Huck Finn
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 194
Registrován: 15.07.2010 14:01
Bydliště: Frýdek-Místek

19.10.2012 11:52

Re: cocked and locked

Když nestihneš, tak nestihneš, to je jedno, ale začínáš odjišťovat ve chvíli, kdy uchopíš zbraň. Pro člověka, který umí udržet prst mimo spoušť dokud nechce střílet je to naprosto bezpečné a není třeba odjištění odkládat až bude zbraň mířit do cílového prostoru. Nevím, že by pravidla LOSu nějak řešila, kdy si odjistíš. Výrok o tom, že je to na DQ je hodně mimo. To bych musel mít DQ na každé stage.

Těm, kteří prst mimo spoušť udržet nezvládají, nicméně nelze než doporučit odjišťovat co nejpozději, nejlépe vůbec. Ideálně ani nenabíjet.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

19.10.2012 14:41

Re: cocked and locked

HF: Čistě hypoteticky - co uděláš, když ti náhodou při tasení drbne moucha o hranu pouzdra, a náhodou tak blbě, že ti to vytrhne zbraň z ruky?

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

19.10.2012 14:41

Re: cocked and locked

Jj, taky už tady jeden takovej byl....

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7066
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

19.10.2012 15:56

Re: cocked and locked

Grimpo
no přeci počkám až mi rozhodčí podá vybitej kver a zamává na cestu domů :D

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

19.10.2012 16:30

Re: cocked and locked

4mike: Zatímco ostatní holky se budou smát, až se budou za koule popadat. :lol:

Ne, fakt by mne zajímalo, jak si HF myslí, že by zareagoval.

ogy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 475
Registrován: 04.11.2007 21:23
Bydliště: Ostrava

19.10.2012 19:27

Re: cocked and locked

Odjišťuji obě pojistky (dlaňovku i křídlo) úchopem. Zásadní pojistkou je prst mimo spoušť, ostatní opatření dříve, či později selžou...


Reklama

Naxos
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 95
Registrován: 01.07.2012 12:14

19.10.2012 19:50

Re: cocked and locked

Grimpo píše:HF: Čistě hypoteticky - co uděláš, když ti náhodou při tasení drbne moucha o hranu pouzdra, a náhodou tak blbě, že ti to vytrhne zbraň z ruky?


Myslím že to je už hodně přitažené za vlasy, jestli ti ta pistole vypadne odjištěná nebo zajištěná, je to velký průser a tohle se nesmí stát. Navíc když už odjištuje při tasení, tak to vypadnutí pistole z ruky je takřka nemožné a méně pravděpodobné než když neodjištuje, jelikoš pistoli svírá pevnějí i díky tomu že už má palec na pojistce který tiskne na ní, takže uchop je pevnější a tím pádem menší ryziko na vysmeknutí pistole z ruky :wink:

Nejdůležitější je mít prst mimo spoušť a s pistoli mířid jen do bezpečné zóny. Když přebíháš z pistolí=pohybuješ se na stage, tak taky nikdo nechce abys jí zajišťoval když zrovna nestřílíš :!:

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

19.10.2012 20:06

Re: cocked and locked

Huck Finn píše:Když nestihneš, tak nestihneš, to je jedno, ale začínáš odjišťovat ve chvíli, kdy uchopíš zbraň.


Možná ty, ale já ne. Mám zbraň venku z pouzdra a držím ji jen prostředníkem a prsteníkem, o úchopu je řeč až zbraň míří skoro k terčům. Je to opravdu o stylu a s tím související rychlosti tasení.

Huck Finn
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 194
Registrován: 15.07.2010 14:01
Bydliště: Frýdek-Místek

19.10.2012 22:44

Re: cocked and locked

Jo, ale tobě jde o rychlost. Neděláš to proto, že by to bylo bezpečnější než začít odjišťovat už při nahmátnutí, nebo se pletu? Navíc jsme neřešili, z jakého pouzdra se tahá. Já měl na mysli pouzdro na skryté nošení, ze kterého se netahá tak lehce. Ty máš asi na mysli IPSC pouzdro.

Zkrátka, pistole mi z ruky zatím nepadá, takže myslím, že odjišťovat už v pouzdře je naprosto bezpečné a pro obranné použití zbraně vhodnější. Až mi pistole začne z ruky padat, nebudu řešit, kdy odjišťovat, ale jestli to vůbec brát do pracek.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

20.10.2012 7:49

Re: cocked and locked

Ano, o rychlost a z toho plyne nedělat zbytečný pohyby a úkony, který dělat nemusím.

Ono i z uzavřeného pouzdra (pokud je dobře polohované) jde vytáhnout zbraň dvěma prsty a nezdržovat se pevným úchopem, ale chce to hodně cviku...

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

20.10.2012 10:04

Re: cocked and locked

NAXOS: Ano, přitažené za vlasy ano, jenže tenhle případ tu prostě byl. Že se něco nesmí stát neznamená, že se to nestane.

HF: A co třeba nůž - ten ti nikdy neupadnul? Pokud ano - přestal jsi nože používat?

To co jsem napsal se prostě stalo právě tak, jak jsem popsal - nácvik tasení z běžného pouzdra. Tehdy ještě snad LOS ani nebyl, šlo tuším o tréning na IDPA. PŠENDA nebyl mistr, ale také nebyl zelenáč a zbraň mu z ruky běžně nepadala. Jen holt se časem dopracoval názoru, že odjišťovat již v pouzdře je dobrý nápad.

To co se pak odehrálo, ukázalo v praxi 3 důležité věci.

1) Odjišťovat v pouzdře není dobrý nápad.
To že důsledně nedržíte prst na spoušti dokud to není potřeba je jistě dobré a bezpečné, v tomto konkrétním případu ovšem zcela irelevantní.

2) Dlaňová pojistka není úplná blbost.
Ta nehoda se stala s ČZ75, přesný model nevím. S 1911 s aktivní dlaňovkou by se mu to nepovedlo.

3) Když už mi vyletí/vypadne z ruky nabitá a odjištěná zbraň, je pitomost pokusit se jí chytat.
Tohle je jasné snad úplně každému. A věděl to i PŠENDA. Jenže když došlo na lámání chleba, instinkt nenechat miláška upadnout byl rychlejší. Nevím jak vy, ale já si tohle ještě nikdy netrénoval, nějak se mi představa pádu zbraně - a nemusí být ani nabitá - nezamlouvá. Říkám - jestli mi má upadnout Norník, tak ať si klidně upadne. Parabellu bych chtěl chytit. Ale v praxi myslím že bych asi zkusil chytit i toho Norníka. Doufám, že se nikdy nedozvím, jak bych doopravdy v reálu zachoval.

Huck Finn
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 194
Registrován: 15.07.2010 14:01
Bydliště: Frýdek-Místek

20.10.2012 20:12

Re: cocked and locked

Ale tohle je o 1911. Nosit CZ 75 cocked and locked bych rozhodně nikomu nedoporučoval. Takže znovu: odjišťovat 1911 v pouzdře je bezpečné, pokud umíš udržet prst mimo spoušť dokud nechceš střílet. Nemusí to být nutně nejrychlejší způsob tasení, ale na druhou stranu, tahat dvěma prsty už chce hodně tréningu, který většina střelců není ochotna podstoupit. A i tak si myslím, že takto se dá tasit jenom při sportu, na obranu to asi není. Přece jenom v obraně člověk spíše upřednostní naprosto jistý úchop před rychlostí.

Uživatelský avatar
DaveG17
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2007 22:52
Bydliště: Ostrava

20.10.2012 21:06

Re: cocked and locked

Nošení cocked and locked - dle vkusu každého soudruha. Pokud máte kvér v pořádku, tak coby ne.
Nicméně prosím bez nápadů typu "na IPSC tě za odjištění při tasení ještě v pouzdře čeká DQ". Nečeká. Fakt ne. Kdyby náhodou měl sudí tenhle nápad, nechte si zavolat Range Mastera.
Pokud si ovšem při tom tasení střelíte pod nohy...tak tiše běžte domů a nikoho nevolejte, stejně bude spousta lidí se smíchem volat vám :lol:

Uživatelský avatar
johnnyjak
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 638
Registrován: 30.08.2008 22:56
Bydliště: Třebíč

28.10.2014 2:12

Condition 1 (nataženo a zajištěno) - vhodné pouze pro 1911?

Nedávno jsem s Hungrym vedl zajímavou, ale poněkud krátkou diskuzi na téma stav připravenosti zbraně.
Dnes asi málokdo pochybuje o tom, že 1911 je vhodné nosit ve stavu s nábojem v komoře, nataženým kohoutem a zajištěné (Condition 1). Ale co jiné pistole s vnějším kohoutem bez dlaňové pojistky, která nabízí další překážku nechtěného výstřelu? Typickým zástupcem by mohl být třeba Browning Hi-Power. Díky jednočinné spoušti jinak, než v C1 (nebo C3) nosit nelze, ale je vybavený pouze jednou manuální pojistkou. Přesto HP mnozí střelci takto používali dlouhá léta.

Pokud tedy připustíme, že Hi-Power lze nosit v C1, otvírá se možnost nosit tímto způsobem i některé SA/DA zbraně, například CZ-75.
Spousta lidí v tom vidí problém a já nechápu proč. Vždyť se stačí podívat na některé moderní plasťáky s plně napnutým přímoběžným úderníkem (Smith and Wesson MP, Sprigfield XD). Ty ani manuální pojistku standartně nemají ale nikdo neváhá s jejich nošením v nabitém stavu.

Tada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 701
Registrován: 15.09.2010 18:53

28.10.2014 12:14

Re: Condition 1 (nataženo a zajištěno) - vhodné pouze pro 1911?

Bo lidi řeší kraviny.

Já nosil 2 roky 1911, rok CZ-75 a teď zase 1911.

1911 nataženou a zajištěnou, ale CZ s nábojem v komoře, ale vypuštěným kohoutem - jedinej důvod proto ale byl, že jsem nevěděl, jestli pojistka u CZ-75 blokuje i dopředný pohyb kohoutu.

Předchozí

Obsah fóra / Střelectví / OFF TOPIC - MIMO TÉMA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník