Uživatelský avatar
Reno.37
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 53
Registrován: 19.09.2011 22:21

18.08.2013 23:15

Dlouhodobé plné nabití zásobníků - vliv na pružiny?

Jestli jsem to přehlédl, tak se omlouvám, ale nikde jsem tu nezaregistroval vlákno, které by se zabývalo tím, jak se projeví dlouhodobé plné nabití zásobníků na vlastnostech jejich pružin. Zajímalo by mě to u více kategorií zbraní, tedy jak u pistolí, tak i např. brokovnic s trubicovým zásobníkem, případně i pušek typu Sa vz. 58 a podobně. Dosud jsem zaregistroval dvě hlavní protichůdná tvrzení. Prvním je to, že dlouhodobým stlačením pružiny ztrácejí svoji původní sílu a někdy se i zvyšuje jejich náchylnost k praskání. Proto je údajně vhodné zásobníky pravidelně vybíjet, aby si pružina mohla "odpočinout". Druhým je to, že zásobníkové pružině dlouhodobé stlačení nevadí, ale opotřebovává ji spíše počet cyklů plně nabito / vybito.

Váš pohled na věc? :)

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

18.08.2013 23:54

Re: Dlouhodobé plné nabití zásobníků - vliv na pružiny?

Pokud to nejsou pružiny z Číny, tak se nic neděje. Jsou známy případy, že byly u nálezových pistolí desítky let po válce třeba na půdě zásobníky zcela naplněny a na jejich funkci to vliv nemělo. Já sám jsem našel při hledání detektorem ženijní rozněcovač vyrobený v roce 1942, který měl samozřejmě nataženou pružinu téměř 70 roků. Jelikož byl mosazný, nic, kromě zvlhlé zápalky mu nebylo. Po uvedení v činnost pružina spolehlivě naklepla měděnou zápalku dostatečně hluboko. Po rozdělání nebyly ani známky po poškození rzí. Takže to je moje zkušenost s pružinami. Podle mně není důvod se obávat nechávat zásobníky naplněné.

Uživatelský avatar
DaveG17
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2007 22:52
Bydliště: Ostrava

19.08.2013 12:35

Re: Dlouhodobé plné nabití zásobníků - vliv na pružiny?

Jestli ti to nějak pomůže, mám v G17 vlastně nonstop napáskováno 16 nebo 17 kousků už od koupě (tj. asi 7 let). Pistoli i zásobníku je to úplně jedno - všechno podá, všechno vystřelí. A to jsem z toho Glocka za posledních 5 let střelil možná 1000 ran, takže se ty pružiny skoro nemají možnost uvolnit.

Uživatelský avatar
panacea
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 131
Registrován: 20.07.2007 14:04
Bydliště: ČR

19.08.2013 14:33

Re: Dlouhodobé plné nabití zásobníků - vliv na pružiny?

pružinám "vadí" resp. se unavují počtem cyklů (stlačení-uvolnění), pokud jsou stále v jedné poloze - vadí jim to nejmíň.

Uživatelský avatar
smety
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 58
Registrován: 17.07.2011 16:44
Bydliště: Plzeňský kraj

19.08.2013 18:42

Re: Dlouhodobé plné nabití zásobníků - vliv na pružiny?

Ještě bych doplnil že u sa58 je i v prázdném zásobníku pružina "předstlačená" Po jejím vyjmutí ze zásobníku se pěkně natáhne a je docela sranda jí nacpat zpět.
Jak je to u zásobníku jiných zbraní nevím, viděl jsem pár malorážkových a tipoval bych, že to bude +-podobné

Fifa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 195
Registrován: 03.05.2010 9:52
Bydliště: Praha

21.08.2013 10:12

Re: Dlouhodobé plné nabití zásobníků - vliv na pružiny?

Z principu musi byt vsechny pruziny v zasobniku predstalacene, jinak by nefungovaly. U te 58 je jen legrace ta delka :-)


Reklama

Uživatelský avatar
Reno.37
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 53
Registrován: 19.09.2011 22:21

31.08.2013 20:44

Re: Dlouhodobé plné nabití zásobníků - vliv na pružiny?

Díky za odpovědi. Vidím, že všichni zastáváte názor, že zásobníkové pružině dlouhodobé stlačení nevadí a opotřebovává ji spíše počet cyklů nabito / vybito.

Obsah fóra / Zbraně / Obecně o zbraních

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků