Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

30.06.2013 22:03

Re: Zastava M 76

Nebo voda se sodou. prostě s neutralizovat a pořádně namazat.

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

01.07.2013 8:34

Re: Zastava M 76

Nic neneutralizuješ (soli jsou chemicky neutrální), jen vyplachuješ. Stačí i horká voda.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

01.07.2013 9:34

Re: Zastava M 76

Tak přejdu na vodu.

Uživatelský avatar
Walt
 
Příspěvky: 1413
Registrován: 20.01.2004 14:30
Bydliště: Králův Dvůr

01.07.2013 10:10

Re: Zastava M 76

po vystrelu se na stenach laufu zustava kyselina, tu neutralizuje mydlinkova voda

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

03.07.2013 4:56

Re: Zastava M 76

A jaká že to kyselina? Po výstřelu zůstávají v hlavni soli, které jsou hygroskopické (pohlcují vzdušnou vlkhost, která následně způsobí korozi).

eerr
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 359
Registrován: 18.08.2006 14:34
Bydliště: cca Plzeň

03.07.2013 10:20

Re: Zastava M 76

A proč se tedy k vojenským zbraním ( Mosin , SVT a pod.) fasovaly dělené olejničky kde v jedné polovině byl neutralizační roztok a v druhé olej ?


Reklama

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

03.07.2013 12:47

Re: Zastava M 76

Dělostřelecký hlavně se taky vymejvaly mejdlovým roztokem kvůli neutralizaci. Sole jsou neutrální, ale hydroskopické. S vodou asi reagují a vzniká kysej sajrajt. (Nejsem chemik)

calimero
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 14.02.2010 21:50

03.07.2013 12:49

Re: Zastava M 76

netreba kyselinu staci voda sama o sebe,...... test si moze urobit doma kazdy sam... vezmite dva kusy hrdzavejucej oceli napr nozik z uhlikovky alebo hoci aj kus noveho (nehrdzaveho) roxoru.... jeden exemplar pokvapkajte zlahka vodou z vodovodu druhy nechajte suchy ... nehajte lezat vedla seba dva dni pri izbovej teplote... porovnajte vysledky.... ten pokvapkany bude tam kde boli kvapky vody hrdzavy, (pouzili sme nikde nejaku kyselinu?) .... no a presne take (i ked mikroskopicke) kvapky vody Vam zariadi v hlavni a na zbytku ustrojenstva zbrane draselna sol KCL ktora byt sama neskodna nazbiera vdaka svojej hygroskopicnosti zo vzduchu vodu.

edit: tak som to konzultoval s chemikom a pravdu sme mali vsetci.... jednak draselna sol naozaj pritahuje vzdusnu vlhkost ktora sama o sebe je pre zelezo zla a dalej ta "pritiahnuta" voda disocijue tu draselnu sol a ten chlor sa potom sprava ako kyselina a reaguje s zelezom na cloridy zeleza, prave tu prichadza na rad mydlo, ktore ako sol mastnych kyselin chlor neutralizuje

konecna odpoved: oplachnutie vodou (najlepsie teplou) je dobre, oplachnutie mydlovou vodou je este lepsie... mydlova voda by ale mala byt z ozajstneho normalneho mydla (napr mydlo s jelenom na pranie) moderne kozmeticke mydla mozu obsahovat aj ine sajrajty ktore mozu naopak skodit

Uživatelský avatar
ufo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4035
Registrován: 05.07.2006 14:16
Bydliště: Brno www.maxrounds.com

03.07.2013 14:41

Re: Zastava M 76

Zastava M 76

Uživatelský avatar
praxus
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 194
Registrován: 26.09.2009 13:10
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

04.07.2013 22:17

Re: Zastava M 76

mauser píše:Tato zbraň se mi začíná stále čím dál víc líbit. Chtěl jsem se zeptat, jak je to s přesností této zbraně, jedná se mi o vzdálenost od 100-300 m s originální optikou a jaký kdo používáte střelivo, hlavně které se dobře osvědčilo. Dají se ke zbrani sehnat rezervní zásobníky popř. zásobíky s větší kapacitou. Ne že by 10 ran nestačilo :wink: . Dá se sehnat někde bodák k této zbrani. Když by člověk chtěl výbavu celou.. :D
Díky všem za cenné podněty.



Puška podle mě co se týče zpracování tak o třídu víš než SVD a Romak,všechno podstivá frézařina ,žádný výlisky, klempířina atd......Přesnost zhruba stejná jako SVD sice kratší hlaven ,ale o hodně silnější takže není tak náchylná na zahřátí.Je asi nejtěžší z těch tří ,ale zase to ber tak že zpětný ráz to má při dobrém střelivu minimální subjektivně jak sa 58 s kompíkem.Drží se moc pěkne.
Jenže je tady jeden zásadní háček a to je munice.Do SVD i Romaka koupíš český kulometáky se stříbrnou špičkou za 4 kč a pušky s tím střílí parádně.Kdežto do tohohle seženeš tak maximálě náboje od PPU a je uplně jedno jestli obyč FMJ nebo ty jejich jakože Match (rozdíl tam fakt není jen v krabičce) za 17 kč a puška sice střílí a funguje bez problému ale střílí to tak 3moa +- takže za ty prach naprosto o ničem.....

Pokud si chceš zastřílet tak budeš muset přebíjet a trochu investovat do komponentu jako já. pak střílí puška i 1 MOA (střeli Siera 200 MK)
Druhá možnost je nechat si dovézt armádní jugo munici M75 co je přímo pro tuhle flintu ,v USA v každým krámě u nás hovno.Odskoušeny dvě testovací krabky z nastřelovací stolice a střílí to i sub Moa když se podařilo.Flinta funguje jak švícarský hodinky....A cena taky nebyla špatná..jenže muj zdroj už "vyschl"

Nic jinýho do toho nervat konkrétne před hermexama za 5kč tě varuju!!!Propíchlý zápalky každej náboj jiná navážka prachu a střeli v rozmezí 150-200 GR (asi válečný i poválečný zamíchaný všechno do kupy,měl jsem tam i zápalný !!! a výbušnou a mělo to CIP 8) !!!Hnáno přes hradla a rozmezí rychlostí i 100m/s aspon co jsem měl já hnus.



Optika dobrá ,ale je to flinta co byla na lov lidí ne na střílení do terče takže i ta osnova tomu odpovídá.Světelnost dobrá jen bohužel nemá přísvit jako PSO ,dřív bylo tritium ale už to nesvítí tuším má to svítít 11 let a pak to chcípne.Pro armádu to bylo asi lepší než žárovka (nejde vidět ve tmě) pro mě ale ne :( škoda jde to něják obnovit jsem četl na US foru ,ale moc jsem to neštudoval.


K flintě je vetšinou 4x zásobník ,sumka ,čištění,optika a bodák co je stejný jako na ak 47 černá verze.
Jen já měl bohužel jen jeden zásobník a další jsem shánel 4 roky u nás neseženeš jen v USA,klasika
Tam jse sehnat i 30ti raný vypadá to s ním jako ak 47 na steroidech :shock: je to předělaný z nějákýho ww2 kulometu na 8x57 koukni na gunbroker občas tam jsou.

Shrnuto sečteno pokud seženeš dobrý náboje nebo přebíjíš tak doporučuju je to miláček neměnil bych,jinak to je málo muziky za hodně peněz.......pokud nepřebíjíš a chceš si zastřílet běž do Romaka cena stejná náboje v každým krámu........

mauser
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 117
Registrován: 19.04.2005 17:52
Bydliště: Praha, Plzeň, Klatovy

05.07.2013 10:09

Re: Zastava M 76

Děkuji, takové informace jsem potřeboval vědět :D . Jen mi to přesvědčilo a utvrdilo o tom, že se mi 76 začíná ještě víc líbit a není pochyb o tom, že bude také moje :wink: . Přebíjení nevidím problém, jen bych potřeboval vědět odzkoušenou laboraci. Kdyžtak do soukromých. Zajímal by mi ten 30 r zásobník. Z jakého zásobníku je udělaný? Poprosil bych i o nějaké foto. A poslední dvě otázky, hlaveň je tvrdochrom??? a jak jaké jsou parametry origo náboje (hmostnost střely, rychlost atd.) :wink:. Díky

Uživatelský avatar
praxus
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 194
Registrován: 26.09.2009 13:10
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

05.07.2013 14:08

Re: Zastava M 76

Zdar tak ten zásobník na 30 je ze skopčáckýho MG 13

http://surplusrifleforum.com/viewtopic. ... 5&t=116616
Origo munice má střelu 198 Gr,zápalka berdan a jsou korozivní (civilní Partizány 198 mají Boxer a jsou non corosive) prach tam je taky jinej než v těch civilních nemám ted u sebe deník takže nevím přesně takže to ber z rezervou ,ale vím že v civilních je trubičkový prach cca 47 gr a v těch vojenských takový kuličky okolo 44gr ale ustovku mají oba stejnou 730 m/s u těch origo tak +-5m/s u těch civilních tak +-20 :?
Origo jeden jak druhej všechno vážený kule,prach hilzny........
Civil šílenost kule +-20gr,hilzny i prach jakbysmet........
Origo střeli velmi pěkný zpětný ráz asi rychlejší prach co všechen zhoří v hlavni.......
Civil docela kope ,ale ještě to je v normě podle mě pomalí prach a zbytečně velká navážka co všechen nezhoří......Přece jen ty civilní nejsou pro přímo tuhle pušku ,ale pro opkovačky a v mauserovi mě chodí o moc líp......ale i pro m76 se dají použít.
Ohledně přebíjení ti napíšu PM v neděli až budu mít po ruce deník s laboracema.Ale osvědčili se mě již zmíněný sierra 200 gr match king (bezkonkurenčně nejlepší ale huř sehnatelný )a dají se použít i ty kule od partizánu jen je nutný je převážit a rozdělit do skupin podle gr a podle toho laborovat je tam rozdíl jako prase .Seliery nevím nezkoušel jsem zatím mám zasoby těch dvou ale až dojdou zkusím.
Hlaven určitě bez tvrdochromu ,jugoši to nepoužívali z důvodu že to prej snižuje přesnost ....?

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

05.07.2013 15:18

Re: Zastava M 76

Spíše jim chybela technologie.Ono chromovat malou dlouhou díru není jen tak.

Uživatelský avatar
praxus
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 194
Registrován: 26.09.2009 13:10
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

05.07.2013 17:34

Re: Zastava M 76

Ale jugo akačka i sks ze stejný doby chrom mají ne ?No akačka určo u sks nevim jistě...........

mauser
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 117
Registrován: 19.04.2005 17:52
Bydliště: Praha, Plzeň, Klatovy

05.07.2013 19:49

Re: Zastava M 76

Díky za info. Tak to je docela mazec, ten zásobník z MG :wink: . Ono dost podobný zásobník by šel po drobné úpravě možné i z LK 26. Tam by to také vypadala nadějně a hlavně dostupnost zásobníků... Ale to už tady moc teoretizuji :wink: . Za ty laborace budu rád :)

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

05.07.2013 21:03

Zastava M 76

ImageUploadedByTapatalk1373050990.501127.jpg
Tahle moje Zástava chrom nema.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

05.07.2013 21:06

Re: Zastava M 76

Tohle k tomu píše Zelený sport:
Samonabíjecí pušky(zbraň kat.B) vyrobené z původních použitých srbských útočných pušek M70. Frézovaný rám, plynový kanálek uzavíratelný vztyčením granátometného hledí, gumová botka. Ráže 7,62x39mm, vývrt není chromován. Záruka 24měsíců, v příslušenství 1ks třicetiranného zásobníku.

cente
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 203
Registrován: 27.12.2008 14:40
Bydliště: Slezsko

06.07.2013 17:06

Re: Zastava M 76

Měl jsem možnost porovnat Zastavu M76 vs SVD 63 M76 je opravdu dobře zpracovaná poctivě frézováná je těžší než SVD osobně mi líp sedí v rameni SVD optiku nemůžu porovnávat nebyla tam origo Zrak ale civilní .Střelba pohodová spoušt byla velice dobrá :) Akorát to střelivo je opravdu problém a pokud budeš chtít přebíjet jak tu někdo psal tak je to samonabíjecí takže pokud si neuděláš něco na chytáni vystřelených nábojnic tak budeš mít velkou umrtnost nábojnic protože M76 je dost likviduje :( viz nahoře
Ja pokud bych měl jít Zastavy tak bych volil tu M77 co má ZS 308Win je mnohem dostupnější střelivo :)
Vzpomínám si že kolega co vlastní tu M76 si stěžoval že se mu po čase uvolnila ta lišta co drží optiku je tam tuším nýtovaná jinak je vše ok :)

h1x
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 329
Registrován: 25.01.2009 17:27
Bydliště: Brno

06.07.2013 17:35

Re: Zastava M 76

jenom doplním, že během léta mají do ZS dorazit M 77 s kolejničkou pro stranové montáže typu AK, SVD.

mauser
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 117
Registrován: 19.04.2005 17:52
Bydliště: Praha, Plzeň, Klatovy

31.10.2013 21:40

Re: Zastava M 76

Tak jsem se stal plnohodnotným majitel tohoto kvéru :D . Mám ho nějak bez příslušenství, jen s jedním zásobníkem, bez bodáku a čištění. Nevíte, kde bych to mohl "napravit"? Hlavně kde se dá sehnat nějaký ten zásobník, bodák a to čištění? Kdyby někdo měl třeba naskenovatnou přírůčku atd. bylo by to super. Jinak jsem tu četl, že je tam stejný bodák jako na AK 47, ale ten tam určo nejde, už jsem zkoušel :wink: .

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Samonabíjecí a vojenské / klony AK

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků