maharadz
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 8
Registrován: 04.12.2012 9:25

21.12.2012 16:26

Re: Predovka "malorážka"

zminovanou pistoli bych rád pořídil..tušil jsem že to bude blbost a o rozdílu 3-4 desetin vím, jen jsem trochu doufal, že kdybych diabolu utesnil wc papírem možná by se roztáhla jako minie "-))
tak asi ne..

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

21.12.2012 17:39

Re: Predovka "malorážka"

Osobně bych tuto malou ráži, tedy malou pro předovku, nevolil. Kamarád měl v této ráži pistoli a flintu a obou se rychle zbavil. Ale proti gustu žádný dišputát.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

22.12.2012 12:37

Re: Predovka "malorážka"

Maharadz:
Roztažnost zadní části minie má svou mez. Pokud si tu pistoli pořídíš, můžeš to zkusit. Ale přesnost tam nebude žádná. Pro tuhle ráži si zvol kouli s flastrem a skutečně dobré mazivo - lůj a sádlo, nebo včelí vosk a lůj.

kreuzdorf
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 23
Registrován: 05.04.2012 10:04

26.02.2014 22:51

Perkusní malorážka

  Zdravím pánové, tak jsem tak dlouho uvažoval o koupi derringeru GG v ráži .54, až jsem koupil pravý opak, tohodle mazlíka. Prostě mě dostal vzhled a zpracování této pistolky. Protože to není úplně obvyklá zbraň (já mám s.n. 006), rozhodl jsem se napsat o ní pár řádků. Jedná se o in-line perkusní předovku v ráži .22. Je vyrobena z černé oceli s povrchovou úpravou matný nikl. Doplňky jsou černěné, část rámu je z mosazi, vypadá to jako celek opravdu hodně luxusně. Zbraň jsem si osobně převzal v Jihlavě, pan Novotný mě nechal jí vyzkoušet a vybrat z více kusů. Krom toho mi ukázal i další jeho práce, třeba tuhle .22 s pažbou a dlouhou hlavní, kolečkovou pistoli, doutnákovky, underhammer v .45, všechno krásně zpracované, ale není to úplně můj šálek čaje.
  Pistolka se dá provozovat několika způsoby. Základní je odpalovat lehkou diabolku pouze zápalkou (je doporučena SB 4mm, ale mě chodilo prakticky cokoliv). Při této kombinaci je ale potřeba jiný piston. To se mi úplně nelíbí, protože pokud by byl tento piston použit s prachem, asi by to nedopadlo úplně dobře (pro střelce) s ohledem na in-line koncepci. Zápalka k mému překvapení stačí spolehlivě diabolu dopravit do terče na 10m a ještě do něj udělat díru. Je to navíc překvapivě tiché (zapomeňte na ránu pro vyfouknutí oleje s normálním pistonem). Další možnost je speciální nástavec pro brokové zápalky (s tím jsme to i zkoušeli). To už je o poznání větší prda, ale mě se tento systém tak úplně nelíbí kvůli manipulaci s nástavcem, trochu to připomínalo flusbrok :-) A nakonec, to co mě zajímá nejvíc, střelba s černým prachem.
Pistolka je dodána s nádherným mosazným mikro trychtýřem a odměrkou z nábojnice flobert. Tady vedeme s panem Novotným trochu spor. Maximální navážka je uvedena 0,2g. Podle mých výpočtů a měření jsou potřeba na tuto navážku 2 odměrky, pan Novotný tvrdí že jedna. Nicméně já jsem se stejně chtěl přiblížit k navážce původních černoprachových nábojů .22, které byly 0,26g v short a 0.32 v long. Takže jsem vyzkoušel 1, 2 a 3 odměrky a ty 2-3 odměrky mi přijdou zatím nejlepší. Používám Vectan PNF2 a jako střelu diabolku JSB Straton o váze 1,6g, což je vlastně taková mini-minie. Diabolky mažu lehce tím, co používám na normální střílení, nabít jdou snadno kvůli náběhu na začátku hlavně. To je jedna z úžasných věcí na téhle pistolce, náklady na jednu ránu jsou v podstatě jen cena zápalky. Cena diabolky a prachu je zanedbatelná, na jedno nabití derringeru GG vystřílím z této pistolky 15 ran. Pistolka jde kupodivu velmi dobře do ruky, hlaveň 5,5” umožňuje už i poměrně přesné střílení. Klíčem k úspěchu je u těhle drobečků (alespoň u mě) správný úchop. Třeba s původními střenkami od Dresslera jsem nebyl schopen na 10m trefit terč (proto ta dodělávaná pažbička), u GG mi trvalo, než jsem se ho naučil pořádně a hlavně po každé stejně chytit a tady je to podobné. Ale myslím, že na 25m to v pohodě půjde udržet v černém i s mojí rukou. Taky jsem si nechal předělat mušku, ta původní perličková byla sice stylová, ale mě nevyhovovala tvarem. Navíc mě to chodilo vše zoufale nahoru, takže jsem sí jí nechal vyrobit vyšší a teď ladím pilníkem. Takže zatím velká spokojenost.
  Ještě pro nečleny fóra, sice je to volně prodejné D - čko, ale na rozdíl od flobertky tohle už musí na střelnici. Zkoušel jsem na 25m průbojnost, s 1 navážkou se diabola do 25mm smrkové desky celá zasekne, na 2 navážky jí někdy prostřelí, na 3 jí prostřelí zcela bezpečně. Takže i když to vypadá jako hračka, tak to je opravdu perkusní malorážka, výkonově násobně daleko od vzduchovek a flobertek.
Ta diabolka v téhle .22 funguje úplně v pohodě. Jednak se zařízne už při nabíjení (to je na ní jasně vidět a cítit z odporu při nabíjení) a jednak se se košilka výstřelem asi opravdu roztáhne a zatěsní. V každém případě dostane střela dostatečnou rotaci, protože jinak by se otáčela kolem příčné osy, ale to nedělá. Broky bych taky chtěl zkusit, ale je problém přesné broky v této ráži sehnat. Přesnost omezují spíš moje ruce, ale to je věc cviku. Až to budu mít lépe v ruce, pošlu nástřel, zatím to chodí na 25m do kruhu cca 12cm, ale zatím mimo střed. Jinak se hlaveň kupodivu vůbec nezanáší, asi to ta košilka při každém nabití hezky seškrábne.
Čmoudu zdar a z českých zbraní zvláště!
Přílohy
DSCF4051.JPG
Great Gun .45 2,5", Novotný .22 5,5", Dressler REX L .22 4"
DSCF4056.JPG
DSCF4054.JPG

janko
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 28.10.2013 15:59

01.07.2015 13:36

Re: Predovka "malorážka"

Zdravím,
pred nedávnom som si splnil sen a kúpil som si Pedersolli Frontier v kalibri .32 . Chcel by som sa opýtať skúsenejších(som začiatočník), ktorí túto flintu majú, pár otázok. Akú strelu a flaster do nej používate? Na stránkach LEE som našiel dvoje kliešte na gule .311 a .319. Jedny sa mi zdajú príliš malé a druhé velké. +- navážky som vyčítal vyššie. Prípadne ak by sa ponúkol niekto, kto potrebné kliešte má, na odliatie striel. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

01.07.2015 15:37

Re: Predovka "malorážka"

Ak nemas potrebnu vybavu k odlievaniu a zacinas, kup si radsej gule na skusku tu:
http://www.ares-gun.sk/perkusne-ares.html

Zbytok tu uz bol opisany a na ostatne dojdes casom aj sam: Najlepsia skola su vlastne skusenosti.


Reklama

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

01.07.2015 21:22

Re: Predovka "malorážka"

Janko, koupil sis pěkně složitou záležitost. Já jsem neměl nakonec trpělivost a pušku i pistoli v této ráži jsem prodal.
Používal jsem kleště .308. Problém v této ráži je flastr. Hodně si promysli, co použiješ. Dále je oříšek nabíjecí nářadí, (osmička kulatina mosaz na nabiják)ale zejména vytěrák a červ. Jako vytěrák by se dala použít 6 mm kulatina z mosazi, nebo duralu se závitem na konci. Závit slouží jako zápich, aby čistící flastr nespadl. Raději použij slabší flanelový hadřík, než abys riskoval, že se ti v hlavni zasekne a nepůjde ven. Možná by šel koupit a použít vytěrák na malorážku. Věnuj nářadí tu největší pozornost a pečlivost!!!
Střílet tuhle ráži je kumšt jako hrom!!! Na Netu je někde nějaká US přebornice v této ráži, pohledej na Googlu.

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

01.07.2015 22:02

Re: Predovka "malorážka"

Jo, je to asi tato informace:
Sharon Smithová,
středoškolská profesorka, střílí předovky 35 let. Je držitelkou mnoha rekordů v disciplinách 25 a 50 yardů, v poloze ve stoje, s oporou (bench) a s oporou hlavně ( takovými těmi zkříženými laťkami).

Má předovku ráže .32 cal. - říká že tenkrát byla tato ráže tak moderní jako dnes je ráže .40 cal.
Hlaveň je dlouhá 1009 mm, osmihranná- přes plochy má rozměr 15/16", od firmy DOUGLAS. Vývrt .320".
Hloubka drážek .012" (0,3mm), drážky mají ploché dno, počet drážek a polí 8. Stoupání 1 : 66", odpor spouště je 85 gramů. Váha pušky je 4,8kg.
Používá prach GOEX - 1,944 gramu FFFg, flastr o tloušťce 0,43mm s teflonem, který maže slinami.
Kulatá střela má průměr .323" !!. Všechny střely váží a jejich váho udržuje v rozmezí 0,2 grainu.
Mezi ranami hlaveň čistí flastrem navlhčeným vodou nebo slinami. Říká, že její předovka je velmi citlivá na vlhkost v hlavni, takže vytírá hlaveň jedním pohybem dolů a co nejrychleji nahoru.
Miřidla používá dioptrická, stejná jako na terčovnicích - malorážkách. Mušku má kruhovou v tunýlku.
Fandaks

Ještě bych chtěl všechny střelce zde na fóru informovat, že rozprodávám knihy o střlení a zbraních. Tak se prosím dívejte do sekce bazar, nebo mi napište SZ o co máte zájem. Kdo zaváhá...znáte to.
Fandaks

janko
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 28.10.2013 15:59

02.07.2015 10:33

Re: Predovka "malorážka"

Ďakujem všetkým za rady. Gule a mosazne tyče mám objednané. Tak sa s tým neako potrápim.

Předchozí

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník