jogas
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 21.09.2009 18:14

19.05.2013 8:51

Malorážka MC12

Podarilo sa mi kúpiť malorážku MC 12 ,nemal by niekto manuál k tejto zbrani ,uvítam rôzne rady a skúsenosti s touto zbraňou.

Kodiak1
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 14
Registrován: 03.01.2011 8:50

21.05.2013 9:04

Re: Malorážka MC12

Přímo manuál asi těžko seženeš, ale v knize SPORTOVNÍ STŘELBA Z PUŠKY A PISTOLE od A. A. Jurjeva je vše podstatné. Jestli to však funguje, tak se v tom hlavně nevrtej. Vše na spoušťovém mechanismu je ručně spasovávané a když na tom něco zprasíš, tak bude to MC-čko vhodné akorát do šrotu :wink: .
Jinak gratuluji k nákupu pořádné malorážky!

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

28.11.2015 13:53

Re: Malorážka MC12

Doporučíte puškaře (ideálně v Jižních Čechách) na vyfrézování rybiny a zkrácení hlavně u této krásky?

Jakou rybinu byste tam frézovali - v rybinách pro montáže se nevyznám.

qwer
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 12.11.2006 13:19

28.11.2015 20:48

Re: Malorážka MC12

Rybinu bych ti doporučil 16mm, a možná jen zápichy pro kameny. Když necháš udělat 11mm rybinu, tak ta fréza zbytečně vezme spoustu materiálu. Ještě bych zvážil možnost boční montáže, př. osazení lišty na šrouby. Jestli se mohu zeptat, jaké máš důvody ke zkrácení hlavně? Ta délka je na MCčku jednou z jeho předností.

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

28.11.2015 22:16

Re: Malorážka MC12

Ta flinta je ukrutně těžká a ubrat jí tak 15cm hlavně by ulevilo snad půl kila..
Rád bych sundal dioptrickou mušku, ale je nalisovaná - červíka jsem nenašel ani po vytočení "zátky" na dioptrické průhledítko (?) a nepodařilo se mi ji sundat ani nahřátou ťukáním dřevěným špalíkem.

Pak jsem našel na jednom anglickém fóru člověka, který u MC 12 hlaveň zkrátil a měřil soustřely a rychlosti předtím a potom - změnily se jen rychlosti a to dost málo - tak o 30ft/s, soustřely zůstaly zcela stejné.

Tak jsem začal načítat témata přesnost při zkrácení hlavně a všichni se (až na určité ráže, kde je potřeba dostatečná délka hlavně, aby stačil vyhořet prach - což .22 nebude) shodují na tom, že rozptyl to neovlivní. Ten že je ovlivněn 100% dodržením kolmosti řezu a přesným vytvořením crown. Obecně říkají, že ta délka hlavně byla důležitá pro záměrnou, když se střílelo přes dioptr a dokonce se soustřel může zkrácením zlepšit, protože kratší hlaveň se méně vlní (což ale asi zase nějaké vlnění u MC 12 nehrozí, vzhledem k tomu, jaký je to cvalda).

Takže kdybych jí zkrátil, zbavil byl se dioptrické mušky ( a nehezkého kroužku po mušce, kdyby se mi jí i třeba podařilo sundat jinak) a snížil váhu.

Ona je ta moje gun v dost zbědovaném stavu. Pažba bez botky, zaplácaná v černé hnusné barvě, na levou stranu závěru u dioptru si někdo vyryl rysky a šíleným způsobem tu "šikmou plochu" pouzdra závěru na straně rybiny poryl pilníkem nebo čím, jsou tam vrypy jak .. Já ho dostat do rukou..

Naštěstí vývrt je netknutý, závěr bez vůlí, spoušť je famózní - nikdy jsem nic takového neměl v ruce, otisk úderníku velmi solidní. Ještě mi dělá starost, že nábojová komora má na levé straně - tam kde je otvor (asi na odfuk případného plynu, kdyby se roztrhla nábojnice?) tak ve styku toho otvoru a počátku nábojové komory je tam tak čtvrt až půl milimetru té stěny oddroleno. Tipnul bych že tam někdo za ta desetiletí rval závěrem vzpříčeně hilznu? Doufám, že to nebude dělat potíže.

Lučík zprohýbaný, jeho usazení šroubem do dřeva u spouště vydrolené (to dřevo).. Což to umím z lodí - odvrtat, epoxid, znovu navrtat, nový závit.

Dřevo přebrousím a dám do vosku nebo oleje, vyčistím ji (zatuhlá stará vazelína), rybinu, montáž, sklo, opravit tu dokurvenou povrchovku u dioptru a šup s ní natřít vám to na závody :)

Pro 16mm rybinu jsou montáže kvalitní a dostupné bez problémů?
Existuje výkres nebo nějaký standard úhlů hloubky apod. té rybiny? (Možná by mi to mohli udělat v jednom podniku, kde mají špičkové stroje a lidi - mám sklon je preferovat před puškaři, i když by se to nemělo).

qwer
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 12.11.2006 13:19

28.11.2015 23:07

Re: Malorážka MC12

Tvoje důvody jsou pochopitelné, ale nedělal bych nevratné úpravy. Při použití puškohledu, tunel mušky nevypadá nijak pěkně a kazí dojem. Na druhé straně nijak neomezuje optiku. Když ho sundáš, po čase jej můžeš opět namontovat, nebo při prodeji pušky jen přiložit jako příslušenství. Uvádíš, že dostat předchozího uživatele do rukou...... Vem si, co jednou řekne někdo o tobě. Těch 15cm amputované hlavně tě na váze nijak zvlášť nevytrhne. Navíc z pušky uděláš neprodejný kus, nikomu dalšímu nevysvětlíš, že se zlepšil soustřel i kdyby to byla pravda. Radím, rozum do hrsti, a radši si kup ještě jednu lehčí pušku a střídej je dle nálady a disciplíny.


Reklama

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

28.11.2015 23:48

Re: Malorážka MC12


Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

29.11.2015 0:06

Re: Malorážka MC12


Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

29.11.2015 0:06

Re: Malorážka MC12


qwer
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 12.11.2006 13:19

29.11.2015 0:11

Re: Malorážka MC12

No, jak to říct,....... čekal jsem o hodně víc. Rozptyl nijaký, pro všechny běžné disciplíny od MAO, ISSF a BR nepoužitelný, a teď čím je způsoben? Optikou, zkráceným laufem, střelivem nebo střelcem? Tomuhle speciálu napráská každá Suhlka. Omlouvám se za kritiku, ale do této varianty bych nešel.

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

29.11.2015 1:21

Re: Malorážka MC12

Dobře, dám si poradit. Řezat se (alespoň prozatím) nebude. Uvidíme jak bude chodit tenhle kus, až bude hotová.
Tunel mušky jsem právě sundal.
Pro ostatní - u mé MC 12 červík nikde nebyl. Tunel mušky jsem vždy lehce (jedna otáčka druhá otáčka) nad horkovzdušnou pistolí nahřál, ústí svižně položil na měkké dřevo a těžkým špalíkem ebenu (cca 30cm kus 4x6cm) vždy 2x ťuknul (přiložil přes hadr na hlaveň a sjel podél ní) na tunel mušky. Jakmile se odhalí silnější boky tunelu - po stranách, dá se na ně přiložit zešikma dřevěná kulatinka a střídavě na obou stranách už něžně sťukávat dolů. Napřed po vlasových přírůstcích, ale nakonec je dole.
Konec hlavně je tedy takhle nic moc estetického, umím si představit, že odříznout tenhle koneček a udělat tam target crown by bylo jiné kafe, ale budiž.

Víte někdo o ozkoušené kvalitní boční montáži na tuhle zbraň?

qwer
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 12.11.2006 13:19

29.11.2015 10:36

Re: Malorážka MC12

Tak fajn, místo tunelu můžeš nechat vyrobit např. duralovou objímku a opatřit ji eloxem. Pojišťovací červík tunelu mají jen SM2 a Ural. Dost lidí si plete MC12 s SM2 protože to nikdy neměli v ruce a jen o tom někde slyšeli, z toho pak vznikají takové dezinformace. Přitom se jedná o zcela odlišné malorážky. Montáž na MC12/MC13 se dala sehnat v Liberci.

http://www.zbraneliberec.cz/obchod/opti ... 12-a-mc-13

Uživatelský avatar
jericho
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2004 0:20
Bydliště: Jižní Čechy

03.01.2017 23:32

Re: Malorážka MC12

Jen krátce jak to dopadlo. Nechal jsem vyfrézovat rybinu, osadil sklo. S kvalitním střelivem je teď největší zábavou dělání dírek do nábojnic od 9L tak, abych neprotrhnul boční stěnu. Přes bean bag na 50m z 10ti se povede 9X. Akorát je hrozně znát střelivo, např. od SB nemá cenu kupovat nic, ani Clubky (to je pořád nejméně pětikorunou překrýt), dobře to chodí s Midas plus např. Ještě si budu muset pohrát s botkou, je moc krátká a možná časem Harissky. Ještě že jsem tu hlaveň neuříz. 8)
IMG_20170103_221431.JPG

IMG_20170103_222427.JPG

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé malorážky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků