Uživatelský avatar
Coltik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 358
Registrován: 10.02.2010 12:21

28.07.2012 22:04

Re: FN 1910

dotaz na majitele: jaká je u vašeho kousku vůle závěr - rám? díky

sojcik
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 212
Registrován: 05.08.2009 22:58

08.08.2012 22:09

Re: FN 1910

U mého FN 1910 žádné vůle :)

Uživatelský avatar
Petr74
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 51
Registrován: 01.07.2011 12:18
Bydliště: Lhota

17.08.2012 8:30

Re: FN 1910

To KATZENDRECK:
Ne nejde o ráži 9mm Browning. Pravděpododbně jen jde o špatný popisek. Pistole Fn1910 je na Vašem obrázku. Z této pistole vychází pozdější model Fn 1910/22. Oba jsou ráže 7,65 Browning. Ale ten model /22 poznáte lehce - má vpředu prodloužený závěr, který se při demontáži pistole pootočí a sejme.
http://en.wikipedia.org/wiki/FN_Model_1910

Uživatelský avatar
Katzendreck
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 97
Registrován: 25.05.2012 18:00
Bydliště: Praha

17.08.2012 14:03

Re: FN 1910

FN 1910 se vyráběly jak v ráži 7,65 Br., tak 9 mm Br., takže vyloučit použití ráže 9 mm nezle, některé zdroje opravdu uvádí, že se jednalo o pistoli v ráži .380 ACP, např. wikipedie zde uvádí .380 ACP. Jinak, co se týká toho popisku 1910/12, našel jsem k tomu toto: "Právě tuto pistoli (respektive model 1910/12, jenž používal náboj 9 mm Br. K.) použil G. Princip při jeho atentátu na F. F. d´Este" (zdroj) a "Gavrilo Princip měl pistoli FN 1910/12 v ráži .380 ACP (9 mm Browning krátký)výrobního čísla 19074." (zdroj)

erzgebirge
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 298
Registrován: 24.07.2011 11:51

17.08.2012 19:05

Re: FN 1910

origo co měl atentátník bylo dříve vystaveno v Terezíně a byla v 9mm Br.

Uživatelský avatar
Petr74
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 51
Registrován: 01.07.2011 12:18
Bydliště: Lhota

17.08.2012 19:29

Re: FN 1910

Omlouvám se za dezinformace. Koukal jsem teď večer do knížek p. Balcara a máte pravdu. Fn 1910/22 se vyráběly běžně v obou rážích.


Reklama

lahvacek17
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 28
Registrován: 24.01.2011 20:04

20.02.2013 8:00

Re: FN 1910

Mam krasnou FN1910 ale nevite jak najit podle cisla rok vyr.nemam chytrou knižku na webu jsem nic nenasel č.244611 Dekuji.

GOD
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 475
Registrován: 15.08.2008 12:59

20.07.2014 16:45

Re: FN 1910

získal som fn 1910/1922 v 7.65 Br, zrejme vojnovú výrobu, lebo je orazená slepicami a waffenamtami.

Skôr ako som vystrelil z mojej, tak som strielal z rovnakeho modelu ktorý mi požičal na strelnici známy. Bol som mimoriadne prekvapený ergonomiou - úplne de luxe mi sadne do ruky (v porovnani s CZ vz 70 ktorá je konštrukčne staršia, ale vôbec mi nevyhovuje).
Pár hodín po streľbe som si všimol že mam porezaný prst - ukazovák na pravej strane - spúšťový prst. Nevenoval som tomu pozornosť a myslel som si, že som sa porezal, keď som robil v dielni s ostrym plechom. Na fotke je to porezanie stare 4 dni a za čerstva to išlo vcelu aj do nechtu. Vtedy som vystrelil 5 ran - (ktoré ma jednoznačne presvečili, že je to parádna pištoľ.).

Tak som kúpil svoj kúsok. Majitel zrejme nečistil, len mazal vazelinou. Tak som zbraň rozobral do zakladnej rozborky a štetcom a slabším riedidlom vyumýval kam som sa dostal - (svoje zbrane tak čistim po cca 1000 výstreloch - pred tým konkorom vystiekam celu zbraň.)
Po ,,vypraní,, som to cele vyfukal kompresorom a ked som nevidel nič čo by bolo pre mna nebezpečne, tak som strekol konkorom a čakal kym sa dostanem na strelnicu.

Na strelnici to prebehlo nasledovne: 5 ran na parádu. 6 rana - strela ostala v hlavni a nešiel dovriet záver a ani potiahnuť dozadu.
(Historia nakupu lacných 7,65 Br, kotré boli znehodnotene zaolejovanim je na samostatnu kapitolu. Problem je že som to zistil až po pol roku od nakupu a po zamyešaní medzi ostatné dobré náboje).
Viac menej prehliadkou som zistil že tento náboj s mastným prachom a strelou v hlavni nebol zásadný problém. (Strely z hlavne som vytlkal z vz. 27 niekoľkokrát).
Ešte počas tychto 5 výstrelov som si všimol, že ma lúčik spúšte porezal na prste tam kde pri strelbe z predchadzajúcej pištoli.

Pri Browningu 1910/22 je riešený ráz záveru v zadnej polohe prostrednictvom dna záveru o časť rámu. Úderník plní funkciu vyhadzovača. To znamená že v zadnej úvrati prenáša zataženie, ale iba od nábojnice ktorú vyhadzuje.
U mojej zbrane iteligentný opravar z neznameho dôvodu spravil nasledovne:
- skratil biciu pružinu
- vyrobil vedenie bicej pružiny, tak aby už skrátená bicia pružina bola predpetá.

Vložením tejto jedinej poje. zaje. vyje. vymr. sku. doje. ... sučiastky zariadil to, že k odrazu záveru od tela zbrane v zadnej polohe sa preniesol ráz cez úderník, vedenie pružiny úderníka na nos tela zbrane - tam kam sa to opiera normalne. Samozrejme ten nie je konštruovany na take zataženie a mierne sa ohol a vzpriečil. Tým znemožnil pohyb záveru v pred i v zad.
Takže čakám na to čo povie puškár - či doklepať za studena alebo po nahriati. Skrátka taká maličká blbosť a kolko škody to napáchalo. Pri čistení som si všimol že bicia pružina je iná a vedenie bicej pružiny je tiež trochu iné, ale bohužiaľ som tomu nevenoval pozornosť a spolahol sa na to, že ked som to tak kupil, tak by to malo fungovať. Takže do budúcna si dam ultra pozor na detaily a skôr ako vystrelím si to velmi dobre pozriem.
Přílohy
DSCF5581.JPG
DSCF5581.JPG (39.49 KiB) Zobrazeno 15220 krát
DSCF5575.JPG
DSCF5565.JPG

GOD
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 475
Registrován: 15.08.2008 12:59

20.07.2014 16:47

Re: FN 1910

čo mi neni jasne, na čo sú na zbrani pod črienkami - stenkami dalšie 2 diery

Okrem originálneho zásobníku bol k tomu jeden pozváraný z 50/70 - tkovych. Je to hnusna robota. Zasobnik pasuje do FN 1910/22 aj do 50/70.

Pporezanie spôsobila ostra hrana lučika spušte. nespomínal by som to tu, keby sa mi to stalo len na jednej zbrani. Vie mi niekdo povedať, či sa mu to tiež stava?

Koncovku zaveru mam vyleštenu - do farby kovu, ale predpokladam že je to dodatočna uprava ,, neakeho odbornika,,.

a k tej presnosti: na 10 m to bolo rychlopalbou - bez oddychu a špeci dýchania v kruhu fi 5 cm.

ešte jedna vec, prečo mám rád tieto oldimetre: všetky nové pištole sú podla mňa strašne velké a široké, tiež široké na úchop aj ked nemam najmenšie prsty. Tzn. sukromne som nepriatelom 9x19 - je to priliš vela. A aj ked mám vystrielané z CZ 75 a rôznych Glockov spolu cca 1000 nabojov 9x19 tak hovorím, že to nieje kaliber pre mna. A to som bol pri zaujímavom experimente kde sa strielala komplet produkcia od Ruagu a bonsu bol Hinterberger. A aj tak hovorím, 7,65 stačí, 7,65 úplne stačí.
Přílohy
DSCF5583.JPG
DSCF5582.JPG
DSCF5587.JPG
DSCF5587.JPG (14.83 KiB) Zobrazeno 15126 krát

GOD
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 475
Registrován: 15.08.2008 12:59

31.07.2014 10:01

Re: FN 1910

Zdar, máte u 3 fašistickej varianty zasobnikovu poistku?
- či bola vyustená vo výrobe alebo ide o neskoršie ,,vylepšenie,,?
súčiastky alebo puzdra kde mavaju?

GOD
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 475
Registrován: 15.08.2008 12:59

27.10.2014 21:01

Re: FN 1910

po 200 výstreloch a cca 30 ,,ranách istoty,, odišiel do večných lovšíť zápalník z úderníka. Česť jeho pamiatke. Už dávnejšie bolo vidno, že bol trochu ohnutý.
Každým výstrelom mám tu zbran radšej a radšej. Človek musí akceptovať že od výroby ubehol neaký ten piatok, ale inak je to luxusná pištol.
Strielaním z nej sa dostáva do úzadia moja doteraz oblúbená ČZ 27. O vz 70 ani nehovorím.
FN1910/22 má skrátka nadčasovú ergonómiu a komfort strelby, parádne jednoduchá.
A stále snívam o LLame 1911 v 7.65 Br.

Uživatelský avatar
Petr74
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 51
Registrován: 01.07.2011 12:18
Bydliště: Lhota

28.12.2014 2:09

Re: FN 1910

u Zelenýho koukám mají nějaké díly:
http://www.zelenysport.cz/fn1910-22/

reconman
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 57
Registrován: 13.03.2009 22:30
Bydliště: Ostrava

28.08.2015 14:04

Re: FN 1910

Zdravím všechny příznivce FN 1910/1922,

po čase zase trochu ožívím téma věnující se této pistoli. Před časem jsem si pořídil taky tento belgický browning model 1922 v ráži 7,65 a musím říct, že mě tato v součastnosti již historická zbraň velmi mile překvapila v mnoha ohledech. V podstatě jsem tento model FN koupil, protože se mi vždycky líbil a připadal mi zajímavý, ale v praxi jsem s ním a s touto značkou až do nákupu žádnou zkušenost neměl. Rád bych také dodal, že mám předchozí zkušenost se zbraněmi- Walther PP,PPK,P38 dále Glock, CZ, Smith Wesson, Colt a řadou dalších, přesto si mě tato pistole získala.

Obecně- U FN 1910/22 musím předně ocenit to jak je plochá což nahrává jejímu pohodlnému nošení. I když ve své kategorii patří spíše k větším, někdo zde myslím psal, že to je jedna z největších pistolí pro náboj 7,65 Browning. Také se mi perfektně drží a i přesto, že mám hodně velké ruce nemám problém poskládat na rukojet všechny prsty, což je zajištěno její délkou. Když jsem srovnával Walther PP a FN 1922 co se držení týče, v mém případě zvítězil jednoznačně FN i přesto, že PP je moje srdcovka :) .Samozřejmě záleží hodně na střenkách. Když jsem FN koupil byl osazen nemožně tlustými bakelitovými střenkami s poválečné produkce, které byly prostě hrozné. Nemyslím ty klasické s logem FN, s těmi zkušenost nemám. Sháněl jsem proto dlouho ty dřevěné s rybinou, které jsou často k vidění na pistolích z válečné produkce pro německou armádu, ale moc se nedařilo. Nakonec jsem si střenky vyrobil sám ze zbytků starého ořechového dřeva a zhotovil dokonce i rybinu, pouze za pomoci malého trojhranného pilníku z ulomenou špičkou. Jejich výroba mě zabrala pár desítek hodin práce v dílně a nějaký čas brouzdáním po zahraničních webech, kdy jsem hledal jak vlastně rybinu vytvořit. S konečným výsledkem jsem ovšem spokojen :D
.
Fotografie-0007.jpg


Zpracování -Co se stavu a zpracování pistole týče jsem také spokojen. Povrch je obnovený, hlaveň jako zrcadlo, vnitřní plochy hezky opracovány, avšak je potřeba dodat, že má relativně nízké výrobní číslo, typuji tak začátek 30. let. Kousky z válečných let na tom budou asi hůř :wink:


Střelba - Tento kousek jsem koupil primárně jako užitkový pro střelbu a příležitostné nošení. Zatím mám odstříleno cca 400 nábojů ( většinu produkce SB ) bez jediného náznaku závady a to ji/ho nějak nešetřím. Akorát při rozborce a čištění kontroluji úderník, protože u tohoto typu zbraní údajně často praská.... no ten můj zatím vypadá naproto bez újmy a to dávám při každém dostřílení zásobníku ránu jistoty, nebot FN-ko jak znalí vědí nemá střeleckou pohotovost.
Co mě mírně zklamalo, ale ostatní pozitiva to převyšují :) je komfort samotné střelby. Díky ráži 7,65 nemá tendecni se příliš zvedat, ale rána je jako by rychlá a ostrá, což má možná na svědomí dlaňová pojistka, která je poměrně plytká a pistoli je tedy třeba během střelby pevně držet tak aby dlaň ruky pojistku neustále svírala. Mám pocit, že pojiskta poté předává jakoby ráz zbraně přímo do ruky což jsem u 1911 nikdy nepocítil. Je to však pouze můj pocit. Přesnost střelby je vzhledem k typu a určení zbraně dostatečná. I přesto, že jsem spíše podprůměrný ,,mířenkář,, na 25 metrů to většinou s formátu A4 nevyleze. Hledí je samozřejmě vzhledem k současným požadavkům naprosto pasé. Drobné, špatně čitelné, zkrátka o rychlém míření nemůže být řeč. Na druhou stranu se bavíme o pistoli, která byla v základu zkonstruována v roce 1910 což je 105 let zpátky, proto ty mířidla respektuji a srovnávat je s těmi na současných služebních zbraních je prostě pitomost.

Rozborka - Celkem v klidu, žádná zákeřnost se nekoná.
.
Fotografie-0012.jpg


K FN-ku mám dvě pouzdra. Jedno vnitřní zhotovené na míru u KM Saddlery a druhé podpažní, které jsem si sám zkonstruoval a patentoval :D Pistole je v pouzdře jištěna gumou. Inspiraci jsem našel ve Vojenském historickém ústavu na Žižkově, když jsem si prohlížel, tuším Gabčíkův podpažák. Při tasení stačí pistoli instinktivně uchopit a potáhnout. Je to velice rychlý proces bez jakéhokoliv zdržování v podobě odepínání druku apod. Na druhou stranu jsem byl s nápadem jistit zbraň v pouzdře pomocí gumy velice opatrný, aby nedošlo k samovolnému vypadnutí zbraně při jakékoli fyzické aktivitě.
.
Fotografie-0105.jpg

.
Fotografie-0112.jpg


Tak jsem se vykecal :D .... snad moje povídání někomu kdo o této pistoli uvažuje trochu pomůže.

Kolar
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 146
Registrován: 05.12.2015 10:03

12.03.2016 19:13

Re: FN 1910

Browning se s tím moc nebabral, tahle zbraň je v podstatě zvětšená a upravená 1906, nebudu se divit, když třeba úderník a pojistka budou zcela identické součástky.
Něco od Klinského:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Zdroj: http://www.klinsky.cz/stranky/11010_2.php

Předchozí

Obsah fóra / Krátké zbraně / Pistole - ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků