předovkáře zbýva nejednodušší řešení - co nejdříve vystřelit, respektive mazat před
zamýšlenou střelbou.
Neboj se ricínu, nic se neděje pokud ho nebudeš olizovat, normálně ho přidávám do mazání a pak namazané střely beru do ruky, samozřejmě se umyji hlavně před jídlem.

Uživatelský avatar
fr.sagitarius
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 25
Registrován: 28.04.2013 13:28
Bydliště: Brno

29.11.2016 13:41

Re: Mazanie striel pre predovky

Ricinový olej (neplést s ricinem, což je dost silný jed) je sice "posrávací", ale dělám s ním od svých 10 let (modelářské motory), teď předovky, a za celých těch 42 let jsem se neposr**. Ono ani to olíznutí prstů není tak nebezpečný, jak se traduje, protože ricinu obsahuje jen stopový množství, a na prstech toho oleje stejně moc neulpí, takže žádný křeče.
Mazivo ředím právě tím ricinovým olejem, protože když dokázal umazat pístový motory točící 27.000 otáček, tak předovku musí zvládat s přehledem. A taky zvládá.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

30.11.2016 1:51

Re: Mazanie striel pre predovky

Sice se tu staří mazáci mazaně vyhnuli odpovědi na položenou otázku, ale aspoň se přiznali, že to až tak jednoduché není. Tedy až na virginana,který svým mazáním může vystřelit libovolný počet ran.Jaké že je to přesné složení tvého mazání?
Také se mi stalo, že střely namazané odladěnou směsí mi po dvou měsících najednou po 7-8- ranách nešli nabít. Asi vyprchaly nějaké těkavé složky nebo voda která tam určitě také byla.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

30.11.2016 10:58

Re: Mazanie striel pre predovky

Tvá otázka byla, zda má někdo zkušenost s mazivem ze skopového loje. Kdo z nás se dostane ke skopovému masu, nebo dokonce k loji z téhož zvířete? A když už, tak kdo z nich střílí předovku? Lidi mají problém sehnat hovězí lůj.
Ale na US fórech o mazání předovky někdo píše, že je to jedno, jestli hovězí lůj, nebo skopový.

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

30.11.2016 16:12

Re: Mazanie striel pre predovky

Složení mazání si tu můžeš najít,je to v obecné rovině.
A pokud nevěříš,tvoje věc.
Já raději střílím,než neustále vymýšlím nějaké další a další mazání,když to co používám v mých gunech funguje bezchybně.Tohle období mám už dávno za sebou.
Mazání funguje i u jednotného náboje s BP,ovšem záleží na druhu náboje,někde ještě "přimazávám".Např.u 45-70 G,nebo 56-50 Spencer mažu trochu jinak,Základ je ovšem stále to původní mazání.

Mám nadělanou zásobu papíráků a dojde na ně i třeba za půl roku a maže to stejně,tak co bych měnil.
Po výstřílení 60 ks papíráků - patrontaška,protáhnu 2x-3x hlaveň u Sharpsovky prdelkovým kapesníčkem a je hotovo.Doraž někdy do Velvar a já ti to předvedu.
Co se týče skopového loje, tak jsem psal,že s ním nemám zkušennost,ale přikláním se k názoru kolegy Zdeňka Blechy.Tímto zdravím! :D
Takže jsem se ničemu nevyhnul.
Když si nejsem jistý,tak tu nebudu psát nějaké blbosti.

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

30.11.2016 19:06

Re: Mazanie striel pre predovky

Skopový lůj jsem před časem zkoušel a myslím že dobrý. Ale nejsem ortodoxní předovkář a nějaké komplexní testy jsem nedělal. Mám ho tu půlkilovou pikslu ve špajzu tak jestli si pro něj někdo přijede, klidně mu ho věnuju. A jestli chcete syrový na škvaření tak taky není problém.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

03.12.2016 1:35

Re: Mazanie striel pre predovky

virginan píše:Složení mazání si tu můžeš najít,je to v obecné rovině.
A pokud nevěříš,tvoje věc.
Já raději střílím,než neustále vymýšlím nějaké další a další mazání,když to co používám v mých gunech funguje bezchybně.Tohle období mám už dávno za sebou.

Ale já věřím a obecných rovin je tu plné vlákno. Já také raději střílím než abych vymýšlel nějaké další mazání. PROBLÉM JE V TOM, ŽE JSEM HO JEŠTĚ NENAŠEL, jen jsem se zeptal, zda někdo nezkoušel skopový lůj, když byl údajně dost dobrý do Lorencek pro celou RU armádu. A s tím skopovým lojem byla nejmenší starost. Včera jsem poprosil místního řezníka, který má i porážku,o asi 2 kg a dnes jsem dostal asi 3kg čistého ledvinového loje zadarmo. Při škvaření mne překvapilo,že vůbec nebyl cítit ničím,zcela bez pachu.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků