MartinK
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19.04.2012 2:08

09.09.2012 23:27

SAVAGE model 10 FCP-SR

Ahoj, přibližně poslední rok jsem víc a víc přemýšlel nad tím, že bych se začal věnovat i střílení s klikou. Všichni kamarádi kolem mě už střílejí, ať už to jsou CZ 550, Tikka T3 čí případně Remingtony v různých provedeních. Docela jsem nad tím přemýšlel a rozhodl jsem se že si taky opakovačku pořídím. Logicky jsem se začal zaobírat myšlenkou jakou kulovnici pořídit. Měl jsem poměrně štěstí, protože dost přátel kolem mě jsou skutečně zkušení střelci. Myslím že bych měl podotknout že sice střílím 10 let, ale opravdu jen pro zábavu a na závodech jsem byl 1 nebo 2 v životě s pistole. Střílím pro zábavu a nepovažuji se ani bez skromnosti za buhví jakého střelce, prostě pro zábavu. Nikdy jsem neměl a ani nemám ambice stát se nějakým ultra sniprem. Nebudu ani moc rozepisovat všechny moje motivy proč jsem se pro konkrétní kulovnice nerozhodl. Nakonec moje volba byla svým způsobem divoká karta, protože ať jsem hledal jak jsem hledal, nikde jsem nepotkal nikoho kdo by měl zkušenosti s touhle konkrétní kulovnicí od Savage. Obecně jsem o Savage neslyšel nic špatného. Prolezl jsem i všechny možné zahraniční fóra a pozitivní zkušenosti celkem převládali. Jenom bych chtěl předem upozornit že jsem opravdu laik a i můj názor bude opravdu laický.
Výsledek byl, že jsem jí tedy pořídil. Přikládám foto. Kulovnici jsem osadil optikou Leupold VX3, 6,5-20x50, a samozřejmě Harrisky. Můj první dojem byl docela příjemný. Je pravdou že na první "ohmat" mi přišla pažba (a samozřejmě i kulovnice) opravdu lehká, ale rozhodně se mi zdá hodně kvalitní. Nijak se nic nekroutí, je pevná a ani žádné otřepy či chyby barvy v povrchu jsem nenašel. Docela se mi líbí provedení měkké botky na pažbě. Moc příjemně tlumí zpětný ráz. Když bych měl popsat zásobník, ten je jednořadý na 10 ran. Velikostí, a to jak do výšky či do šířky má téměř shodné rozměry se zásobníkem do FN FAL. Když je zásobník ve zbrani zasunutý, celkem překvapivě ve zbrani plechově zvoní. Má docela vůli a je slyšet. Když jsem zásobník naplnil na celou kapacitu 10 ran, tak se cvakání v těle zbraně ztišilo o 80 %. Co se týče závěru, tak ten ze začátku zvláštně "zadrhával", ale po pár zavření a otevření se to v podstatě ztratilo a závěr šlape dost přesně (jako po másle). Je mi jasné že kulovnice je úplně nová a musí se "ochodit". Závěr má krátký chod, takže když ho nestáhnu úplně nadoraz dozadu, stalo se mi že sem nenabral náboj do komory. Ale to sem už vyčetl ze stránek soudruhů z USA tak jsem s tím počítal. Co se týče spouště, z toho jsem měl předem strach a musím říct že zbytečný. Spoušť je tak trošku "glokovská" a protože Glock opravdu není moje oblíbená pistole ( teď asi někteří přestali číst ) nevěděl jsem co od toho očekávat. Musím říct že po prvním výstřelu se moje pochyby ztratili. Díky té pojistce má spoušť takový plynulý "mrtvý" chod, a jakmile po zmáčknutí spoušťové pojistky domáčknu ke spoušti, stačí opravdu velice lehoučký tlak potřebný k výstřelu. Hlaveň kulovnice je "kanelovaná" a po cca 20 výstřelech se dala docela v pohodě udržet v holé ruce. Nevím jestli je to normální u ostatních kulovnic, ale mě to příjemně překvapilo. Konec hlavně je opatřený závitem zakrytým krytkou. Kulovnice je označená jako FCP-SR takže SR není jak jsem se domníval sniper rifle, ale supressor ready. Nicméně v budoucnosti na to budu samozřejmě montovat nějakou dobrou úsťovou brzdu. Co se týče vývrtu hlavně, tak to neumím posoudit. Komora bude ale zřejmě dost přesná, protože přebíjené náboje do FALu jsem tak z 50% v komoře nedovřel (ten FAL ty nábojnice opravdu žere). Kamarád který přebíjí naprosto vynikající náboje, mi je předělal a ty šli jako po másle. Včera jsem byl nastřelovat na 100 v Poříčanech a jsem naprosto spokojený, foto přiložím. Střílel jsem první nástřelné, celkem 20 ran. Fota jsou z posledních ran. Na malorážkový terč 100 střela 150gr Sierra HPBT.
Ten poslední 3 raný nástřel střílel kamarád, pro mě "pan střelec". Časem až si s tím budu hrát, tak budeme zkoušet různé váhy střel, různé laborace či různé výrobce. Když bude zájem "postnu", do budoucna nějaké výsledky. Po nástřelu 20 ran je opravdu brzo na nějaký hluboký závěr, ale závěrem bych mohl pušku hodnotit alespoň pro mě jako opravdu povedenou.
Přílohy
medak-3.JPG
100m 3 rány Střela 150gr Sierra HPBT-střílel kamarád
K-čko-3.JPG
100m 3 rány Střela 150gr Sierra HPBT- střílel jsem já
savage 10 fcp-sr.JPG

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

10.09.2012 10:23

Re: SAVAGE model 10 FCP-SR

Původně ty Savage měly docela zemědělské vůle na klice závěru a hrkalo to a vůbec to bylo tak nějak nestrojařsky zbastleno, slyšel jsem, že novější už ty vůle mají nějak vymezeny. Jak to je u tvého kusu, když máš nabito a zavřeno, tak má klika nějakou vůli nebo drží?

Uživatelský avatar
komisar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 411
Registrován: 09.09.2009 13:11
Bydliště: Svitavy

10.09.2012 16:40

Re: SAVAGE model 10 FCP-SR

Minuly tyden jsem odesilal jednu vyrobenou brzdu na Savage.Je tam dost nestandartni zavit.

MartinK
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19.04.2012 2:08

10.09.2012 19:24

Re: SAVAGE model 10 FCP-SR

Tak když mám nabito, zásobník v těle zbraně a zavřenou kliku, docela to drží. Je tam sice cítit nějakou snahu o pohyb ale já to nemám moc s čím porovnat, tolik zkušeností s ostatními kulovnicemi nemám.
Nicméně jsem přišel na to, proč ten zásobník tak cvaká a zvoní v tělel zbraně. Kdyby záchyt na těle zásobníku v přední části byl vyrobený s menší tolerancí dejme tomu o 0,5 mm tak by se zásobník ani nepohnul.

Jinak nevím tedy jako moc je nestandartní ten závit. Je to US puška a ta nepoužívá evropské míry.
Závit je 5/8 x11 Whitwort což je podle tabulky 13,25mm. Když si budu brát úsťovou brzu z US, tak na všechny .308 win budou udělané rovnou v tomhle rozměru jak jsem se díval.

MartinK
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19.04.2012 2:08

30.11.2012 19:17

Re: SAVAGE model 10 FCP-SR

Tak dneska jsem byl na 100m nastřelovat 168gr. Sierra HPBT střely. Rychlost cca 790m/s Výsledek je solidní na záslepku, nicméně klasicky jak má člověk radost že to je pěkné, zkazil jsem si poslední ránu a utrhnul sem to. Ještě jsme zkoušeli 175gr Prvi Partizan ale rozptyl byl cca 10cm tak sem fotku ani nebudu dávat. Ty 168gr Sierry mě nezklamali ale myslím že ty 155gr Lapua Scenar mu chutnaly více. Ikdyž to stoupání 1:10 by mělo být lepší na těžší střely. Dostřílím tu stovku co mám a pak se rozhodnu.

Ty bílé záslepky jsou přelepený terč naruby z těch 175gr Partyzánů...dneska se musí šetřit všude :)
Přílohy
168grSieraHPBT-100m.jpg

MartinK
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19.04.2012 2:08

06.12.2012 22:49

Re: SAVAGE model 10 FCP-SR

Tak dneska došel z USA jeden bonbónek. Úsťovka od Precision Armame​nt. Typ M41. Zítra to půjdu nastřelit. Jak jsem koukal tak by to měla být novinka i v USA tak jsem zvědav.
Přílohy
Savage 10 FCP-SR-M41.jpg


Reklama

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

09.12.2012 1:40

Re: SAVAGE model 10 FCP-SR

Vzhledem k tomu ,že na té fotce ty výfukové otvory jsou všemi směry ,i dolů tak to bude fajn obzvlášť v prašném a písčitém terénu :wink:

MartinK
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19.04.2012 2:08

09.12.2012 10:56

Re: SAVAGE model 10 FCP-SR

S tím jsem počítal, nemám tu pušku do války ale na závody.

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

09.12.2012 13:20

Re: SAVAGE model 10 FCP-SR

....ved prave preto. Par ran a vsetok bordel zo zeme budes mat na sebe, nehovoriac o susedoch. Skoda, ze si nezvolil nieco ako Ebiarms alebo Roedale.

MartinK
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19.04.2012 2:08

09.12.2012 16:27

Re: SAVAGE model 10 FCP-SR

Tak jako nechci flejmovat zrovna tady, ale ať sem byl kde sem byl, nikde jsem bordel neviděl. Každopádně zítra to beru ven na sníh tak uvidíme jak to dopadne. Argument o lítání bordelu všude uznávám ale zase tak děsné to není.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

09.12.2012 21:56

Re: SAVAGE model 10 FCP-SR

Doporučuji soutěž v Senici na DPS a pochopíš.

tomik.ja
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: 02.05.2012 16:40

26.08.2013 19:39

Re: SAVAGE model 10 FCP-SR

MartinK píše:Tak když mám nabito, zásobník v těle zbraně a zavřenou kliku, docela to drží. Je tam sice cítit nějakou snahu o pohyb ale já to nemám moc s čím porovnat, tolik zkušeností s ostatními kulovnicemi nemám.
Nicméně jsem přišel na to, proč ten zásobník tak cvaká a zvoní v tělel zbraně. Kdyby záchyt na těle zásobníku v přední části byl vyrobený s menší tolerancí dejme tomu o 0,5 mm tak by se zásobník ani nepohnul.

Jinak nevím tedy jako moc je nestandartní ten závit. Je to US puška a ta nepoužívá evropské míry.
Závit je 5/8 x11 Whitwort což je podle tabulky 13,25mm. Když si budu brát úsťovou brzu z US, tak na všechny .308 win budou udělané rovnou v tomhle rozměru jak jsem se díval.


Opravdu je ten závit nestandartní, je to nějaký paskvil. Podlě měrek je to 24 závitů na 1". Teď to řeším, nemá s tím někdo zkušenosti? Ani nikde na netu jsem nenašel jejich originál kompenzátoru, když si vyrábí originál závit.

Uživatelský avatar
Starosta
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 227
Registrován: 10.04.2008 10:35

26.08.2013 20:05

Re: SAVAGE model 10 FCP-SR

Já mám na Savage 10 TR originál závit z fabriky a je to 5/8-24.
(Ověřeno nákupem brzdy s týmž závitem.)

Uživatelský avatar
komisar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 411
Registrován: 09.09.2009 13:11
Bydliště: Svitavy

26.08.2013 20:38

Re: SAVAGE model 10 FCP-SR

Ano,závit je 5/8-24.

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Sportovní a lovecké

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník