awer
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 30.11.2009 19:22
Bydliště: Říčany

10.03.2014 11:56

Trestní stíhání x ZP

Zdravím pánové a dámy,
prosím o radu. V únoru jsem udělal zkoušky z myslivosti a chci si dodělat zbroják. Bohužel jsem se ale trochu zamotal do té kauzy s autoškolami a jsem obviněn z přečinu poskytnutí úplatku (paragraf 332) (byť jsem uplácet nechtěl, nicméně řidičák jsem si vyzvednul, když už jsem to měl... :( ). Tak nevím, jestli má smysl se ke zkouškám vůbec přihlašovat, než to nějak dopadne, abych nevyhodil pomalu 5000 oknem ...
Díky

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

10.03.2014 13:26

Re: Trestní stíhání x ZP

Zašel bych to konzultovat na P ČR, kde ti to vysvětlí.
Podle mě, když si teď uděláš zkoušky, tak ZP dostaneš, ale v momentě pravomocného odsouzení ti ho seberou... Při rychlosti našich soudů ho třeba můžeš mít i 5 let 8)

spm
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 20
Registrován: 18.02.2014 15:39

11.03.2014 11:02

Re: Trestní stíhání x ZP

Nepamatuju si ty zákony teď z hlavy, ale mám pocit, že vydání/vlastnění ZP odporuje jen trestní čin a potom vícero přestupků ohledně zbraní, střeliva, etc. Tedy přečin za úplatky se na to asi nevztahuje. Ale dohledal bych si to (nebo zeptal na PČR, pač ty to stejně budou zkoumat...)

Otesánek
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 125
Registrován: 16.11.2010 16:22
Bydliště: Brno

16.03.2014 9:56

Re: Trestní stíhání x ZP

4 awer

Jestli máš sděleno za úplatkářství, tak nemá myslím význam dělat si ZP. I když splníš všechny náležitosti a zatím jsi nebyl odsouzený, tak ti sice ZP musí vystavit, ale nejspíš ti ho obratem zajistí podle § 57 zákona o zbraních. Kdysi jsem se ptal na službě přes zbraně jak zjistí, že má někdo sděleno obvinění nebo byl odsouzený a řekli mi, že jim jednou za měsíc z ředitelství služby posílají seznamy takových osob. Takže se nemůže stát, že si někdo udělá ZP, za měsíc poté je odsouzený nebo obviněný ze spáchání nějakého skutku a dalších skoro pět let je v klidu, než si půjde pro nový ZP. Prostě to praskne a ZP, zbraně a jejich průkazy mu buď seberou pro ztrátu bezúhonnosti (když byl odsouzený), nebo zajistí (pokud se proti němu vede tr. řízení). A myslet si že přečin není trestný čin je omyl. Dřív se všemu říkalo trestný čin, lhostejno jestli se jednalo o ukradenou peněženku nebo hlavu rozbitou sekerou. V roce 2009 začal platit nový trestní zákoník, který trestné činy rozděluje na přečiny (méně závažné), zločiny (závažné), provinění (když spáchá mladistvý) a činy jinak trestné (když spáchá nezletilý).

Tady máš znění § 57 zákona o zbraních:

Zajištění zbraně, střeliva, zakázaného doplňku zbraně, zbrojního průkazu, průkazu zbraně a zbrojního průvodního listu pro trvalý vývoz, trvalý dovoz nebo tranzit zbraní a střeliva

(1) Příslušný útvar policie může rozhodnout o zajištění zbraně, střeliva, zakázaného doplňku zbraně, zbrojního průkazu, průkazu zbraně nebo zbrojního průvodního listu pro trvalý vývoz, trvalý dovoz nebo tranzit zbraní nebo střeliva, jestliže proti držiteli zbrojního průkazu nebo zbrojního průvodního listu bylo zahájeno trestní stíhání pro trestný čin uvedený v § 22 odst. 1 nebo bylo zahájeno správní řízení pro přestupek uvedený v § 76 odst. 1 písm. a), § 76a odst. 1 písm. a), b) anebo d), § 76a odst. 4 písm. a), § 76a odst. 5 písm. a) anebo b) nebo v § 76a odst. 11 písm. a) anebo b).

(2) Odvolání proti rozhodnutí podle odstavce 1 nemá odkladný účinek.

(3) Kdo přechovává zbraň, střelivo, zakázaný doplněk zbraně, zbrojní průkaz, průkaz zbraně nebo zbrojní průvodní list pro trvalý vývoz, trvalý dovoz nebo tranzit zbraní nebo střeliva, o jejichž zajištění bylo rozhodnuto podle odstavce 1, je povinen uvedené věci odevzdat bezodkladně do úschovy útvaru policie, který o jejich zajištění rozhodl. Ten o převzetí zajištěných věcí vydá potvrzení.

(4) Není-li povinnost uvedená v odstavci 3 splněna dobrovolně, může příslušný útvar policie zbraň, střelivo, zakázaný doplněk zbraně, zbrojní průkaz, průkaz zbraně nebo zbrojní průvodní list pro trvalý vývoz, trvalý dovoz nebo tranzit zbraní nebo střeliva odejmout za účelem zajištění.

(5) Pominou-li důvody, které vedly k zajištění zbraně, střeliva, zakázaného doplňku zbraně, zbrojního průkazu nebo průkazu zbraně, zbrojního průvodního listu pro trvalý vývoz nebo trvalý dovoz, tranzit zbraní nebo střeliva, musí být tyto věci útvarem policie, u něhož jsou v úschově, bez zbytečného odkladu vráceny po předložení vydaného potvrzení tomu, komu byly zajištěny. Pokud není ten, komu byly věci zajištěny, totožný s jejich vlastníkem, musí být vráceny jejich vlastníkovi.

Uživatelský avatar
Krásnoočko
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 273
Registrován: 29.04.2012 13:11

21.04.2014 15:49

Re: Trestní stíhání x ZP

Mohu potvrdit.
Známý šel ke zkoušce na ZP.Udělal testy,střelbu,bezpečnou manipulaci.Dostal papír a vyřídil doktora a podal žádost o vydání ZP.
Za pár týdnů někoho v hospodě pod vlivem čapnul za flígr a vytřel s dotyčným zem,ten ho udal a byl obviněn z ublížení na zdraví.
Zbroják ani nedostal...

Uživatelský avatar
ls007
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 10.06.2014 13:46
Bydliště: Praha

13.06.2014 23:30

Re: Trestní stíhání x ZP

Jedna malá otázečka. Kdybych někdy musel odevzdávat zbroják a zbraně (otázka je čistě hypotetická, naštěstí :D ), musím odevzdat zbraň celou, nebo stačí jenom hlavní části zbraně? Tím myslím, jestli z ní můžu vykuchat pružinky, spoušťák, páčky, atd.


Reklama

Tada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 701
Registrován: 15.09.2010 18:53

14.06.2014 0:54

Re: Trestní stíhání x ZP

Asi by ti na to nemohli nic říct... Hlavně sundat drahé optiky apod. ;)

Uživatelský avatar
Walt
 
Příspěvky: 1413
Registrován: 20.01.2004 14:30
Bydliště: Králův Dvůr

14.06.2014 1:29

Re: Trestní stíhání x ZP

hlavni casti zbrane musí stacit

garf
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 121
Registrován: 21.10.2011 18:08

14.06.2014 15:50

Re: Trestní stíhání x ZP

Tak především je možnost při sdělení trestního stíhání - převést zbraně na rodinného příslušníka se ZP, kamaráda..., známého... nákupní povolení atd musí samo absolvovat ,někdo zaplatit .... , potom na známého -prodejce- majitele ZL licence, u kterého zbraně mohou zůstat v uschování po dobu "příkoří" - asi nikoli zadarmo .... , a nebo majiteli zbr licence povolit-dohodnout se s ním na komisním prodeji zbraní -pokud už jsou odevzdány-zajištěny na odd pčr, může si je se ZL vyzvednout na základě smlouvy ....,
5 let ZP v "čistírně" od nabytí právní moci u bagatelních trestních činů´ dnes přečinů , je sice dost, ale pokud chce následně po uplynutí zákonné lhůty a následném splnění zákonných povinností člověk požádat o vydání ZP, tak předchozí předání pouze hlavních částí zbraně -bude krutopřísně zaprotokolováno, a vydání ZP není nárokové !!! , i přes splnění všech zákonných požadavků... pokud je v rozsudku propadnutí zbraně státu, pak, stát má nárok , dostane pouze hlavní části zbraně dle zákona,tam je souhlas ,....

Uživatelský avatar
armytec
 
Příspěvky: 317
Registrován: 22.05.2006 17:27
Bydliště: KV kraj

14.06.2014 20:41

Re: Trestní stíhání x ZP

já snad špatně čtu, tady se zase šíří panika. Grafe od kdy není vydání ZP po splnění taxativních podmínek nárokové? Doporučuju znova přečíst "§17 zbrojní průkaz vydá příslušný útvar.... ", tz. že vydat musí, není prostor pro správní uvážení pokud splníš všechny podmínky. Jinak by tam bylo něco jako " může vydat" ap.
Jediný co v celém zákoně není nárokové i přes splnění všech podmínek je výjimka na zbraň kategorie A.

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / Spolehlivost a bezůhonnost

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků