Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

09.04.2014 9:54

Re: Perkusná Sharpska

Nejsem si jistý, jestli by to šlo upravit z té destičky na kovovky. Je tam trochu jinak usazený ten O-kroužek. Je tam jen jeden a problémy s ním nemám. Měnil jsem jednou ten původní, náhrada od té doby drží. U těch kovovek se mi naopak kroužky dost pálily.

Úprava by každopádně chtěla soustruh, na rozdíl od kovovek je tam větší mezera kolem válečku-trysky a zadní plocha je konická.

Je to v podstatě nafocené a oměřené tady: perkusna-sharpska-t4786-40.html
Je na tom vidět i to osazení pro O-kroužek, ten není pod destičkou, jako u kovovek. Velikost O-kroužku odpovídá tomu největšímu od kovovek.

Jo a k tomu odpalu - podle mě je u mě problém v těch kanálcích, to je asi co kus, to originál. Znám lidi se stejným typem, co taky střílí bez problémů Vesuvitem, ale mě to prostě nejde. Na druhou stranu, dokud mi to chodí se švýcarem, jsem spokojen, i když už mám v hlavě nějaké úpravy, co mi kdo poradil, a co jsem vyštudoval tady.

shaddieslav
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 7
Registrován: 25.11.2013 11:09

09.04.2014 10:22

Re: Perkusná Sharpska

Jj, já vím jak má ta destička vypadat, vyčet jsem to tady, akorát bohužel ji nedokážu svépomocí vyrobit. Takže pokud by nešla udělat z tý DP destičky na kovovky, tak leda udělat celou novou? Jinak ta mezera a kuželovitý otvor chápu spravně tak, že když se po odpalu rozpínají plyny, tak naplní kromě komory i ten kužel a natlačí destičku ke komoře a tím těsní? je to tak?
Kdyby teda někdo věděl kde sehnat/vyrobit nebo jinak obstarat destičku na střelbu papírovými polonáboji, která by byla kompatibilní s DP Sharps, budu hrozně rád.

Jinak teda O-kroužky na kovovky mi taky odcházejí, měnil jsem už dvakrát, ale stačí tam mít 1 nebo dva, nemusí jich tam bejt tolik, to jsem zjistil jak sám, tak mi to i potvrdili v Dave.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

09.04.2014 12:23

Re: Perkusná Sharpska

Ještě vydrž, možná to půjde. Až budu doma, oměřím to, jestli tloušťky vycházejí.

shaddieslav
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 7
Registrován: 25.11.2013 11:09

09.04.2014 15:14

Re: Perkusná Sharpska

Jinak jsem trochu googlil ohledně toho dobového čištěná v poli a našel jsem do moderní angličtiny přepsaný předpisy pro čištění mušket za ACW, pokud budu mít čas a bude tady o to zájem, rád přeložím do češtiny:

According to the manual and training that each individual soldier of both sides received, water was specified for cleaning the musket after shooting and it was to be done religiously after any firing. Each soldier (no exceptions) was issued a wiper (moderns call this a worm), a vent pick to clean the flash hole in the cone/nipple and an implement that included a cone wrench and screwdriver. I will paraphrase the instructions for cleaning the percussion musket/rifle musket:

(1) Take a piece of cloth or a small piece of leather and place it on the cone and lower the hammer to keep it in place on the cone, thus blocking the vent.

(2) Pour water into the barrel until full, being careful not to overflow the muzzle or spill any on the metal or wood.

(3) Allow the gun to sit, muzzle up, for a few minutes so that the fouling in the bore will be softened.

(4) Pour the water out. Be sure to remove the cloth/leather from the cone while doing this.

(5) Replace the cloth/leather and repeat.

(6) Replace the cloth/leather and fill the barrel to about 2/3 capacity, place your thumb over the muzzle and slosh the musket back and forth and drain.

(7) Repeat (6) until the water comes out clean, should take only one or two more times.

(8) Stand the gun, muzzle down on a firm, non-damaging surface so that excess water can drain from the bore.

(9) Withdraw the rammer and screw the wiper onto the rammer's threaded section. Attach tow or a small piece of cloth to the wiper and wipe the bore, paying special attention to the face of the breachplug. Change the tow/cloth and repeat until all moisture is removed and the material comes out clean. Usually two or three changes will be necessary.

(10) Lightly oil a clean tow/cloth and wipe the bore. Do not apply too much oil as it will clog the vent and dampen powder on the next loading.

(11) Use the cone wrench to remove the cone. See that the passage is clear and wipe the threads with a wet cloth then dry. Apply a drop of oil and replace.

(12) Using a piece of cloth lightly oiled, wipe down all exposed metal. If fouling is present, use a wet rag first and dry, then oil.

(13) The lock should only be removed when the action grates or seems rough and this should be done under supervision of an officer or NCO.

(14) At no time should the soldier dismount the musket. (That is, remove any parts such as the bands, trigger guard, buttplate, barrel, etc.) This is a job for a trained armourer. Nor should the soldier attempt to burnish the metal, it should be kept in a condition suitable for service - clean and lightly oiled.

When using water, no temperature was specified and cold water works as well as, if not better than, hot. It has to be allowed to work, so soaking for a couple of minutes during steps 2 through 5 is needed. Soap was also not specified nor is it needed. All fouling will pore out of the barrel or be removed with the patches on the wiper, including the fouling on the face of the breach plug. The wiper is made to fit the bore and will clean the sides of the breach very well. Oil used at the time was natural oil. Sperm oil was the most common and preferred but vegetable oil was also considered quite adequate. Vegetable oils used were olive oil and peanut oil, both do well. Modern petroleum oils work very well, any good gun oil, sewing machine oil or common "3 - in - 1 Oil" can be used. As recommended above, apply lightly - more is not better.

Below are the implements necessary for weapons maintenance issued to each armed infantryman on both sides:

The first and fifth pictures show the wrench/screwdriver used for removing/installing the cone. They also have two screwdriver blades sized to properly fit the screws of the gun.

Number two is the wooden tompion used to plug the bore to keep out water, dirt, etc.

Number three is a ball puller used to unload the musket. The ball puller is threaded to fit the ramrod and is dropped down the bore attached to the ramrod, it is then screwed into the ball/bullet and the bullet is drawn out and the powder poured out. This was common practice when soldiers came off guard duty or at any time when a weapon needed to be unloaded. It could also be done when a bullt had become stuck in the barrel.

Number four is the wiper/worm used to clean and wipe the bore of the gun using tow or a small piece of cloth. They came in three different sizes to fit the common military calibers: .54, .58 and .69

One tool I could not find a picture of is the vent pick. It was a simple, stiff piece of wire that was small enough to clean the percussion cone. It had a t-shaped or looped end to allow it to be held.

Brushes were never issued with closed breach weapons like the common rifle or musket but were issued with some breach loading carbines and brick dust was never issued for polishing the gun.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

09.04.2014 17:53

Re: Perkusná Sharpska

Takže ta destička na papírové patrony v provedení, co mám já je asi o 1mm silnější, než destička na kovovky. Vnější hrana osazení pro O-kroužek jde skoro ke dnu osazení v bloku, vůle je tak 0,5mm. U destičky pro kovovky je tam místo na kroužky. Vnější průměr válcové části destičky jde vždy těsně do vybrání v bloku. Průměr otvor v destičce pro papír je větší na straně ke komoře cca o 5mm a směrem dozadu se kónicky rozšiřuje. Přikládám náčrt z mého měření, snad to z toho je zřejmé..
Přílohy
Destičky Sharps 002.jpg

shaddieslav
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 7
Registrován: 25.11.2013 11:09

10.04.2014 12:28

Re: Perkusná Sharpska

Díky za podrobný vysvětlení a nákres. Asi mi nezbyde, než zajet do Velvar a popovídat si na místě a domluvit destičku. Stejně jsem tam chtěl jet :)


Reklama

Uživatelský avatar
emde
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 21.01.2004 8:56
Bydliště: Praha

10.04.2014 12:55

Re: Perkusná Sharpska

Stará destička pro kovové nábojnice byla "tlustší" než současně vyráběná destička. Ta musela zhubnout, aby se pod ní vešly ty O-kroužky.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

11.04.2014 10:07

Re: Perkusná Sharpska

Jo, to sedí.

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

30.04.2014 17:38

Re: Perkusná Sharpska

Připomínám všem zájemcům: 13-14.6. Velvary- perkusní Sharpsky a jiné perkusní zadovky.

Jinak pozvánka a propozice jsou zde - oznámení : Termíny soutěží předovkářů

Opravdu vřele doporučuji,mazáci si super zastřílí a začátečníci získají spoustu rad a informací!
Žádné psané slovo to nemůže nahradit. :wink:

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

16.07.2014 16:00

Re: Perkusná Sharpska

Ve Velvarech opět parádní záležitost a velká sranda.
Bohužel tam zase nebyl nikdo,kdo tady honil rady a nadával na Sharpsovku,že je to zbraň na prd!
Mimo Peggyho tedy.
Viděl by mimo jiné,jak se na 150 metrů dá sestřelovat gongy cca o průměru 30 cm a to ve vyřazovacích soubojích na rychlost.
Taky by měl možnost si zastřílet mířenku nejen na 150 metrů a přesvědčit se,co tahle flinta dokáže.
Vivat Sharps! :wink:

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

16.07.2014 16:53

Re: Perkusná Sharpska

Ano, Velvary určitě stojí za to! Zaváhal, kdo nebyl.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

17.07.2014 22:02

Re: Perkusná Sharpska

Jel bych...ale tak trochu by mi na to chybělo železo.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

18.07.2014 7:36

Re: Perkusná Sharpska

Ona Sharpska není striktní podmínkou, střílely tam i jiné zadovky, perkusní i nábojové. Namátkou si vzpomínám na Gallagher, Henry-Martini, Rem. Rolling Block a asi ještě další.

dědek 1
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 25
Registrován: 03.09.2014 9:06

03.09.2014 14:12

Re: Perkusná Sharpska

Zdravím!

Tak jsem si splnil životní sen :mrgreen:. Včera jsem si pořídil perkusní model Sharps 1863 sporting cal. 54 od Pedersoliho. Malinko se zajímám o historii divokého západu a tahle zbraň je prostě legenda. Je to má první flinta, takže jsem úplný začátečník. Jsem zvědavý na první střelbu. Několik let jsem sbíral info, tak uvidíme co to udělá v praxi 8).

Rest and peace!
Přílohy
sharps 2.jpg
sharps.jpg

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

03.09.2014 14:32

Re: Perkusná Sharpska

Gratuluju, přeju bezproblémové střílení, a doufám, že se někde potkáme ;-)

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

04.09.2014 15:04

Re: Perkusná Sharpska

Vítej v klubu! :lol: :D

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

13.09.2014 23:37

Re: Perkusná Sharpska - Dneska tam byla ;)

Nakonec jsem i já neodolal a koupil Sharpsku. Protože rád řeším rébusy, koupil jsem ráží .45, novou, ale ještě ze staré Prdelsoliho výroby s tlustou destičkou bez těch šroubovacích divností. Nicméně drážkování hlavně nic moc, plytké a proti Ardesáckým moderním černoprachým leštěným hlavním je to ubohé, no ale funguje.
Destičku jsem upravil dle zdejších rad na střelbu papíráky viz. foto. Pro úvodní test jsem vyrobil papíráky s navážkou od 45 grainu do 66 grainů. Ty nezalepené zásahy jsou 60 grainové vše ze starých zásob Vesuvit A1, pěkná rána.
Destička fungovala velmi dobře, na fotce je vidět otisk plovoucí komory kde to Prdelsoli zase netrefil do středu ;) Nicméně Sharpska s vyleštěnými kanálky fungovala velmi dobře, ani jeden selhač, vše na čtyřkřídlé zápalky. Jen to na můj vkus prská víc jak Smithka, to ještě musím poladit, příště zkusím vynechat to jemné podsypání pánvičkovým prachem na dnech nábojů ;)
Střelu jsem vybíral déle, ale nakonec jsem vybral velmi vhodnou pro .45 sharpsku. Lee kleště 90268 střela 459-405-HB. Tu doporučují i pro plytké drážky originálních Trapdorů. Slušná střela, podle terče s žádnou z navážek se střela netrhla a nešla naplocho a to nebyla nijak extra tvrdá slitina. Mazáno do drážek a ještě pod střelu. Po výstřelu hlaveň čistá, jen zbytky A1čky která je ohledně čistoty vyhoření nic moc.
Přílohy
Desticka.jpg
Upravená destička. Z druhé strany je vidět že Prdelsoli má problémy s centrováním ;)
Naboje.jpg
Papíráky a použitá střela 459-405-HB
Terc.jpg
Zkušební nástřel na 50m s oporou. Nešlo ani tak o přesnost jako o test funkčnosti.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

14.09.2014 7:59

Re: Perkusná Sharpska

Slušná práce !

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

21.09.2014 17:14

Re: Perkusná Sharpska

Jo,když to funguje,je to radost. :wink:
Kde to prská?
Moje karabina .54 nefoukne nikde.
Tyto střely používám dost dlouho do Trapdoora a velká spokojenost.

Moje střely .54 mažu pouze do drážek a do papírové hilzničky zasouvám a lepím jen spodní část střely.
Namáčím do mazání po tu zasunutou část.
Všechny možné druhy BP to spolehlivě "umaže".
Pod střelu ne,není to třeba.
Vítej v klubu a hodně radosti přeji! :D

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

21.09.2014 21:44

Re: Perkusná Sharpska

Díky,
prská mi z pistonu. Musím koupit nebo zkusit vyrobit nový. Momentálně na pistonu málokdy zůstane zápalka a pokud ano, neradno nani šahat jak je horká. Díra v tom pistonu co tam byl z obchodu je, jak jsem změřil brutálních 1.5 mm a měla by být 0,7.
Jinak to šlape pěkně, v sobotu jsem dal 25 ran a závěr pořád fungoval bez problémů. Jen papírky občas zůstavaly v komoře.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků