Uživatelský avatar
Decoy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 155
Registrován: 24.08.2005 16:35
Bydliště: Vysočina

04.01.2006 16:11

Nevím jak využil ten čas Fantan, ale na 4 hodiny denně s bouchačkou je toho dost, co se dá trénovat, nejméně 80% suchý trénink a zbytek střelba pro ověřění natrénovaných návyků:
postoj
těžiště
orientace polohy k terči
svalový tonus trupu a nohou
poloha hlavy
držení zbraně
napětí paže
záklon
míření
dýchání
rytmus střelby
spouštění
odhled
a to je jen tak zhruba pro začátek. Později se přidá speciální trénink pro odstranění chyb.

Uživatelský avatar
Fantan
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 23
Registrován: 19.12.2005 23:39
Bydliště: Česká Třebová

04.01.2006 17:00

Je třeba říci, že s "obrannou střelbou" nemám valné zkušenosti - ne, že bych to taky nezkoušel. Takže jde o terčovou střelbu UIT.
Říká se tomu "suchý trenink". Tvrdím, že "střílením se nikdo střílet nenaučí". Netrefuje totiž oko, ani ruka, ale mozek, takže tímto treninkem se utvrzují spoje v mozku.
Podrobně o tom vyprávět je na knihu - domnívám se, že velice pěkně o tom píše Přemek Liška ve své knížce "Střelba z pistole a revolveru" (sice jsem ji nečetl, ale autora znám dobře, takže vím, že co tam píše, je určitě dobré nejen znát, ale také se tím řídit).
Tohle je totiž nejtěžší: teoreticky každý ví, co a jak má dělat, ale jak se bouchačka nabije, začnou pracovat nervíčky a je to tam, kam se dává klystýr. Jednou jsem pískal ligu, kterou vyhrál (to kolo) federální trenér pistolářů - starý pán. Ptám se ho, co to, že v něm takhle bouchly saze. Odpověděl mi: začal jsem se poslouchat a ty chytrostě, co cpu do těch mladejch, jsem začal dělat tak, jak to nutím je. A ono to funguje i na tak starého pardála!

Odděleně (později v návaznosti) se trenuje postoj a jeho orientace, stabilita postoje vzhledem k záměrné oblasti a prostoru, uchopení zbraně, přesnost a "stejnost" držení (tlaky malíčku, palce, opěrná plocha dlaně a prostoru mezi palcem a ukazovákem), spouštění - osovost, plynulost, návaznost na držení a udržování záměrné oblasti.... je toho hodně a když máš trenovat 3-4 zbraně, máš co dělat celý večer.
Na střelnici se pak "na ostro" jen prověřuje, zda procvičované návyky jsou již v potřebné míře fixovány, nejlépe formou jednoranných závodů "o něco" s přibližně stejně výkonným soupeřem - i na střelnici je vhodné začít tak 10-20 ranami "na sucho".
Tohle je ale jen info, jinak skutečně chce to prostudovat prameny a na střelnici se točit kolem těch, co to umějí - radu nikdo z těch opravdu dobrých neodmítne. Hlavně se nepokoušet nutit zbraň, aby vyhověla mně (cvakání miřidel, úpravy pažby atd.), ale pečlivě odstraňovat své chyby, které brání mně, abych vyhověl zbrani.
Znal jsem střelce, který tvrdil, že je fyzicky nemožné, nastřílet z nijak neupravené Margoliny mířenou méně, než 290/300 (a taky to prakticky předváděl), disciplinu LP na 50 m z toho dělal kolem 530/600.
Sakra, to jsem se rozkecal!

Uživatelský avatar
Decoy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 155
Registrován: 24.08.2005 16:35
Bydliště: Vysočina

04.01.2006 20:49

Fantan píše:Jednou jsem pískal ligu, kterou vyhrál (to kolo) federální trenér pistolářů - starý pán. Ptám se ho, co to, že v něm takhle bouchly saze. Odpověděl mi: začal jsem se poslouchat a ty chytrostě, co cpu do těch mladejch, jsem začal dělat tak, jak to nutím je. A ono to funguje i na tak starého pardála!



Nebyl to pan Rosa? Je to přesně tak, jen být vždy dost soustředěný a ukázněný, to by byly výsledky!

Uživatelský avatar
Fantan
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 23
Registrován: 19.12.2005 23:39
Bydliště: Česká Třebová

04.01.2006 20:57

No jo, Karel byl vždycky senzační chlap :D - oni ostatně všichni z těchto legend. Proto jsem psal, že tihle borci nikdy začátečníka neodmítli, když přišel o radu. Každý byl spíš rád, když ten "mladej" měl výsledky!

Uživatelský avatar
Ivoshek
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 453
Registrován: 13.04.2004 14:24
Bydliště: Brno

05.01.2006 0:09

2 Spencer: A kdyby ses chtěl naučit hrát na flétnu, tak doporučuji následující snímeček (circa 1 Mb): http://foto.premek.cz/ivoshek/flute.avi

Spencer
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 68
Registrován: 30.11.2005 10:49
Bydliště: Praha

05.01.2006 1:48

Jo, to je pěkný :lol: I to trefování při střelbě je stejně jednoduchý: stačí mačkat spoušť, aby to vystřelilo vždycky, když miřidla "ukazujou" na desítku...
Mě ale spíš zajímaly nějaký konkrétní drily, každej si časem vypracuje nějakej systém... A pak při tomhle objemu bych měl asi největší problém udržet pozornost, aby trénink měl vůbec smysl...


Reklama

proun
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 33
Registrován: 25.01.2009 23:51

17.03.2013 21:36

Re: Výuka začátečníků - ideální zbraně, postupy apod.

... snad jsem ve správném vláknu, případně prosím o přesunutí: potřeboval bych poradit, jak a co trénovat pro obrannou střelbu s pistolí, uvítal bych poučeného střelce s dlouholetou zkušeností v armádě nebo u specializovaných složek policie, rád zaplatím čas i radu, nejlépe v okolí Prahy, ale šly by i vých.Čechy víkendově. Případně mi poraďte, kam se obrátit, na internetu jsem našel známé firmy (okolí Mělníka, Slaného), ale není to úplně můj šálek. Díky.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

19.03.2013 12:48

Re: Výuka začátečníků - ideální zbraně, postupy apod.


proun
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 33
Registrován: 25.01.2009 23:51

14.09.2013 12:56

Re: Výuka začátečníků - ideální zbraně, postupy apod.

Ještě doplňuji ke svému předchozímu dotazu, existuje nějaká vhodná literatura nebo předpis/směrnice pro výcvik, z kterých by se dalo vyjít? Nějaké praktické stručné (s ohledem na čas) návody nebo tak něco.

opavak
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 144
Registrován: 03.01.2012 13:44

14.09.2013 17:17

Re: Výuka začátečníků - ideální zbraně, postupy apod.

...jen v krátkosti...nic sami nevymýšlejte a neučte se podle jůťůb...jednoduše - kupte si Glocka (26,19,17) a přihlaste se na kurz pro začátečníky - já mám nejlepší zkušenost s klukama z Aegisu nebo jejich "žáky" z Base47...můj názor a má osobní zkušenost...

Předchozí

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / ZP (zkoušky, prodlužování, zánik, ..)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků