Uživatelský avatar
travis
 
Příspěvky: 882
Registrován: 27.04.2007 17:47
Bydliště: PRAHA 5

22.03.2015 13:01

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

Já bych doporučil zklidnit emoce a hlavně přijet na 2-3 denní střelecké závody CAS a tam je možno diskutovat a hodnotit.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

22.03.2015 14:31

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

Nejhorší je, když se snoubí arogance s neznalostí, nedej bože s hloupostí... :-(

Takže v klidu a popořádku:
-GG se umistují a to i v rámci evropských měřítek, viz. Itálie 2014 - Chicko, úměrně četnosti výskytu/zastoupení v rukou střelců v návaznosti na počet celkem vyrobený ks. Už se to probíralo...
-
"krátký náboj s kulatou špičkou"
čemu na tom termínu nerozumíš, když je navíc tvůj? I FN typ střely může mít různý průměr přední plochy. Jaký vliv může mít plný zásobník? Jednoduchý. Čím více nábojů, tím více stlačená je podávací pružina a tím větší je její tlak na náboje. Logicky pak, pokud není či není dostatečná plocha na špici střely, může dojít ke stáčení nábojů do strany v rámice trubice zásobníku a i výtahu/podavače pušky. Neznamená to, že je na vině puška, ale použtí nevhodného náboje. Další věcí je pak použití sice vhodného tvaru střely, ale ne úplně vhodné hmotnosti. Z toho plyne rozdíl v celkové délce náboje, což může být ve výsledku stejný problém, jak v předchozím.
- Střela FN NENÍ bezpodmínečně nutná, jak naznačuje. Minimálně fy HORNADY nabízí náboje řady LEVEREVOLUTION, které jsou špičaté a přesto určené právě do pákovek.
- touto závadou trpí jakékoliv pákové opakovačky, tedy i Uberti. Protože to není závada zbraně, ale chyba střelce, většinou přebíječe, nemajícího dostatek zkušeností.
- já jsem osobně ve svých začátcích vystřílel tisíce ran z pákové opakovačky 1866 náboji s FN střelou... Má to svoje "ale". Ale byl to kaliber .38spl, ale bylo to čisté, tedy měkké olovo, ale sic tvar RN, tak hodně oblý a velikost zápalky jen 4.4... Za to mám kamaráda, kterému explodoval v rubici jeho Henryovky tovární náboj magtech .45LC FN po té, co se mu při nabíjení/zavírání trubice vysmekl podavač...
- čím lépe je všechno slícované a přesné, tím choulostivější a větší péči vyžadující to zařízení je. Na to už přišli Němci v Rusku...
- Tak si zkus z Ubertiho .357mag vystřelit náboj Wadcutter... a uvidíme...

Moje zkušenost ze střelnic říká, že drtivé % závad je způsoben samotným střelcem, nikoliv zbraní.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

22.03.2015 15:02

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

Jsem již unaven touto diskusi, která nikam nevede. Hungry,Travis a další řekněte, že se vám ta flinta líbí a chcete ji a není co řešit, a já to beru. Ale nesnažte se mne přesvědčit,
že je lepší než jiní výrobci, zde s vámi budu diskutovat, pokud to bude k něčemu.
Zatím nikdo z vás nepodal pádný argument, že je tomu tak.
Kdysi jsem ji chtěl taky takže jsem se o ni zajímal a sledoval jak funguje.
Hungry a pod., neurážej někoho koho neznáš a nevíš co dokázal.
Tady ti vyvrátím tvůj názor - nemusíš popisovat střelu, hmotnost atd. tady říkám,že výrobek jiné firmy nemá s nábojem žádný problém a vystřelí vše co se pohybuje okolo CIP
na rozdíl od GG. S Hornádym jsi úplně vedle a divím se, že člověk tvé praxe a znalostí
to tady může vůbec zmínit, takže na okraj, tyto náboje jsou lovecké a mají dutinu krytou
měkkou plastovou balistickou krytkou, která neodpálí zápalku.
Na závěr - wadcutter je zakázán pro kovbojskou střelbu.
Travis- řekni kdy a kde a můžeš mi to ukázat jak ti to střílí.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

22.03.2015 15:22

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

No, moc nikam nevede...
Flinty se mi líbí a dokonce s těmi svými i občas něco vyhraju, třebas jako minulý týden náš klubový závod...
To, že GG nefunguje s náboji kolem CIP, tvrdíš ty. Mimochodem i CIP dává dostatečný rozsah pro to, aby některé zbraně s některými náboji měly potíže, viz. např. podávání střel SWC pistolemi...
Jak funguje Hornady vím, to bud v klidu. To, že je ta špička změkké pryže eliminující nechtěný odpal náboje přední, nic nemění na možnosti případných potížích způsobených jejím tvarem...
Zákaz nábojů wadcutter pro CAS jsi vzal kde? Hrozně by mne to zajímalo, protože já občas tento náboj s úspěchem střílím... ;)

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

22.03.2015 16:07

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

Já tvrdím, že Uberti funguje s jakýmkoliv nábojem okolo CIP, čti pořádně. Zatímco GG
potřebuje nějaké speciály.
2014 SASS Shooter Hanbook str.12, citace :
Ammunition with bullets recessed below the case mouth is disallowed.
WC je na hraně.
Nechme toho, až mi Travis napíše přijedu se na vás podívat a jsem zvědav zda GG je na tom už lépe.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

22.03.2015 17:45

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

FrankJ: A mít WC střelu zapuštěnou po okraj tě nutí kdo? Nikde není napsáno, že ji nesmíš zapustit třeba pouze pro druhou ze tří (zde beru v úvahu Lee kokilu) mazacích drážek. To ovšem nic nemění na tom že se jedná o WC střelu, resp WC náboj.


Reklama

enfield2
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 205
Registrován: 29.10.2012 20:05

22.03.2015 18:17

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

Tak teď do toho vstoupím na chvilku zase já. Po tom problému, který jsem popsal na minulé straně, jsme s tím známým pořádně zkontrolovali přebíjené a tovární náboje. A výsledek byl brzo znát. Problém skutečně spočíval v tom, jak už dříve psali Travis, Hungry a spol, že ty přebité náboje měly nevhodný tvar střely a navíc byly ne zrovna nejlépe seřízené matrice. Takže přebité náboje ráže 44-40 sice fungovaly obstojně u revolveru, ale u GG opakovačky už tolik ne. Prostě součet těchto faktů: tvar střely + zaškrcení střely + akurátní přesnost výroby pušek GG způsobily, že to nebylo 100% spolehlivé.

Chyba teda nebyla v pušce samotné, ale v "neumění" přebít náboj této ráže do opakovačky.

Jinak Chicovu GG pušku jsem už viděl a je to skutečný závodní speciál. S doslova máslovým chodem. Jediné, co by mi na ni vadilo, je ta ráže, která se mi nejeví dostatečně kovbojská.

V době, kdy jsem u GG zadával výrobu mojí Henryovky, jsem měl možnost vidět asi 5 pušek GG, když je výrobce vezl z tormentace. Většinou to byly modely 1873 a všechny byly na pohled krásný a předem zamluvené a de facto už prodané. Kromě jedné, kterou prý zájemce odmítl s tím, že ta winchestrovka je tak hezká, s tak pěknou pažbou (dřevo mělo zajímavé žíhání) prostě tak parádní flinta, že to už vlastně není kovbojská zbraň, takže ji ten dotyčný odmítl koupit.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

22.03.2015 18:35

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

FrankJ: Číst pořádně by jsi měl hlavně ty! Celá ta diskuze vznikla na základě:
enfield2 píše:...
Vysvětluju to asi podivně, ale čím by to mohlo být? Dělalo to ale jen s přebitýma nábojema. Tovární šly bez chyby.

Takže, kde máš info, že GG nefunguje s CIP náboji, jak tady opakovaně předhazuješ?
Ráže .44-40 je na přebíjení dost potvůrka... Obdobně .38-40, u které se mi ted stalo, že hotové, přebíjené náboje (ne mnou, ale vlastníkem SAAčka v této ráži) opakovaně střílené, šly později velmi obtížně nabíjet do jiného kus SAAčka v této ráži... Toto také potrvrzuje enfield v příspěvku nade mnou...
FrankJ píše:2014 SASS Shooter Hanbook str.12, citace :
Ammunition with bullets recessed below the case mouth is disallowed.
.

Překládám-li to se svou chabou agličtinou dobře je to:
Náboje se střelou pod ú úrovní hrdla nábojnice je zakázána. :?:
Pak náboje typu WC, kdy střela přesahuje hrdlo nábojnice a je jedno jestli o cm nebo mm, je povolená. Tečka.
Travisovu pušku jsem já držel v ruce, když se mu stala ta závada, kterou on vzpomínal. Já mu tehdy řekl, že jsou ty náboje krátké. Mimochodem, výtah má v místě, kde do něj vstupují náboje z trubice šikmou plochu. Její délka s klon mohou mít vliv na toleranci různé délky náboje. Umožnuje totiž, aby při kratším náboji došlo k odsunutí těch ostatních, nenabíjených zpět do trubice a vysunutí výtahu nahoru. A logicky, čím více je nábojů v trubce, tím je k tomu třeba větší síly...
Takže pokud upravil délku nábojů, bude flinta chodit jako máslo.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

22.03.2015 18:38

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

Mimochodem pro střelbu černoprachých .38spl používám speciálně tvarovanou střelu s dlouhou špicí, která dle výrobce kokily umožnuje používat v pákovách .357mag nábojnice .38spl bez problémů s podáváním. Takže tento problém řešili i za velkou louží a tam o puškách GG asi ani neslyšeli...

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

22.03.2015 19:09

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

Jasně, protože 38sp. je krátký a při zavírání páky musíš překonávat odpor pružiny
v zásobníku, proto když chceš používat nbc. 38 je lepší mít delší střelu a tím dohnat OAL
357mag., což je problém všech henryovek,66 a 73. Ale i standardní náboj 38spec.
lze celkem bez problémů používat ( alespon v Uberti ) a samozřejmě ten odpor bude největší při plném zásobníku. Pušky GG jsou zpracovány excelentně, to je bez debaty.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

22.03.2015 19:27

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

FrankJ píše:...Tak tady neblbni lidi. ...

Prosím, zopakovat si desetkrát před zrcadlem pokaždé, než sem na forum něco napíšeš.

+1 k Hungryho poznámce o pořádném čtení
Co má společného evropská opakovačka s návodem na Win 66/73? He? Navíc dost problémů s trubicákem se dá vyřešit i způsobit tvrdostí jeho pružiny ve vztahu k hmotnosti nábojů.
44-40 přebitá na malou OAL je z prosté geometrie krátká a vaklavá potvora, takže v kombinaci se silnější pružinou zásobníku se na přenašeč může nahrnout naštorc, takže výsledná nábojem zabíraná délka bude ještě menší se vším, co to nese. Pákovky jdou sice trochu mimo mně, ale zaregistroval jsem že Uberti má pružinu v zásobníku slabší, na lehké náboje a střely. U těžkých střel při plnotučné laboraci obsah zásobníku zbytečně cestuje-i když to asi taky bude spíš trochu kus od kusu.


A když už jsme u blbnutí lidí, tak ať je to na jedné hromadě pro ty co úplně neví, chronologický výčet těch pěti evropských, pro které nikdy nebyla ve výzbroji jiná než RN (popř. pokusně semispitzer) střela :
Kropatschek 1878
Kropatschek 1881
Mauser 71/84
Kropatschek 1886
Mauser 1887

U všech uvedených pušek to bylo dáno částečně i nábojem, resp. kuželovitostí od rantlu přes tělo a celkovou délkou (značnou). A každá z těch pušek má v přenašeči náboj volně ložený, takže OAL je libovolná pokud se do přenašeče vejde.

Uživatelský avatar
travis
 
Příspěvky: 882
Registrován: 27.04.2007 17:47
Bydliště: PRAHA 5

22.03.2015 19:55

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

Délka nábojů je upravena.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

22.03.2015 20:05

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

Takže když použiji střelu těžkou 180grs. namísto standardní 200grs tak se stane
"krátká vaklavá potvora" ? To, že OAL bude o 1, max. 2mm kratší když OAL je 1,592"? A to myslíš vážně ?
Dokonce i se střelou z kleští od LEE, která je velice krátká to funguje naprosto bez problémů, naopak Lyman je tak tak.
Pro správnou funkci, pokud je OAL přílíš krátký je velice důležité to zkosení
na výtahu - to je alfa omega problémů, když je OAL krátký.Ale nevím proč bych takový náboj vůbec vyráběl ?
Střela dle standardního OAL je vysunutá jen 7,28mm, takže stále nevidím důvod proč by se měly střely "hrnou naštorc" i když bude jen např. 4mm vysunutá. Ano, jediný důvod tady je
a to je velký průměr trubky a výtahu.
U těchto typů pákovek není síla zásobníkové pružiny vůbec limitující.
Ale nemá to cenu toto řešit s tebou.
Závěrem - kropáčci a mausery mají úplně jiný systém podavání.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

22.03.2015 20:15

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

Proč bych vyráběl krátký náboj? To je v CAS jednoduché. Nejdůležitější je rychlost střelby. Předepsaný výkon nábojů je velmi nízko. Největší problém je právě s těmito obsolentními rážemi původně na černý prach. Vnitřní objem nábojnic je pro bezdýmák příliš velký. S malými navážkami pak hrozí detonační hoření spojenou s destrukcí zbraně... Zasunutí střely hlouběji snižuje spalovací prostor a riziko detonace...

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

22.03.2015 20:25

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

Jasně - máš naprosto pravdu, až na dvě věci:
1. potřebuješ škrtící drážku pro dobré zaškrcení aby ti střela nezajela do nbc.vlivem pružiny v zásobníku a otřesů.
2. U tohoto typu podávání je nejdůležitější OAL pro správnou funkci.
Nechci tady sklouznou do osobního osočování a nadávek, můj původní dotaz zněl
naprosto jinak - proč GG se neobjevuji na předních místech soutěží.
Toto může být způsobeno -
a,) je jich málo
b.) nefungují
Která možnost je správná bylo předmětem diskuse.
A tím bychom mohli skončit.

Uživatelský avatar
Sean
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 641
Registrován: 12.12.2006 1:12

22.03.2015 20:55

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

A je správně- z českých top střelců má GG Chico, který s ní loni vyhrál MČR a MSR a pak Gatling. Dalších pár dobrých střelců na GG čeká a pokud se dočkají (což je otázka), tak se bude GG objevovat na předních příčkách častěji. To, že se třeba já neumístím na předních pozicích není puškou, ale rukama.
btw jezdíš Franku na CAS závody ?

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

22.03.2015 21:12

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

FrankJ:
1) škrtící drážka se hodí, ale není nezbytná. Vystřílel jsem spoustu nábojů z pákovky a i jiných zbraní kdy nebylo škrceno do drážky, ale mezi ně... Bez problémů. Drážku spíše využije u velmi výkonných laborací, kdy pomáhá bezvadnému spalování pomalého prachu. To není případ CAS a užívání pákovek typů, o kterých se bavíme.
2) Jsem přesvědčen, že a ) je správně, je jich málo.

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

22.03.2015 21:27

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

Kdysi, to je tak asi před 15 lety, jsem něco střílel a doufám, že se k tomu vrátím až mi to práce dovolí. Ale sleduji tento vývoj a nejen u nás. A americké zbraně převážně
Winchester a Colt jsou mé hoby.
Hungry - sice máš pravdu až na 44-40 kde nastává problém s velice tenkým plechem
nábojnice, který se vlivem velkého škrcení bez drážky vyboulí ven a pak nejde do komory.
Ale zpět k 73, tam právě potřebuji OAL téměř takový jak je dlouhý výtah - toto je ideál
bez dalších odporů při zavírání páky a musím tomu podřídit laboraci. Taky je vhodné lehce zkrátit zás. pružinu, u 73 má náboj dostatečný čas k nasunutí do výtahu na rodzíl od jiných
konstrukcí.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

22.03.2015 23:08

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

15 let je hooodně dlouhá doba a mnoho se změnilo. Něco k lepšímu, něco k horšímu... Ale je to úhel pohledu a názor o směřování CAS. Dnes mu kraluje .357Mag.
Ano, .44-40 je svým tvarem, sílou plechu atd. trošičku výjimka mezi rážemi.
Ano, ideální OAL náboje pro pákovky 1860-1873 je - jen trošičku kratší, než je délka výtahu. Souhlasím. Pružinu zásobníku jsem na žádné ze svých 4 pákovek nezkracoval...osobně bych na to neměl odvahu. Rychlost střelby dnešních střelců je hodně vysoká. Pružina má opravdu málo času na podání dalšího náboje... Jsou borci, co dokážou vystřelit 10 ran za 2sec. :shock:

Uživatelský avatar
travis
 
Příspěvky: 882
Registrován: 27.04.2007 17:47
Bydliště: PRAHA 5

23.03.2015 11:24

Re: GREAT GUN - znáte někdo.

FrankJ napsal:toto může být způsobeno: podle mne: a = je jich málo. (Sorry).
Naposledy upravil travis dne 23.03.2015 11:40, celkově upraveno 1

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Sportovní a lovecké

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků