Hawkins
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 45
Registrován: 22.12.2005 16:57

21.12.2007 16:53

Šelaková politura

Zdravim,
potřeboval bych pár rad ohledně šelak. politury od někoho, kdo už má určité zkušenosti s touto metodou povrchové upravy dřeva. Pokud se teda někdo najde kdo by mě rád poradil a pomohl tak přes SZ nebo přímo do fora. Předem moc dík.
Naposledy upravil Hawkins dne 21.12.2007 17:18, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Venet
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 34
Registrován: 23.03.2007 9:49
Bydliště: Slovensko

21.12.2007 17:16

Preco nie cez forum? Ja osobne by som sa tiez rad dozvedel nieco nove :D

Uživatelský avatar
David Laxa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 210
Registrován: 02.03.2007 2:41
Bydliště: Břeclav

21.12.2007 19:09

Co potřebujete vědět ? Dělal jsem pár kousků a myslím s dobrým výsledkem. Ale předem hlásím že je to dost pracné a stačí malá chyba a začínáte od znova. Největší problém je sehnat komponenty. Popis receptury najdete většinou v knihách o renovaci starého nábytku. Někde ve "fotkách našich zbraní" (str. 73)je moje foto 456ky, která má právě šelakovou polituru pažby.

QNX
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 713
Registrován: 08.08.2005 2:07
Bydliště: Podkrkonoší

23.12.2007 20:19

Také jsem to párkrát dělal, ale na hudební nástroje. Na zbran bych si šelak určitě nedal. Pokud by to tedy nemělo být pouze někde vystavené.
Sehnat komponenty, že by byl problém? Vše potřebné se dá běžně koupit.

lubomír
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 128
Registrován: 11.11.2007 21:37
Bydliště: Olomouc

31.12.2007 12:05

Při renovaci několika starých pažeb na brokovnice jsem použil šelak/pozor ne syntet.náhražku/ a slouží už spoustu let.Šelaková politura se na pažby používala,ale konečný postup je trošku odlišný od postupu při nábytku a nástrojích.Musíš odstranit vše staré až na dřevo,můžeš namořit lihovým mořidlem a nechat zaschnout asi 1 den,napustit co nejčistějším lněným olejem a nechat zaschnout 1den.Potom rozpustit šelak v lihu a nanášet ne štětcem,ale jak mě učil děda do bavlněné hadry,která nepouští chlupy kus vaty a tuto pucku namáčet do řídkého šelaku a postupně vždy po zaschnuti přejet jemným šmirglem,dokud vystupují chlupy ze dřeva.Nanášet šelak cca 10-12 čím více tenkých vrstev tím lépe.Po dosažení vzhledu dle představ nechat řádně vyschnout,přebrousit jemným šmirglem a přeleštit lněným olejem.
Přeji úspěch.

QNX
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 713
Registrován: 08.08.2005 2:07
Bydliště: Podkrkonoší

31.12.2007 12:16

at to nanášíš jak chceš, tak mechanická odolnost šelaku je malá. Kresba dřeva je pod šelakem sice ještě hezčí, než pod jiným lakem, ale šelak není povrchová úprava pro pracovní nástroj.


Reklama

Uživatelský avatar
David Laxa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 210
Registrován: 02.03.2007 2:41
Bydliště: Břeclav

31.12.2007 16:36

O odolnosti šelaku mám jiné mínění, rozhodně je povrch odolnější než většina laků. Tvrdší proti vrypu i poškrábání, nepraská, neodlupuje se a lze vždy optavit jen část. Ale pro zbraně typu Sa58 to určitě nedoporučuji, jen pokud by měly být na zdi, tak snad ano.

Uživatelský avatar
David Laxa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 210
Registrován: 02.03.2007 2:41
Bydliště: Břeclav

31.12.2007 16:42

To lubomír : Taky jsem použil přírodní šelak a podobný postup , jen vrstev cca 80. Po 10ti vrstvách byl povrch již lesklý, ale hloubka a zrcadlový lesk nastupoval až po cca 50ti vrstvách. Záleží určitě na kvalitě přírodního šelaku, jeho ředění a nanášení, ale výsledek je na 100% super.

Chassin the Trane
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 62
Registrován: 23.05.2015 20:52

19.11.2015 10:08

Re: Šelaková politura

Šelakování není snad ani složité jako pracné. Klíčem je hladký povrch již před šelakováním. Tzn. hodně šmirglování, v dřevě nesmí být nehladká místa a škrábance od hrubšího šmirglu. I malé chyby po šelakování dost vystoupí. Čím lepší povrch před nanášením šelaku, tím méně a snazší je šelakování.
Následně je třeba ucpat póry, aby se šelak nepropadal. A pak polnou nanášíte tenké vrstvy, rukase musí stále pohybovat, nepoužívá se (zpravidla) štětec. Vrstvy se nanášejí dokud se vám výsledek nelíbí.
Vlastnosti jsou dobré, šelak dnes již není běžně dostupný, ale stále se koupit dá. Líh, lněná fermež a bavlný hadr seženete v pohodě. Šmirgly také nejsou sesehnatelné.

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků